Şimdi Ara

PC nizi zamanla yavaşlatanlara çözümler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    http://forum.donanimhaber.com/m_16418643/tm.htm

* CCleaner ile cookie ler, temp dosyaları, internet geçmişi kaydını tutan history dosyaları, sitelere girdiğimiz parolalar vs. temizleyebilirsiniz. Bu programı indirebileceğiniz link,
    http://www.filehippo.com/download_ccleaner/

* Tune Up Utilities ile artık dosya, regedit ve msconfig kayıtlarını temizleyebilirsiniz. Bu programı incelediğinizde komplike bir bakım programı olduğunu görürsünüz.

Bu program ile ilgili geniş bilgiyi aşağıdaki linklerden alabilirsiniz.
    http://www.inndir.com/program.php?id=16523
    http://www.bilgisayar.tv/d-1139-Tune+up+utilities+2006.html

Bu programın son sürümü TuneUp Utilities 2007 v6.0.2200 full olarak indirebileceğiniz link,
    http://rapidshare.com/files/28545169/TUU2007v602200.rar
    Password: tom91@warezbb

* Windows acılısıyla birlikte otomatik başlayan hizmetlerin tesbiti ve bu konuda önerilerim:

Otomatik baslaması gerekenler
    Ag Baglantıları (Internet baglantınız varsa)
    Ag Konumu Tanıma (Internet baglantınız varsa)
    Antivirus Programı (Otomatik Update icin)
    Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti (Windows Update için)
    COM+ Olay Sistemi (Oturum Acma ve Kapatma icin)
    DHCP İstemcisi (Ag Yapılandırması icin)
    DNS İstemcisi (DNS adlarının cozumlenmesi için)
    Gorev Zamanlayıcı (Mutlaka calısmalı)
    Guvenlik Merkezi (Sistem Guvenlik Ayarları için)
    IPSEC Hizmetleri (IP Guvenlik Surucusunu baslatır)
    Kabuk Donanım Algılaması (Donanımların algılanması için)
    Korumalı Depolama (Yetkilendirme için)
    Mantıksal Disk Yoneticisi (Suruculer için)
    Olay Gunlugu (Mutlaka calısmalı)
    Otomatik Guncellestirmeler (Guvenliginiz için)
    Sistem Geri Yukleme (Acil durumlar için)
    Sistem Olay Bildirimi (COM+ Olay Sistemi için)
    SSDP Bulma Hizmeti (Tak ve Calıstır Aygıtları için)
    Sifreleme Hizmetleri (Sertifikalar için)
    Tak ve Kullan (Mutlaka calısmalı)
    Telefon (MSN Messenger vs. icin)
    Uygulama Katmanı Ag Geciti Hizmeti (Internet Baglantısı ve Guvenlik Duvarı icin)
    Uzaktan Erisim Baglantı Yoneticisi (Ag Baglantısı icin)
    Uzaktan Yordam Cagrısı (RPC) (Mutlaka calısmalı)
    Windows Guvenlik Duvarı/Internet Baglantı Paylasımı (Mutlaka calısmalı)
    Windows Ses (Ses Aygıtları icin)
    Windows Yonetim Yardımcıları (Mutlaka calısmalı)

Bunun dısındaki programların baslangıc ayarını, PC nizdeki yuklu programlara gore sizin secmeniz gerekir. Mesela PC nize baglı bir yazıcı veya fax varsa bunların baslangıc ayarlarını otomatik yapabilirsiniz. Burada onemli olan devre dısı bıraktıgınız bir hizmet sonrasında PC nizin durumunu, calısan programların sorun yaratıp yaratmadıgını inceler ve kararınızı ona gore verebilirsiniz. İstediginiz taktirde devre dısı bıraktıgınız hizmeti tekrar elle veya otomatik hale getirebilirsiniz. Tabi bu denemeleri her defasında bir hizmet icin yaparsanız takip etmeniz kolay olur.

