Şimdi Ara

Surface Pro3 hakkında uzman görüşü alabilir miyim? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Undervolt edersen perf'i düşmek zorunda değil, perf düşme durumuna da kolay kolay rastlanmaz genelde. AMD'de gördüm bi şimdiye kadar Fx'i oc . ederken.

ikisi de 2/4 işlemci, baseleri 1.7-1.9, turboları 2.6-2.9, çekirdekleri mimarileri 1-1 aynı. L3 leri farklı bi tek, tıpkı normal i5-i7 farkı gibi.

L3 farkı ve frekans farkı yüzünden az bi miktar i7'nin daha iyi sonuç vermesini bekleyebilirz. Ama ısınma işin içine girdiğinde cpu kendisini serin çalışabileceği en düşük frekansa indirmek isteyecek. Sonra tekrar frekansı arttıracak vs.

Birbirine o kadar yakın iki işlemci için aralarında "bariz farklık" bi perf farkı olmamalı. "Bariz"in nasıl nitelendiğine göre de değişir.

Sentetik test edersen o %10'luk frekans ve L3 farkının teste yansıdığını görürsün. Yeterince çalıştırdıktan sonra throttle etmeye başlayınca bi anlamı kalmıyor bunun.

SP3 için bakınırsan i5 için de i7 için de throttle problemi yaşayanlar var. i7, turbo frekansı 1 tık daha yüksek olduğu ve L3'ü 1 tık daha fazla olduğu için belki birazcık daha çabuk o limite ulaşabilir. Konuyu açan arkadaşın da derdi o. iki tane SP3 aldık açtık programı , ikiside yandım bittim diyor perfleri hiç farklı değil hatta i7 daha çabuk takılıyor diyor.

Çözüm için de undervolt edip idare edeni de var, altına notebook soğutucusu takıp 5-6 fps daha fazla alanı da var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Undervolt edersen perf'i düşmek zorunda değil, perf düşme durumuna da kolay kolay rastlanmaz genelde. AMD'de gördüm bi şimdiye kadar Fx'i oc . ederken.

ikisi de 2/4 işlemci, baseleri 1.7-1.9, turboları 2.6-2.9, çekirdekleri mimarileri 1-1 aynı. L3 leri farklı bi tek, tıpkı normal i5-i7 farkı gibi.

L3 farkı ve frekans farkı yüzünden az bi miktar i7'nin daha iyi sonuç vermesini bekleyebilirz. Ama ısınma işin içine girdiğinde cpu kendisini serin çalışabileceği en düşük frekansa indirmek isteyecek. Sonra tekrar frekansı arttıracak vs.

Birbirine o kadar yakın iki işlemci için aralarında "bariz farklık" bi perf farkı olmamalı. "Bariz"in nasıl nitelendiğine göre de değişir.

Sentetik test edersen o %10'luk frekans ve L3 farkının teste yansıdığını görürsün. Yeterince çalıştırdıktan sonra throttle etmeye başlayınca bi anlamı kalmıyor bunun.

SP3 için bakınırsan i5 için de i7 için de throttle problemi yaşayanlar var. i7, turbo frekansı 1 tık daha yüksek olduğu ve L3'ü 1 tık daha fazla olduğu için belki birazcık daha çabuk o limite ulaşabilir. Konuyu açan arkadaşın da derdi o. iki tane SP3 aldık açtık programı , ikiside yandım bittim diyor perfleri hiç farklı değil hatta i7 daha çabuk takılıyor diyor.

Çözüm için de undervolt edip idare edeni de var, altına notebook soğutucusu takıp 5-6 fps daha fazla alanı da var.

Hocam bariz fark demek %10 bir fark demek. Bu tabi ki bana göre olan bir durum sizin için %50 dir belki bu. Isınma problemi cihazdan kaynaklı bir problemde olabilir fakat voltage düşürürseniz clock frekansınıda ona göre ayarlamanız gerekir. Yoksa turbo frekanslarını tam olarak kulanamaya bilirsiniz. Bu da doğal olarak performans kaybettirir.
    Tabi ki sözümün bir değeri olmayabilir fakat size testleri paylaşıyım. tıklayın. Burada karşılaştırmaları var. Dediğiniz gibi i5 i7 den üstün değil performansı yakın da değil bana göre. Yani sp3 'de i7 ile i5 arasında kandırmaca yapılıp 300 dolar pahalıya satmak gibi bir niyetleri olmadığını düşünüyorum. Isınma da bulunduğu ortamın dahi etkisi olan bişey olduğu için çok fazla çözümü olmadığını düşünüyorum

• Valla sanırım bilgi seviyem söylediklerinizi anlayacak kadar yeterli değil. Ancak bence yukarda gösterdiğim sonuçlara göre i7 ile i5 arasında hiç de performans farkı yok. Pil tüketimi konusununda net bir şey söylemek mümkün değil tabi ama i5 sahibi arkadaşın da bu konuda hiç bir şikayeti yok.

Burada altını çizmek istediğim konu Windows sistem bilgisinde i5 in turbo hızının i7 den fazla görünmesi. Ikisi de intelin verilerinin altında zaten. Ama thermal throttling sebebi ile işlemci hızlarını aşağıya çekeceksen en azından i7 yi i5 in üstünde tut. Durum öyle olsaydı en azından kendimi avuturdum. Şimdi böyle bir şansım da yok. Sizce bunun anlamı ne ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada verdiğiniz linkteki kıyaslamayı kontrol ettim en sonunda no winer declared too close to call diyor. Yani test sonucu da benimle aynı fikirde sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.