Şimdi Ara

Raptor 74 GB raid 0 - yalan oldu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.721
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben raid0 yaptım ama hiç bir fark göremedim.Burdan raid yapacaklara tavsiyem hiç uğraşmayın pratikte hiç bir faydası yok.Erişim süresi düşmeden hiç bir şey fark etmiyor iyi bilin.
  • raid yaparak hız kazanmak istiyorsanız "hardware raid" yapmalısınız.

hardware raid kontrolcülerin performansları arasında büyük farklar görebilirsiniz. (hepsi hardware raid için dikkat)

raid0 yapilandirmasi doğru donanimlar kullanildiğinda disklerin yazma hızları toplamı kadardır. (diskin her yerinde değil ama)

raid disk dolmaya başladıkça daha yavaş yazmaya başlayacaktır. Testlerinizi mümkünse diskin tamamını dolduracak uygulamalarla yapın.

bir raid0 disk stripe seti diskin yarisina kadar 160mb/saniye nin altına düşmüyorken bu bu doluluktan sonra yavaşlamaya başlarsa şaşırmayın. diskin yazma hızı disk doldukça ve fragmante oldukça azalır.

sonuç olarak raid0 performans raid idir. doğru yapılandırırsanız hız artışı (tekrar söyleyeyim disklarin yazma hızlarını toplayın) sağlar.
  • bende 4*160 var su anda

performans o kadar fark ediyorki anlatmak zor
    yasamak lazim

ortalama 165 mb saniye
  • bende 2x80WD diski raid0 olarak kullanıyorum gözle görülür bi fark yok ekstaran java uygulamalarında sorun yaşıyorum youtube den veya forumdan bir video izlerken makinayu sebepsiz yere kitliyor hatta videoyu indiriyorum flv uzantılı olarak yinede kitliyor.açıkcası pek bi ekstrasını görmedim raid0 ın.
  • 2 X 74GB Raptor RAID 0 disklerden tahammül edemeyeceğin şekilde sesler geliyor.
    Üstelik disk okuma veya yazma işlemi yapmadığı halde sanki canı sıkılınca kendi kendie çalışıyorlar.
  • İlk önce şunu belirteyim sistemi ilk topladığımda tek bir RAPTOR vardı ve Vista kullanıyordum performansı geçtim sesinden kafayı yedirtecekti karar verdim satacaktım ama 2. RAPTOR gelince XP'ye döndüm ve RAID sıfır olarak kurdum başladım XP'yi yüklemeye format işleminden sonraki o 39 dakika kaldı kısmında arkadaşı evine bırakmak için çıkalım dedik evdeki ıvır zıvırları toplayayım derken 19 dakika kaldı dedi evden çıktık tam kapının önünde arkadaş evin anahtarını unuttum dedi içeri girdim ki 5 dakika kaldı yazıyor.

Kısacası yaklaşık (ölçmediğim için) 5-6 dakika gibi bir zamanda XP'yi kurdu bu benim için hayret verici bir olaydı zira tekli Seagate 7200.8 kullanıyordum ardından 2 tane Seagate 7200.10 aldım ve RAID 0 kurdum ortalama 72 mb/s (HD TACH) okuma hızında kullanıyordum.Bu dediğim süreçte Epox nForce 4 9NPA+Ultra anakartı kullanmaktaydım ve JMicron kontrolcüsü ile RAID 0 kuruyordum.

Raptor 74 GB  raid 0 - yalan oldu

Bu ay en sonunda yeni sistemimi toplayabildim ve Seagate'leri arşiv olarak kullanmaya karar verip tek bir RAPTOR'a sistemi kurdum ve HD TACH'de ortalama 78.3 mb/s okuma hızına ulaştım tabi bu güzel bir sonuçtu o zamanlar için ancak Seagate'in 41AS serisinin başarısı karşısında iyicene pişman olmaya başladım tek tesellim erişim süresi idi arada 2 kata kadar fark var.Seagate RAID 0 13.2 ms iken RAPTOR tek başına 7.9 ms erişim süresine sahipti.Ancak ses öyle bir rahatsız edici seviyeye ulaştı ki bu da pek umrumda değildi satıp Seagate 41AS almayı kafama koymuştum ancak sorunun işletim sistemi kaynaklı olabileceğini de düşündüm onun için satma fikrini biraz erteledim ve nette Vista ile ilgili konuları okudukç kanaat getirdim ki sorunun kaynağı VİSTA.Çünkü birçok DH konusunda Vista kullanan arkadaşlar HDD ışığının yanıp sönmesinden şikayetçi idi kısacası VİSTA hararetli bir şekilde DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ ile HDD'yi boş bırakmıyor bu da traktör gibi bir sese sebeb oluyordu.

Dün nihayet XP'ye dönüş yaptım ve RAID 0 olarak kurdum daha başlangıçta sesin azaldığını farkettim.