Bu ayarlamaları “Baslat/Calıstır/Services.msc” icinden yapacaksınız. Tabi bu ayarlamaları yaparken cok dikkatli olmalısınız. Bilmeden yanlıs bir hareketiniz cok buyuk sorunlara yol acabilir. Bir hizmetin ustune fare ile sag tıkladıgınızda “ozellikler” sekmesini secerek tam ortada “Baslangıc turu” gordugunuz kısımdan otomatik, elle veya devre dısı ayarlarını yapabilirsiniz. Baslangıc turu kısmının tam ustunde de “Calıstırılabilir dosyanın yolu” kısmını goreceksiniz. Bu yolun tam sonunda calısan hizmetin exe uzantılı dosyasını gorebilirsiniz. Eger bu hizmeti otomatik baslayacak sekilde ayarlamıssanız exe dosyasıda Gorev Yoneticisinde işlemler kısmında gozukecektir. Bunun bilmenin size faydası su olabilir: “Otomatik baslamasını istemediginiz bir hizmet varsa (görev yöneticisinde ne oldugunu bilmediginiz ve cok CPU harcayan bir exe dosyası fark ettiginizde), bu hizmeti “Services.msc” den elle veya devre dısı bırakabilirsiniz.

Ayrıca Msconfig içindeki Baslangıc sekmesine girerek Windows acılısı ile birlikte otomatik baslayan programları gorebilirsiniz. Bu programların exe uzantıları “Gorev Yoneticisi” nde gorunur. Normalde bir programın kendi icinden baslangıc ayarı yapılıyor. Fakat bazen bu konuda sorunlar yasayabilirsiniz. Uninstall yaptıgınız bir program veya PC nize girmis bir virus, siz onu kaldırsanızda her PC actıgınızda geri gelir. Bu durumlarda “baslat/calıstır/msconfig” icindeki “baslangıc” sekmesinde bu istemediginiz programın kutusundaki isareti kaldırmalısınız. Sonrada PC nizden bu programın artık dosyalarını aratıp silebilirsiniz.

Bunların dısında kayıt defterinden, yani “baslat/calıstır/regedit” icinden;
    - Unistall yaptıgınız ve daha sonra kullanmayı dusunmediginiz programların kayıtlarını,
    - Virus icerikli dosyaların kayıtlarını
    - Ve onceden kalmıs gereksiz kayıtları
    temizlemelisiniz. Fakat Kayıt Defteri temizligini sadece bu isten anlayanların yapmasını oneririm. Aksi taktirde cok onemli sorunlar yasayabilirsiniz. Hatta PC niz çökebilir.

• quote:

Orjinalden alıntı: bmw970

Oncelikle bunu inceleyin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_16418643/tm.htm

* CCleaner ile cookie ler, temp dosyaları, internet geçmişi kaydını tutan history dosyaları, sitelere girdiğimiz parolalar vs. temizleyebilirsiniz. Bu programı indirebileceğiniz link,
    http://www.filehippo.com/download_ccleaner/

* Tune Up Utilities ile artık dosya, regedit ve msconfig kayıtlarını temizleyebilirsiniz. Bu programı incelediğinizde komplike bir bakım programı olduğunu görürsünüz.

Bu program ile ilgili geniş bilgiyi aşağıdaki linklerden alabilirsiniz.
    http://www.inndir.com/program.php?id=16523
    http://www.bilgisayar.tv/d-1139-Tune+up+utilities+2006.html

Bu programın son sürümü TuneUp Utilities 2007 v6.0.2200 full olarak indirebileceğiniz link,
    http://****.com/files/28545169/TUU2007v602200.rar
    Password: tom91@warezbb

* Windows acılısıyla birlikte otomatik başlayan hizmetlerin tesbiti ve bu konuda önerilerim:

