Şimdi Ara

12v 20ah jel akü şarj yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir proje üzerinde çalışmaktayım. Bu işlerde yeni olduğum için birkaç noktada yardımınıza ihtiyacım var. Kısaca özetleyeyim projeyi. Gündüz güneş paneli ile jel aküyü şarj edip ayni anda akü üzerinden raspberry pi çalıştıracağım. Gece olunca sadece akü çalıştırmaya devam edecek ve raspberry pi hiç kapanmadan çalışacak.

12v 20ah jel akü şarj yardım12v 20ah jel akü şarj yardım

Kullandığım akü ve güneş paneli bunlar. Gunes panelinden gün içerisinde güneşin konumuna göre 15-20 volt arası değer alıyorum. Şimdi benim sormak istediğim noktalar şunlar:

1. Şarj koruma devresi olmadan 14.8 volt veren bir devre var aşağıda şematiğini vereceğim. Bu devrenin girişine güneş panelini bağlasam çıkışına da aküyü bağlasam 14.8 volt ile şarj olur mu akü? Eğer şarj olursa akünün voltajı 14.8 e geldiği zaman şarj durur mu? Eğer durmazsa akünün voltu 14.8 voltun üzerine çıkar mı?

2. Aküyü şarj etmek için lm317 devresi kurdum çıkıştan 14.9 volt alıyordum fakat akü şarj olmuyordu sebebi ne olabilir?

3. Bunların hiçbiri ile şarj edemezsin ama şöyle bir devre ile şarj edebilirsin dediğiniz bir devre var mı? Bu arada ilk iki soru daha öncelikli. İkinci olarak hazır solar panel şarj kontrol cihazlarının varlığından haberdarım onu kullanamam kendim tasarlamam gerekiyor.

Aydınlatıcı bilgilerinize talibim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Selametle :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uniarena -- 3 Mayıs 2017; 0:27:53 >

• Arkadaşlar benim için önemli bu sorular zamanım dar çünkü. Konu yukarıya çıksın diye cevap yazıyorum bu yüzden kusura bakmayın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • guneş panelleri için şarj modulleri vardır. panel kararsızdır ışık şiddetine göre çok düşük voltaj da verebilir çok yüksek voltaj da verebilir. bu modullerden alırsanız panel voltajı düşse de yükselse de aküye sürekli sabit ve aynı voltajı verir veya güneş paneli kontrol cihazlarından temin edebilirseniz cihazın panele, aküye, çıkışa ucları vardır. o şekilde sıkıntı yaşamazsınız.
  • 14.4 Voltun üzeri tehlikeli, bu gerilimi geçmemeye bakın.
    Bu akünün normal şarj olabilmesi için 2Amper akım sınırlamalı 14.4Volt gerilim regüleli bir kaynak gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet/elektro

guneş panelleri için şarj modulleri vardır. panel kararsızdır ışık şiddetine göre çok düşük voltaj da verebilir çok yüksek voltaj da verebilir. bu modullerden alırsanız panel voltajı düşse de yükselse de aküye sürekli sabit ve aynı voltajı verir veya güneş paneli kontrol cihazlarından temin edebilirseniz cihazın panele, aküye, çıkışa ucları vardır. o şekilde sıkıntı yaşamazsınız.

Hocam kendim tasarlamam lazım hazır bir şarj kontrol cihazı kullanamam

• Hocam step down diye devreler mevcut sıfır kayıpla akü şarj ediyor.

Kenakord hocamın denenmiş çalışan devreleri mevcuttu bir ara forumda kendisi mesajı görürse buradan size yardımcı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

Hocam step down diye devreler mevcut sıfır kayıpla akü şarj ediyor.

Kenakord hocamın denenmiş çalışan devreleri mevcuttu bir ara forumda kendisi mesajı görürse buradan size yardımcı olur.

Hocam 1. maddede verdiğim lm2596 devresi step down devresidir. Acaba o iş görür mu akuyu şarj eder mi

• quote:

Orijinalden alıntı: uniarena

quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

Hocam step down diye devreler mevcut sıfır kayıpla akü şarj ediyor.

Hocam 1. maddede verdiğim lm2596 devresi step down devresidir. Acaba o iş görür mu akuyu şarj eder mi

Tabi hocam şarj eser akünüzü hiçkayıpsız bi şekilde hemde

• MPPT diye aratın voltaj düşünce yükselten, yükselince düşüren devre topolojisinde yapacaksınız. Şöyle düşünün güneş varken 15 volt alıyorsanız yokken de 8 volt alıyorsanız çıkışınızı değişen giriş değerinde ama çıkışta sabit voltajla besleyen bir tasarım. Aküyü üzerinde yazan değerlere göre ya sürekli sabit voltajla yada daha yüksek voltajla ama kesikli olarak doldurmalısınız. Şarj akımının maksimum değeri de yine üzerinde yazar.

