Şimdi Ara

Seagate 2 tb 7200 rpm Usb 3.0 da aktarım hızı NEDEN DÜŞÜK olur? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
2
Favori
26.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: striders

merhaba
    bende seagate 2tb external hdd var. ve yaklaşık 100gb yer kaldı.
    ben son zamanlarda hdd de şu sorunla karşılaşıyorum. aleti takıyorum, mesela bir film yüklü fotoğraf vs atıyorum, ortada kopyalama duruyor. sonra "yanıt vermiyor" ibaresi çıkıyor. fişten çekip tekrar takmak gerekiyor ve uzun süreli kopyalamalarda sıkıntı çıkarıyor.
    mesela az önce acaba yer kalmadığından mı diyerek içinden bir şeyler silmeye çalıştım, bir dakika sonra yanıt vermemeye başlıyor

bunun orjinal usb kablosu abimlerde kaldı ben de ps3 yanında gelen kabloyu kullanıyorum, acaba ondan olabilir mi? aklıma ilk gelen kablo. çünkü diğer kablolara göre hdd e giren kısım az daha uzundu diye hatırlıyorum.
    bir tane daha alıcam onu da seagate mi alsam, kabloyu denemiş olurum hazır bu dolmuşken.
    fotoğrafla uğraşıyorum içinde de çok fotoğrafım vardı. can sıkıcı

3.5 inc mi haddiskiniz? 50 cm den kısa olması gerekli usb kablosunun. elektrik kesintilerinde dikkatli olun kopyalama sırasında elektrik kesilirse sorunlar çıkartmaya başlayabilir. seagate çok kalitelidir ama aldığınız modeller alt modeli, seagate 1 yıl garanti veriyor o ürüne. Başka bir pc de deneyin. yine aynı hatayı tekrarlıyor ise orjinal kablosunu abinizden isteyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: yedinumara

bende de seagate 2 tb backup plus harici harddisk var. 30-33 mb/s arası kopyalıyor ama harici disk 3.0 desteklemesine karşın bilgisayarım usb 3.0 desteklemiyor. aktarım hızı çok yavaş.. :S

33 mb iyidir usb 2.0 için. desteklemesi için pc nizi yükseltmeniz gerekli. pc expres kartları ile birlikte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ramis61

quote:

merhaba
    ben son zamanlarda hdd de şu sorunla karşılaşıyorum. aleti takıyorum, mesela bir film yüklü fotoğraf vs atıyorum, ortada kopyalama duruyor. sonra "yanıt vermiyor" ibaresi çıkıyor. fişten çekip tekrar takmak gerekiyor ve uzun süreli kopyalamalarda sıkıntı çıkarıyor.
    mesela az önce acaba yer kalmadığından mı diyerek içinden bir şeyler silmeye çalıştım, bir dakika sonra yanıt vermemeye başlıyor

bunun orjinal usb kablosu abimlerde kaldı ben de ps3 yanında gelen kabloyu kullanıyorum, acaba ondan olabilir mi? aklıma ilk gelen kablo. çünkü diğer kablolara göre hdd e giren kısım az daha uzundu diye hatırlıyorum.
    bir tane daha alıcam onu da seagate mi alsam, kabloyu denemiş olurum hazır bu dolmuşken.

3.5 inc mi haddiskiniz? 50 cm den kısa olması gerekli usb kablosunun. elektrik kesintilerinde dikkatli olun kopyalama sırasında elektrik kesilirse sorunlar çıkartmaya başlayabilir. seagate çok kalitelidir ama aldığınız modeller alt modeli, seagate 1 yıl garanti veriyor o ürüne. Başka bir pc de deneyin. yine aynı hatayı tekrarlıyor ise orjinal kablosunu abinizden isteyin.

evet 3.5 luk
    kablo 1m civarı ama orjinal kablosu da o uzunluktaydı sanırım. bir de başka bilgisayarda ve kısa kabloyla bakayım.
    bu dolduğu iin bir tane daha alacağım, hatta bimekste aynısı 199tl. ona niyetliydim ama kalite sıkıntılı diyorsun.
    hangi modeli tavsiye edersin? ucuz yollu mümkünse 2tb falan

• quote:

quote:

quote:

merhaba

evet 3.5 luk
    kablo 1m civarı ama orjinal kablosu da o uzunluktaydı sanırım. bir de başka bilgisayarda ve kısa kabloyla bakayım.
    bu dolduğu iin bir tane daha alacağım, hatta bimekste aynısı 199tl. ona niyetliydim ama kalite sıkıntılı diyorsun.

hayati verilerinizi yükleyeceğiniz disklerde pekte ucuza kaçmamak gerek. film arşivi falan ise eğer o zaman ucuz yollu haddisk alınıp arşiv yapılabilir. ama resimlerinizin, videolarınızın, çalışma evraklarınızın bulunduğu verileri en az 2 farklı konumda, kaliteli disklere yedek almalı, haddisklerin her zaman bozulma gibi ihtimalleri vardır ve veri kurtarma maliyeti çok yüksektir. dvd gibi materyallere yedek alınmalı önemli belgelerin.
    ...
    ihtiyaca göre WD nin ürünlerine de bakabilirsiniz. ürün gamı geniştir. ihtiyacınız ölçüsünde bir ürün alın, ucuz ürün değil yani!

