Şimdi Ara

WindowsXP kullananlara öneriler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı arkadaşlar PC lerinin zamanla yavaşladığını ve bu konuda neler yapabileceklerini soruyorlar. Bende WindowsXP kullanıcısı olarak bu konuda bildiklerimi aktarmak istedim.

PC nizi zamanla yavaşlatanlar

* İnternete her girdiğimizde PC mize kaydolan ve periyodik temizlenmesi gereken cookie ler, temp dosyaları, internet geçmişi kaydını tutan history dosyaları, sitelere girdiğimiz parolalar vs.
    * PC ye yüklediğimiz bir programı uninstall yaparken 3 şeye dikkat etmeli geride artık dosya, regedit ve msconfig kayıtları bırakılmamalı.
    * Windows açılışıyla birlikte otomatik başlayan programların çokluğu PC nin açılış, çalışma ve kapanışında yavaşlamaya ve bazende donmalara sebeptir Internet Explorer, MSN Messenger, Antivirüs Prog, Printer, Fax, Ses Aygıtı, Download Yöneticileri, Program Update exe leri vs.
    * "C sürücüsüne windows, office ve donanımla ilgili programları" , "D sürücüsüne ise Download Yöneticisi, Sıkıştırma Prg, Mp3 ve Video Player, Antivirüs Prg, müzik ve resim arşivleri, özel dosyalar vs. gibilerini yükle". Bu sayede sistem dosyalarının bulunduğu C sürücüsünü rahatlatır ve PC nin daha iyi çalışmasını sağlarsın.
    * "Başlat/Çalıştır/Services.msc" dizinindeki, çalışan exe lerin ayarları yapılmalı. PC nizde çalışan programlara göre otomatik, manuel ve devre dışı pozisyonları belirlenmeli. Çünkü bazı exe lerin çalışması PC niz için gerekli olmayabilir. Veya manuel çalışması yeterli olabilir. Bu ayarlar PC nizi max performansla kullanmanızı sağlar.
    * PC nizde 1 adet Antivirüs, 2 adette AntiSpyware programı bulundurmalısınız. Antivirüs programı otomatik, AntiSpyware programı manuel çalışır şekilde ayarlanırsa PC niz için yeterli güvenlik sağlanır. Bu programlara belli periyotlarda scan yaptırmalısınız. Ve PC nize yüklediğiniz her dosyayı anında taratmalısınız. Çünkü PC nize girebilecek zararlılar yavaşlamalara, donmalara, hatta sisteminizin çökmesine sebep olabilir. Bu programların etkili olabilmesi için güncellemeleri ihmal etmeyin.
    * PC nizde belli aralıklarla scandisk ve defrag programlarını çalıştırın. Olumlu yönde etkisi olacaktır.
    * Bilgisayar kasasının iç-dış temizliği ve fanların yağlanması belli periyotlarda yapılmalı. Aksi taktirde zaman içinde PC nizin çalışması olumsuz etkilenir.

Bu belirttiğim konularda daha çok yardım isteyen arkadaşlar bu mesaja yazarlarsa onlara yardımcı olmaya çalışırım. PC nizin bakımı, temizliği, korunması için programlarda önerebilirim.

• Çok sağol çoğu bana lazımdı peki bunun nedeni ne olabilir yeni formatladım pc yi

quote:

Kingston marka 512 Ram taktırdım eski ramin üstüne fakat pcde bazı sorunlarım oluyor 100gb neredeyse tamamı boşken pc res atıp mavi ekranda bir hata beliriyor işte harddisk doludur diye ayrıca messenger,opera,windows hataları alıyorum 2.defa kurdum windowsu(Format) aynı hataları azda olsa alıyorum ram ile ilgisi olabilirmi acil yardımlarınız bekliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PeterPetrelli

Çok sağol çoğu bana lazımdı peki bunun nedeni ne olabilir yeni formatladım pc yi

quote:

Kingston marka 512 Ram taktırdım eski ramin üstüne fakat pcde bazı sorunlarım oluyor 100gb neredeyse tamamı boşken pc res atıp mavi ekranda bir hata beliriyor işte harddisk doludur diye ayrıca messenger,opera,windows hataları alıyorum 2.defa kurdum windowsu(Format) aynı hataları azda olsa alıyorum ram ile ilgisi olabilirmi acil yardımlarınız bekliyorum.

Sana yardımcı olabilmem için sorunlarından biraz ayrıntı vermelisin. PC nde neler oluyor. Onları belirt. Ve PC özelliklerini belirt. Kapasitesi ne kadar, sen ne kadarını kullanıyorsun gibi. Ve ne zamandır bu sorun var.

• Şimdi şöyle
    İşlemci AMDsempron(tm)2500+ MMX,3D Now,1.8Ghz
    1024 RAM
    RADEON 9200 PRO FAMİLY ekran kartı

Dün ram taktırdım 512 üstüne 512 bu sorunu 1 gündür yaşıyorum acaba ram ile uyuşmazlık felanmı oldu bu konuları inanki fazla bilmiyorum sürekli programlardan hata alıyorum opera,messenger... felan tekrar format atsammı acaba virüs programıda yoktu bugüğn ilk açtığımda hemendemi vürs bulaşırki?

Ayrıca:PC yeni formatlı

C:29.5 toplam
    23.2 boş

D:45.2 toplam
    45.1 boş

PC tamamiyle boş

Parça yeni olduğu için bu şekilde sorunlar geçicimidir acaba hani tam bilmem ama pcye alışıyo felan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Werner Heisenberg -- 5 Ağustos 2007; 5:13:19 >
  • Ram lerin aynı marka mı
    Bios, 1024 Ram in tamamını görüyor mu.
    Genelde bir sorun oluştuğunda en son ne yaptığın hatırlanmalı. Ram i taktırmadan önce sorun var mıydı. Eğer yoksa zaten en son yaptığın işlem sebep olmuştur. Ram lerini Bios una tanıtman gerekir.
    Bios ayarlarında sorun olabilir.
    Biosunu güncellemekte gerekiyor olabilir.
  • Şuanda rami görüyo yani 1024 yazıyor Bios nedir bilgi alabilirmiyim taktırdığım ram Kingston marka ilkini tam bilmiyorum ya bu işlerlede uğraşmak gerekiyormuş.
  • Bu olay arabaya gaz vererek zamanla motorun açılması gibi değildir. Baştan sorun varsa hemen giderilmeli. Yoksa sorunların her geçen gün artar.
  • Ram lerin aynı marka değilse birbirlerinin çalışmasını engelleyebilirler. Bu yüzden anakartına uygun ram leri kullanmalısın. Ve ram lerinde birbirine uyumlu olmalı.
    Bios bilgisayarın beynidir. PC format atıldıktan sonra ilk açılışı biostan yapılır. Ve oradan komut vererek CD-ROM lar aracılığıyla işletim sistemi yüklenir. Yani Windows.
    Ve PC ne taktığın RAM ler Bios tarafından algılanır ve Anakartla iletişimi yine Biosla sağlanır.
    Yani insan vücunda beyin ne yapıyorsa Bios onu yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bmw970 -- 5 Ağustos 2007; 5:27:50 >
  • Anladım saol yardımların için elimden geldiğince uğraşıcam olmadı kasayı götürücem artık...
  • teşekkürler; yararlı bir döküman
  • Format attım windows kurdum ama virüs programı kurmadım düzeldi vesselam.
    Sanırım ram ile ilgili bi sorun oldu devam ederse yollarım kasayı ;)
  • Eyvallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: bmw970

Bazı arkadaşlar PC lerinin zamanla yavaşladığını ve bu konuda neler yapabileceklerini soruyorlar. Bende WindowsXP kullanıcısı olarak bu konuda bildiklerimi aktarmak istedim.

PC nizi zamanla yavaşlatanlar

* İnternete her girdiğimizde PC mize kaydolan ve periyodik temizlenmesi gereken cookie ler, temp dosyaları, internet geçmişi kaydını tutan history dosyaları, sitelere girdiğimiz parolalar vs.
    * PC ye yüklediğimiz bir programı uninstall yaparken 3 şeye dikkat etmeli geride artık dosya, regedit ve msconfig kayıtları bırakılmamalı.
    * Windows açılışıyla birlikte otomatik başlayan programların çokluğu PC nin açılış, çalışma ve kapanışında yavaşlamaya ve bazende donmalara sebeptir Internet Explorer, MSN Messenger, Antivirüs Prog, Printer, Fax, Ses Aygıtı, Download Yöneticileri, Program Update exe leri vs.
    * "C sürücüsüne windows, office ve donanımla ilgili programları" , "D sürücüsüne ise Download Yöneticisi, Sıkıştırma Prg, Mp3 ve Video Player, Antivirüs Prg, müzik ve resim arşivleri, özel dosyalar vs. gibilerini yükle". Bu sayede sistem dosyalarının bulunduğu C sürücüsünü rahatlatır ve PC nin daha iyi çalışmasını sağlarsın.
    * "Başlat/Çalıştır/Services.msc" dizinindeki, çalışan exe lerin ayarları yapılmalı. PC nizde çalışan programlara göre otomatik, manuel ve devre dışı pozisyonları belirlenmeli. Çünkü bazı exe lerin çalışması PC niz için gerekli olmayabilir. Veya manuel çalışması yeterli olabilir. Bu ayarlar PC nizi max performansla kullanmanızı sağlar.
    * PC nizde 1 adet Antivirüs, 2 adette AntiSpyware programı bulundurmalısınız. Antivirüs programı otomatik, AntiSpyware programı manuel çalışır şekilde ayarlanırsa PC niz için yeterli güvenlik sağlanır. Bu programlara belli periyotlarda scan yaptırmalısınız. Ve PC nize yüklediğiniz her dosyayı anında taratmalısınız. Çünkü PC nize girebilecek zararlılar yavaşlamalara, donmalara, hatta sisteminizin çökmesine sebep olabilir. Bu programların etkili olabilmesi için güncellemeleri ihmal etmeyin.
    * PC nizde belli aralıklarla scandisk ve defrag programlarını çalıştırın. Olumlu yönde etkisi olacaktır.
    * Bilgisayar kasasının iç-dış temizliği ve fanların yağlanması belli periyotlarda yapılmalı. Aksi taktirde zaman içinde PC nizin çalışması olumsuz etkilenir.

Bu belirttiğim konularda daha çok yardım isteyen arkadaşlar bu mesaja yazarlarsa onlara yardımcı olmaya çalışırım. PC nizin bakımı, temizliği, korunması için programlarda önerebilirim.

ram konusu hakkında başka konu açılmış ancak burda tartışması sürüyor arkadaşlar. başlığın altında konuları karıştırmadan tartışalım

öneriler için teşekkürler ancak eklemem gereken birkaç öneri ve bilgi olacak.

bahsettiğin cookie ve diğer internet sayfalarından gelen kalıntıları temizlemek için
    http://www.filehippo.com/download_ccleaner burdan indirin ve kurun programın bir özelliği de
    başlangıçta açılan programları denetim almanıza istediğinizin açılmamasını sağlamak.

c/windows/prefetch dosyasını haftada bir temizleyin

kullandığınız spayware programalrının bazılarında otomatik güncelleme olmaya bilir bunu her taramadan önce update yaparak sonra tarattırın ve mümkün olduğunca bulunan zararlıları temizleyerek yok etme yoluna gidin. çünkü sildiğiniz takdirde bazı sistem dosyaları da zarar görebilir.

anti virüs programlarnın ise otomatik update lerini açarsanız eğer uğraşmadan siz nette sörf yapıyorken o arka planda güncellemelerini yapacaktır. artı web koruma ayarlarını da birazcık yükseltmenizi tavsiye edebilirim.

elle silemediğiniz yada uninstall yaparak kaldıramadığınız bir program olduğunda önce programın açık olmadığından emin olun eğer açıksa silinmeyecektir. kapalı ve hala silinemiyorsa başlat çalıştır a regedit yazarak menü kısmından silinmeyen programı bul da arattırarak temizleyebilirsiniz. aynı zamanda bu temizlik işlemini c/program files/*** dosyasını da silin.

tavsiye edebileceğim bir programda registry mechanic . bi programda sorunları bulup düzeltmekte uzman bir program. tedarik edebilen arkadaşlara faydası dokunacaktır.

fanların bakımına gelince en güzel temizlik şekli komprasörle basınçlı hava vermek . ancak herkezin (bende dahil) böyle bir imkanı olmadığından elektrik süpürgesiyle hassas bir şekilde çekerken bir yumuşak fırça vasıtasıyla tozlardan kurtulabiliriz. pc nin içersini de aynı yöntemle temizleyebiliriz.
    cpu fanına gelince onun petekleri arasındaki tozları komprasör olmadan temizlemenin tek yolu var oda sökmek ve şiddetli bir şekilde defalarca üflemek. ancak söktükten sonra termal macunu da yenilemek gerekli olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. hatta sökmek kendi başınıza yani pek tavsiye edilmez. çünkü sökmesi bir dert takması bir der bilmeyenler için. artı eğer diyelim ki söktük (yerinden çıkartırken anakart bağlantısını çıkartmayı unutmayın yanlışlıkla onu çıkarmadan çekerseniz kabloya yada soketlere hatta anakarta bile zarar verebilirsiniz)ozaman eski termal macunları temizleyim yarım nohut büyüklüğünde işlemcinin üzerine sıkıp fanı öyle oturtturuyoruz. klemenslerini de dikkatli bir şekilde sıkıyoruz.

fanların yağlanmasına gelince eğer fanların üzerinde yapışkan bantları varsa ki duruyordur onları yırtmadan yavaşça çıkartın ve bir damla ince 0 numara makine yağını damlatın ve yapışkanı kapatın. ancak mekanik yağ tavsiye edilir. yaşışkanı yoksa kesin mekanik ya yada hiç olmazsa gres yağı az bir şekilde uygulanabilir.
    fan temizliğinden bahsetmişken ekran kartının da fanı toz içinde kalır . onu da bir fırça vasıtasıyla temizleyebilirsiniz.

saygılar

• sağolasın...
  • SLM ARKADASLAR BEN TNCXP KULLANIYORUM BENİM KULLANDIGIM VİSTA OLARAKMI GECİYOR YOKSA XP OLARAKMI Bİ BİLGİSİ OLAN VARMI
  • Paylaşım için teşekkürler arkadaşım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cetin_003

SLM ARKADASLAR BEN TNCXP KULLANIYORUM BENİM KULLANDIGIM VİSTA OLARAKMI GECİYOR YOKSA XP OLARAKMI Bİ BİLGİSİ OLAN VARMI

başlat-çalıştır- winver

bilgisayarını işletim sistemini öğrenebilirsin
  • Ramlerin aynı marka ve özellikte olmalı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.