Yani 1 RAPTOR tarktör gibi ses üretirken 2 RAPTOR iş makinesi gibi tezi yanlış çıktı zaten umudum da buydu.XP kurulduktan sonra Intel Matrix Storage v7.8.0.1013'ü sürücüsünü kurup ''Birim Geri Yazma Önbelleği'' ni de aktifleştirdikten sonra RAPTOR'lar daha stabil bir şekilde çalışmaya başladı fotoğrafta da dikkat ederseniz dalgalanma oldukça azalmış Seagate'ler bu konuda daha stabil okuma sırasında dalgalanma ve dolayısıyla performansa etkisi daha iyi ancak 10000 RPM'nin etkisi veya SATA oluşu biraz dalgalanmaya sebeb oluyor bilen üstadların bu konuyu açıklaması çok güzel olur.

Birim Geri Yazma Önbelleği Etkin:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dil-Tarih -- 2 Aralık 2007; 13:06:51 >

• Bendeki performans tek diske göre yüzde 92 artı bu ölçümleri yaptım ama benim ıchr9 intel kullandım!!!
  • Arkadaşlar raid 0'ın performans artışını göstermesi açısından HD Tach gibi sentetik bir programın hiç ama hiç bir anlam ifade etmediğinin özellikle altını çizeyim.

Şimdi gelelim "gerçek" dünya sonuçlarına. Testler 2 adet raptor 36gb ile yapılmıştır.

16K 64K Tek disk
    UT2004 12,07 12,12 14,32
    GC 2 11,31 11,81 12,37
    Lock On 30,26 25,96 28,16
    Far Cry 94,96 83,70 90,42
    Unreal 2 16,92 15,90 16,44

Tablo yapılamadığı için garip kaçıyor ama soldakiler kullanılan oyunu, üst dizinin ilk ikisi raid 0 ve stripe boyutları, sonuncu da tek disk performansını gösteriyor. Değerler saniye cinsinden. Dikkat edin pek iç açıcı bir fark yok.

Burada da yine 2 adet raptor 74gb ile tek raptor 74gb karşılaştırılmış. Oyun testlerine özellikle dikkat edin. Performans artışı %30 civarında.
    http://www.ocforums.com/showthread.php?t=445800

• quote:

Orjinalden alıntı: sendorm

Arkadaşlar raid 0'ın performans artışını göstermesi açısından HD Tach gibi sentetik bir programın hiç ama hiç bir anlam ifade etmediğinin özellikle altını çizeyim.

Şimdi gelelim "gerçek" dünya sonuçlarına. Testler 2 adet raptor 36gb ile yapılmıştır.

16K 64K Tek disk
    UT2004 12,07 12,12 14,32
    GC 2 11,31 11,81 12,37
    Lock On 30,26 25,96 28,16
    Far Cry 94,96 83,70 90,42
    Unreal 2 16,92 15,90 16,44

Tablo yapılamadığı için garip kaçıyor ama soldakiler kullanılan oyunu, üst dizinin ilk ikisi raid 0 ve stripe boyutları, sonuncu da tek disk performansını gösteriyor. Değerler saniye cinsinden. Dikkat edin pek iç açıcı bir fark yok.

Burada da yine 2 adet raptor 74gb ile tek raptor 74gb karşılaştırılmış. Oyun testlerine özellikle dikkat edin. Performans artışı %30 civarında.
    http://www.ocforums.com/showthread.php?t=445800

cod oyununda arkadasdaki loading benimkinin 2 katindan fazla suruyor neredeyse

onda tek disk
    bende 3*160 gbyt raid var

fazla soze gerek yok bence

• Benim verdiğim de gerçek test.

Bende de cod 4 var. Güzel bir karşılaştırma yapabiliriz. İşlemcim e4300@2700 de. Diskim 410as.
    Tam olarak nereden nereye zaman tuttuğunu söylersen karşılaştırabiliriz.

edit: arkadaşının sisteminde 2 kattan yavaş açması sadece raid disklerin farkından oluyor olmayabilir. Disklerdeki cod4ün dizilişi (defrag gerekiyor olabilir), işlemcisi, ram miktarı, işletim sisteminin farklı fiziksel disktte olup olmaması gibi bir sürü faktör var.
    Benim yukarda verdiğim testler, sıfır windows kurulmuş ve aynı makinede yapılan testler. 2 diskle yapılan testte performans fazlası %30 civarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sendorm -- 4 Aralık 2007; 19:01:00 >
  • quote:

Benim verdiğim de gerçek test.