• bugün seagate backup 2 tb hdd i vatandan 229tl ye satın aldım. evde bilgisayardakileri içine atıyorum şu an ancak il attığımda 50mb ile başlıyor fakat anında 14mb a kadar düşüyor. ürünün kalitesi iyi diye biliyorum.
    sebebi ne olabilir acaba?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba

evet 3.5 luk

hayati verilerinizi yükleyeceğiniz disklerde pekte ucuza kaçmamak gerek. film arşivi falan ise eğer o zaman ucuz yollu haddisk alınıp arşiv yapılabilir. ama resimlerinizin, videolarınızın, çalışma evraklarınızın bulunduğu verileri en az 2 farklı konumda, kaliteli disklere yedek almalı, haddisklerin her zaman bozulma gibi ihtimalleri vardır ve veri kurtarma maliyeti çok yüksektir. dvd gibi materyallere yedek alınmalı önemli belgelerin.
    ...
    ihtiyaca göre WD nin ürünlerine de bakabilirsiniz. ürün gamı geniştir. ihtiyacınız ölçüsünde bir ürün alın, ucuz ürün değil yani!

hocam bir de kısa sürede bayağı ısınıyor,

• fansız olduğundan ısınması normaldir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: filips

bence sorun var
    usb 3 verbatim aldım 370 arşivimi copy paste yaptım sabit 125 mb la atıyor raid disklerimden usb3 e.
    sürücüler veya kablo bağlantılarında sorun olabilir
    Muhteşem bir şey usb3

Seagate 2 tb 7200 rpm Usb 3.0 da aktarım hızı NEDEN DÜŞÜK olur?

kablo bağlantılarında sorun olasılığı çok düşük. eski kayıt teknolojisinden diğerine geçiş, yetersiz güç ya da sürücü sorunu olabilir. seagate sata2 2.5 lik diski optik sürücü yuvasına takılan araca taktım. usb2.0 girişine seagate slim 500 gb usb3.0 diski takıp, optik yuvasına taktığım sata2 seagate diskteki dosyaları slim diske kopyalarken aşırı düşük hızla karşılaştım. şimdi burada benim diskimde kablo arızası mı var? tabiki hayır? sistemin kurulu olduğu disk sata 1. işletim sistemi xp. burada sürücü ve donanım sorunu var. bu nedenle yavaş. diyeceksiniz ki neden usb den usb ye aktarmıyorsun? bilgisayarın 2 adet usb 2.0 girişlerine iki diski aynı anda bağlayınca yetersiz güçten diskler uyarı veriyor. anlayacağınız 2 port tek usb kanaldan besleniyor. sakın diski bağırtmayın yoksa dosyalarınız gider. denemeyin. dosyaları laboratuvarda kurtarmak pahalıya mal oldu. arkadaşlara tavsiyem en iyisi bol usb girişli bir dizüstü bilgisayar seçmek. lenovo z580 59-352526 olabilir. fiyatı 1.170 tl. donanımlarına göre gayet uygun.

• sistem için 60 gb lık bir ssd kullanılmalı. sonrası iki adet wd5003azex modeli alıp raid bağlamak gerekir. bu model tek kayıt plakalıdır. ve black serisinin wd5002aalx modelinin yerini alan yenilenmiş modelidir. önemli dosyaları bu disklere yedekleyin. mümkün olduğunca tek kayıt plakalı diskler kullanmak mantıklıdır. 1 tb, 2 tb lik disklere resim vb manevi önem taşıyan dosyalar depolanmamalı! sistem diski her zaman ayrı olmalı. her durumda önemli bir konu. işletim sistemi için 128 gb üzeri bir ssd kullanmak mantıksızlıktır. sistem için 60, format sonrası programları çalıştırmak için 128 gb ve manevi dosyalar için ise iki adet raid yapılmış wd5003azex bu kadar basit. toplam 4 adet sata girişi işgal olacak bu kadar.
  • quote:

merhaba

Görüyorumki yaşanan sorun sadece bende değilmiş. Birde 3.5 almakla büyük hata ettiğimin farkına vardım. Aktarım yapılırken elektrik kesilirse vay halimize!! Bu yüzden bende WD 1 tb 2.5 inç bir hard disk daha aldım ve aktif olarak onu kullanıyorum. 1 yıldır hiç bir problem yaşamadım çok sessiz ve güzel çalışıyor.. Onunda benim bilgisayarda (asus i7) aktarımı ortalama 45 mbtı. Geçende arkadaşın bilgisayarında (asus i5 ama benimkinden üst model) de denedik 70-80 mb civarı kopyalama yaptı.. Demekki bilgisayardan bilgisayara değişiyor.

