Şimdi Ara

SONY, PS3 ÇIKIŞ TARİHİNİ AÇIKLADI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
0
Favori
4.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • xbox 360 ın ne olduğu belli yılbaşına doğru ps3 de tamamen ortaya çıkar olur biter

ayrıca oyun firmalarının baskı olayıyını bende duydum mesela

onimusha 4 ps3 için düşünülmüştü ama 2 ye çıktı

konami nin sitesinede mailler yağıyor silent hill 5 i ps2 de çıkarması için konami de istiyor bunu

şimdi olaya öyle bakmamak lazım ps2 de son bombalar yayınlanıp makine ps3 e geçecek artık
  • @Ken Kutaragi

Bunu yazmamım nedeni Atiden RSX hakkında çekingen davrandığını yazman. Ropörtaja bir göz at istersen...

Bi-tech.net Ati den Richard Huddy ile yaptığı ropörtajı aşağıdaki adresten okuyabilirsin.

http://www.bit-tech.net/bits/2005/06/10/richard_huddy_ati/1.html

Küçük bir alıntı yapayım

I’d love to say that Nvidia are going to be stuck when it comes to Longhorn. But actually I do think they will have a unified shader architecture by the time WGF2 comes around. This time around, they don’t have the architecture and we do, so they have to knock it and say it isn’t worthwhile. But in the future, they’ll market themselves out of this corner, claiming that they’ve cracked how to do it best. But RSX isn’t unified, and this is why I think PS3 will almost certainly be slower and less powerful.

Yani diyor ki; gelecek Nvidia ister istemez unified pipeline mimarisinde. Nvidia da bunun farkına varcak ama PS3 için iş işten çoktan geçmiş olacak. RSX unifed olmadığı için PS3 X360 tan daha yavaş ve daha zayıf olacak....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saluki -- 11 Ekim 2005, 12:14:05 >

• PS3 konusunda şöyle bir fikrim var;

Sony bu konsol üzerinde kendi ürünü olan ve henüz son kullanıcıya ulaşmamış olan (en azından büyük bölümüne) olan birkaç teknoliji sunuyor.. Bunlardan aklıma gelen ikisi Cell işlemcisi ve Bluray Diskler...

Bu 2 yeni teknolojiyi de donanımı değiştirmesi mümkün olmayan konsollarında sunarak aslında konsollarından çok bu teknolojilere bel bağlamış gözüküyor. Şöyle ki; Sony Cell işlemcisini bilgisayara entegre olarak son kullanıcıya sunsaydı, bu işlemci ne kadar güçlü olsa da oyun programcıları bu işlemicye yazılım hazırlamaktan kaçınacaktı. O zaman Cell in profesyonel ortamdan evlere geçişi ya çok uzun sürecekti ya da mümkün olmayacaktı. Ancak şu anda programcıların PS gibi tüketici kitlesi çok büyük bir konsolu görmezden gelip, bu işlemci mimarisine uygun yazılım hazırlamamaları oyun firmaları için çok büyük risk olur. Böylce pramcılar da ister istemez bu mimariye alıştıkları için başka platformlarda Cell işelmcilerini kullanmaya daha hevesli olacaklar.
    Yani bence Sony nin Cell i PS3 te sunması zekice olduğu kadar da riskli bir taktik. Eğer oyun firmaları Cell e bir oyun hazırlayacaklarına, X360 a 2-3 oyun hazırlamanın eşit sürede, eşit mailyetli ve daha az karlı olduğuna karar verirse bu gelecek PS serilerinin olmasa bile PS3 ün sonu olur..

Blurayde de durum pek farklı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saluki -- 11 Ekim 2005, 12:12:57 >

• defalarca söylenen bi geyik vardır ps2 ye oyun yapmak çok masraflı diye işte tablo

Japonya'nın ve video oyun dünyasının en saygın dergilerinden Famitsu yeni bir araştırma yaparak konsollara oyun üretim maliyetlerini araştırdı. İşte sonuçlar...

Araştırma sonuçlarına göre en maliyetli konsol Xbox. Gelişmiş donanım özellikleri nedeniyle Xbox'a oyun yapılması PS2 ve Gamecube'e göre neredeyse 2 kat daha pahalı.

İkinci sıradaki PS2 ile 3. sıradaki Gamecube arasında çok az bir fark var ve bu konsollara oyun yapmak Xbox'a oyun yapmaktan %55 daha ucuza geliyor.

