Şimdi Ara

Murat Bardakçı : Artık Üniversitelerimiz Ortaokul Seviyesinde Bile Değil (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Türkiyedeki bozulmuş eğitim sistemi Amerika'daki den 100 kat daha iyidir. H2O nün su olduğunu bilmeyen amerikalılar gördüm.Sonra biz dururken neden dışarıdan mühendis geliyor diye ağlıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UzmanAga kullanıcısına yanıt

abd çok karışık bilen de var bilmeyen de

ayrıca amerikalı diye bir ırk veya bir millet yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M0meNtS -- 22 Nisan 2024; 23:37:54 >
  • Mezunlarının gördükleri muamele de eskinin ortaokul seviyesi zaten. Eskiden lise mezunu memur ev, araba, yazlık alabiliyordu.

Şimdi üniversite mezunu ne alıyor?

• Bu sadece Türkiye'ye has değil. Ben dünyada eğitim kalitesini bilerek düşürdüklerini düşünüyorum. Çünkü insanlar ne kadar çok şey bilirse o kadar uyanır ve yönetimleri sorgulamaya başlar. Yönetimler de sorgulayan insanları hiç sevmez onlara biat edecek insanlar gerek.

• Planlama yapmadan, dağa taşa üniversite açarak ihtiyacının kat be kat fazla öğrenci alarak hem bölüm kalitesini hem mezun kalitesini düşürüp dev bir işsiz ordusu yaratılırsa olacağı buydu. 5-10 yıl önce liseden halliceydi ünüversiteler şimdi lise ve dengi okulllar seviyesinde.

Kimlere yaradı bu iş, 4 işlemi zor yapan insanların 3-5 netle apartmadan bozma üniversitelerden mezun olarak hülle yoluyla bir yere atamalarının yapılmasına, yine çoğunluğu aynı kalitede torpillilerin üniversitelere arş. görevlisi olarak alınmalarına yaradı.

Kısır döngüde burada balşıyor kalitesiz üniversite-kalitesiz mezun-kalitesiz hoca-kalitesiz üniveriste-kalitesiz mezun-kalitesiz hoca.........

Eskiden diplomanın özel sektörde öenmi vardı artık yok, devlette de kps yi geçssen bile bu iktidar döneminde geri getirilen mülakat olayızaten malum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 24 Nisan 2024; 9:18:11 >
  • Doğru söylemiş

Bu da AKP kafası ile çıktı dediler ki her ilde üniversite olacak hadi yapalım inşaat bizim işimiz

İyide kardeşim içini dolduramadıktan sonra?

Şehir hastaneleri yapıp ülkede doktor kalmayana kadar hakaret edip düşük ücret vermek gibi bu da

Hepsini geç imam-hatip mezunu bir sürü garip tipleri üniversitelere rektör yaptılar bunların yönettiği üniversitesi adam olur mu?

• Kimse düşünerek hareket etmiyor sonuçlarını hesaplamıyor ve sonuç.. 208 tane üniversite var ve sayılı olanlar hariç gerisi lise 5 formatında.

• Richard Parker kullanıcısına yanıt

Hepsini hatırlıyorum, o kadar doğru yazmışsınız ki her kelimesi ile doğru.

Meslek liseli çıkışlı arkadaşlarımın hepsi ön-lisans sonrası yapabilen işletme/mühendis ile lisansa tamamlayıp, kendi mesleklerini yapıyorlar.

Hala da eskiye hak veririm.

• T-Dog kullanıcısına yanıt

Günün sonunda haklı olmak hiçbir şeye yaramıyor maalesef. Çok anlattık hakkını yemeyelim o zamanki bağımsız rektörlerin de bu işe şiddetle karşı çıktığını,hayır dediğini çok iyi hatırlıyorum.( Sonra üniversiteler nasıl atamayla AKP 'ye bağlandı değil mi ? Boğaziçi bile gık diyemiyor).

Zamanında Fox 'un eyt için yaptığını doğan medya kanalları hergun ana haber bültenlerine taşıyarak bu garabeti desteklerdi, hergun mağdur olan meslek lisesi öğrencisi vardı, tıp hayali kuran ama puanı kesildiği için kazanamayan bir öğrenci manşetlerdeydi. Birisi de sormazdi "ulan madem tıp kazanacak kadar zekisin ne diye fen lisesini hadi geç Anadolu lisesi bile kazanamadın " diye sormak akıllarına gelmezdi her nedense.

Günün sonunda ne üniversitelerin ağırlığı kaldı ne de bölümlerin.

Ön lisans adalet kazanmak çoğu lisans bölümünü kazanmaktan zordu mesela.

İktisadi idrari bilimleri mi kazandın, garanti meslekti, gıptayla bakılıyordu. Selçuk üniversitesi işletme mezunu kuzenim İtalya Erasmus yaptı üstüne yüksek lisans.

Şimdi işletme okuyana çöp gözüyle bakılıyor.

Arkadaşları bahsetmiş midir bilmiyorum muhtemelen askerlikten yırtmak için zamanında lisans yapmışlardır ama köpek gibi pişmanlardır.

Zira kendi bölümlerinin ön lisans ataması öyle yada böyle olur ,diplomayı öldürmuşler üzerlerine de soğuk su içmişler.

Hak ediş reddedilişi davası olsa yuzbinlerce kişi ön lisans dönmek için dava açar.

Zira önceden bu bölümlerin lisansında okuyan iki yıl derslerini verince önlisans alıp çıkardı. Şimdi sistemi bilmiyorum.

En son 2020 de üniversite sınavı(artık adı neyse) spor bölümü için gireyim dedim MEB dört üzerinden sistemli okul puanını üç kez konvert etmek zorunda kaldı :)

Daha yazılacak çok şey varda iş işten geçti . Bu memlekette ön görü sahibi olursan ve popülizme kapilmazsan ancak ayakta kalırsın.

Aynı popülizm Suri sığınmacıları içinde yapıldı. "Avrupa bizi övüyor, BM bizi övüyor, yüceltiyor" diye verdiler ara gazını baktı Batı Türkiye yiyor yemi verdi ara gazını oldu bittiye getirdi göz açıp kapayasıya kadar 2010 da hiç olmayan Suri 2011 de bir milyon olmuştu bile.

O sıralarda da "mazluma el uzatıyoruz böyük milletik Ottoman Ottoman, dünya hayran " diye ortada dolanıyordu aveller. Hepsi YouTube da dolanıyor.

Bak daha bunun balyoz kumpasi, Ergenekon , sözde yargı reformunun satışını, "müthiş hizmet" diye satılan kişiye özel soru kitapçığı ayağına gelmedim bile . Yazsam çizsem ne fayda artık.

Hasılı ben medyaya bir günde düşman olmadım. Davar güder gibi halkı guttuler sonrasında da işin içinden ne güzelde sıyrıldılar.

Gerçekten inanamıyorum. Meslek liseleri bildiğin günah keçisi oldu.

Birileri imam hatipleri dizginlemek için meslek liselerine 1998 de katsayı engelini getirdi. İnsanlarin meslek lisesi tercihleri geri planda kaldı, kalite düştü. İmam hatipler kendi alanlarından başka bölümlere zıplamasın diye sınavsız geçiş denen garabet sistem de bunula beraber geldi. 4 işlem bilmeyen bir şekilde mezun olanlar üniversiteli olmaya başladı. 2007-2010 larda birileri imamhatipleri ön plana çıkaracağım diye meslekliselilerin katsayı surumunu düzeltsede imamhatipleri el üstünde tuttu. Ortada doğru düzgün meslek lisesi kalmadı. fen, anadolu tarumar oldu. Tüm eğitim sisteminin içinden geçildi.

Suçlu yine meslek liseliler.

Ne istiyorsunuz meslek liselerinden?

Meslek lisesinden mezun ara elemana gelmeden daha genç yaşlardaki çıraklar yok ortada. Çıraklıkta öldü. Tabi sence bu da meslek liselilerin suçu.

Meslek liseliler okurken sanayide çalışmalarına rağmen sigorta girişleri olmasına rağmen emeklilikte etki etmiyor. Ne erken emeklisi!

Sanayicinin en büyük sorunu ne vasıflı ne de vasıfsız çalışan bulamamak. Onu da geç stajyer yok. 40 öğrenciden 3-5'i mezuniyetten sonra mesleğini hakkıyla yapabiliyor. Sistem öyle lanet durumda ki mesleğiyle ilgili diploması dışında bir vasfı olmaya ile mesleğinde aranan kişi aynı okuldan aynı diploma ile mezun oluyor. Sanayici için EYT liler büyük dert. Ne hoşlarına gitmesi. Adam uzmanlığının en verimli döneminde emekli oluyor. Bu kişilerin çalışmaya devam etmesinin en büyük neden vasıfsız çalıştıracak adamın dahi olmaması. O kadar çok çalışan arayan firma var ki;, en belirgin dertleri "kaç lira maaş vereceksiniz? Ben o paraya çalışmam" dahi diyen adam yok. Başvuru yok. Bak insanlar maaş beğenmiyor demiyorum. Başvuru yok. Başvuran çok az kişi de fiziksel yada psikolojik olarak o işi yapamayacak kişiler.

