Şimdi Ara

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
3
Favori
4.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    evet zaten o yüzden konu açtım ben zamanında çok aramıştım soracak birisi bulamamıştım böyle direk
  • rigornortis kullanıcısına yanıt
    Öncelikle şöyle ki artık sonuçta üniversitedeyiz. Türkiye'nin dört bir yanından dünyada çok farklı ülkelerden insanlarla bir arada bulunuyoruz. Farklı görüşlere açık olmak gerekiyor ben oluyum o olmasın gibi diğer her şeye kulağımızı kapatırsak diğer insanlardan farkımız kalmaz. Bu tarz gruplar var ama bu sadece okula özgü değil bende aynen senin gibi youtube de bazı siyasi grupların paylaşımlarını görerek çok şaşırmıştım . Ama sana gözlemlerimi söylemem gerekirse şu an o fotoğrafta 30 kişi varsa bu şey zaten 30 kişi de kalıyor üniverstenin 100k öğrencisi var denizde damla gibi kalıyor yani ve bu şekilde farklı görüşten insanlar olması çok normal hatta bu tarz durumlar top 10 üniversitede Sakarya dan daha fazla oluyordur. Canını sıkmasın böyle şeyler çevreni iyi kurduktan sonra sıkıntı yaşamazsın. Ben yerlisiyle 2 ayda bir bile karşılaşmadım tanıştıklarımda çok iyi insanlardı ama bende duydum senin gibi ama zaten öğrenciler belirli yerlerde takılıyor orda mekan sahibinden garsonun kadar herkes öğrenci oluyor neredeyse. Festival olmuyor ama çokça etkinlik oluyor hem üniversite hem kulüpler hemde özel organizasyonlarla.

• Mtuscyin M kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ediyorum hocam sağ olun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu sene de eğer soru gelirse elimden geldiğince cevaplayacağım hepinize başarılar dilerim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • saüfest tercih edilmeyi düşürecek gibi o festivali yapmıyacaklardı

• Suriyeli ve şeriatçı dolu üniversite

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • @Mtuscyin Merhabalar, ben bu sene Sakarya Üniversitesi endüstri mühendisliği yazmayı düşünüyorum da, size birkaç soru sormak isitiyorum.

1)Öncelikle bölümün Türkçe olması beni korkutuyor, ingilizcemizi kendimiz geliştirsek ingilizce okuyanlarla aynı seviyeye gelebilir miyiz?

2) İşe alımlarda okuduğumuz üniversitenin adı çok önemli midir?

3) Sakarya Üniversitesinde ki eğitimi ve akademik kadroyu nasıl buluyorsunuz?

4) Bölümün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Çevrenizde mezun olduktan sonra uzun süre, iş bulma konusunda sıkıntı çeken var mı? Genel olarak piyasada endüstri mühendisi ihtiyacı var mı sizce?

5) Yazılım ile endüstri arasında kalıyorum, hangisini önerirsiniz?

6) Son olarak Sakarya Üniversitesi, okuduğumuz süre boyunca eğlenebileceğimiz bir yer mi ?

Belki fazla soru sordum fakat tercih döneminde olduğumuz için bunlara ihtiyacım var ve internette ulaşabileceğim insanlar kısıtlı. Cevaplarsanız çok sevinirim Şimdiden teşekkürler  

• Hocam Sakarya da kolay kolay eğlenemezsiniz büyük ihtimal baya sınırlı yani yapabileceğiniz eylemler.

• Sakarya Kocaeliye göre daha muhafazakar.
    kampüs okula o kadar uzak değil, dolmuşla 20 dk falan ve o dolmuşlar 5-10 dkda bir geçiyor.
    Kocaeli'nde de çok fazla KYK var,bildiğim kadarıyla.(tüm şehirlere hakim değil).
    Sakaryanın kampüsü daha aktif bi yermiş sanırım.fakat en son bahar şenliğinde 10 tane Afgan veya türevi birey sahnede halay çekiyordu.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • acbayar A kullanıcısına yanıt

1) Bu tamamen senin kendini geliştirebilme yetin ile alakalı mezun olan arkadaşlarımdan şu an uluslar arası çalışanlar var. Uluslararası şirketlerin Türkiye genel müdürü olarak çalışan mezunlarımızla tanıştım. Bunu sana bırakıyorum bence sen kendine sor ama illaki ingilizce bölüm okumak kendini sonradan geliştirmekten daha kolaydır mutlaka.

