Şimdi Ara

ZAFİRA'YI NASIL BİLİRSİNİZ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

forumda aradım ama çok fazla bilgiye ya ulaşamadım .......

OPEL ZAFIRA kullanıcıları araç hakkındaki izlenimlerini aktarabilirlerse cok sevinirim..

Yol tutuşu, şehiriçi-şehirdışı kullanım farkları, iç mekan gürültüsü, yakıt tüketimi, hangi modelde ecotec, hangi modelde twinport motor kullanılmış, vs gibi açıklayıcı bilgiler oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyorum...

belki almak isteyen arkadaslara bu bilgiler gerekli olabilir

saygilar....

• yenısımı eskısımı
  • eski kasa 2001-2005 arası
  • 2 Yıl önce paristen brüksele giderken binmiştim o arabaya yol otoyoldu araç 1.6 olmasına rağmen motor gürültüsü yok denecek kadar azdı boyum o zamanlar yaklaşık 1.75di ve 3. sıradaki koltuklarda gayet rahat bi yolculuk yapmıştım. Yani konfor ve performans olarak iyidir. Ama dayanıklılık konusunda pek bir fikrim yok gerçi oda sonuçta bi alman sorunlu bi araç olduğunu zannetmiyorum.
  • kardeş kullanmadım ama tam bir aile arabası konfor rahatlık herşey var
  • bizim almancı bi halamız var onun oğullarından birinde var opel zafira valla sölediklerine göre çok memnunlarmış onlarda benim gibi araba hastası tam aile arabası konfer performans falan çok iyi olduğunu söylüyorlardı
  • Ablamlarda 2001 modeli var, 1.6 motorlusundan. yaklaşık 3 yıldır kullanıyorlar
    İkinci çocuk yoldayken almışlardı...

Ben de ara sıra kullanıyorum.

Yakıt tüketimi olarak kesin bir rakam veremem belki ama konuşmalarımızda şehir içi-dışı ortalamada 10 litre/100 km gibi bir rakam söylemişti. Kasa yüksek ve biraz ağır olunca 1.6 motorun az biraz zorlanması gerekiyor.
    Fazla bir performans bekleme, zaten aracın misyonu da performans değil. Ara hızlanmalar yavaş. Frenleri güzel.

Harika bir bagajı var. her şey sığıyor diyebilirim.
    3. sıra çok rahatsız ve alçak. zorunlu durumlarda kullanılabilir, çocuklar için neşeli bir oyun ortamı olabilir.
    Yüksekliğinden dolayı araca biniş ve inişler çok rahat, koltuklar da rahat.
    Yerden yüksekliği yüzünden virajlarda biraz ürkütebiliyor, ama psikolojik biraz da.
    Görüş açıları iyi, bir sorun yok
    1.6'da direksiyon yükseklik ayarı yok (ablamlarınkinde yok, belki daha donanımlı bir versiyonda vardır)
    Malzeme plastik kalitesi iyi, öyle soyulan, kolay aşınan plastikler yok.

Özetle bence güzel bir araç, aile için uygun bir araç, ara sıra eşya taşınması gerektiğinde orta sıra da yatırılarak güzel bir hacim elde ediliyor. 3. sıra koltuk gerektiğinde işe yarıyor ve kurtarıcı olabiliyor.

• Öncelikle benden önce yorum yapan arkadaşlara katkılarından dolayı teşekkür ederim.

2 aydır kullanmakta olduğum zafira (2002 elegance) aracım hakkındaki görüşlerim, bu aracı düşünenler için faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Artıları : Öncelikle aracın yüksek oluşu, iyi bir görüş ve hakimiyet sağlıyor. İlginçtir, geri geri gelirken görüş binek araçlardan daha iyi. Kasisli yollarda sarsıntıyı fazla hissettirmiyor. İyi bir süspansiyon sistemi var. Oldukça geniş bir iç hacim var. İstenildiği zaman koltuk sayısının 7 ye çıkması büyük bir avantaj. Forumda zaman zaman belirtildiği gibi ilave koltuklarda oturmakta herhangi bir sorun yok. Diz mesafesi ve koltukların yüksekliği yeterli. Bizzat denedim. Bu duurmda bagaj hacmi küçülüyor ama, tavana konulacak bir eşya taşıyıcısı ile sorun çözülür. Tavanda bagaj rayları hazır olduğundan montajda bir zorluk olmayacaktır. Bu arada 350 lt lik eşya taşıyıcısı 300 YTL civarında. Sürücü koltuğu hariç, tüm koltukların değişik kombinasyonlarda yatar pozisyona gelmesi aracın kullanım şeklini bir anda VAN tipi araca dönüştürüyor. Kokpit kullanımı oldukça rahat, sürüşü tehlikeye atmadan birçok kontrol düğmesine ulaşmanız mumkün. Çift sunroof olması arkada oturanlar için avantaj. Öndeki sunroof'un çift yönlü (açılır tavan ve yukarı doğru) olması sürüş zevkini arttırıyor. Yakıt tüketimi beklenildiği kadar yüksek değil. Önceki aracım (2001 astra elegance) ile arasında 100 km'de 1 litre oynuyor. Astra ile şehiriçi 8lt/100 km yaparken zafira ile 8.5-9lt/100 km yapıyorum. Ayda ortalama 1000 km yapıyorum ve bu da yaklaşık ayda 30 YTL'lik bir fazlalık yapıyor, ki o kadar da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Eksileri : Sanırım araca alışamadım veya aracın büyüklüğünden dolayı, dar yerlere park etmede zorluklar yaşıyorum. Yan aynalar yağmurlu havalarda su taneciklerini toplayarak sıkıntı oluşturuyor. Aynaların ısıtma özelliği ile bu sorunu aşıyorum ancak astra bu işlem işin geçen süre daha kısa idi. Astra'daki sürüş keyfi bu araçta yok. Yüksek hızlara elveda dedim. Yüksek hızda girdiğim virajlarda, astra aynı noktalarda ile herhangi bir sorun yaşamamışken, zafira ile birisi ciddi olmak üzere iki kaza tehlikesi atlattım. Zafira ile 120 den sonrası tehlikeli. yüksek hızlarda savrulma ihtimali yüksek. Rampalarda el frenini son dişine kadar çekmek gerekiyor, aksi takdirde araç kayıyor. Vites dişlisini korumak açısından her ihtimale karşı tekerleklere taş vs koymak tedbir açısından yapılması gereken bir iş diye düşünüyorum. Vites geçişleri rahat ancak yavaş akan trafikte 2 den 1 e geçiş biraz zor oluyor. Motor bana yetse de, özellikle şehirlerarası tek şeritli yollarda (örneğin, bilecik - kütahya) yolu görmeden sollamaya çıkmak, aracın uzunluğu ve ağırlığı dikkate alındığında rus ruleti oynamak gibi olacaktır. Yaklaşık 1400 kilo boş ağırlığı olan bu araçta motor performanslı bir sürüş için yetersiz kalıyor. 1.6 ecotec motorun klasik sorunları (henüz başlamasada) yaşanacaktır (egr valf, vs). Bir diğer sorun araç yüksek olduğu için veya benim boyum yetmedği için (1.72) aracımı yıkarken tavanına boyum yetişmiyor. Tavanın orta kısmını rahat yıkamıyorum.

Sonuç olarak, bence alınıp binilebilecek, geniş, kullanışlı bir araba. Sorunsuz ve konforlu bir kullanım sunar diye düşünüyorum. Ancak 2. el piyasası çok fazla olmadığından çabuk elden çıkartılabilecek bir araç değil.

saygılar.......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakone -- 14 Mart 2007; 12:58:38 >

• Arkadalar 2007 yılında yazdığınız bu yazı bana rehber oldu.
    Ben şu sıralar 2002 modelini alma aşamasındayım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.