Şimdi Ara

Murat Bardakçı : Artık Üniversitelerimiz Ortaokul Seviyesinde Bile Değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Murat Bardakçı : Artık Üniversitelerimiz Ortaokul Seviyesinde Bile DeğilTV100 Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştumyoutube
    Murat Bardakçı'nın cemaat ve tarikatlara bakış açısı ne? Türkiye'nin sevilen ismi gazeteci ve sunucu Candaş Tolga Işık, Az Önce Konuştum programıyla tv100 ekranlarında... Türkiye'nin en çok izlenen programları arasında olan ve konuklarıyla gündem yaratan, moderatörlüğünü Candaş Tolga Işık'ın yaptığı Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum, TV100 ekranlarında... Facebook: https://www.facebook.com/tv100candastolgaisik/ Twitter: https://twitter.com/tv100 Instagram: https://www.instagram.com/tv.100/?hl=tr Youtube: https://www.youtube.com/tv100 #tv100 #candastolgaısık #azoncekonustum
    https://www.youtube.com/watch?v=_T3_muBrAuk&feature=youtu.be

- Artık üniversitelerimiz ortaokul seviyesinde bile değil.

- Ben bu cehaletle Türkiye'nin geleceğinden korkuyorum

- Türkiye'de artık üniversite diye birşey kaldığına inanmıyorum.

- Bazı tezlere - kitaplara bakıyorum inananılmaz derecede kötü.

- Hırsızlık - İnthal felaket derecede fazla.

- Sonuç alınmıyor, bununla mücadele etmesi gereken etik kurul rapor vermiyor, tencerenin dibn kara seninki bende kara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 22 Nisan 2024; 4:37:55 >

• 18 yıl önce pireler berber ,develer tellal , ön lisansa girmek için bile sıralamanın 320 binde falan olması gerekiyorken, memlekette 26 üniversite varken yatay geçiş hakkı olmasına , kendi lisans bölümlerinde ekstra booost puan vermelerine rağmen" banane ben doktor olacammm bölüm dışı tercihte haksızlık var , teknik bölüm avantajını da istemeyecek kadar sığırız meslek liselerine zulum yapılıyor " .

Diye yaygara kopartıp o sıralar imamhatip liselerinde olan katsayı haksızlığına kendisinin de nemalanıp halt yemeleri neticesinde o zamanlar meslek odaları ve medyanın da etkisiyle 2007 seçimlerinde tek başına iktidarı kaybetmek istemeyen Erdoğan'ın "tamam üniversite kapasitelerini arttıracağız hepinizi üniversiteli yapacaz hammına" alt metinle, " Meslek liseli öğrencilerimizin çağrılarına kulak veriyoruz onlarında eksi katsayısı kalkacak 81 ile üniversite açacağız seneye de kontenjan iki katı artacak , yeni bölümler açacağız" açıklamalarına zılgıt tutan meslek lisesi öğrencilerinin de payı oldukça büyüktür.

Ne oldu ? yaptığınız baskıyla mantar gibi 4 yılda her yere üniversite dikildi. 1 yılda 20 kontenkanlı bölümlerin sayısı 30 sonra 40'a Oldunuz mu doktor? bırak doktor olmayı hala üniversiteler "üniversite"yken meslek lisesi çıkışlı her 100 öğrenciden sadece 4'ü lisans kazanabilecek sıralamaya ulaşabilmişti.

O yıllarda bu garabete ön ayak olan sanayici şimdi" ara eleman yok" diye ağıt yakıyor. Önceden ön lisans için dahi 300 binde falan olman gerekirken ön lisans adalet okumak , 4 yıllık iibf 'de bölüm kazanmak avukatlık kadar eş değerdeyken yaptığınız ahmaklık neticesinde ilkokul düzeyinden hallice eğitimin verildiği baraj denen şeyin hak getire olduğu adı üniversite kendisi ortaokul olan kalitesiz yüzlercesiyle başbaşa kaldı gençler.

Arpalık olarak görülüyor artık üniversite. Bölgedeki esnafın sağılacak inek olarak görüyor öğrencileri.20 yılda gelinen noktaya bak. Eğitim sisteminin anasını silkerek aldığınız beleş kontenjanlarla başınız göğe erdi mi meslek lisesi çıkışlılar?

Ulan on numara sistem vardı size. Fen liselerinde bile bedava üniversite garantisi yokken kendi alanınızdaki ön lisanslara sınavsız geçiş hakkınız bile vardı.

Meslek lisesi çıkışlı 2004/2005 mezunu ana babalarınız size en büyük kazığı attı, tıpkı seçimi bahane edip bastırdıkça bastıran sonunda 40 yaşındaki adamı dahi EYT denen garabetle emekli edip, üzerine birde çalıştıran ,çalıştırdığı içinde patrona teşvik veren, sigorta prim derdi olmadığından iş gücü piyasasında yeni mezun genç almak yerine prim derdi olmayan emekli ama genç asgari ücrete tamah edecek eyt çalışan arayacak pozisyona getiren sistem o zamanda eğitime salça olarak işlerin bu hale gelmesine neden oldu

20 yıl önceki popülizm üniversiteleri skibb bıraktı, eyt popülizmi denen garabet de 20 yıl sonraki emekli sistemini skibb bıraktı hatta maaşlara bakarsak pek bırakmaya niyeti yok gibi.

Yanlış bir değil ki doğrultup düzelt. bini aştı yaptıkları yanlış

Bu memleketi gerçeklerden uzak popülizm yıkacak

Dikkat edin her boku zamanı geldiğinde su üstüne çıkartan medya söz konusu eğitim ve üniversite olunca 2004-2007 arasında yedikleri halt gündem olmasın diye tek kelam etmiyor farkettiniz mi? hatta eğitim olunca bu yıllara değinmiyorlar bile birileri arşivi tarar medyanın cambazlığını ortaya çıkartır diye.

Alın şimdi bu yazıyı ananıza babanıza gösterin bakalım yüzleri kızaracak size karşı mahcubiyet hissedecekler mi?

Benim vicdanım rahat , bunun saçmalık olduğunu daha 20 yaşındayken yazdım, tüm yetkililere ulaşmaya çalıştım, eğitim sendikalarına yapmayın etmeyin yazıları yazdım medya anchormanlarına sayfalar dolusu mail attım. Ben elimden geleni yaptım gençler benim gibi düşünen azınlık kesim bunun nelere yol açacağını gördü de o zamanki popülizmi yenemed,k tıpkı geçen seneki eyt popülizmini yenemediğimiz gibi

en çok sinirlendiğim konuların başında bu gelir.

Gençler bilmez bundan 11 sene önce bu ülkede bir bakan televizyona çıkıp 'Eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranlarımızda azalma görüyoruz' demişti.Yine bir 10 yıl önce üniversite rektörlüğü yapan bir şahıs 'Cahil halkın ferasetine güvenirim.Okuyan adamdan korkarım' şeklinde konuşmuştu.

Son 20 yılda üniversitelerin tüm kalitesi yok edildi.Yüksek öğretim üyesi olmak için aranılan şartlar oldukça düşürüldü hatta yabancı dil şartı bile aranmaz oldu.Üniversiteler yandaş ve yalakalara kadro vermek için kullanılır oldu.Tüm İllere üniversite açılarak üniversite anlamı yok edildi.Taşra denilen bu küçük üniversitelerde önüne gelen herkes diploma dağıtıldı.Üniversitelerin bu içler acısı durumu yetmiyormuş ve yeni üniversitelere ihtiyaç varmış gibi 2018'de Türkiye'nin köklü ve büyük üniversiteleride bölünerek içlerinden yeni üniversiteler çıkarıldı.

Ayrıca günümüzde üniversitelerin özellikle taşra denilen yerlerde açılan küçük üniversitelerin yurt dışından özellikle Afrikadan öğrenci getirmek için kullanıldıklarınıda görüyoruz.Eğitim ve bilimden ziyade bu üniversiteler adeta vatandaşlık acentası gibi çalıştırılıyor...

Kısacası son 20 yılda ülkede eğitim adına hiçbir şey bırakılmadı...Eğitim denilince akıllarına sadece bina yapmak gelen bir zihniyetten başka bir iş beklenemezdi zaten ...

• Gayet doğal 81 il de 10 larca üniversite aç kontenjan dolsun diye dip puan ile al herkes mezun olsun diye sınavdan bir şekilde geçir
  • Gençler bilmez bundan 11 sene önce bu ülkede bir bakan televizyona çıkıp 'Eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranlarımızda azalma görüyoruz' demişti.Yine bir 10 yıl önce üniversite rektörlüğü yapan bir şahıs 'Cahil halkın ferasetine güvenirim.Okuyan adamdan korkarım' şeklinde konuşmuştu.

Son 20 yılda üniversitelerin tüm kalitesi yok edildi.Yüksek öğretim üyesi olmak için aranılan şartlar oldukça düşürüldü hatta yabancı dil şartı bile aranmaz oldu.Üniversiteler yandaş ve yalakalara kadro vermek için kullanılır oldu.Tüm İllere üniversite açılarak üniversite anlamı yok edildi.Taşra denilen bu küçük üniversitelerde önüne gelen herkes diploma dağıtıldı.Üniversitelerin bu içler acısı durumu yetmiyormuş ve yeni üniversitelere ihtiyaç varmış gibi 2018'de Türkiye'nin köklü ve büyük üniversiteleride bölünerek içlerinden yeni üniversiteler çıkarıldı.

Ayrıca günümüzde üniversitelerin özellikle taşra denilen yerlerde açılan küçük üniversitelerin yurt dışından özellikle Afrikadan öğrenci getirmek için kullanıldıklarınıda görüyoruz.Eğitim ve bilimden ziyade bu üniversiteler adeta vatandaşlık acentası gibi çalıştırılıyor...

Kısacası son 20 yılda ülkede eğitim adına hiçbir şey bırakılmadı...Eğitim denilince akıllarına sadece bina yapmak gelen bir zihniyetten başka bir iş beklenemezdi zaten ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 22 Nisan 2024; 11:38:6 >

• murat bardakçı gibi birden fazla dil bilip, sayısız tarihi kitap yazıp, ülke ülke kitap için araştırma yapan biri reis den daha iyi mi bilecek.

baaakkkkkkk 150 den fazla üniversitemiz ve 7milyon üniversite mezunumuzzzzz varrrrrr

ne işe yarıyorlar abi..... hiççç iş olsun herkesin gönlü olsun diye diploma dağıtığğğhhhh... heyy alamanya haddini bilecen.. diploman kadar gonuşşşş

• Danışman da böyle konuşursa...

O üniversitelerin açılmasının yegane sebebi Anadolu'daki kentlerdekilerdir.

"Biz kızımızı istanbula izmire yolluyoruz sonra ahlak bozuluyor" diyerek az yalvarmadılar.

Cem Uzan 81 il'e üniversite dediği zaman buradaki 45+ tayfa az küfür etmemişti "Olur mu len tırrek" diye.

Ne oldu?

Mesele kantite mi kalite mi?

• Murat bey AKP'den koltuğu kapamamış sanırım yine fabrika ayarlarına dönmüş. Yazık tarihi gelecek nesillere aktarması gereken insanlar makam mevki kovalıyor ülkenin üniversiteleri ortaokul gibi olsa ne olur olmasa ne olur.
  • 18 yıl önce pireler berber ,develer tellal , ön lisansa girmek için bile sıralamanın 320 binde falan olması gerekiyorken, memlekette 26 üniversite varken yatay geçiş hakkı olmasına , kendi lisans bölümlerinde ekstra booost puan vermelerine rağmen" banane ben doktor olacammm bölüm dışı tercihte haksızlık var , teknik bölüm avantajını da istemeyecek kadar sığırız meslek liselerine zulum yapılıyor " .

Diye yaygara kopartıp o sıralar imamhatip liselerinde olan katsayı haksızlığına kendisinin de nemalanıp halt yemeleri neticesinde o zamanlar meslek odaları ve medyanın da etkisiyle 2007 seçimlerinde tek başına iktidarı kaybetmek istemeyen Erdoğan'ın "tamam üniversite kapasitelerini arttıracağız hepinizi üniversiteli yapacaz hammına" alt metinle, " Meslek liseli öğrencilerimizin çağrılarına kulak veriyoruz onlarında eksi katsayısı kalkacak 81 ile üniversite açacağız seneye de kontenjan iki katı artacak , yeni bölümler açacağız" açıklamalarına zılgıt tutan meslek lisesi öğrencilerinin de payı oldukça büyüktür.

Ne oldu ? yaptığınız baskıyla mantar gibi 4 yılda her yere üniversite dikildi. 1 yılda 20 kontenkanlı bölümlerin sayısı 30 sonra 40'a Oldunuz mu doktor? bırak doktor olmayı hala üniversiteler "üniversite"yken meslek lisesi çıkışlı her 100 öğrenciden sadece 4'ü lisans kazanabilecek sıralamaya ulaşabilmişti.

O yıllarda bu garabete ön ayak olan sanayici şimdi" ara eleman yok" diye ağıt yakıyor. Önceden ön lisans için dahi 300 binde falan olman gerekirken ön lisans adalet okumak , 4 yıllık iibf 'de bölüm kazanmak avukatlık kadar eş değerdeyken yaptığınız ahmaklık neticesinde ilkokul düzeyinden hallice eğitimin verildiği baraj denen şeyin hak getire olduğu adı üniversite kendisi ortaokul olan kalitesiz yüzlercesiyle başbaşa kaldı gençler.

Arpalık olarak görülüyor artık üniversite. Bölgedeki esnafın sağılacak inek olarak görüyor öğrencileri.20 yılda gelinen noktaya bak. Eğitim sisteminin anasını silkerek aldığınız beleş kontenjanlarla başınız göğe erdi mi meslek lisesi çıkışlılar?

Ulan on numara sistem vardı size. Fen liselerinde bile bedava üniversite garantisi yokken kendi alanınızdaki ön lisanslara sınavsız geçiş hakkınız bile vardı.

Meslek lisesi çıkışlı 2004/2005 mezunu ana babalarınız size en büyük kazığı attı, tıpkı seçimi bahane edip bastırdıkça bastıran sonunda 40 yaşındaki adamı dahi EYT denen garabetle emekli edip, üzerine birde çalıştıran ,çalıştırdığı içinde patrona teşvik veren, sigorta prim derdi olmadığından iş gücü piyasasında yeni mezun genç almak yerine prim derdi olmayan emekli ama genç asgari ücrete tamah edecek eyt çalışan arayacak pozisyona getiren sistem o zamanda eğitime salça olarak işlerin bu hale gelmesine neden oldu

20 yıl önceki popülizm üniversiteleri skibb bıraktı, eyt popülizmi denen garabet de 20 yıl sonraki emekli sistemini skibb bıraktı hatta maaşlara bakarsak pek bırakmaya niyeti yok gibi.

Yanlış bir değil ki doğrultup düzelt. bini aştı yaptıkları yanlış

Bu memleketi gerçeklerden uzak popülizm yıkacak

Dikkat edin her boku zamanı geldiğinde su üstüne çıkartan medya söz konusu eğitim ve üniversite olunca 2004-2007 arasında yedikleri halt gündem olmasın diye tek kelam etmiyor farkettiniz mi? hatta eğitim olunca bu yıllara değinmiyorlar bile birileri arşivi tarar medyanın cambazlığını ortaya çıkartır diye.

Alın şimdi bu yazıyı ananıza babanıza gösterin bakalım yüzleri kızaracak size karşı mahcubiyet hissedecekler mi?

Benim vicdanım rahat , bunun saçmalık olduğunu daha 20 yaşındayken yazdım, tüm yetkililere ulaşmaya çalıştım, eğitim sendikalarına yapmayın etmeyin yazıları yazdım medya anchormanlarına sayfalar dolusu mail attım. Ben elimden geleni yaptım gençler benim gibi düşünen azınlık kesim bunun nelere yol açacağını gördü de o zamanki popülizmi yenemed,k tıpkı geçen seneki eyt popülizmini yenemediğimiz gibi

en çok sinirlendiğim konuların başında bu gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 22 Nisan 2024; 12:33:3 >

• Afrikalılar boşuna mı geliyor okumaya.

Şu kadar okulumuz var

Şu kadaar mezunumuz var

Hep işin artisiliğinde olunca böyle olur
  • evet, zaten liseler de anaokulu seviyersinde değil. siz ekepe en çok ekonomiye mi zarar verdi sanıyordunuz?

hüloooooooooooooooooooooğğğğğğğcular anlamaz neyse boş geççç..

• Suan dunyanin 1-2 tanesini saymazsak cogu ulkesinde liseler ve universiteler tamamen bos! Ingiltere, Amerika, Turkiye, Hollanda, Kanada, Rusya, Azerbaycan (kardes ulke oldugu icin ekliyorum) suan egitimde cok kotu bir seviyedeler.

Sakinha Turkiye igreeeeenc ama butun ulkeler super sanmayin, kapsamli sekilde tum dunya egitimi geriye goturuluyor. Dunya halklari buna itiraz etmeliler. Egitim - Ogretimini 1998 - 2008 arasi tamamlayan nesil ile 2014-2024 arasi tamamlayan neslin arasinda kuşak farkı yok, zeka ve mantık farkı var!

Düşünün ki 18 yaşındaki lise mezunu adam 40 yaşındaki adama ekran kartı tavsiyesi soruyorsa arkadaşlar kusura bakmayın bu dünya bitmiştir!

Ya daha geçen hafta 28 yaşındaki İngiliz mühendisle muhabbet ediyoruz, Nvidia'dan konu açıldı. Nvidia ne dedi ya adam! diyorum işte ekran kartı çip üreticisi, adam soruyor bu kez ekran kartı ne?

