Şimdi Ara

psu yu 5v a bağlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu psu ların sesini kesmek için en ekonomik yol olan psu fanını 5v a bağlama işlemini bilen hakkında bilgisi olanlar nasıl yapacaz lütfen yazsın yazsınki millette yararlansın diğil mi yani

• psu yu bilmem ama fan için çözüm burda

http://www.hardwarelife.com/guide/review/7vfanmod/7vfanmod_1.shtml
  • quote:

Orijinalden alıntı: meo@pro

psu yu bilmem ama fan için çözüm burda

http://www.hardwarelife.com/guide/review/7vfanmod/7vfanmod_1.shtml
    güç kablolarında siyah ve kırmızıyı kullan alırsın 5v u siyah sarı 12v verir yada fan hızını yavaşlatmak için watt lı direnç kullanabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jojoned

güç kablolarında siyah ve kırmızıyı kullan alırsın 5v u siyah sarı 12v verir yada fan hızını yavaşlatmak için watt lı direnç kullanabilirsin

Alıntıları Göster
    güç kablolarından enerji çekmek tehlikeli olmuyo mu zaten onlar psudan çıkıyor bir hatada anakart dahil ne var ne yok yakabilirim.Wattlı direnç nedir bilmem ama bir direnç kullansam dirençte yanabilir, belki potansiyometre ama nasıl bağlıyacam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adakan

güç kablolarından enerji çekmek tehlikeli olmuyo mu zaten onlar psudan çıkıyor bir hatada anakart dahil ne var ne yok yakabilirim.Wattlı direnç nedir bilmem ama bir direnç kullansam dirençte yanabilir, belki potansiyometre ama nasıl bağlıyacam.

Alıntıları Göster
    siyah-kırmızı 7v verir,benim bildiğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamtamam

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tamtamam

Siyah: nötr
    Kırmızı: 5 V
    Sarı 12 V

Bu durumda siyah-kırmızı 5 V, siyah-sarı 12 V, sarı-kırmızı 7V verir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasbi 81

quote:

Sarı 12 V

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Hasbi 81

quote:

Sarı 12 V

siyah-kırmızı +5v siyah-sarı +12v tamam.. sarı-kırmızı +7 de toprağı nerden alıyor bu - GND ?

• quote:

Orijinalden alıntı: 865pe

quote:

quote:

Sarı 12 V

siyah-kırmızı +5v siyah-sarı +12v tamam.. sarı-kırmızı +7 de toprağı nerden alıyor bu - GND ?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: 865pe

quote:

quote:

Sarı 12 V

Birinden +5 V, diğerinden +12 V geliyor. Potansiyel farkı 12 - 5 = 7V. Ben de başlangıçta çalışır mı diye tereddüt etmiştim, ama çalışıyo valla Kasa fanlarınmdan birini böyle kullanıyorum.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: 865pe

quote:

quote:

Sarı 12 V

Birinden +5 V, diğerinden +12 V geliyor. Potansiyel farkı 12 - 5 = 7V. Ben de başlangıçta çalışır mı diye tereddüt etmiştim, ama çalışıyo valla Kasa fanlarınmdan birini böyle kullanıyorum.

Alıntıları Göster
    ee?
    direkt 5v bağlasak daha yavaş çalışıyo fan..
    dahada sessiz oluyo.
    ama hava akımı dahada azalıyor.fazladan 2v eksiltmeninde öyle aman aman fark ettireceğini sanmıyorum ben

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

ee?
    dahada sessiz oluyo.
    ama hava akımı dahada azalıyor.fazladan 2v eksiltmeninde öyle aman aman fark ettireceğini sanmıyorum ben

Alıntıları Göster
    iyi güzel bağlıyonuzda nasıl bağlıyosunuz arkadaşlar psu daha yeni dağıtmayım şimdi
    ben bağlayımda 5 i 7 si farketmez sonra bir ayar çekerim nasıl olsa

• quote:

iyi güzel bağlıyonuzda nasıl bağlıyosunuz arkadaşlar psu daha yeni dağıtmayım şimdi
    ben bağlayımda 5 i 7 si farketmez sonra bir ayar çekerim nasıl olsa

Alıntıları Göster
    yaw harbiden 7 volt oluyomuş birleştirince neler neler öğreniyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

ee?
    dahada sessiz oluyo.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

ee?
    dahada sessiz oluyo.

Nasıl? 7V > 5V. Yani 2V eksiltmiyosun, 2V arttırıyosun.

Yani 5 volta göre biraz daha fazla hava akımı sağlamış olauyorsun ve yine "0" ses. Benim dandik kasa fanı bile 7V da ses çıkarmıyosa hiçbir fan çıkarmaz, için rahat olsun

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

ee?
    dahada sessiz oluyo.

Nasıl? 7V > 5V. Yani 2V eksiltmiyosun, 2V arttırıyosun.