Otomatik baslaması gerekenler
    Ag Baglantıları (Internet baglantınız varsa)
    Ag Konumu Tanıma (Internet baglantınız varsa)
    Antivirus Programı (Otomatik Update icin)
    Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti (Windows Update için)
    COM+ Olay Sistemi (Oturum Acma ve Kapatma icin)
    DHCP İstemcisi (Ag Yapılandırması icin)
    DNS İstemcisi (DNS adlarının cozumlenmesi için)
    Gorev Zamanlayıcı (Mutlaka calısmalı)
    Guvenlik Merkezi (Sistem Guvenlik Ayarları için)
    IPSEC Hizmetleri (IP Guvenlik Surucusunu baslatır)
    Kabuk Donanım Algılaması (Donanımların algılanması için)
    Korumalı Depolama (Yetkilendirme için)
    Mantıksal Disk Yoneticisi (Suruculer için)
    Olay Gunlugu (Mutlaka calısmalı)
    Otomatik Guncellestirmeler (Guvenliginiz için)
    Sistem Geri Yukleme (Acil durumlar için)
    Sistem Olay Bildirimi (COM+ Olay Sistemi için)
    SSDP Bulma Hizmeti (Tak ve Calıstır Aygıtları için)
    Sifreleme Hizmetleri (Sertifikalar için)
    Tak ve Kullan (Mutlaka calısmalı)
    Telefon (MSN Messenger vs. icin)
    Uygulama Katmanı Ag Geciti Hizmeti (Internet Baglantısı ve Guvenlik Duvarı icin)
    Uzaktan Erisim Baglantı Yoneticisi (Ag Baglantısı icin)
    Uzaktan Yordam Cagrısı (RPC) (Mutlaka calısmalı)
    Windows Guvenlik Duvarı/Internet Baglantı Paylasımı (Mutlaka calısmalı)
    Windows Ses (Ses Aygıtları icin)
    Windows Yonetim Yardımcıları (Mutlaka calısmalı)

Bunun dısındaki programların baslangıc ayarını, PC nizdeki yuklu programlara gore sizin secmeniz gerekir. Mesela PC nize baglı bir yazıcı veya fax varsa bunların baslangıc ayarlarını otomatik yapabilirsiniz. Burada onemli olan devre dısı bıraktıgınız bir hizmet sonrasında PC nizin durumunu, calısan programların sorun yaratıp yaratmadıgını inceler ve kararınızı ona gore verebilirsiniz. İstediginiz taktirde devre dısı bıraktıgınız hizmeti tekrar elle veya otomatik hale getirebilirsiniz. Tabi bu denemeleri her defasında bir hizmet icin yaparsanız takip etmeniz kolay olur.

Bu ayarlamaları “Baslat/Calıstır/Services.msc” icinden yapacaksınız. Tabi bu ayarlamaları yaparken cok dikkatli olmalısınız. Bilmeden yanlıs bir hareketiniz cok buyuk sorunlara yol acabilir. Bir hizmetin ustune fare ile sag tıkladıgınızda “ozellikler” sekmesini secerek tam ortada “Baslangıc turu” gordugunuz kısımdan otomatik, elle veya devre dısı ayarlarını yapabilirsiniz. Baslangıc turu kısmının tam ustunde de “Calıstırılabilir dosyanın yolu” kısmını goreceksiniz. Bu yolun tam sonunda calısan hizmetin exe uzantılı dosyasını gorebilirsiniz. Eger bu hizmeti otomatik baslayacak sekilde ayarlamıssanız exe dosyasıda Gorev Yoneticisinde işlemler kısmında gozukecektir. Bunun bilmenin size faydası su olabilir: “Otomatik baslamasını istemediginiz bir hizmet varsa (görev yöneticisinde ne oldugunu bilmediginiz ve cok CPU harcayan bir exe dosyası fark ettiginizde), bu hizmeti “Services.msc” den elle veya devre dısı bırakabilirsiniz.

Ayrıca Msconfig içindeki Baslangıc sekmesine girerek Windows acılısı ile birlikte otomatik baslayan programları gorebilirsiniz. Bu programların exe uzantıları “Gorev Yoneticisi” nde gorunur. Normalde bir programın kendi icinden baslangıc ayarı yapılıyor. Fakat bazen bu konuda sorunlar yasayabilirsiniz. Uninstall yaptıgınız bir program veya PC nize girmis bir virus, siz onu kaldırsanızda her PC actıgınızda geri gelir. Bu durumlarda “baslat/calıstır/msconfig” icindeki “baslangıc” sekmesinde bu istemediginiz programın kutusundaki isareti kaldırmalısınız. Sonrada PC nizden bu programın artık dosyalarını aratıp silebilirsiniz.

