Şimdi Ara

Puzzle misali donanım sorunu (ya aslında yazılım da olabilir mi acaba?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Anakart: GIGABYTE GA-P35-DS3
    İşlemci: Intel Core 2 Quad
    Ekran Kartı: Ati Sapphire HD 4870X2 (özel soğutucu takılı)
    Harddisk ikiye bölünmüş durumda

Her şey harddiskte bad sector oluşmasıyla başladı. Galiba bad sector sistemin yüklü olduğu kesimde çıktı ki arada bilgisayar kitlenip reset atıyordu ama windows tekrar açılmıyordu, kapatıp açmak gerekiyordu. Bi' süre böyle devam ettikten sonra windows sadece güvenli kipte açılmaya başladı. Bu sırada ekranda boylamasına kırmızı noktalardan oluşma çizgiler çıkmaya başladı (ısınmadan dolayı ekran kartının ram'i gitmiş dedi donanımcı bi' arkadaş).Ama bi' ara windowsu normal olarak açabildiğimde Everest Isı programından baktım, gayet de boşta 40 derecede çalışıyordu. Bu sıralarda ben normal windowsta da güvenli kipte de disk birleştirme yapıp belki sorunu hallederim dedim. Ama disk birleştirme yaparken yine sistem kitleniyodu. Sistem kitlendiği anda harddiskten "tak" diye tek bi ses geliyo (tahminim harddiskin okuyucu iğnesi bi anda kendini geri çekiyo'). Sonraları windows güvenli kipte bile açılmaz oldu: Bilgisayar açılıyor, bios siyah ekranda kontrolleri yapıp sorun olmadığını onaylıyor, sonra windows'un yükleme logosu çıktığından 1-2 saniye sonra çok kısa bi anlığına mavi ekran verip kendi kendine reset atıyo'. Sorun harddsikte diye başka bi' arkadaşın işletim sistemi yüklü harddiskini takıp denedim birebir aynı şekilde hata verdi. Ama Linux tabanlı olan Pardus'u CDden çalıştırınca pardus işletim sistemi gayet güzel ve sorunsuz şekilde çalışıyor, film de izleniyor müzik de dinleniyor. Arada nadir de olsa kırmızı çizgiler çıkıyor ama sonradan geçiyor. Ve pardus'tayken bad sektorlü harddiskin içine girip bişiler çalıştırdığımda da bazen aynı sesi verip harddiske ulaşım kapanıyo ama pardus gayet de normal şekilde çalışmaya devam ediyor.
    Tüm olan biteni anlamlı şekilde birleştirmeye çalıştım. Sorunumun ne olduğunu bulmama yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

İyi Forumlar...

• Güç kaynaginiz nedir?
    güce erismeye calistikca makineniz gidiyor gibi. ekran kartinin kirmizilik verip diskede erisemediginize gore tek aciklama guc kaynagi gibi duruyor
  • Güç kaynağım Xilence 800 Watt +80 ama Pardus işletim sisteminde saatlerce açık kalıp film izlenebiliyor.
  • Hocam baskasinin diski ile neden denediniz. bosta bir disk alir oyle denerim ben. (gunduz kafa 12039191230192 okuyunca guc kaynagini sormusum)
    Diske erisimlerde sorun yasadiginiza gore anakartin sata kontrolcusunde de sorun olabilir diskinizde de . Baska bir disk ile baska bir sata kablosu ile sisteminizi deneyin. gene aynisini yaparsa sonuc kartiniz garantiye gitmek istiyor demektir. Yalniz su kirmizilik sorununa takildim ben. baska bir kasada ekran kartinizi mutlaka deneyin. cunku kirmizilik genellikle artifical dir ya driverdan olur ya kartin arizasindan olur ki cogu zaman kart arizasi olarak gorunur..
  • Başkasının harddiskiyle deneme sebebim; kendi harddiskimle windows açılmıyo', açılsa da bad sector yüzünden bi' süre sonra kapanıyo' olmasından dolayıydı. Gidipi bi' servise göstermem gerek biliyorum fakat kasa insan ölüsü kadar ağır olduğu için yerinden kaldırması zor oluyor. Çoğu kişi masaüstü bilgisayar kullanımından dizüstüne geçtiği için kendi harddiskimi takıp bakacak bi' arkadaş, komşu da yok yakınlarda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exeter

Hocam baskasinin diski ile neden denediniz. bosta bir disk alir oyle denerim ben. (gunduz kafa 12039191230192 okuyunca guc kaynagini sormusum)
    Diske erisimlerde sorun yasadiginiza gore anakartin sata kontrolcusunde de sorun olabilir diskinizde de . Baska bir disk ile baska bir sata kablosu ile sisteminizi deneyin. gene aynisini yaparsa sonuc kartiniz garantiye gitmek istiyor demektir. Yalniz su kirmizilik sorununa takildim ben. baska bir kasada ekran kartinizi mutlaka deneyin. cunku kirmizilik genellikle artifical dir ya driverdan olur ya kartin arizasindan olur ki cogu zaman kart arizasi olarak gorunur..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.