Şimdi Ara

Okulu dondurursam tecil düşer mi? [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
11
Cevap
1
Favori
23.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Maddi sebeplerden dolayı okulu öylece bırakıp geldim. Şuan halen öğrenciyim. Okul aralık ayında şubelere öğrenci olduğumuzu bildiren tecil istekleri gönderecek. İkinci dönem dondurmam icap ederse, tecil hakkı düşer mi?

Askerlik şubesi düşmez diyor ama adamın cevabı veriş tarzı sallar gibi olduğundan pek güvenemedim. Okulun öğrenci işleri de tam bir bilgiye sahip değil. Dilekçe yaz dediler, hangi kuruma ne diye yazacağımı bilmediğimden, bunu henüz yapmadım. Sizin bir bilginiz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HanKaĞaN -- 24 Kasım 2016; 21:26:3 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Okulu Dondurunca Askerlik Tecili Bozulur mu?

Okulunu dondurmayı düşünen ancak askerlik tecili konusunda endişe duyan kişiler, bu konuda kapsamlı bilgi sahibi olmalıdırlar. Türkiye'deki mevcut yasal düzenlemelere göre, okulu dondurmak askerlik tecilini etkiler.

Okul dondurulduğu zaman, öğrencinin tecil hakkı kaybedilir. Ancak, dondurma süresi bir yıldan az ise ve öğrenim durumunun gerektirdiği hallerde tecil hakkı devam eder. Örneğin, öğrencinin sağlık sorunları nedeniyle dondurma yapması veya zorunlu staj gibi nedenlerle dondurması durumunda tecil bozulmaz.

Diğer durumlarda, okulu donduran öğrencinin askerlik tecili bozulacaktır. Tecil bozulduktan sonra öğrenci, tecil süresi dolana kadar askerlik hizmetini yerine getirmekle yükümlüdür. Ancak, okul dondurmasını iptal ederek eğitimine devam etmesi halinde tecil hakkı yeniden başlar.

Üniversite öğrencileri için de durum aynıdır. Üniversite kayıt dondurulduğu zaman, askerlik tecili bozulur. Ancak, geçerli bir mazereti bulunan öğrenciler (örneğin, sağlık sorunları veya zorunlu stajlar) tecil hakkını koruyabilirler.

Sonuç olarak, okulu veya üniversite kaydını dondurmak askerlik tecilini bozar. Öğrencilerin, dondurma kararını vermeden önce bu konuyu dikkatlice değerlendirmeleri ve gerekli danışmanlığa başvurmaları önemlidir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • up. Benimde aynı şekilde okulu öylece bırakıp geldim ama bu olayı yeni duyuyorum bilmiyordum birisi aydınlatsın lütfen
  • Yukarı
  • Okulu dondurursam tecil düşer mi? [ÇÖZÜLDÜ]
  • Yav sizin gibiler ciddiyetini bozuyor bu forumun. Burası Türk internetinin medar-ı iftiharı. Sen git az ötede oyna...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaydı ikinci dönem için donduracaksın sanırım. Gidiyorsun kaydını donduruyorsun hemen sonra öğrenci işlerinden ek-c2(askerlik) belgesini istiyorsun seni az biraz kapı kapı gezdirip imzaları toplattıktan sonra belgeni verirler. O belgede öğrencimizdir, kaydını dondurmuştur gibi bir ifade yazar onu alıp en yakın askerlik şubesine veriyorsun bu kadar tecil devam ediyor. Tabi kayıt dondurma dilekçeni verdikten sonra seni epey bir bekletiyorlar(beni birkaç ay beklettiler) kurul falan toplanıyor dondurabilir derseler iş tamam ama aksi durumda okula devam hocam :)

• HanKaĞaN kullanıcısına yanıt
    Konu dışı burası adam konu dışı bişey atmış bence gayet mantıklı
  • Beyler bir arkadaşımın tanıdığı olması hasebiyle, buradaki askerlik şubesinden bir memur ile görüştüm. Askerlik ertelendikten sonra okulu dondursak da, dondurulmuş olan süreç öğrencilikten sayılır ve tecil düşmez dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HanKaĞaN

Beyler bir arkadaşımın tanıdığı olması hasebiyle, buradaki askerlik şubesinden bir memur ile görüştüm. Askerlik ertelendikten sonra okulu dondursak da, dondurulmuş olan süreç öğrencilikten sayılır ve tecil düşmez dedi.
    Merhaba, bu haziran sonuna kadar tecilim var, kasımda birliğe teslim gözüküyor. Bunun dışında tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptıracağım bugün, ayrıca kayıt dondurma dilekçesi vereceğim. Kayıt anında tecil uzatmak için askerlik durum belgemi vereceğim 1.5 sene daha ekleyecek. Kayıt Dondurma dilekçemi kabul ederlerse dediğiniz gibi tecil süresi işliyor ve yaklaşık 6 ay boşa geçecek. İlk dönemime başlayacağım eylül ayında ise 1 yıllık tecil hakkım kalmış olacak. Tecil süresi bittiği vakit 6 aylık daha 3.dönemim kalmış olacak. Süreç nasıl işliyor. Detaylı bilgi var mı? Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: HanKaĞaN

Beyler bir arkadaşımın tanıdığı olması hasebiyle, buradaki askerlik şubesinden bir memur ile görüştüm. Askerlik ertelendikten sonra okulu dondursak da, dondurulmuş olan süreç öğrencilikten sayılır ve tecil düşmez dedi.

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Ben de 2024 e kadar tecilliyim. Dün okulumu dondurdum

• HanKaĞaN kullanıcısına yanıt

Ee dondurduğumuz süre bitip okula devam edersek askerlik bu Hakkı’da tanıyor mu?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.