Floating sürekli şarjda bırakma durumu ve aküde yazdığını görmüşsünüzdür düşük akımla yapılır. Diğeri ise dolana kadar yapılan şarj ve şarj olduktan sonra durdurulmaz ise aküye zarar verir.

Şurayı bir okuyun http://www.picproje.org/index.php/topic,69091.0.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sozuak -- 3 Mayıs 2017; 23:21:3 >

• Paneliniz en fazla 0.58Amper verebiliyor sanırım.
    Güneş ışığının yetersiz geldiği durumlarda bu akım daha da düşer.
    Elinizdeki akünün normal dolumu için o panel yetersiz gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

MPPT diye aratın voltaj düşünce yükselten, yükselince düşüren devre topolojisinde yapacaksınız. Şöyle düşünün güneş varken 15 volt alıyorsanız yokken de 8 volt alıyorsanız çıkışınızı değişen giriş değerinde ama çıkışta sabit voltajla besleyen bir tasarım. Aküyü üzerinde yazan değerlere göre ya sürekli sabit voltajla yada daha yüksek voltajla ama kesikli olarak doldurmalısınız. Şarj akımının maksimum değeri de yine üzerinde yazar.

Floating sürekli şarjda bırakma durumu ve aküde yazdığını görmüşsünüzdür düşük akımla yapılır. Diğeri ise dolana kadar yapılan şarj ve şarj olduktan sonra durdurulmaz ise aküye zarar verir.

Şurayı bir okuyun http://www.picproje.org/index.php/topic,69091.0.html

Hocam floating kısmında 550-600 mA yazıyor şimdi sizin dediğinizden anladığım şu 550-600 mA aralığında bir değerde sürekli şarj etsem ve akü dolduktan sonra da şarji kesmesem akü zarar görmez doğru mu

• kukubara kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten 6-7 saat bu panel ile sabah güneş doğuşundan öğle saatlerine kadar şarja bıraktım 0,2 volt ancak doldu

• Normal bir dolum için amper olarak akü kapasitesinin onda biri seçilir.
    20 amper aküye 2 amper kesintisiz sabit akım gerekli 14.4Volt ile.
    Daha düşük akımda da dolar ama yavaş dolar.
    Güç tüketimi fazla değil ise 12V-7A bir akü kullanın veya paneli büyütün.
  • uniarena U kullanıcısına yanıt
    Evet zarar gormez o aralikta. Paneliniz yeterince guc saglamasa bile 400mA civari ile bile dolar ama cok yavas. Sonucta panel surekli tam gucunde calisamayacak. Paneli buyuturseniz de yine aku uzerindeki cevrimli sarj akim degerini asmamaya calisin. Kukubara nin da belirttigi gibi kapasitesinin 20 de biri akim idealdir. Daha yukseklere cikarsaniz da belli bir yere kadar sarj olur ama akunun omrunu ve kapasitesini azaltmak pahasina. Bir de ek bilgi. Bir aku guc kapasitesinin yuzde 20 fazlasiyla dolar. Yani 12 volt 20aH capinca 240 watt enerji depolar ya sizin o akuyu tam doldurabilmeniz icin 300 watta yakin enerji vermeniz lazim demektir. Yani paneliniz tam gucte calistiginda ve cikisinda mppt turu bir devre ile akuye guc aldiginizda devre kayiplarini gozardi ederseniz 30 saatten az surede sarj olmaz o da en iyi durumda. Bu ne demek o akunun tam sarjinin 5 6 gunu bulacagi demek. Bunlar iyimser rakamlar. O yuzden bir de arduinonun da 24 saat calisma durumunda panelin gucunun bir kismini alacagini dusunun. Boylelikle 30-40 watt civari panel bakmaniz sizin icin avantaj olur.

• 12v 20ah jel akü şarj yardım

Peki üstadlar merak ettiğim bir şey daha var cevap verebilirseniz çok işime yarayacak kafamda oturması için. Bu devrede kapasitör indiktor ve schottky diode ne işe yarıyor ve değerlerini neye göre seçiyoruz. Mesela indiktor neden 68 uH
    @kukubara @Sozuak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uniarena -- 4 Mayıs 2017; 22:52:36 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.