2) İki durumda çok önemli holdingler ve savunma sanayi şirketleri buna çok dikkat ediyor. Bunu ortalaman ile aşabilirsin. Ama onlar dışında çoğu firma senin ne ortalamana ne üniversitene ne bölümüne bakıyor daha çok ne yapabilirsin diye soruyor.

3) Açıkçası gerçekten geniş ve iş imkanları da çok fazla. Ben uluslararası otomotiv parçası üreten bir fabrikada yaklaşık bir yıldır çalışıyorum planlama departmanında girerken planlamaya dair hiç bir şey bilmiyordum özgeçmişim güçlüydü gel öğrenirsin dediler. Şu an 4.sınıfım daha mezun olmadan tecrübe kazandım hala da devam ediyorum. Sadece ben değil bir çalışan bir çok arkadaşım var öğrenci olarak çalışan. Ve eğer diğer sınıf arkadaşlarımda kendini geliştirseydi ve isteseydi onlarda mutlaka iş bulurdu çoğu kişi öğrenciyken çalışmak istemiyor bile. Bizim okulun UMDE adında bir programı var bu program sayesinde çalışkan öğrenciler üniversitenin desteği ile 4 ay staj yapıyor. Bu sene mezun olan arkadaşlarımdan bir çoğu bu programdan sonra teklif aldı.

5) Eğer endüstri okusan da teknoloji yazılım alanında devam edeceksen bence yazılımı seç. Zaten şu an tanıdıklarımdan biliyorum yazılım bilgisayar sektörü kapış kapış firmalar kendi alanında yeni mezun bile olsa yazılımcı almak için rekabet ediyor bunu bire bir görüyorum. Endüstri den yapay zeka veri bilimine devam eden çok insan var. Şu an bitirme tezlerinin neredeyse yarısı yapay zeka/veri bilimi.

6) Bu konuda herkes çok önyargılı aslında. Kesinlikle eğlenebileceğin bir yer bu tamamen senin sosyalliğine bağlı. Kampüs çok hareketli bir kere tenisten tut Amerikan futboluna kadar her türlü spor sürekli yapılıyor kampüs içinde. Biz bölümden bir hoca ile voleybol a gidiyoruz arkadaşlarım başka bir hoca ile tenise gidiyordu. Bu dönem okul berbat bir festival yaptı okul. Ona kimse katılmadı zaten okula 10 dakika mesafede sapanca kenarında aynı tarihlerde başka bir festival vardı herkes oradaydı alkol serbestti eğer senin için önemliyse. Geçen haftasonu yine bir festival vardı bu sefer Karadeniz kıyısında. Eğlence mekanları var bu arada bir kaç tane. Öğrenci kulüpleri çok aktif bir şeyler yapmaya çalışıyorlar bende geçen yıl sauemk da başkanlık yaptım tavsiye ederim çevren genişliyor firmalar dikkat ediyor. Eğlence konusunda sosyal birisiysen çekinme bu sene onca çok şey yaptım ki her ay mutlaka bir şey ayarlıyordum o da benim vaktim olmadığı için daha çok vaktim olsa daha çok şey yapabilirdim.

Şu an işlerim çok yoğun biraz geç cevap verebilirim ama mutlaka cevap veririm her şeyi sorabilirsiniz.

• Bende etkileyeceğini düşünüyorum ama ben içinde olan birisi olarak söyleyim öyle bir ortam değil üniveristesi o festival e çoğu öğrenci katılmadı. Biz o sıradan Sakarya Müzik Festivali'ne katılıyorduk onu da araştırabilirsiniz çok kaliteli bir festivaldi. Arkadaşlarım bir çok şehire gitti onlardan bildiğim kadarı ile en iyilerden biri Sakarya'ydı.

