Şimdi Ara

Q6600 kullanıyorum Overclock denemelerim kitlenmeyle sonuçlandı YARDIM LÜTFEN!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Overclock ile yeni tanıştım daha doğrusu overclock olabilen makina ile. Özelliklerini vercem Acaba nasıl overclock yapabilirim. 0 dan başlayacağım. hiç bişey anlamadım :D biraz coltaja yüklendim makina kafayı yedi.

İşlemci : q6600 Revision B3
    İşlemci Fanı : Zerotherm 12 cm fanlı (masaüstünde en düşük devirde 30-35 derece işlemci)
    Anakart : Gigabyte P35 DS3L (biosda overclock ayarları var)
    Ram : OCZ Platinium 800 MHz 1 Gigabyte DDR2 4 tane
    Ekran Kartı : Zotac 8800GT AMP
    Power : Thermalmake TR2-500 500Watt

Arkadaşlar Nasıl overclock yapacağım. Nereden başlayacağım ve nerelere voltajı falza vercem ? Dğer başlıklaşrda okudum pek anlamadım açıkcası :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinix_68 -- 13 Şubat 2008; 1:37:57 >

• sana şimdiden başarılar arkadaşım. umarım yanlış bişeyler yapıp o canım işlemciyi yakmazsın. birde gigabyte boardların genelinde o.c seçeneklerinin hepsinin açılması için biosda ctrl+f1 yapman gerekiyo yanlış hatırlamıyosam bunu yapdığında advenced chipset seçeneğide görünür hale geliyo.
  • inşallah. şöyle aynı anakartı kullanan biri yardımcı olursa hiç ama hiç bişey bilmiyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: metinix_68

inşallah. şöyle aynı anakartı kullanan biri yardımcı olursa hiç ama hiç bişey bilmiyorum

Birkac gun oncesine kadar ben de o sekilde dusunuyordum ama artik degil. Baska herhangi birisi ile, ayni sisteme bile sahip olsaniz, ayni oc'u, ayni degerler ile yapamayabiliyorsunuz. Teorik olarak birşey ogrenmeden, o islemci uzerinde fazla birsey yapmamanizi oneririm. Yine de para sizi, mal sizin. :)

Kolay gelsin,
    C Sullivan

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C Sullivan -- 13 Şubat 2008; 11:57:10 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: C Sullivan

quote:

Orjinalden alıntı: metinix_68

inşallah. şöyle aynı anakartı kullanan biri yardımcı olursa hiç ama hiç bişey bilmiyorum

Birkac gun oncesine kadar ben de o sekilde dusunuyordum ama artik degil. Baska herhangi birisi ile, ayni sisteme bile sahip olsaniz, ayni oc'u, ayni degerler ile yapamayabiliyorsunuz. Teorik olarak birşey ogrenmeden, o islemci uzerinde fazla birsey yapmamanizi oneririm. Yine de para sizi, mal sizin. :)

Kolay gelsin,
    C Sullivan

Edit: imla

peki teşekkürler öneriniz için. ellemeyeceğim.
  • Ya bende bilmiyorum nasıl yapılır felan . Ama okuduklarıma gore fsp'yi yavastan arttırmaya baslıcan arttırdıkça windowsta orthos ile bil. kascaksın arada sıcaklıklara felan bakcaksın. Baksın bil. res atıyo biraz voltaj verceksin. Bole bole sey yapcaksın sanıyosam. Ama 3.33 ghz geçmemeni oneriyorum.
    Ayrıca dh video p35-ds3r , msı p35 platinium anakart incelemelerini iyice izlemen
  • Bence korkmana gerek yok yani fazla voltaj vermessen bisi olmas yani. Tamam hiç arttırmayacaksın die hiçte ellememezlik yapmıcaksın cok azcık azcık (tabi okuduklarıma gore)
  • Voltajla oynamadigin surece bence sorun olmaz o isler biraz daha teknik bilgi ve tecrube istiyor. FSB ile yavas yavas artirip deneyebilirsin ayni islemci bende var 334FSB ile 3.0da sistem aciliyor. gerci test mest henuz yapmadim ilerde deniycem. Voltajsiz dene iste 3.0 a ayarla kullan mis :)

Yalnız unutmadan bu isi yaparken PCI-E Voltajını Autodan 100'e ayarlamayı unutma.