Bunun da suçlusu meslek liseliler mi?

Mülteci/sığınmacı vs. bunlar bile iş seçici. Bunlardan bile buşamayan var. Bir süre önce asla çalıştırmam diyen şuan "yolla yolla, adam ypk zaten" derdinde.

Sistem öyle lanet bir duruma geldi ki çalışan arayan ile çalışacak kişiler buluşamıyor. Mühendis olsan dahi bir işin çıraklığını/toyluğunu askere kadar yaparsın. 30 lu yaşlarda artık dalında ilerlersin. İnsanlar 30'u geçmiş, kırkına dayanmış hayatta bir yön çizememiş hâla vasızsız. Tabi yine suçlu meslek liseliler.

Artık sisteme giren yeni çalışan sayısı çok az. Çıkanın çok çok altında giriş var ve oldulça vasat kalitede. Zaten yeni kaliteli çalışan çok zor. Gerçekten değerli insanlar var ve sisteme giriyorlar. Ancak çok büyük sıkıntı mevcut.

Tabi yine suçlu meslek liseliler.

Bu arada baktı olmayacak, zamanında KOÇ ta sabayi kuruluşunun yakınına bir şekilde kendi meslek lisesini kurmak zorunda kalmıştı.

• interwap kullanıcısına yanıt

Suç sadece meslek liselerinden değil, bileşenlerinden birisiydi.

Siz değil miydiniz kontenjan artsın ,her tarafa üniversite açılsın diyen? Eski defterleri açmak istiyorsanız arşiv orda medya -hukumet -stk el ele verip şimdiki üniversite denen garabetin içine ettiniz. Mağduru oynamayı bırakın.

Size dendi ki tamam katsayılar eşitlensin ama yatay geçiş ve lisansta ekstra boost katsayı kalksın dendi kabul etmediniz günlerce eylem yapmadınız mı ?

Siz adalet değil o zamanlar ayrıcalık istiyordunuz. Staj için para istediniz sigorta istediniz onda haklıydınız destekledik . Hala destekleriz ama beleş üniversite denen nanenin kapısını açan siz oldunuz . Sonra diyorsunuz ki ihale bize mı kaldı ?

O zamanlar rekabet vardı bedava üniversite yoktu. Ona rağmen bak ne diyorum fen liselerinde olmayan sınavsız geçiş hakkı siz meslek liselerinde vardı , lisansta kendi bölüm sınıfınızdaki tüm teknik bölümlere ekstra okul puanı katsayısı vardı bundan niye bahsetmiyorsun?

BEDAVA GEÇİŞTEN DE BAHSETSENE. EKSTRA EKLENEN ÇARPANDAN DA BAHSET Kİ YAZDIĞIN ANLAMLI OLSUN.

Bu tartışmayı 20 yıl önce yapmıştık big bang 'den bahsediyoruz guncelden değil. Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmis sen diyorsun ihale bize kalmasın .

Yapılan yanlışlar yabancı dil ağırlıklı lisenin (süper lise) kalkmasına, düz liselerin ise hepten Anadolu liselerine çevrilmesine neden oldu.

20 küsur yıl geçti nato kafa nato mermer

Geçen sene nasıl eyt'liler oylarını satıp Erdoğan 'a seçim kazandırdılarsa o zamanlarda ilkkez oy kullanacak olan sizlerde 2007 seçimlerini Erdoğan 'a hediye ettiniz. Yemeyin beni ne olduğunu gün gibi hatırlıyorum

Bunları bana değil çocuklarınıza anlatacaksınız, üniversiteler birgünde çöp olmadi aptal baskılarınızın payı bir hayli büyük

20 yıl önceki mevzudan tartışma çıkmasına gerek yok. Herkesin elinde internet araştırır bakar.

Bugün eyt belesciligi, geçmişte üniversite belesciligi. Yıllar geçer beleşcilik değişmez .

Şu hayatta elde ettiğim kazançlardan mağdur olmayı keşke bende becerebilseydim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 24 Nisan 2024; 22:46:44 >

• Öğrenciler vasatta eğitimciler çokmu kaliteli.

Kendi uzmanlığımda Türkiye'den çıkan makalelere bakıyorum, rezalet.

Adam aynı çalışmayı malzeme değiştirip değiştirip yapıyor anasını satayım.

Bir ali çeliğini yapıyor, 3 ay sonra veli çeliğine birebir aynı çalışmayı yapıyor. Zaten literatürde olanın aynısı olmasın diyede proseste ufacıcık bir yeri farklı yapıveriyor al sana akademik çalışma, hadi ordan.

Şuan Türkiye'de Teknik-Mühendislik alanında Doktora ve üzeri ünvana sahibi olan akademisyenlerin %70'i Türk endüstrisinde mühendis-orta düzey yönetici olarak çalışacak kalifiyede ve proses bilgisinde değil.

Adamlar 20 yıllık CAD programında hazır paketi kullanarak yl yapıyor, kağıt yazdığını filan sanıyor birde yetmeyip bunu akademik geçmişinde sunuyor rezalet.

Kendi alanında akademik puanı yüksek bir akademisyenden 1 dönem master dersi aldım, adam anlattı işledi vır vır vır vır aylarca. Sonuç ? dersin endüstrideki asıl karşılığını hiçbir öğrencisi öğrenmeden o dersi geçtiler. Karşılığını oda bilmiyorki anlatsın.

Endüstri çalışma hayatı tecrübesi olmayan mühendis akademisyenlerin yeterli eğitim verebildiğini ve verebileceğini düşünmüyorum. Çok üst düzey meslek aşkı olan hocaları ayrı tutuyorum, bu adamlar gece gündüz çalışıyorlar saygımız sonsuz.

Hocam bedava üniversiteden kastınız Liseden MYO lara geçiş ise inanın pek kimsenin bir işine yaramamıştır, endüstride lise ile myo bence aynı kefede.

Teknik Eğitim fakültesi derseniz şuan teknik eğitim mezunlarının büyük çoğunluğu malzeme pazarlamacılığı v.s. yapıyor. Atanabilenleri az sayıda atanmıştır öğretmen olarak.

Benim hatırladığıma göre o dönemki sorun;

Meslek lisesinde metal okuyan biri Üniversitede örneğin metalurji malzeme mühendisliği okumak isterse puanı düşüyordu- katsayı sorunu vardı. Yada kendi lise bölümüyle bağlı bir bölüm haricinde lisans bölümü okumak isterse yine puanı düşüyordu v.s. aklımda kalan bu olmuş.

Ama bu öğrenci MYO - önlisans okumak isterse geçiş hakkı-ek puan v.s. vardı, teknik eğitim fakültesine geçmek istersede avantajı vardı.

2009-2010 civarı sanırım katsayı meselesi düzeltildi, meslek lisesinde okuyan öğrenci sınavdan ne puan alırsa puanı düşmeden lisansa geçebildi, myo daki geçiş avantajı ise muhafaza edildi.

Lakin bunlar gene çok anlam ifade etmedi, EML okuyanların zaten matematik-fen eğitimleri, müfredatlarında o dersler olmadığı için puan alamıyorlardı. Teknik Lise okuyanlarında aldıkları ders kalitesi v.s. düz liselerden daha düşüktü diye hatırlıyorum.

Katsayılar eşitsede lisede elektrik okuyan biri neden türkçe öğretmenliği okuyamasınki.

Lises dediğini şeyde öğrenciler çocuk yahu, 15 yaşında yanlış tercih yaptı, ailesi oraya gönderdi diye tüm hayatını neden etkilesin.

Her tarafa Üniversite açılması tamamen iktidarın şehirleri ekonomik olarak kalkındırma amacıyla yaptığı bir eylemdi diye düşünüyorum. Anadoludaki üniversitecikler şehre para kazandırıyor, memur istihdamı, bölgesel kişilerin üniversiteye ticareti v.s. saymıyorum.

Eski Meslek lisesi mezunları bu arada iyi meslek eğitimi almış insanlardı teknik kabiliyetleri yeterli insanlardı ki Şuan türk sanayisindeki 50-60 yaşındaki ustabaşları bu dönemin öğrencileri. O dönemde meslek liselerinden mühendislik yada teknik öğretmenlik okuyan pek çok insan var. Sultanahmet, haydarpaşa, bursa tophane lisesi v.s. bunlardan mezun eski ustalarım gayet kalifiye adamlardı, iyi temelli ve kabiliyetli insanlardı.

Şuan özel meslek liselerinden gelen çocuklar bile işin alfabesini bilmeden lise bitirip geliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 25 Nisan 2024; 17:7:4 >

• Xreleave kullanıcısına yanıt

Hayır o yanlış tercih argümanına katılmıyorum.

