Şimdi Ara

ODTÜ'de Okurken Bilkent İcin Hazirlanmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
4.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    umarım yaparsınız hocam. benim de bu sene 2k civarı tyt sıralamam var. ayt matematiğim de iyi bu sene 37 yaptım bazı dikkat eksikliklerim yüzünden. sadece ed-sos1 çalışıp ilk 100 bursu alabilir miyim diye düşündüm ea'dan ama hazırlıkta yapmam biraz zor gibi duruyor ve yapabilmem için edebiyatı fullemem lazım. rme-araba sevdası dışında çok bi edebiyat bilgim olmadığı için pek güvenemiyorum açıkcası :D
  • Exxarius E kullanıcısına yanıt
    Hocam son 2-3 ay çalışma ile yapılır, edebiyat bir şey değil, sakız gibi çiğnenir yani, tarih sıkıntı tarihh :D

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • rotbalat kullanıcısına yanıt
    hocam tarih bilgim tarihe ilgim olduğu için az çok iyidir diye düşünüyorum. açıkcası benim için en zor iş şuan için edebiyattaki eser yazar soruları ve coğrafyadaki harita bilgisi-şekil bilgisi soruları. aslında dediğiniz gibi bütün sene çalışmam gereken çok az konu var. yapılabilir. bir yerleşelim önce sonra bakacağız artık :D
  • odtü ba ve econ'dan çıkıp dediğin şirketlerde çalışan kişiler var, az buçuk şu elinizdeki internet nimetini kullanın da linkedin taraması yapın ya. kafanıza gelen her soruyu araştırmadan şuraya yazmayın gerçekten. ayrıca odtü iktisat'ın ders programı şu 2 yıl içinde devrimsel şekilde revize edildi. neredeyse 3. sınıftan itibaren öğrencinin dolduracağı seçmeli yoğunluklu bir program takip ediliyor artık. diğer yandan işletme fakültesi üzerine yandal programları var bunları takip edebilirsin.

bu arada yurt dışına bilkent'in her mezunu çıkmıyor; parası olan insanlar genel itibariyle yapıyor. geçenlerde konuştuğum bir bilkentli abimiz aynen şöyle dedi: " bilkent yurt dışına öğrenci yolladığının iyi reklamını yapıyor. evet süreç ve başvuru konusunda öğrenciye yardımcı olduğu bir gerçek; ancak yurt dışına gidenler genel de zengin ailelerin çocukları ve eğitimlerine parayla devam ediyorlar, yani bu biraz yanlış bir algı. yurt dışına burs bulup giden kişi sayısı mezun sayısının çok ufak bir kısmı. yoksa aselsan'da neden bilkentli kalsın? :D". diğer yandan bilkent sadece referans mektuplarınızı sağlama almanıza olanak tanıyor, bilkent'te olsan, boun'da olsan maalesef uluslararası tanınırlığı yok okullarımızın. kaldı ki refet gürkaynak'ın herkese referans mektubu dağıttığını da düşünmüyorum. :D diğer bir manada, başarılı olan insanların önünü açtığını düşünüyorum; en azından iktisat fakültesi içerisinde.

in a nutshell, her şey sende ve azminde bitiyor. odtü iktisat inanılmaz köklü ve mezunları gayet iyi yerlerde, sonuçta sen tercih ettin. bilkent iktisattan çıkıp babasının dükkanına eleman olan adam da var, arkadaşların dediği gibi stanford kabulü alan da... aynı şekilde odtü iktisat'tan çıkıp şu an berkeley'de hoca olan profesör de var, merkez bankasında memur olan da...

ha, en kötü böyle bir kompleks içine gireceksen yerinde olsam kırık obp'yle sınava tekrar hazırlanmaz; onun yerine boun iktisat'a yatay geçiş için bölüm derslerine asılırdım. incelediğim kadarıyla yatay geçiş yapan kişiler genelde odtü iktisattan çıkanlar. başarılar dilerim...