Bende de cod 4 var. Güzel bir karşılaştırma yapabiliriz. İşlemcim e4300@2700 de. Diskim 410as.
    Tam olarak nereden nereye zaman tuttuğunu söylersen karşılaştırabiliriz.

oyun yuklu degil ama biz karsilastirmayi soyle yaptik

hani bolum loadingleri sirasinda video cikiyorya

bende videonun yarisinda bitiyordu neredeyse

onda ise video bitiyor loading devam ediyordu
  • Bende de video başlamadan loading bitmiş oluyor. Dediğim gibi o şekilde karşılaştırma yapmak güç.
  • quote:

Bende de video başlamadan loading bitmiş oluyor. Dediğim gibi o şekilde karşılaştırma yapmak güç.

ya dostum raidin faydasini benden daha iyi bilemezsin

orta 1 den beri windows kullanirim
    daha bu yaz raid e gectim

su anda uni 3. siniftayim

fark kesinlikle inanilmaz

yani raid bostur vs gibi laflarin hepsi faso fiso

daha once sp2 yi elle kurardim
    harcanan zamani bilirim

gecen birde raidli diske kurdum
    o kadar cabuk bittiki anlamadim

yani raid kesinlikle ama kesinlikle yapmaya deger
    ve hemen hemen herseyde hizlanma saglarsiniz

sana en basitinden ornek vereyim

vistada saniyede hdd ile yapilan islem gozukebiliyor

gecen bakiyordum
    100mb+ ya bile cikti

raidsiz olsa o rakama erismem mumkun degil
    hdd lerim cok eski en basitinden ornek

ha sende video acilmadan bitebilir ne guzel senin adina

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeFurkan -- 4 Aralık 2007; 19:18:14 >

• Raid 0 işe yaramaz, tamamen saçmalık demiyorum ben zaten.
    Lakin görülen faydalar o kadar uğraşıya değer mi onu sorguluyorum sadece. Yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde raid 0 arrayin bozulmuştu. Forumdan yardım istiyordun haksız mıyım?
    Ben misal hiç öyle bir sıkıntı yaşamadım henüz.

Windows kurmada fark olduğunu bende bir çok kişiden duydum, gördüm. Raid ile 6 dk de xp kuranlar var. Lakin en son ne zaman xp kurdum hatırlamıyorum. 2 sene olmuştur heralde.

Benim tercihim işletim sistemi ile oyunların farklı fiziksel disklerde olması yönünde. Bu şekilde oyun load ederken işletim sisteminin disk okumaları hıza etki yapmıyor. Raid 0 kurduğunda oyunlar ve işletim sistemi aynı disk üzerinde olmuş gibi oluyor. Ramin de az olursa çok sıkıntı yaşayabilirsin. Bu yüzden ilk tercihim diskleri hızlandırmak yerine rami arttırmak yönünde. Sistemimde 2gb ram var ve windowsun swap file'ı hiç kullanılmıyor.

Ayrıca sürekli okuma dışında bir de access time denen nane var, raid kurduğunda bu süre biraz artıyor. Misal 80mb sürekli okuma hızı ve 12 ms erişim süresi olan 2 diskten raid 0 oluşturursan sürekli okuma 140mb gibi bir değere çıkarken access time 13-14 ms gibi birşey olacaktır. Bu da bir çok dosyayı okumaya çalıştığında sıkıntı yaratacak. İşletim sistemin ve oyunlar aynı disk üzerinde olduğundan bu sıkıntıyı da yaşayacaksın. Zira senin de vistada tanık olduğun gibi işletim sistemi oldukça disk okuma- yazma yapıyor.

Dediğim gibi tartışmaya açık bir konu, lakin şunun altını çiziyorum 3 disk ile yaptığın raid 0 ile tek diskten daha iyi bir performans alman elbette kaçınılmaz.

• sistemim vista 64bit. hdtach çalışmadığı için xp sp2 modunda çalıştırdım ve arkaplanda uygulamalar ve kaspersky açıktı.

2 adet raptor ile raid0 yalan oldu yavaş oldu filan diyen kimdi ?
    ayarlarını gözden geçirsin derim.
    buda benim imzamdaki sistemim ile raid0 raptor test sonuçlarım.

direk resim linki
    https://store.donanimhaber.com/f4/b6/bd/f4b6bddcc934d5e9fe9851f66974176e.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 4 Aralık 2007; 20:25:25 >

• 2x74 raptor . oyunlar icin sadece raptor raid i kullanıyorum bende

• quote:

Dediğim gibi tartışmaya açık bir konu, lakin şunun altını çiziyorum 3 disk ile yaptığın raid 0 ile tek diskten daha iyi bir performans alman elbette kaçınılmaz.

Hocam 3 diskle nasıl RAID 0 yapabiliyorsun?
    Bize de anlatırsan sevinirim.
  • Raid 0 boştur diyenler büyük ihtimal ara yüklemeli oyun oynamıyor ve büyük dosya aktarmıyor yoksa aradaki farkın ağzı açık bırakacak kadar çok olduğunu görmemek imkansız.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.