Şimdi Ara

Tagan XL700 den gelen tiz ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, uzun bir süre uğraştıktan ve bir çok sorundan sonra son sistemimi nihayet tamamlayabildim ancak sorunlar bitmedi galiba. Asus Maximus Formula, QX6850 ve XFX 8800 Ultradan oluşan bir sistemim var bu bileşenler için Tagan XL700 almıştım. Ekran kartının gereksinimi olarak minimum 550W ve 12 voltta 35 amper olarak gözüktüğü için Taganın 700W ve 12 voltta toplamda 56A vermesi yeterli gibi gözüktüğünden bir sorun olmayacağını düşünüyordum. Haftasonu sistemi kurdum normal çalışmasında hiçbir sorunu yok hatta işlemciye 2 saat boyunca %100 yüklendiğimde bile hiç bir sorunla karşılaşmadım. Ancak 3dmark testi yapmaya başladığım zaman kasadan vızırtılar gelmeye başladı, bu gelen ses tiz ve rahatlıkla odanın heryerinden duyulabilecek şekilde çıkmakta ve 3dmark testindeki efektlere göre vızırtının seside değişiyor. Önce bu sesin ankartın kapasitörlerinden geldiğini sandım ancak psuya daha yakından bakınca ondan geldiğini buldum.

Sistemin fazla güç çektiğini düşünerek işemcinin ve ekran kartının hızlarını düşürdüm, ancak sorun devam etti. Daha dikkatli dinlediğim zaman bu tiz sesin sadece 3dmarkta değil mesela flash kullanılmış bir web sitesinde scrolu kullandığım zamanda çıktığını duydum tabi çıkan ses daha azdı. Ayrıca kullanmakta olduğum APC ups in yazılımı sayesinde sistemin ne kadar güç çektiğinede baktım. Sistem boştayken 240 ile 250 W arasında 3d markta ise 400 ile 450 W arasında güç çekmekte iş,n ilginç tarafı Taganın sınırlarına daha yaklaşmamışım bile, zaten nekadar yüklenirsem yükleneyim PSU nun ısısı 2-3 dereceden fazlada artmadı.

Lafı daha uzatmdan sorularıma geçeyim; Tagan XL 700 kullandığım sisteme yeterli gelmiyormu? Yada kullandığım Taganda bir sorunmu var?

• Yardım ederseniz çok sevinirim...
  • arkadaşım aynı problem bendede var normal makina boştayken masaüstünde gelmiyor internet sayfası açtığım zaman o ses geliyor mouse scroll tuşunu hareket ettirdiğim zaman ses gidip geliyor oyun oynarken veya 3d mark 06 testinde herhangi bir ses gelmiyor 460 watt güç kaynağımı değiştireceğim 600 watt ocz marka psu siparişi verdim bakalım geçecekmi makina amd phenom x4 9550 gigabyte ma780g-udh anakart ati 4830 ekran kartı ben araştırıyorum problemi bir çözüm bulursam sana yazarım eğer sen bir çözüm bulursan burda belirtirmisin makinadan soğudum şu ses yüzünden tiz ,rahatsız edici bir ses kolay gelsin.
  • Ses arızadan ya da bir hatadan kaynaklanmıyor. Bazı marka/model PSU lar özellikle ekran kartı yük altında iken bu sesi yapıyor. Bazen gerçekten rahatsız edici olabiliyor. Garantiye göndermek ve değiştirilmesini sağlamak çözüm değil çünkü problem sizin güç kaynağınızdan değil modelin kendisinden kaynaklanıyor. Hatta bazı markaların neredeyse bütün modellerinde bu durum görülüyor. Sistem dikkatle incelenirse aynı sesin senkronize olarak ekran katınızdan da geldiğini duyabilirsiniz. (Özellikle ATI ler.) Söylediğim gibi bu bir arıza değil, bu ses çoğu kullanıcının umrunda da değil ama durum kişiye göre değişiyor. Ses konusunda çok hassas iseniz PSU almadan önce iyi bir araştırma yapmanız, mümkünse ürünü test edip almanız gerekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HexfeT -- 6 Nisan 2009; 21:04:14 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.