Şimdi Ara

2*16 Mavi lcd problem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    mavi ışıklı lcd ekranda karakterlerin olduğu bölgeler gri renkte diğer yerler mavi gözüküyor.yani karakterler belli olmuyoracaba nasıl bir hata var başka lcd denedim farklı chipsetli onda problem ne olabilir acaba teşekkürler

• kaç voltluk LCd kullanıyorsun besleme geriliminde problem olabilir. Yada kontrast ayarınla oynyabilir misin?
  • lcdnin 3. bacağa bağlı olan direnç sabitse ve diğer ucu eksiye bağlı ise o direncin değerini düşürmelisin.. potans/trimpot gibi ayarlanabilirse zaten direk ayarlayabilirsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: necoinside

lcdnin 3. bacağa bağlı olan direnç sabitse ve diğer ucu eksiye bağlı ise o direncin değerini düşürmelisin.. potans/trimpot gibi ayarlanabilirse zaten direk ayarlayabilirsin..

Necoinside arkadaşım ya arkadaşın LCD kontrolörü HD44780 değilse 3. pini nasıl kullanabilir? Önce arakdaşın LCD spec lerinden bahsetmesi lazım LCD kontroller ı bilmeden 3. pin demek

yerine bekleyelim bence LCD si nedir arkadaşın
  • parlaklık konstrat değerlerini değiştir.potansiyometre ile değişiyor o değerler
  • evet ben de öyle biliyorum 3. bacağa referans bir voltaj değeri gelmesi gerekiyor onu da bir ucu vcc bir ucu vdd ye orta yani ayar bacağı 3. bacağa bağlı olan bir pot ile yapıyoruz google da bi sürü örnek devre mevcut.
    iyi forumlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zoptrik

evet ben de öyle biliyorum 3. bacağa referans bir voltaj değeri gelmesi gerekiyor onu da bir ucu vcc bir ucu vdd ye orta yani ayar bacağı 3. bacağa bağlı olan bir pot ile yapıyoruz google da bi sürü örnek devre mevcut.
    iyi forumlar...

Arkadaşlar lütfen ezbere konuşmayalım... 3. bacak standart denilen HD4478 Karaköy piyasasında bulunan LCD lerdendir ben size tonla LCD gösterebilirim 3. bacağından kontrast ayarı yapılmayan... Şİmdi arkadaş bilmiyor oalbilir 3. bacakta farklı bir uçsa data ucu falan boş yere yanlış bilgi yüzünden LCD si bozulmasın. Dediğinizgibide olabilir arkadaşın LCD sinin 3.bacağı kontrast ta olabilir ama bırakalım yollasın emin olalım.

• mavi renkli ve 2x16 ayrıca muhtemelen türkiyeden alınma.. dolayısı ile %99 hd44780 çipsetlidir farklı lcd almak için bayağı bi aramak gerek..
  • quote:

Orijinalden alıntı: necoinside

mavi renkli ve 2x16 ayrıca muhtemelen türkiyeden alınma.. dolayısı ile %99 hd44780 çipsetlidir farklı lcd almak için bayağı bi aramak gerek..

Söylediğine hala katılmıyorum muhtemellerle konuşmamak lazım... arkadaşın LCD sinin büyük bir ihtimalle HD44780 olduğunu bende tahmin ediyorum ama kesin-doğru yaklaşım yerine tahmini yaklaşım en iiyi yapılan yardım olacaktır.. Belki bu arakadaşa gelmez ama başkasına denk gelirse bu yanlışlık o zaman ? , ayrıca ya bir cihazdan sökmüşse bu LCD yi nerden anladın Türkiyeden alınma olduğunu?

Ortak amaç çözüm önemli olan LCD nin ne olduğu değil sorunu bu paltformda doğru bir biçimde çözebilmek... Her LCD ye lütfen HD44780 gözüyle bakmayalım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreatestOfAllTime -- 2 Şubat 2011; 17:21:46 >
  • celallenme arkadaşım adam Türkçe konuştuğuna göre büyük ihtimal Türkiye de ayrıca başlıkta da 2x16 olduğunu belirtmiş hem sen herifi bu kadar savunurken başına gelecek (!) muhtemel kazalar için savaşırken adamın umrunda bile değil baksana kalp kırdığına değer mi? tamam biz de biliyoruz hd44780 chipsetli ekran olmasa bacağın yanlış olacağını fakat ben piyasadan 4 farklı ekran aldım 3ü farklıydı ama hep aynı devre ile sürdüm hepsi de aynı chipsetliydi kraldan çok kralcı olma burası forum insanların -doğru olduğu sürece- istediğini söyleme hakkı var boş yere kendini paralama yani
    iyi forumlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zoptrik

celallenme arkadaşım adam Türkçe konuştuğuna göre büyük ihtimal Türkiye de ayrıca başlıkta da 2x16 olduğunu belirtmiş hem sen herifi bu kadar savunurken başına gelecek (!) muhtemel kazalar için savaşırken adamın umrunda bile değil baksana kalp kırdığına değer mi? tamam biz de biliyoruz hd44780 chipsetli ekran olmasa bacağın yanlış olacağını fakat ben piyasadan 4 farklı ekran aldım 3ü farklıydı ama hep aynı devre ile sürdüm hepsi de aynı chipsetliydi kraldan çok kralcı olma burası forum insanların -doğru olduğu sürece- istediğini söyleme hakkı var boş yere kendini paralama yani
    iyi forumlar...

neyin ve kimin kralcılığını yaptım gösterebilir misin? amacımız problemi çözmekse cevap yazalım lütfen avukatlık forumu değil burası.

haklısın hayatında sadece 3. pini kontrast ayarı yapan LCD kullanan kişiye tüm LCD lerin 3. pininden kontrast yapılır gibi düşüneceğini baştan düşünerek yazmalıydım düşünmeliydim.

Bundan sonraki kişisel yorum içeren mesajlarını lütfen PM at. Forum kişisel mesajlarla dolmasın.

NOT: Arkadaşa 2*16 olduğunu nerden anladın diye cümle kurmuştum. