Şimdi Ara

Yeniliklere ne kadar açığız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hayatımızı alışılmış şekilde devam ettirirken karşımıza çıkan yeni şeyleri hemen kabul edebiliyomuyuz yoksa önce kendimizce çeşitli testlerden geçirip
    ondan sonramı karar veriyoruz ? Peki bizim kararlarımız kendimizi mutlu ediyormu ? Daha mutlu olmak için neye ihtiyacımız var bu soruyu kaç zamanda bir kendimize sormayı hatırlıyoruz ? Ben bu soruyu kendime sordum ve aranıza katıldım daha mutlu olacağımı düşünerek bakalım sonuçlarını görücez.Siz
    yeniliklere ve yeni kişilere ne kadar açıksınız ?

• gecikmişzaman

Bu foruma gelmekle gecikmiş zamanınızı telafi edersiniz belki

Hoşgeldiniz
  • hayatımızdaki yenilikler dendiğinde nedense hep olumlu ve güzel beklentiler ve yaşanacakları hedefleriz..
    bu çoğu zaman istediğimiz şekilde bir sonuç vermeyebilir..
    önemli olan yeniliklerin bizde yaratacağı etki ve sonuçlarıdır..
    benim içgüdüsel olarak her yeni olaya ve kişiye o kişinin ve olayın içeriğine göre içgüdüsel bir tepkim oluyor o an memnuniyetsizlik hissediyorum sanki varolan düzenimin bozulmasından hoşnut olmayacakmışım gibime geliyor ama sonuçları hiçte beklediğim gibi olmuyor ve çoğunlukla iyiki olmuş ve iyiki tanımışım diyorum..
    her yeni gün yeni bir başlangıç ve bizim için yenilikler içeriyor kimi zaman yeni bir insan kimi zaman yeni bir tat kimi zaman yeni bir eşya yenilenmediğimiz ve bu yeniliği hayatımıza katmadığımız günümüz yok gibi..
  • umarım telafisi olur sevgili sudem
  • Yeni kişilere açık olmak başka bir olay. Yeniliklere açık olmaktan bahsedeyim.

Yeniliklere açık olmak ille de bir yeniliği kişini kendisi uygulaması değildir, kendisi uygulamıyor diye o kişi yeniliklere kapalı değildir. Asıl mesele başkalarının uyguladığı yeniliklere saygı göstermek ve kabullenmektir. İşte mesele bu.

Yenilikleri takip eden ve uygulayan bir insan, yenilikleri uygulamayan insanları hor görüyorsa, asıl geri kafalı insan odur.
  • Çevremizde çok sabit fikirli insan var öyle alışmışız ki, değişiklikler bizi etkileyecek, aksatacak diye korkuyoruz, emin olamıyoruz, şüphe duyuyoruz. Her farklılık,her yeni insan korkutuyor bizi, fikirlerimize ters geliyor, önce deniyoruz sonra pes edip kaçıyoruz.

Neyin,ne kadar farkındayız acaba sonuç pes etmemeye çıkıyor,yeni günden korkarsak akşam ki ümidin anlamı kalır mı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sudem -- 9 Mayıs 2006; 12:57:51 >
  • Aslında bu saygı duymamız istenilen yenilikler o kadar uç olabiliyorki bazan sanırım kabullenmek biraz daha zor oluyor
    peşimizden gelen gençlik isin yeniliklerinize alışmam için bana biraz uzun zaman lazım
  • insanoğlu önce muhafazakardır yeniliğe soğuk bakar sonra yenilik kendisi için eskiyince bu sefer ona bağlanır. bir garip işte.
  • yenilikler eskiyince adı hala yeni kalabilirmi sizce :))
  • ben her türlü yeniliğe açığım, değişmeyen tek gerçek değişimdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Yeniliklere açık olmak ille de bir yeniliği kişini kendisi uygulaması değildir, kendisi uygulamıyor diye o kişi yeniliklere kapalı değildir. Asıl mesele başkalarının uyguladığı yeniliklere saygı göstermek ve kabullenmektir. İşte mesele bu.

Evet güzel bir tesbit.

Bir şeyi kabullenmemek başkadır, kabul edilip edilemeyeceğini düşünmemek başkadır.

İnsanın karşısına yeni bir fikir veya ideal geldiği zaman bunun üzerinde düşünmek, kendi doğruları ile kıyaslamak, kendince kabul edilebilir olup olmadığını muhakeme etmek dinamik fikirli olmaktır ki yeniliklere açık olmak herhalde budur.

Belki de "Keşke olsaydı" diyebilmektir.

Ama yeni bir fikre karşı kendi doğrularının üstün yönleriyle mukabele etmek ve yeni olan o fikrin doğru yönlerini görmemezden gelmek ise kapalı düşüncedir. Statik kalmaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa_ogr -- 10 Mayıs 2006; 12:23:12 >

• Yeniliğin kimden geldiği de önemli. Kaynağı güvenilir yenilik meçhul yeniliğe göre daha çok kabul edilme şansına sahiptir.
    Bazen de düşünce yapısı kişinin yeniliği kabul edip etmemesini etkiliyor. Örneğin A partisi iktidara geldiğinde şu icraatta bulunuyor B partisi mensupları alın damarları şişene kadar bağıra çağıra itiraz ediyorlar. Devran dönüp A muhalefete B iktidara çıkınca döngü tekrarlanıyor.
  • evet bencede bu çok doğru yeniliğin kaynağı ve güvenilirliği çok önemli güven zaten anahtar bir olgu.Güven duyabildiğimiz herşeyi kabullenmemizde o kadar kolay olacaktır.Teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.