4.sırada PSP var. PSP'ye oyun yapmanın maliyeti neredeyse Gamecube ve PS2'ye yakın görünüyor.

5. sırada DS var sanıyorsanız yanılıyorsunuz. GBA, PSP'den sonra en pahalı sistem. 6. sırada GBA'yı DS takip ediyor. DS'e oyun yapmak PSP'ye oyun yapmaktan yarı yarıya daha az maliyetli.

İşte sonuç tablosu:

Konsol Ortalama Maliyet
    Xbox 202 milyon yen ($1.8 milyon)
    PlayStation 2 96 milyon yen ($877,634)
    GameCube 90 milyon yen ($822,857)
    PlayStation Portable 90 milyon yen ($822,857)
    PlayStation 80 milyon yen ($731,429)
    Game Boy Advance 53 milyon yen ($484,571)
    DS 37 milyon yen ($338,286)
    Dreamcast 25 milyon yen ($228,571)

Kaynak: Gamespot

• Yazdıklarınız doğrudur. Zaten PS2, xbox savaşı bitti. Satılan konsol ve oyun sayısı bakımında PS2 açık şekilde galip. Verdiğiniz bilgiler de zaten bunu doğruluyor..

Bakalım Next-Gen ler de durum nasıl olacak diyorum ve okuduklarıma dayanarak öngörü de bulunuyorum.... (bakınız 2 post yukarısı )
  • bunlrda japonyada yenği nesil konsolların durumu

Japonya'nın en saygın oyun dergisi Famitsu üreticiler, satıcılar ve müşteriler arasında bir anket düzenledi. İşte sonuçlar...

-ÜRETİCİ-

PS3:
    Konsol için gün sayıyorum-%79,4
    Konsolu beklemiyorum-%0,0
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%20,6

REVO:
    Konsol için gün sayıyorum-%63,7
    Konsolu beklemiyorum-%3,0
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%33,3

X360:
    Konsol için gün sayıyorum-%66,7
    Konsolu beklemiyorum-%9,1
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%24,2

-ESNAF-

PS3:
    Konsol için gün sayıyorum-%87,0
    Konsolu beklemiyorum-%2,1
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%10,9

REVO:
    Konsol için gün sayıyorum-%78,3
    Konsolu beklemiyorum-%4,3
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%10,9

X360:
    Konsol için gün sayıyorum-%58,7
    Konsolu beklemiyorum-%21,7
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%19,6

-MüSTERi-

PS3:
    Konsol için gün sayıyorum-%48,9
    Konsolu beklemiyorum-%33,8
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%17,3

REVO:
    Konsol için gün sayıyorum-%65,4
    Konsolu beklemiyorum-%14,2
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%17,3

X360:
    Konsol için gün sayıyorum-%39,8
    Konsolu beklemiyorum-%31,2
    Konsol hakkýnda hala fikrim yok-%29,0

• aslında veriler baya ilginç.Yazdığına göre anket Japoya da yapılmış. PS2 Japonya da yerli malı olması ve Japon oyunlarının fazla olması nedeniyle Microsoftu ezmişti. Ama bu sefer müşteri ve üreticlerin (hem de sadece Japonya daki) bakış açılarından PS3 ve Xbox arasında sadece %10 luk bir fark olması beni baya şaşırttı.... Demek ki TGS 2005 X360 a yaramış....

Ha, esnaf daha önce neden para kazandıysa yine onun peşinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saluki -- 11 Ekim 2005, 13:12:06 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: tugay17

quote:

Orjinalden alıntı: 17egemen

quote:

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: devilmycry

ya kardeşim adam ps3 ün çıkış tarihini vermiş hemen xbox akbabaları dadanmış topiğe topici amacından saptırmayın ps3 vs xbox 360 başlığı altında tartışın nedir bu ya nerde ps3 ile ilgili bi haber olsa xbox 360 holiganları gelip abuk subuk yazılar yazıyor yeter kardeşim sanki bill gates besliyor sizi

Kimin holigan olduğu belli. Xbox'ın artılarını çekemiyen kişiler. HOLİGANLIK yapan kişiler nasılda kendini belli ediyor. Şurda tatlı tatlı tartışıyoruz. Burda yorum yaparkan sana mı sorcaz.

resmen marka taraftarlığ işte.xbox360 ın ps3 ten düşük olduğunu bile bile bu yorumlar

bi kere mantıken düşünün xbox360 tan 6-7 ay sonra çıkacak bir konsolun nasıl ondan düşük olmasını bekliyorsunuz.ps3 ün xbox 360 ı ezip geçeceği ortada tartışmanın anlamı bile yok.