Kolay gelsin
  • bence voltaj yani işlemci voltajı 1,58 weya 1.60 olsun( gerçi aşırı voltaj werimlilği düşürüyor diyorlarda) bendede q6600 war boardum iyi değil diye o.c. yapamıyorum b3 revşzyonlar cok ısınıyor ayrıca.zalman weya benim kullandığım asus silent knights marka cpu collerlar kullanırsan cok daha ii sonuçlar elde edersin ayrıca fsb voltajınıda cok olmamak kaydıyla yükseltmen lazım.fsb mhzi yükselince doğal olarak bir voltaj yükselmesine gerek duyabilir keşke benim gibi G0 revizyon alsaydın ee ayrıca tabi kullandığın psuda cok önemli dostum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matchless44 -- 14 Şubat 2008; 12:41:18 >
  • datox
    Ben pek anlamam oc ama sana bisi sormak istiyorum. Sen voltajsız mı 3.0ghz'de kullanıyosun islemcini. Ayrıyetten neden pcı voltaj arttırmak gerekiyo lutfen acıklayabilir misin...?

HELLZONE
    O kadar voltaj fazla deil mi ya naptım??????
  • yok dostum pci woltajını yükseltmedim o dediğim voltaj cpu voltage yazıo biosda yani işlemci voltajı.1,58 weya 1,60 da cok iyi değerlere cıkıyor işlemci we ısınmıyor voltaj wermeyince işlemciye anakart reset atıyor dostum
  • öncelikle pcı voltaj artırmak gerekmiyo tam tersine onu 100'e yani oldugu degere sabitlemen gerekiyorki ekran PCI-Express slotun o/c sırasında hızı ve voltajı artmasın cpuya baglı olarak.
    Auto oldugu zaman oda o/c olmus oluyor onu engellemek icin 100'e sabitlicen diye biliyorum.

Ve evet 3.0'a voltajsız yani Auto ayarlarda hic biseyi ile oynamadan sadece fsb si ile oynarak cıktım. Arkadasım voltajsız 3.6Ya cıktı.

Ben 3.0 da yaklasık 3 saat sorunsuz kullandım sonra restart attı ama sistemimde ramlerimde sorun var. Haftaya giricem o işe.

Benim islemcimde Revision B3. 3.0Ghz net kaldırıyor zaten deneyebilirsin

Sogutmam Zalmanın Çanak gibi fanlarından eskilerden. Fatality'nin küçüğü :)

Kolay Gelsin.
  • Arkadasım seni hazır bulmusken bi soru daha sormak istiyorum. Simdi dh video'da p35-ds3r incelenirken hiç ram ayarlarına oynamıyor. Sadece voltaj veriyo. Voltaj verince ram direk hızını arttırırmı??
    Ya bide bak ordaki tüm voltajları arttırıyo. Onlar ne ise yarıyo lutfen acıklayabiir misin???

Q6600 kullanıyorum Overclock denemelerim kitlenmeyle sonuçlandı YARDIM LÜTFEN!!!!
  • Bak arkadaş ben sana kendi o/c tekniğimi anlatıyım hiç kitlenme yaşamıyorum...

Önce bilgisayarı default olarak aç nefes alsın yavrucak,
    Sonra orthos ile bi 5dk kas default ayarlarda ( maksat işlemci biraz ısınsın),
    Yeniden başlat,
    Bios a gir o/c bölümüne geç FSB yi 400, yap çarpanı 8x yap, voltajlar AUTO olsun sonra kaydet ve çık

Bu şekilde açılması lazım eger açılmıyorsa işlemciye 1.3125 ver Ramler +0.2 veya +0.3 ver diğerleri FSB ve MCH Overvoltage a +0.1 ver. Bu şekilde açılmazsa hiç açılmaz...

Ayarları değiştirirsen mutlaka yine orthos da kas...
    Ayrıca günlük kullanacağın bir hız belirlediysen bilgisayarı 5-6 kere yeniden başlat ki alışşın ben bu şekilde günlük 3200de çok rahat kullanıyorum...

Haydi hayırlı o/cler.........

• Verdiğiniz bilgiler ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Hepinize iyi forumlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.