Bunların dısında kayıt defterinden, yani “baslat/calıstır/regedit” icinden;
    - Unistall yaptıgınız ve daha sonra kullanmayı dusunmediginiz programların kayıtlarını,
    - Virus icerikli dosyaların kayıtlarını
    - Ve onceden kalmıs gereksiz kayıtları
    temizlemelisiniz. Fakat Kayıt Defteri temizligini sadece bu isten anlayanların yapmasını oneririm. Aksi taktirde cok onemli sorunlar yasayabilirsiniz. Hatta PC niz çökebilir.

güzel ..!

• evet çok hoş olmuş elinize sağlık
  • Ccleaneri kesinlikle tavsiye etmiyorum bazen önemli dosyaları silip bazı programların çalışmamasına neden olabibliyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Codname47

Ccleaneri kesinlikle tavsiye etmiyorum bazen önemli dosyaları silip bazı programların çalışmamasına neden olabibliyor..

Evet benim başıma geldi..
  • quote:

Ccleaneri kesinlikle tavsiye etmiyorum bazen önemli dosyaları silip bazı programların çalışmamasına neden olabibliyor..

+1000 modlu driver lı ses kartımı pc den sildi tekrar yükleme yapmak zorunda kaldım tavsiye etmiyorum
  • ilginç bir paylaşım
  • quote:

CCleaner ayarlamalarını iyi yaparsanız bu sekilde bir sorunla karsılasmazsınız. Ben uzun zamandır kullanıyorum ve sorun yasamadım. Tavsiyem hangi programı kullanırsanız kullanın, her zaman icin ayarlarını kontrol edin. Ve direk silme isleminden once neyi sildiginizi kontrol edin. Bu durum antivirus ve antispyware programları icinde gecerli. Cunku virus temizlemek isterken sistem dosyalarından birini silebilirsiniz.
  • quote:

quote:

CCleaner ayarlamalarını iyi yaparsanız bu sekilde bir sorunla karsılasmazsınız. Ben uzun zamandır kullanıyorum ve sorun yasamadım. Tavsiyem hangi programı kullanırsanız kullanın, her zaman icin ayarlarını kontrol edin. Ve direk silme isleminden once neyi sildiginizi kontrol edin. Bu durum antivirus ve antispyware programları icinde gecerli. Cunku virus temizlemek isterken sistem dosyalarından birini silebilirsiniz.

Ayarlarını düzgün biçimde yapmaktan kastın internet geçmişini silmekten ibaretse onu bu program olmadan da yapabiliriz.Bu programın asıl amacı programların geride bıraktığı artıkları temizlemektir ve bu öğeleri silmesini istediğimizde genelde telafisi mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0D2F39F32 -- 7 Ağustos 2007; 4:48:54 >

• Codname seninde belirttiğin gibi CCleaner programının amacı geride kalan artıkları temizlemektir. Gorevi artıkları temizlemek olan bir program nasıl olurda "bir programı komple silebilir????". Bende bunu anlamış değilim. Ustelik silinen bir programın var diyelim. Bunun ne sekilde silindigini nereden biliyorsun. CCleaner once tarama yapar. Sonrada temizleme islemi icin onay ister. Yani manuel calısan bir program. Eger gerekli bir dosyanı silmek istemisse ve sende bunun farkındaysan (ki farkında oldugunu soyluyorsun!!!), o zaman sil onayını niye veriyorsun??? Bunu da anlamıs degilim.
    Ben bugune kadar bu program ile ilgili boyle bir sikayet duymadım. O yuzden supheyle bakıyorum. Silindigini soyledigin program baska sekilde de silinmis olabilir. Mesela PC ne bulasmıs bir virus sebebiyle, antivirus programına scan yaptırdıgın esnadada silinmis olabilir. Nasıl emin olabilirsin???
    Bu konu ile ilgili ayrı bir tartısma sayfası acayım. Eger dedigin dogruysa bende yeni birsey ogrenmis olurum. Bu yeni konuya da katılıp fikirlerini beyan edersen memnun olurum. Bakalım baskalarınında basına gelmis mi boyle bir olay.