Yani 5 volta göre biraz daha fazla hava akımı sağlamış olauyorsun ve yine "0" ses. Benim dandik kasa fanı bile 7V da ses çıkarmıyosa hiçbir fan çıkarmaz, için rahat olsun

Alıntıları Göster
    Sizde öğrendiğinize göre sorun yok
    tamamda ben çözüm istiyorum sorumun cevabını alamadım henüz o.c cular sizlere söylüyorum foruma başlığı açan benim.
    quote:

Bilgi paylaşıldıkça artar

• quote:

tamamda ben çözüm istiyorum sorumun cevabını alamadım henüz o.c cular sizlere söylüyorum foruma başlığı açan benim.
    quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: adakan

quote:

Yok hocam, ben senin istediğin gibi PSU fanına bağlamadım 7V yi. Benimki bildiğin kasa fanı. Ama senin yerinde olsam, PSU nun çıkışından iki kabloyu (5V,12V) kesip tekrar içine uzatır, fana bağlardım. PSU çıkışlarından birini iptal etmeye gönlün razı gelirse yap. Benim aklıma başka bi yol gelmiyo.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: adakan

quote:

Yok hocam, ben senin istediğin gibi PSU fanına bağlamadım 7V yi. Benimki bildiğin kasa fanı. Ama senin yerinde olsam, PSU nun çıkışından iki kabloyu (5V,12V) kesip tekrar içine uzatır, fana bağlardım. PSU çıkışlarından birini iptal etmeye gönlün razı gelirse yap. Benim aklıma başka bi yol gelmiyo.

Alıntıları Göster
    kırmızı + sarı = 7v mu ??
    hoca bunun nasıl elde edebiliyon ya ??
    kırmızı 5v
    sarı 12v dur buradan bi yerden - alman lazım ki fan çalışsın

• quote:

Orijinalden alıntı: SebA_StiAn

kırmızı 5v

Alıntıları Göster
    bence psu içindeki fana mod yapacaksan potans tak devir ayarlı olsun... psu dançıkan kablolarla psu içindeki fana voltaj vermek anlamsız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SebA_StiAn

kırmızı 5v

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: SebA_StiAn

kırmızı 5v

Hiçbir kabloda "-" diye bir elektrik yok. Tekrar anlatayım: (Ben elektrikten hiç çakmayan bir makinacıyım. O yüzden bu konuda kendi kendime bulduğum bişeyi anlatabiliyo olmak çok hoşuma gitti )

Siyah = Nötr (0V)
    Kırmızı = 5 V

Bu ikisini fana bağlayıp devreyi tamamlayınca, fanın bir tarafında 5V, diğer tarafında 0V oluyor. Bu durumda arada 5-0 = 5V kadar bir gerilim farkı oluyor.

Benzer şekilde fanın bir tarafına 12V, diğer tarafına 5V bağlarsan, aradaki potansiyel farkı 12V-5V = 7V olacağından elektrik akar. Bu durumda 5V luk kablo sanki "-" yüklüymüş gibi davranır da diyebiliriz.

Üff, iyice karıştırdım mevzuyu... İnsan işi doğru düzgün bilmeyince anlatmakta da yetersiz kalıyo. Ama sonuçta bu şekilde bağlamak işe yarıyo, ondan emin olabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

bence psu içindeki fana mod yapacaksan potans tak devir ayarlı olsun... psu dançıkan kablolarla psu içindeki fana voltaj vermek anlamsız...

Alıntıları Göster
    binbaşım sen bu işleri biliyosun valla
    bu mod olaylarına kanım ısındı biz nasıl yaparız onu anlat alet erdavat ne gerekiyor

gelelim şu 5v 7v 12v davasına arkadaşlar azcık elektrik elektronik bilgisi olan bunu bilir
    12-5=7(birazda matematik) burda sarı 12v (+) kabul ettiğimiz, bildiğiniz kırmızı 5v yani eski durumunda 0(nötr) kabul edin oldumu sana 7v bu kadar basit uzatmayın.

• quote:

binbaşım sen bu işleri biliyosun valla
    bu mod olaylarına kanım ısındı biz nasıl yaparız onu anlat alet erdavat ne gerekiyor

gelelim şu 5v 7v 12v davasına arkadaşlar azcık elektrik elektronik bilgisi olan bunu bilir
    12-5=7(birazda matematik) burda sarı 12v (+) kabul ettiğimiz, bildiğiniz kırmızı 5v yani eski durumunda 0(nötr) kabul edin oldumu sana 7v bu kadar basit uzatmayın.

Alıntıları Göster
    yaa alın 5-6 dolara hatta daha ucuza fanmate-potansiyometre sonra kasadaki tüm fanları paralel olarak fanmate üzerinden 12V a bağlayın bir seferde hepsini ayarlamış olursunuz masrafda olmaz pek

• quote:

Orijinalden alıntı: KinGpAsCaL

yaa alın 5-6 dolara hatta daha ucuza fanmate-potansiyometre sonra kasadaki tüm fanları paralel olarak fanmate üzerinden 12V a bağlayın bir seferde hepsini ayarlamış olursunuz masrafda olmaz pek

Alıntıları Göster
    fanmate iyi hoş güzel alet cpunun fanında kullanıyorum gayet işe yarıyor fakat onu psunun içine sokmak marifet artı kendisi yer kaplıyor ve ayrıca bağlantılarını yapmakta yine zor iş

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.