edit: odtü iktisat'tan çıkıp aselsan'da çalışan mezunlar da var, ben anlamadım konuyu açan arkadaş neden bu kadar yerdi bölümü... zaten kendileri staj ve kariyer alımında da iktisat öğrencilerine kontejan açıyormuş. buyrunuz:
    www.aselsan.com.tr
    Çalışma Alanlarımız | ASELSAN
    https://www.aselsan.com.tr/tr/kariyer/calisma-alanlarimiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DpBy -- 2 Ağustos 2019; 1:25:52 >

• bekotor B kullanıcısına yanıt
    hocam.buyuk bir sirketin is gorusmesinde odtu mezunu bilkent koc sabanci boun mezunuyla ayni degeri gorur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kral_atiba K kullanıcısına yanıt
    Sen şirketler beni işe alır mı kafasıyla okursan Oxford bile kurtaramaz seni

• Lucifer Bey kullanıcısına yanıt
    ben mi onlari ise alacagim hocam?

Hocamızın demeye çalıştığı şey şu, sen okumana bak, sevdiğin için oku, şirketlerde işe girmek için değil. Eğer öyle severek okursan ve kendini geliştirirsen şirketler zaten seni işe alırlar. Okuma eylemini şirketlere girmek için yapma, okumak için yap ki hakkını verebil.
    Hocam munzur universitesinden bahsesiyorsunuz sanki çok mantıksız bir düşünce

• Harvey Specter. kullanıcısına yanıt
    benim bahsettigim sirketlerde kardesler ticaret turizm.akaryakit ltd sti degil hocam

ODTÜ mezunlarını bu seviyede mi goruyorsunuz? MIT Elektrik elektronik ve bilgisayar bilimleri bölüm başkanı ODTÜ mezunu bir hanımefendi :)

• Lord Henry L kullanıcısına yanıt
    Heh aynen öyle dedim

• odtu iktisat bolumunun bilkent koc boundan farkli bir egitim programi oldugunu,bu durumun ozel sektorde sıkıntı yaratip yaratmayacagini sorguluyorum

• İktisat açısından bilkent iktisat daha iyidir ama şunu söyliyeyim odtüdeki hazırlık eğitimine güvenip bilkent hazırlığı geçmeyi umarsan fena çuvallarsın.

Amerika'da doktora yapıyorsan üstüne maaş bile alırsın. Master ücretli sadece.

• DpBy kullanıcısına yanıt
    Bilkent'den çıkıp master yapanlara değil, doktora yapanlara bakmak gerekiyor bundan dolayı. Üstte de bahsettiğim gibi, Amerika'da master parayla ama doktora parayla değildir. Üstüne doktora yapan kişiye para verirler. Ve Bilkent'den çıkıp doktora yapanların sayısı da gayet fazla.

Ama bu demek değildir ki; Bilkent mükemmel iken, Odtü çöp. Ben sadece bir şeyi düzeltmek istedim.

Konu biraz hortlayacak ama bakış açınız inanılmaz rahatsız edici. Linkedln yada anlatsin.com gibi sitelere hiç mi bakmiyosunuz? Koç Sabancı Bilkent Boğaziçi çok iyi okullar bunda sorunumuz zaten yok ama ODTÜ de bu okulların ardından gelir arasında çok minimal farklar var. Ki iktisat fakültesi oldukça köklü. Anadolu'daki herhangi bi üniversitenin iktisatindan mi bahsediyosun anlamadım ne bu yermeler? Bunun dışında daha hazırlığı bile okumamıssin. Zaten okulun vizyonunu kendine göre bulmazsan notlarını yüksek tutup yada puanının kırılmadan sınava bı sene daha hazırlanıp gerekirse bir sene kaybederek geçersin. Ki umarım geçersin bu mantıkta ve bu kucumsemede birinin ODTÜ'de kalmasını hiç istemem. Gerçi bu mantıkta biri için iki sene sonra Bilkent de yetmeyecektir

• Daha iyi olur belki ama bence değmez. Ben de bilkente başladım bu sene ikisi de çok kaliteli okullar, bölümünüze devam edin bana kalırsa.

• Adamlar odtü deyken bilkent istiyorlar şaka gibi... Zaten hazırlık okurken o ortamı gördükten sonra bilkent e geçmek isteyeceğini sanmıyorum. Odtü Türkiye nin en iyisidir.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.