ÖSS sınav sorularının%90 'nı lise 1 konularından çıkardı ve lise 1 konuları da her lise de aynıydı, meslek liseleri ekstra olarak branş dersleri görürdü.

Ha bana soracak olursanız ülkede en iyi sistem 7 yıllık ilkokul+ortaokul birleştiren sistemdi. Ben beşinci sınıftayken kaldırıldı maalesef.

Bahsettiğim üzere o sıralarda ön lisans bile çok önemliydi. Yani öyle süper lise,normal lise falan giremez , kontenjan boş kalır , yatay geçişten fırsat kalırsa ancak girilirdi, ÖSYM arşivinde kontenjan almanagi duruyordur basılı halde alır ona göre tercih yapardık ,okul puanı öncelikli bakınızlarından geçilmezdi.

Beleş üniversite verirsen üstelik sınava bile girmesine gerek duymazsanız meslek liseli neden çalışsın ki ?

Neyse artık asır geçti üzerinden ama yapılan hataların acı sonuçları baki

• Her taraf salak saçma üniversite ile içi salak saçma bölüm ve hoca dolu. Üniversite artık okunmaz türkiyede ya. Meslek eğitimi almak şuanda 17 18 yaşında bir gence tavsiye ederim. Üni den mezun oldun verdikleri asgari ücret. kıçkırık 2 yıllık veya bomboş 4 yıllık bölüm okusan ne olacak sonuç bomboş malesef. Kendini de geliştiremiyorsun bu ekonomide kültür seviyesinde. Gelecek çok kötü eğitim bitik vaziyette.

• En büyük sorun zaten niye 12 yıl zorunlu eğitim var. Bir de eğitim mi önemli yoksa öğretim mi? Yeni örneğin integral müfredattan kaldırılmış, o kadar mezun var, integral ve türev nedir diye sorsan hesap kitap değil sadece nedir bunlar diye sorsanız 10 bin kişiden 1 tanesi cevap verebilirse ona şükür. Zorunlu eğitim 5 yıl olmalı gerisi isteyen okusun istemeyen eskisi gibi sanayispor.

• Meslek liselerinin üniversite mağduriyet masalı hiç bitmedi. Zamanında 2 yıllık üni okuyayım dedim bunların beğenmediği 2 yıllıklara puanımla giremedim. Sağlık bölümü istemiştim ama olmadı sınavsız geçişle girenlerden yer kalmadı. 2 yıllıkların neyini beğenmiyorlar ki?
    Başka teknik bölüme girdim. Mağduruz falan diyorlar ya ya arkadaş siz matematik bilmiyorsunuz ki. Hoca matematik dersinde adını yazana 20 puan veriyordu. Bahane hep aynı biz bunları lisede görmedik. Hoca dedi ki tamam işte burada anlatıyorum öğrenin. Yine yok. Matematik bilmeden nasıl mühendis olacaksın ki? Bedvadan diploma mı istiyorsun? Zaten başarılı bir öğrenci meslek lisesine gitmez. Kendini geliştirmek yok çalışmak yok sadece şikayet ediyorlar.

• M0meNtS kullanıcısına yanıt

Yabancılar da güvenlik operasyonlara bakıp “TR’ de iç savaş var” diyor.

Geçen ay Birleşik Devletler’ deydim, huzur…

• Vanished Man V kullanıcısına yanıt

Meslek lisesi şımarıklarından mağdur olanlardan birisi de bendim.

Çok iyi hatırlıyorum 2006'da lisans arkeoloji,kamu yönetimi gibi bölümler geliyorken teknik ön lisans yazayım en kötü ataması olmazsa şirketlerde ise girerim mantalitesiyle ön lisans yazmıştım,tüm kontenjanlar yatay geçişlerde doldurulduğundan açıkta kalmıştım.

okul puanıyla yatay geçiş için hocaları notlarıyla şişirdikçe şişiriyordu. Bizim sınıf ile meslek sınıfı karşı karşıyaydı bize kazık onlara kolay sorular gelirdi. Alayı tavan puanlarla mezun olmuşlardı.

Yazanlar az bile yazmış,bu yıkımın başlangıcını şımarık meslek liseleridir. Kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Belo Betty -- 28 Nisan 2024; 15:39:4 >
  • benim bu olayda en çok üzüldüğüm kesim hala haldır haldır sınavlara çalışan gençler ve cebinde olmayan parayla çocuğunu okutmaya çalışan aileler...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.