• Asd987123 A kullanıcısına yanıt

Evet ciddi miktarda Ortadoğu öğrencisi var bu sene çok arttı ama hak etmeyen birisi ile tanışmadım mühendislik fakültesinde diğerlerini bilemem. Şeriyatçı görmedim duymadım kampüs cidden Türkiye standartlarının çok üzerinde bir ortam Türkiye'nin bir çok şehirinde Sakarya kampüs kadar rahat olmazsın bence zaten dışarıdan sivil alınmıyor kampüse o açıdan da çok güvenli. Kampüste insanlar yere bir battaniye atıp sohbet muhabbet eşliğinde sabahlıyor arkadaşlarıyla/sevgilisiyle.

• @Mtuscyin Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Birkaç şey aklıma takıldı.

Bu bir alanda devam etme olayı tam olarak nasıl oluyor? Yani bize okurken belli bir zamanda hangi alanı istiyorsun diye mi soruyorlar yoksa biz tüm dersleri alıyoruz kendimiz mi ekstra çalışma ile belli bir alanda gelişiyoruz?

Bir de özgeçmişim güçlüydü dediniz. Başka bir üniversitede eğitim falan mı aldınız ? Bunu biraz açar mısınız? Yani okurken şirketlerin gözünde iyi bir konumda olabilmek için neler yapmak gerekiyor?

Endüstri mühendisliği hakkında sürekli her şey den az ama hiçbir konuda uzmanlaşmayan kişiler olarak yorumlar yapılıyor. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sakarya da okumanın sanayi bölgesi olduğu için bir avantajı var mı? Bu bölgede ki işverenler buna öncelik veriyor mu?

Bir de son olarak endüstri mühendislerinin güncel ortalama maaşları ne durumdadır acaba?

Her şeyi içimden geldiği gibi soruyorum, okumadan önce iyi bir bilgi sahibi olmak için. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

• acbayar A kullanıcısına yanıt

Sana kimse hangi alan istersin diye sormaz sen kendini geliştiriyorsun derslerin ilerisine çıkıyorsun açıkçası. Üniversite dışı aldığın eğitimler çok önemli, üniversite sana bilimsel bir taban veriyor pratik yapmak onu uygulamak sana kalıyor.

Coursera, Udemy... gibi kaynaklardan ilgilendiğim alanda eğitimler aldım. Programlama, ileri Excel, İletişim gibi aynı zamanda gönüllülük projelerinde bulundum, üniveriste kulübünde görev aldım, kısa bir yurt dışı deneyimim vardı.

Aslında hiç bir konuda uzmanlaşmamak değil işimiz optimizasyon ve operasyon yönetimi bu alanda üniversite belli bir yere getiriyor seni ama bunu bir teknoloji firmasında da yapabilirsin gıda firmasında da yapabilirsin. Bunun dışında yine satın alma, muhasebe, ekonomi gibi alanlara yönelenler de var. Çok alakasız değiliz ama bu alanda bizden daha çok ders alan bölümlerde var tabi.

İş verenler illa Sakarya Üniversitesi'nden olsun demiyor. Ama staj bulmak belki diğer şehirlere göre daha kolay olabilir. Öğrenci olarak çalışan olmak belki kolaydır. Ama bir öncelik yok.

Ortalama maaş yok gerçekten sen ne kadar kendini geliştirdiğine alanına ve kendini pazarlamana bakıyor. Aynı işi yapan iki kişi arasında %50 fark olabilir. Ama genel bir şey söyleyeceksem kendini geliştirmiş yeni mezun asgari ücretin 2/2.5 katı ile başlıyor iyi bir firmada. Uzman 4/5 katına kadar alıyor. Ama yine bu sektörden sektöre alandan alana değişiyor. Daha az alanlarda duyuyorum çokça.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.