23 yaşında Fransız kızlar wifi printer'ı kurup print alamıyor!

21 yaşında Hollandalı adam laptop fanı hiç susmuyor, bir bakar mısın diye rica ediyor bana! Benim ona rica etmem lazım değil mi arkadaşlar??? Ben 40 yaşındayım.

Dünyaya bi reset atılmazsa yandık!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 22 Nisan 2024; 16:3:27 >

• Ben mezun olalı 4 sene oluyor biz üniversiteye girerken bile üniversitelerin bittiğini bilerek girdik. Misal hukuk okuyanların aç kalacağı %100 belliydi çünkü heryerde özel hukuk fakültesi açılmış barajı geçen herkes parası varsa avukat oluyordu bunların hepsi avukat olunca avukat fazlalığından adam gibi iş bulamayacakları bulsalar da rekabetten çok az para kazanacaklarını biliyorduk. Buna rağmen ailesini buna ikna edemeyenler gidip devlet üniversitesinde hukuk okuyup hayatını mahvetti. Barajı zor geçip hiçbir şey olamayacakken baba parasıyla avukat olanlar ise hiçbir şey olamamaktan iyi durumdalar. Üstüne üstlük devletten mezun olanlar babaları fakir ve bağlantıları yok diye müvekkil bulamazken baba parasıyla okuyanlar babasının çevresine danışmanlık vererek meslekte yer edindi. Yani şimdi bunlara uyanmanın bir manası yok borsa trendleri gibi düşünün 10 sene önce uyanıp ona göre hareket edecektin, şimdi ise tam tersine herkes türkiyede okuyan aç kalıyor diyip çocuğunu üniversiteye göndermezse 10 sene sonra okuyanlar avantajlı olabilir.

• Dur hele 5-10 sene sonra şu suriler, pakiler, afganlar yönetici pozisyonlarına gelsin, esas şenlik o zaman başlayacak.

• Stoa kullanıcısına yanıt

Avukatlıkta fark yaratmak diye bir şey yok sanırım bizim mahkemelerde üç aşağı beş yukarı ne olacağı çok belli.

Bir de şimdi it kopuğun eli hakim, savcı bunlara bile uzanmış, belli bedeller karşılığı davası düşürülenler falan var.

Bunlar doğru, değil mi?

• Rindaman kullanıcısına yanıt

Ben avukat değilim bu fark yaratma mevzusunu devlet mezunu bir avukata sordum olur mu öyle şey özeldekiler bilmemneyi(hukuki bir terim) bile beceremiyor dedi. Aynı arkadaşı çalışırken izliyorum müvekkilinin sorusunu googleda aratıp ilk çıkan forum sitesinden buldugu cevabı kopyalayıp yapıştırıyor. Bırak fark yaratan avukatı avukata bile gerek yok gibi duruyor. Benim de bir kere avukata işim düştü yararı değil zararı oldu.

• Öyle, doğru.

• Stoa kullanıcısına yanıt

avukat tutacağın zaman daha önceden savcılık hakimlik yapıp bırakıp avukatlığa başlamış adamı avukatın tutarsın. bunlar genelde 50 yaş üzeri oluyo. 10 yıl yatacaksan yarı yarıya indirirler ozaman görürsün farkı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kabakara61 -- 22 Nisan 2024; 17:45:2 >
  • Elit kesim arada çıkıp türk üniversitelerini kötülemekten keyif alıyor bence.

• Murat Bardakçı : Artık Üniversitelerimiz Ortaokul Seviyesinde Bile Değil
  • Üniversite mi kaldı? Girersin 4 sene orada 4 sene sunu slayt falan okursun, 1-2 hoca zorlayacak ödev verir sonra bir bitirme projesi yaparsın mezun olursun. Ne öğrendin? Hiç.

Devletin sınavları da boş. Pandemi zamanı açıktan iş sağlığı diye aöften bir bölüm okudum kitap kapağı açmadan bitirdim. Sonra online bir kurs aldım ve ösym'nin isg sınavına girdim. Doğru düzgün çalışmadan sınavda derece yapıp isg uzmanı oldum. Ünvan olarak isg uzmanıyım ama sorsan meslek hakkında birşey bilmiyorum. Mesleğini bilmeyen uzman mı olur? Oluyormuş.

• Akp liler okumus bilgili adami sevmez... zaten egitim seviyesi yukseldikce oylarida dusuyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.