Şimdi Ara

yörünge hızı ve kurtulma hızı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
7.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • üstad öncelikle söyleyeyim lise bilgisi + az önce okuduğum vikipedi üzerine bu yorumları yapıyorum bu nedenle yanlış olabilir. kurtulma hızı ve yörünge hızı var. kurtulma zaten çok basit kinetik enerji potansiyele eşit veya potansiyelden büyük olacak peki bu potansiyel ne? kütle çekimi: yüzeye kadar d ile doğrusal olarak artan sonra da d^2 ile ters orantılı olarak artan(yani azalmış oluyor) enerjinin toplamı, grafiği çizilince altındaki alan potansiyeli verecektir(hesaplamak isterdim ancak henüz integral bilmiyorum). eğer bu enerjiler eşitse(kinetik-potansiyel) aslında cisim sonsuz uzaklıkta yörüngede. yani yörüngeler bizim belirlememize göre varlar(bence çünkühttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Newton_Cannon.svg/440px-Newton_Cannon.svg.png şu yörüngelerdeki enerjiler farklı (D-C yörüngeleri) dolayısıyla hızları da farklı ancak ikisi de yörüngede. yani yörüngeyi biz kendi referansımıza göre belirliyoruz. 7,8 diye yazan hız ise bence minumum uzunluktaki yörüngeye oturmak için gereken hız. demişsiniz ya yörüngedeki bir uydu hızını biraz arttırsa kaçmaz mı? işte kaçmıyor sadece yörüngesi değişiyor.
    yatay olarak bir cisim attığımızı düşünürsek kütleçekimi bunun için önce d ile orantılı doğrusal artar ardından da d^2 ile ters orantılı olacak şekilde azalır sonra tam minimum noktada tekrar d^2 ile ters orantılı şekilde artar çünkü bu noktada merkezkaç ağırlığa eşit olmuştur ve bundan sonra da cisim ters yönde hızlanır ve dünyanın atıldığı yerin tam tersi tarafından 0 potansiyelle geçer ve aynı işlemi durmadan devam ettirir ve bu da minumum yörünge olur. doğrusal+parabolik bir fonksiyon var ve bunun altında kalan hesaplandığında yine potansiyel enerji bulunur ve bu potansiyel enerji baştaki potansiyel+kinetiğe eşittir(bahsettiğim potansiyel dünyadan en uzak olduğu andaki potansiyel).
    eğer cisim biraz daha hızlı atılırsa artık teğetten daha uzaklaşır(üstteki linkteki şekil gibi) ama hala yörüngededir. bir de dikey olarak mı yatay olarak mı yazmışsınız. sitede (vikipedi) farketmez yazıyor. aslında doğru dünyayı madde geçirgeni kabul edersek değişen hiçbir şey yok havaya doğru atarsak merkez etrafında durmadan gidip gelir şu yaya bağlanmış harmonik hareket gibi eğer bu yayın uzanım değeri(en fazla gidebildiği yer(merkezden)) dünyanın çevresinden büyük veya çevresine eşit ise yörüngededir.
    eğer düşey potansiyelinden daha büyük kinetik enerjiyle atarsak bu sefer de kurtulur bir daha gelmez.
    umarım anlatabilmişimdir grafik altındaki alan hesaplanırken kütleyle de çarpacağız ancak bir daha böleceğimiz için(enerjiden hızı bulmak için) çarmamıza gerek yok o değerin karekökü bize hızı verecektir. eğer integral bilseydim sayısal olarak yazmaya çalışırdım ancak bana kalırsa mantık böyle işliyor 10-20km örneği de muhtemelen oradan gelecek(ki bence kök 2 nin karesi çünkü potansiyele geçiş yapıyoruz) ancak dediğim o hesaplamaları şimdilik yapamıyorum umarım yardımcı olmuşumdur.

• Hesher kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler demek yörüngedeyken hız arttırınca otomatik olarak cisim kendini daha alt bir yörüngeye kaydırıyo gerçekten ilginçmiş

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.