• quote:

Orjinalden alıntı: gecelik

Registry düzenleyici programlar kullanmıyorum ancak kullanmadığım programları kaldırınca faydası oluyor gibi geldi. Bir de Windows\Prefetch'in içini siliyorum. Yine de format kesin çözüm.

Kullanmadıgın programları kaldırmalısın. Ama kaldırdıgın programların artıkları registry icinde birikecek ve her gecen gün PC calısmasını yavaslatacaktır. Bu ne sekilde olur. Herhangi bir dosyayı acarken, windows gezgininde arama yaparken, antivirus programını calıstırırken vs. daha uzun suren islemlerle karsılasacaksın. Bu tur islemlerde aranan dosya veya klasor bulunana kadar "kayıt defteri" icinden dizinler taranır. Kayıt defteri ne kadar siskin olursa tarama islemide o kadar uzun surer.

Prefetch'i temizlemende dogru bir islem. Fakat sunuda unutma. PC ye format atmak 6 ayda bir veya yılda bir yapılabilir. Ama attıgın her format harddiskinin omrunu kısaltacaktır. Bu yuzden PC nin bakımını iyi yaparsan ve formatı daha seyrek atarsan, bilgisayarının parcalarını daha uzun omurlu kullanma sansın olur. Buda daha az maliyet getirir.

• quote:

Codname seninde belirttiğin gibi CCleaner programının amacı geride kalan artıkları temizlemektir. Gorevi artıkları temizlemek olan bir program nasıl olurda "bir programı komple silebilir????". Bende bunu anlamış değilim. Ustelik silinen bir programın var diyelim. Bunun ne sekilde silindigini nereden biliyorsun. CCleaner once tarama yapar. Sonrada temizleme islemi icin onay ister. Yani manuel calısan bir program. Eger gerekli bir dosyanı silmek istemisse ve sende bunun farkındaysan (ki farkında oldugunu soyluyorsun!!!), o zaman sil onayını niye veriyorsun??? Bunu da anlamıs degilim.
    Ben bugune kadar bu program ile ilgili boyle bir sikayet duymadım. O yuzden supheyle bakıyorum. Silindigini soyledigin program baska sekilde de silinmis olabilir. Mesela PC ne bulasmıs bir virus sebebiyle, antivirus programına scan yaptırdıgın esnadada silinmis olabilir. Nasıl emin olabilirsin???
    Bu konu ile ilgili ayrı bir tartısma sayfası acayım. Eger dedigin dogruysa bende yeni birsey ogrenmis olurum. Bu yeni konuya da katılıp fikirlerini beyan edersen memnun olurum. Bakalım baskalarınında basına gelmis mi boyle bir olay.

Programı komple sildiğini söylemedim.Ayrıca onay istediği zaman bana belirttiği konum program files içindeki program dosyalarının içinde görünmüyor dolayısıyla bende silme işlemini onaylarım yani örneğin limewireda bu tür bir sorun yaşamıştım.Sonrasında silip tekrar yüklediğimde bile telafi edemedim..Üstelik bu sorunu yaşayan bi tek ben değilim bir çok arkadaş var böyle hataları yaşayan..

• tesekkkurler guzel calisma
  • tuneup kullanıyorum herişe yarayan bir program tavsiye ederim.
  • xp tools diye bir program var tavsiye ederim
    çok kapsamlı ve başarılı bir program
  • quote:

quote:

aynen öyle
    tüm opsiyonları seçmek elinizde, ezbere kullanmak istenmeyen silinmelere sebep oluyor ama bilinçli kullanıldığında çok etkili ve güzeldir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.