Şimdi Ara

12V 20Ah Jel Akü Floating Şarj Hakkında Soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde 12V 20Ah Jel Akü var. Tasarladığım bir buck converter ile aküyü güneş paneline bağlayacam ve sürekli şarj halinde duracak. Öte taraftan da aküye bir buck converter daha bağlayıp 5volt çıkış alarak raspberryi sürekli çalıştırıyorum. Geçenlerde bir konumda sormuştum orada akünün floating değerlerine sadık kalınarak şarj edilirse şarjı dolsa bile şardan çekilmediğinde akü zarar görmez denildi. Daha sonra akünün üzerindeki floating değerleri okuyunca aynen şunlar yazıyor:

Constant floating voltage: 13.7 - 13.9 V
    Converting Current: 550 - 600 mA

Şimdi benim anlamadığım kısım şu: aküyü sürekli şarjda tutmak istediğim zaman hem 13.7 hem de 550 mA değerlerini aynı anda aküye sağlamam mı gerekiyor yoksa ya 13.7 volt ile ya da 550 mA değerlerinden herhangi biri ile aküyü şarja bırakınca akü dolsa bile sarjdan çekmesem zarar görmez?

İkinci bir sorum da 10000mA hazır powerbank ile raspberry pi çalıştırdım ve çalışır vaziyette bıraktım. Yaklaşır 17 saat boyunca powerbank raspberryi çalıştırdı. Buradan şunu söyleyebiliyor muyuz: raspberry saatte 10000/17 = 590mA çekiyor powerbanktan? Eğer bunu söyleyebiliyorsak aynı hesap ile 12V 20Ah akünün ucuna bağladığım 5volt buck converter sayesinde çalıştıracağım raspberry pi 34 saat boyunca açık kalacak mı? Yani 10000mA powerbank ile 17 saat gidiyorsa 12v 20Ah jel akü ile 34 saat gider mi?

Akünün resmi:

12V 20Ah Jel Akü Floating Şarj Hakkında Soru

Cümleten hayırlı ramazanlar

• Arkadaşlar yok mu yardım edebilecek kimse benim için önemli çünkü
  • Float şarj için ortalama 13,8 Volt değerinde bırakmanız yeterli.
    Sağlıklı bir akü o konumda iken zaten kayda değer bir akım çekmeyecektir.
  • Hocam o zaman anladığım şu float şarj için ya sabit 13.8 volt vermek lazım ya da sabit 600mA gibi bir değer vermem lazım ikisi birbirinden bağımsız durumlar doğru mu anladım
  • 600 mA vermek değilde kaynağı 600 mA ile sınırlamak diyelim ona.
    Akü bu gerilimde iken o akımdan daha fazlasını çekemesin diye.
    Float şarj esnasında araya bir ampermetre bağlayıp ölçün çekilen akım 600 mA den çok daha düşüktür tahminen.
    Kendi kullandığım cihazda böyle bir özellik aramazdım aslında.
    14,4V şarj gerilimi esnasında gerekli şarj akımı sınırlamasını yapsın yeter.
    Sağlık bir akü 13,8V float şarja geçtiği anda zaten daha az akım çekecektir.

Bütün olay V=I.R formülünde seyir ediyor aslında.
  • Hocam o dediğiniz kısmı az çok anladım. Takıldığım diğer nokta şu: Havanın nemini ve sıcaklığını ölçen bir raspberry pi var elimde. Bunu sabit bir şekilde hazır 10000mAh powerbank'a bağlayıp ölçüm durumunda bıraktım ve yaklaşık 17 saat boyunca çalıştı. Burdan kendimce şunu hesapladım: raspberry 17 saat boyunca 5Volt x 10A = 50watt enerji tüketmiş oldu. Yani yaklaşık saatte 3waat tüketmiş oluyor. Bu raspberry'i 12volt 20Ah bir jel aküye arada 5volta düşüren buck converter ile bağlasam yaklaşık olarak kaç saat çalışır. Akünün depoladığı enerji 12volt x 20 = 240 watt. Bu 240 watt değerini direk 3watt'a bölünce 80 saat ediyor. Buck converter devresinin de güç harcadığını varsayarsak raspberry 70-80 saat arası çalışır diyebilir miyiz? Diğer taraftan da şöyle düşündüm: hesabı akım üzerinden yaparsam 10000mAh powerbank ile 17 saat çalışan raspberry 20000mAh ajü ile buck converterın harcadığı akımı da hesaba katarsak yaklaşık 2 katından biraz az yani 30-32 saat arası çalışır. Bu iki yaklaşımdan birinde yanlış düşünüyorum ama işin içinden çıkamadım.

• 10000mAh 3.7V powerbank içindeki 18650 pillerin değeridir. Li-Ion ve jel akülerin ne kadar kapasitesini kullanabildiği farklıdır tabi tam hesap yapamayız. 37W powerbank 17 saat diyorsanız doğru orantı ile 240 Watt akü 110,2 saat eder diyebiliriz en basitinden.
  • Merhaba,

Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışmak istedim. Öncelikle "Float Voltage" denilen hadise aslında bataryayı şarj ederken ilgili voltaj değerine ulaşıldığında şarjın kesilmesi gerektiği voltaj değeridir. Sizin uygulamanız ( Bataryanız için 13.8V nomial olarak kabul edilebilir). Kesilmez ise ne olur? Şöyleki batarya şarj olmaya devam etmeye çalışır ki karşısında ona sürekli elektron yüklemeye çalışan bir kaynak var. Arkadaşarın da bahsettiği gibi bu çok küçük bir akım olmasına rağmen bataryanın sağlığı açısından öenmli bir kavramdır.http://www.linear.com/product/LTM8062
    Bu linkdeki çizimi incelersen ne demek istediğimi daha sağlıklı anlayabilirsin. Çözüm olarak ise 13.8V referans degerini batarya voltajı ile karşılaştıracak basit bir komparatör devresi kullanabilirsin. Yada linkde verilen ürün tarzında komple bir çözüme gidebilirsin ( eğer profesyonel bir ürün olacak ise bunu tercih etmeni tavsiye ederim, ki ben aynı ürünü kendi tasarladığım şarj kartında kullandım ve gayet memnunum).
    Akünün remine baktığımız zaman da zaten adım adım adım açıklamış.

İkincisi kullanım süresi. Bu noktada güç hesabı üzrinden gitmek gerekir. Akım hesabı üzerinden de gidebilirsin fakat yapman gereken işlem sayısı artar. Kullandığı 10000mA'lik powerbank'ın çıkışı 5V yani toplam gücü 50W, Bağlamayı düşündüğün akü ise 20A, 12V yani 240W. Ancak bu noktada 240W'ın tamamını araya koyacağın buck convertörün kaybı nedeni ile olacaktır. Örneğin kullanacağın buck konvertör %80 verimlilik ile çalıştığını farz et. Senin alacağın efektif güç 240x0.8= 192W'dır. Bu dakabaca senin sistemini 65 saat boyunca çalıştırabilri. saat hesabını bu şekilde gerşekleştirebilirsin. Tabi bu biraz kaba bir hesap daha ayıntılı bakılması gerekiyor. Kullanıldığı ortamın sıcaklığından kullanılan yükün kapasitif mi endüktif mi gibi birçok parametreye bağlı. Ancak sana bir fikir vermek açısından bu hesap yeterli.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Merak ettiğin başka birşey olursa sorabilirsin.

Kolay gelsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.