Birde Striders arkadaşımın dediği gibi bilgisayarımın usb 3.0 ından mı kaynaklı biliyorum ama uzun süreli kopyalamalarda seagate usb 3.0 lı harddiskimi kuıllanırken bende de kopmalar yaşanıyordu.. WD aldım seagateyi yedeğin yedeği olarak kullanmaya karar verdim böylece problemi çözmüş oldum :)

• Bugün elime geçen Seagate Backup Plus 1 TB (5400 rpm) ile karşılaştığım kopyalama hızları. Şaşkınım.

Nasıl test edebilirim bu hardiski?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikskareyim -- 19 Haziran 2013; 16:33:03 >
  • Bugün elime geçen Seagate Backup Plus 1 TB (5400 rpm) ile karşılaştığım kopyalama hızları. Şaşkınım.

Isınma falan da yok?

• Sorunu çözebildin mi aynı pc aynı hdd'ye sahibiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikskareyim

Bugün elime geçen Seagate Backup Plus 1 TB (5400 rpm) ile karşılaştığım kopyalama hızları. Şaşkınım.

Isınma falan da yok?

muhtemelen 4k kayıt teknolojisi sorunu. şu an çıkıyorum dönünce sebebini açıklayacağım.

• Gun Expert kullanıcısına yanıt
    yok çözülmedi en fazla aktarımı en yukarıdakileri yaptıktan sonra ulaşabildim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tmetalkaya

quote:

Orijinalden alıntı: ikskareyim

Bugün elime geçen Seagate Backup Plus 1 TB (5400 rpm) ile karşılaştığım kopyalama hızları. Şaşkınım.

Isınma falan da yok?

muhtemelen 4k kayıt teknolojisi sorunu. şu an çıkıyorum dönünce sebebini açıklayacağım.

Hani açıklama nerde?

• ikskareyim kullanıcısına yanıt
    yazıyı hazıryayıp bir yere kaydetmiştim ancak bulamadım. mecburen baştan yazacağım. ne zamandır aklımda ayıp ettik.

ilk olarak usb 3.0 'ın usb 2.0 'dan 10 kat daha hızlı olduğu açıklaması tamamiyle sallamadır. en fazla 4 kat hıza ulaşabiliyor. 8 gb'nin üstündeki dosyalarda aktarım hızı 2.0'a hatta daha alt seviyelere düşüyor. yani usb 3.0 standardı tam olarak oturmamış. şimdi gelelim yavaş aktarım sorununa. 4k kayıt teknolojisini destekleyen disklerde usb 3.0 aktarım hızı daha yüksek çıkıyor. eğer bunun dışında bir sorun var ise usb 3.0 çipinin seviyesinden ya da yazılımdan kaynaklanabilir. bende arkadaşın bana bıraktığı seagate go flex portable diskin dönüştürücüsü vardı. onu, bir dizüstü bilgisayardan söktüğüm diske takıp denedim. dönüştürücünün ışığı yanmadı. ilk etapta yandı hemen söndü. yani, "ben bu diskte usb 3.0 seviyesinde hızı size sağlayamam uyarısı" yaptı kısaca. bu, bu demektir. aynı dönüştürücüyü go flex slim diskimde denedim. go flex slim'in dönüştürücüsünü çıkarıp diğer normal go flex portable diskin dönüştürücüsünü taktığımda, dönüştürücünün ışığı yandı ve de aktarım hızı 2-4 kat seviyesinde gerçekleşti. yani sorun olmadı. 4k teknolojili diskler kullanmak lazım bu tür sorunlar yaşamamak için.

• Hort Olacak ama ben arkadaşın USB 3,0 32 GB Flaşa Crysis 3 ü yaklaşık 15-16 GB ı tam 2 dk da kopyaladım süper bişey bu USB 3,0
  • Bütün portları deneyin...

Kasanın arka kısmında usb girişlerinin yanında usb 3.00 yazıyodur ya da deneyin butun portları tek tek uyumlu olduguna eminseniz anakartınız. ona takmanız lazım. yavas aktarım hızlı olan usb girişlerine takıyorsunuzdur büyük ihtimal...
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.