Şimdi Ara

OY OYY CPU SICAKLIGI BAZEN 80-90 DERECELERDE!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle bilg. özellkleri (biraz eski bişey :D):

ASUS CUV4X Rev 1006 anakart PIII 800 MHz 384 MB RAM 32 mb ram ekran kartı ve sorunla ilgisi olabileceği için fanın marka ve modeli : EVEREST ATX-400, vs..

Baslıkta da yazdıgı gibi cpu sıcaklıgı cok yüksek ve bilgisyarda donma problemi var. Yani bilgisayar, kastıran programlar acıkken oyun vs.., ya da mesela sadece word acıkken bile kitleniyor. Cogu zaman ekran donup kalıyor ve mouse veya klavya calısmıyor ya da bazen direkt ekran kararıyor monitörün yeşil ışıgı turuncu oluyor ve ben res atıyorm. Resten sonra düzeliyor. CPU sıcaklıgına gelince, o da eger mozilla firefox veya herhangi bi program acık deilse genelde 30-40larda ama eger 1-2 browser acıksa üstüne de mesela dc++'da dl yapıyorsam, o zmn 90 dereceleri bile gördüm arkadaslar everest ultimate edition'da..( bios degerleri de bunlara yakın)
    Bundan dolayı sorun ısınmadan kaynaklanıyo sanırım. Sorularım sunlar:

1)Power supply fanının değiştirmek sorunu cözer mi çözerse hangi marka ve model fanı tavsiye edersiniz?

2)Power supply'a gerek yoksa bios'ta fan ayarlarını deiştirmek sorunu cözebilir mi? Mesela bi baslıkta biosta smart fan control disable edilirse fanın sogutma performansı artar gibi bişiler okudum sizce bu mümkün mü deilse baska bi yolu var mı?

3) Bir de bazen takıldıktan sonra, reset atıyorm ve bilg acıldıında internet bağlantım kopmuş oluyo kapatıp 1-2 saat sonra acınca int gelmiş oluyo. Bu res olayı fln da bilg.a zarar veriyo olabilir diye düsünüyorm yine bi baslıkta bilg. kitlendiinde res atmak yerine power tusuna basılı tutup kapatmak daha iyi diye okumustum sizce böyle mi yapmalıyım?

Cevaplarınızı bekliyorm arkadaslar simdiden saolun..

• 1) bu olayın psu ile alakası yok.
    2) o ayarla fanının biraz daha hızlı dönmesini saglarsın belki ama oda sorununu çözmez.
    3) evet res atmak pek yararlı bişey degil power tuşu daha güzel olur.

sorunun çözmek içinde işlemci fanını tozlardan arındırıp termal macununu yenilemeni tavsiye ederim. ve bide kasa içi havalandırmanı saglamlaştırmalısın tabi.
    kolay gelsin....
  • ve p3 işlemciye günümüz revizyonundaki programlarla pek yüklenme bu ısı problemi kronik hale gelir ve p3 ten de olursun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.