Şimdi Ara

Ticaret Lisesi mezunuyum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    bi kaç şey danışmak istiyorum.
    2002 yılında ticaret lisesinden mezun oldum.şimdi üniversite düşünüyorum fakat benim okudugum ve gördügüm derslere göre üniversite kazanmak imkansız gibi.
    agırlıkla muhasebe ve edebiyat gördük.
    yataş geçiş filan işeyler diyorlar.okudugum okul ve bölüm olarak bana yardımcı olabilecek arkadaşlardan yorumlar bekliyorum.
    şu an 25 yaşındayım ve gelecegim için nasıl bi yol çizmeliyim.
    üniversite şansım varmı
    nasıl bi tercih yada nasıl bi program yapmalıyım.
    yatay geçiş yada okuluma göre avantajlı oldugum konular nelerdir.

şimdiden herkese teşekkür ediyorum iyi günler

• 2 yıllık muhasebe,işletme gibi bölümlere sınavsız geçersin diye biliyorum.Yada 4 yıllık muhasebeyle ilgili öğretmenliklere öss puanı üzerine ek puan alarak yerleşirsin.4 yıllık normal üniversitede işletme gibi bir bölüme puanın kırılarak girebilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

2 yıllık muhasebe,işletme gibi bölümlere sınavsız geçersin diye biliyorum.Yada 4 yıllık muhasebeyle ilgili öğretmenliklere öss puanı üzerine ek puan alarak yerleşirsin.4 yıllık normal üniversitede işletme gibi bir bölüme puanın kırılarak girebilirsin.

sıvanvsız derken sadece başvuru yapmam yeterimidir?
    bilgi düzeyi olarak iyiyim diyem% üzerinden baz alırsak şu an %10 seviyesindeyim yanisınava girip kazanmam imkansız gibi.
    2 yılık muhasebe veya işletme için ne yapmam lazım.?
    yani işe nerden başlamam ve ne yapmam gerekiyor?
  • quote:

Orjinalden alıntı: __MyStikal__

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

2 yıllık muhasebe,işletme gibi bölümlere sınavsız geçersin diye biliyorum.Yada 4 yıllık muhasebeyle ilgili öğretmenliklere öss puanı üzerine ek puan alarak yerleşirsin.4 yıllık normal üniversitede işletme gibi bir bölüme puanın kırılarak girebilirsin.

sıvanvsız derken sadece başvuru yapmam yeterimidir?
    bilgi düzeyi olarak iyiyim diyem% üzerinden baz alırsak şu an %10 seviyesindeyim yanisınava girip kazanmam imkansız gibi.
    2 yılık muhasebe veya işletme için ne yapmam lazım.?
    yani işe nerden başlamam ve ne yapmam gerekiyor?

Bu yıl olmaz geçti artık seneye öss'ye başvurup sınavsız geçişe başvuracaksın.Sınava girmeyeceksin formu sadece sınavsız geçiş için alacaksın.Lise diploma notuna göre alıyorlar.Büyükşehirlerde bir yer tercih edersen ve lise diploma notun düşükse büyük ihtimal açıkta kalırsın.Ösym'nin öss için hazırladığı kılavuzları internetten indir başvurma yolları detaylı olarak anlatılıyor.Ayrıca kılavuzlar sayesinde işletme,muhasebeden başka hangi bölümlere başvuracağını da öğrenirsin.Eğer sınava girecem dersen sınavsız geçiş hakkını kaybedersin fakat uzaktan öğretimle muhasebe alanında öğrenci alan okullar var buralara girmen daha kolay olur.Bunu 25 yaşında ve muhtemelen çalıştığın için söyledim.

• Calpi84

teşekkür ederim ilgilendiginm ve bilgilendirdign için.
    dedigin klavuzu ösym den mi temin etmem gerekiyor?
    sınava girersem bişey yapamacagım garanti. bana göre o zaman en uygunu sınavsız yatay geçiş olucak.

yatay geçiş hakkıda 2yıllık ünv. ler içn geçerli sanırım?
    yoksa 4 yıllık içinde geçerlimi?
    peki 2yıllık ünv.geçişi ileride bişey kazadırırmı yoksa 2 yıl sadee zaman kaybımı olur?

şimdiden teşekkür ederim
  • Yatay geçiş 2 yıllıklar için geçerli,kılavuz ösym'nin sitesinde oluyor.Ticaret lisesi mezunu olduğuna göre muhasebecisindir herhalde.2 yıllık yüksekokul bitirmek büyük bir avantaj sağlayacağını söyleyemem.Ben 2003 anadolu lisesi mezunuyum aof işletme 3. sınıftayım.Bu yıl öss'ye girdim 2 yıllık sağlık üzerine veya gemi makinaları üzerine bir yere girmek için.Amacım 2 yıl sonra mezun olup 1000 lira civarı işe başlamaktı.İlk tercihlerde istediğim olmadı 2.lerde de olmazsa muhasebe bürosunda iş buldum işe başlayacam.Biliyorum muhasebe büroları çok para vermez amacım 3-5 yıl sonra mali müşavir olmak.Benim yaşımda küçük değil birkaç ay sonra 24 olucam bu yıl tekrar öss'ye girdim okumanın yaşı yok.21 yaşında bu yaştan sonra öss'ye girilmez diyip sınava girmeyi bırakmıştım.O zaman üniversiteye girseydim şimdi mezundum.Yani hiçbir şey için geç değil ama 2 yıllık muhasebe bölümüne asla girmem puanım tutuyor.Çünkü işi bilene para veriyorlar okul bitirene değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.