ps3 ün oyun avantajını söylemiyorum bile

Ne marka takıntısı ya. Sen nerden biliyorsun bu arada ps3'ün daha güçlü olacağını. Ayrıca erken çıkma çok büyük bir artı değil mi. Öyle 6-7 ay da değil, 1,5 sene. Burda ben xboxu savunmuyorum gerçekleri söylüyorum. Sen bana marka takıntısı diyosun ama kendin "ps3 ün xbox 360 ı ezip geçeceği ortada tartışmanın anlamı bile yok" diyosun. Ben ise hangisinin daha iyi olduğunu bekleyip göreceğimizi söylüyorum. Lütfen mantıklı olun. Sinirlenmeden saygı sınırını aşmadan yorum yapın.

ben marka takıntısı yapmıyorum mantıklı yaklaşın diyorum.xbox tan çok daha sonra çıkacak olan konsol tabiikide ondan güçlü olacak bu marka takıntısı değildir bu her zaman böyle olmuştur.mesela örnek geforce 7800gt x800xt pe den çok daha sonra çıktı peki x800xt mi eziyor 7800gt yi yoksa tam tersimi

teknolojide aralarında 2 ay fark olan ürünler dahi 2 ay gerisindeki ürüne fark koyuyor ki düşün yani ps3 ün xbox tan sonra çıkacağı zaman kaç tane 2 ay yapıyor.

geçiceği kesin yani ben marka takıntısı yapmıyorum.xbox ps3 ten 6-7 ay sonra çıksa xbox ezer geçer derdim.çünkü o 6-7 ay ara zevkten konulmuyor.adamlar hala yapımını sürdürüyorlar ps3 ün.

yani xboxta gördüğümüz grafikler böyleyse ps3 te daha kalitelileri gelecek hazır olun

Çok mantıklı açıklamışsın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: devilmycry

ya kardeşim adam ps3 ün çıkış tarihini vermiş hemen xbox akbabaları dadanmış topiğe topici amacından saptırmayın ps3 vs xbox 360 başlığı altında tartışın nedir bu ya nerde ps3 ile ilgili bi haber olsa xbox 360 holiganları gelip abuk subuk yazılar yazıyor yeter kardeşim sanki bill gates besliyor sizi

Kimin holigan olduğu belli. Xbox'ın artılarını çekemiyen kişiler. HOLİGANLIK yapan kişiler nasılda kendini belli ediyor. Şurda tatlı tatlı tartışıyoruz. Burda yorum yaparkan sana mı sorcaz.

resmen marka taraftarlığ işte.xbox360 ın ps3 ten düşük olduğunu bile bile bu yorumlar

bi kere mantıken düşünün xbox360 tan 6-7 ay sonra çıkacak bir konsolun nasıl ondan düşük olmasını bekliyorsunuz.ps3 ün xbox 360 ı ezip geçeceği ortada tartışmanın anlamı bile yok.

ps3 ün oyun avantajını söylemiyorum bile

Ne marka takıntısı ya. Sen nerden biliyorsun bu arada ps3'ün daha güçlü olacağını. Ayrıca erken çıkma çok büyük bir artı değil mi. Öyle 6-7 ay da değil, 1,5 sene. Burda ben xboxu savunmuyorum gerçekleri söylüyorum. Sen bana marka takıntısı diyosun ama kendin "ps3 ün xbox 360 ı ezip geçeceği ortada tartışmanın anlamı bile yok" diyosun. Ben ise hangisinin daha iyi olduğunu bekleyip göreceğimizi söylüyorum. Lütfen mantıklı olun. Sinirlenmeden saygı sınırını aşmadan yorum yapın.

ben marka takıntısı yapmıyorum mantıklı yaklaşın diyorum.xbox tan çok daha sonra çıkacak olan konsol tabiikide ondan güçlü olacak bu marka takıntısı değildir bu her zaman böyle olmuştur.mesela örnek geforce 7800gt x800xt pe den çok daha sonra çıktı peki x800xt mi eziyor 7800gt yi yoksa tam tersimi

teknolojide aralarında 2 ay fark olan ürünler dahi 2 ay gerisindeki ürüne fark koyuyor ki düşün yani ps3 ün xbox tan sonra çıkacağı zaman kaç tane 2 ay yapıyor.

