Şimdi Ara

PHP ile Yüzde (%) Hesabı Nasıl Yapılır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
8.154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yeni bir oyunum var lastmafia. Bunda seviye için % 'yi kullanmak istiyorum.
    Örn:

Seviye 2 diyelim.

$old = 40 
    $max = 70

puan arası.

$rankp = seviye puanı

seviye ilerlemesini % olarak nasıl gösterebilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deepquad -- 1 Kasım 2009; 17:56:11 >

• eğer old şu anki exp ve max seviye atlamak için gereken ise;
    ($old * 100) / $max
    şeklinde hesaplarsın
  •  
    $rankp = şimdiki puan
    $old = taban puan
    $max = tavan puan (tavan puan 70 ise, puan 71 olunca sonraki seviyeye atlıyor

old taban puan. yani bir önceki seviyenin max'ı Şu şekilde yaptım:

$yuzde=ceil(($rankp *100)/$max);

ama bu seferde old u almadı. yani o seviyenin en alt puanı 0 olarak alıyor. onun yerine $old u almasını istiyorum. örneğin 0 - 70 puan arasında alınan 7 puan %10 demek oluyor. oysa ben onu 40-70 olmasını istiyorum yani 0 - $max değil. $old - max arasında. umarım anlatabilmişimdir.

$old = 70
    $max = 120

olan seviyede puan 70 iken %59 diyor. buda $old u hesaba katmadığımdan oluyor bunu soruyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deepquad -- 1 Kasım 2009; 20:12:19 >

• istediğin şey;
    o seviye için
    max - old = bir sonraki seviye için gereken mi ? yani 40 exp var diyelim, 70 bir sonraki seviye için gerekiyor ise kullanıcı 30 exp mi almalı ? yüzde hesabı bu 30 exp üzerindenmi olacak ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sehlor

istediğin şey;
    o seviye için
    max - old = bir sonraki seviye için gereken mi ? yani 40 exp var diyelim, 70 bir sonraki seviye için gerekiyor ise kullanıcı 30 exp mi almalı ? yüzde hesabı bu 30 exp üzerindenmi olacak ?

Evet, aynen öyle. O 30 exp üzerinden olacak. ve onu yüzde ye dökmek istiyorum.. Kullanıcı 3 exp aldığında %10 olacak vs..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deepquad -- 1 Kasım 2009; 20:14:55 >
  • basit bi çıkartma
    $toCalculate = $max - $old;
    $gainedExp = $old - $rankp;
    $percent = ceil(($gainedExp * 100) / $toCalculate)
  • Denedim ve oldu. Yardımların için çok teşekkürler...
    yüzde doğru fakat - li gösteriyor onu nasıl düzelticem?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deepquad -- 1 Kasım 2009; 21:12:39 >
  • değerler neler bilmiyorum ama çıkan sonucu abs fonksiyonuna sokarsan mutlak değerini elde edersin.

$absolute = abs($percent) şeklinde
  • Çok teşekkürler oldu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.