geçiceği kesin yani ben marka takıntısı yapmıyorum.xbox ps3 ten 6-7 ay sonra çıksa xbox ezer geçer derdim.çünkü o 6-7 ay ara zevkten konulmuyor.adamlar hala yapımını sürdürüyorlar ps3 ün.

yani xboxta gördüğümüz grafikler böyleyse ps3 te daha kalitelileri gelecek hazır olun

Çok mantıklı açıklamışsın.

bu yanlış bi düşünce daha doğrusu ynlışlıkları var zaten sistem olarak ps3 önde ama bunun zamanlama ile alakası yok microsoft da zaten biliyordu sony nin daha güçlü bir konsol ile çıkacağını ama microsoft burda bna kalırsa doğru bir strateji uyguluyor daha önce çıkıp pazarı eline geçirmek istiyor bu mantıklı işleri kötü gidebilir ama dreamcast durumuna dönmez tabii ki

neyse son çıkan iyidir mantığı önceki nesilde oldu ama o zaman durum farklıydı microsoftun önünde 1 sene vardı ve ps2 nin de ne olacağı 1 sene önceden belliydi e haliylen ps2 den 1 sene sonra çıkacak makinenin kötü olacak hali yok bu hep böyle olmuştur..

ps2 dreamcast den güçlü gamecube ps2 den güçlü xbox gamecubeden güçlü

ama yeni nesilde en son çıkacak olan 2007 de nintendo revolutuon ve şu anda kağıt üzerinde donanımı en kötü olan da o diğer rakiplerine göre

• devilmycry, o bahsettigin maliyetlerin xbox da yüksek olması , içerdigi teknolojiden degil.
    Tam tersi, zira Xbox da DirectX vardır.Teknolojisi basittir.Maliyetin yüksek olma sebebi konsol adedidir.Üretilen projenin getirdiği karlara gore oranlanmıştır..

Yıllardır PSOne la piyasayı tekeline alıp, PS2 yi çıkartan sony 90 milyon cihaz satmıştır.Bu nedenle fazla oyun satışı olması dogaldır.Buda proje maliyetine yansır. Ama unutma, PS2 de Killzone ,God of War gibi oyunların yapılması uzun yıllar almıştır.Bunlar konsolun çıkışından kaç sene sonra ortaya çıkan oyunlar. Her firma bu maliyetleri kaldırmaz...

NextGen lerde PS3 ün sayısal üstünlüğü olmayacagı gibi, proje üretim maliyeti, beklentilerdede oyun firmalarına ters geliyor.Adamlar ister istemez soguk bakıyorlar...

John Carmack boşuna "PS3 is the pain in the ass" demedi. Yani basit düşünelim
    İki jenerasyon içinde yazıyorum

Bir oyun yapıyoruz diyelim...XXX olsun adı

Xbox & PS2

Xbox da maliyet ve üretim süresi düşük.PS2 de bunlar yüksek.Lakin PS2 90 milyon adet...
    Adam önce PS2 ye göre yapıyor, aynısını Xbox a port ediyor.Xbox da 1 birim satıyor, PS2 de 3 birim satıyor.Çaba ve masraflarına değiyor..

Xbox360 & PS3

Xbox360 yine çok rahat.XNA ve DirectX avantajına sahip.Mimarisi kullanım açıdan rahat.Tabii artık en önemli özellik olan Online desteği var.
    PS3 mimarisi oldukça kompleks.Cell yeni birşey tam bilinmiyor..

Xbox360 da XXX oyununu 6 ayda, 1 YTL ye üretiyor.
    PS3 de aynı oyunu 12 ayda, 3 YTL ye üretiyor.

PS3 sayısı ,Xbox360 dan fazlamı ? Hayır...Peki 12 ayda 360 a 2 oyunu 2YTL ye yapmak varken neden, PS3 e 12 ayda 1 oyunu 3YTL ye yapsın ?

Konami, EA vs bunlar konunun dışında.Onlar prestij için bunları kompanse edeceklerdir.Yeni firmalardan böyle şeyler beklemiyorum.Yapmazlar

• tüh sony yaktin bizi.niye geç cikioki?buarada babalar gibi chip olucak bu konsollara baska çareleri yok bzim gibi fakir ülkelerde yoksa satamazlar defolup giderler birde ps2 imi saticam galiba çünküm xbox hosuma gitti:) +gf 6600 yüde sattimmi tamamdir.xbox parasi toplanir insallah
    sorularim:
    xbox niye usa 300 ken avrupa da 2 kati bu amerikalilar bizi ne zannediyor
    bu xbox in kollarini sarj mi etmemiz gerekiyor?(gerekiyorsa ki cok boktan bisey bikerem ben elime joypad i aldimmi enaz 12 saat hiçbiryere kipirdayamaz ve oyunun en önemli yerinde onun sarj1 biterse kendini yerde bulur o kol.cok sacma degilmi? bu sarj meselesi)
    bu xbox i amerikadan alsam turkeyde çalisirmi?
    yabanc1 forumlarda okuduum kadar1yla bu bu hdtv özellikli konsollar normal tv de hiçbir fark göstermiyecekmis.yani ps3 ps2 gibi 360 ta xbox 1 gibi görüncekmis?dogrumu?dogruysa ben nerden para bulup hdtv alicam bildigim kadariyla enucuzu(enboktani)4 milyar.kapkac a hirsizliga tesviktir resmen bu milleti.
    biliyorum ps3 thread i burasi ama mazur görün sorularimi:)ps3 ü bekliyemiyecem sanirsam:(

microsoft tan nefret ediyorum tek isleri bu pazardan para kaldirmak

• Puanlara bakın:
    (Ben şok oldum.Özellikle NBALive06 )
    Condemned: Criminal Origins 8.7
    NBA Live 06 5.9
    Need for Speed Most Wanted 8.0
    FIFA 06: Road to FIFA World Cup 6.9
    Call of Duty 2 9.0
    NHL 2K6 7.5
    Gun 7.9
    Tony Hawk's American Wasteland 8.3
    Project Gotham Racing 3 8.8
    NBA 2K6 7.8
    Madden NFL 06 8.0
    Kameo: Elements of Power 8.4

http://xbox360.ign.com/index/reviews.html
  • ya arkadaşlar peki x box çıktıktan sonra bize ne kadar zamanda ulaşır bir bilgisi olan varmı? bide istanbulda nerden temin edicez bir kaç yer ismi verebilirmisiniz?
  • walla almak istiyosan gittigidiyor da var.ama oyunu bulurumsun bilmem:)
  • ps3 cell islemcisin bir ekranda 50 falandı galiba dvd goruntusunu aynı anda oynattıgını okumustum.Bu arada lutfen bu ayki Level dergisini alıp yeni nesil konsollar bolumunu okuyun zira hangi konsolun daha guclu oldugunu anlarsınız

• quote:

Orjinalden alıntı: Tayff
    Bu arada lutfen bu ayki Level dergisini alıp yeni nesil konsollar bolumunu okuyun zira hangi konsolun daha guclu oldugunu anlarsınız

Level dergisinin sizce de Türkiye ithalatçısı olmayan bir konsolu övmek yerine PS3 ü överek hem ithalatçının hem de kendi satışlarını arttırmak gibi bir düşüncesi olamaz mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: bmadran

quote:

Bu arada lutfen bu ayki Level dergisini alıp yeni nesil konsollar bolumunu okuyun zira hangi konsolun daha guclu oldugunu anlarsınız

Level dergisinin sizce de Türkiye ithalatçısı olmayan bir konsolu övmek yerine PS3 ü överek hem ithalatçının hem de kendi satışlarını arttırmak gibi bir düşüncesi olamaz mı?

level dergisi takip ediyosan zaten böle bişey düşünmediklerini anlarsınKi zaten bu dergidede yazmadan önce bilinen bi gercektiBiraz arastırmayla ögrenebilirsin

zaten orada da ps3 övülmüyor o bolumde butun konsolların teknik özelliklerine bakılarak yapılan incelemeler var
    microsoft turkiyenin xbox ı getirmeyi istedigide yazıyor aynı zaman da yani ne bi yerme yada övgü söz konusu

• quote:

Orjinalden alıntı: bmadran

quote:

benim senin bill gates in rearkarnasyonu olduğuna dair ciddi şüphelerim var

• Level dergisinin müdavimi değilim ama ara sıra okurum. Nintendo Gamecube ün adı anılmazken, ithal edilmeye başlanınca konsola nasıl sayfalarca yer ayrıldığını bilirim.

X360 ve PS3 hakkında oldukça bilgilim çünkü çok araştırdım ve bu foruma konu ile ilgili çok entry girdim. Ancak insanlara birşey anlatmak, onların önyargılarını değiştirmek neredeyse imkansız. Bu yüzden artık yazmamaya çalışıyorum. Herkes neyi iyi biliyorsa öyle yapsın
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.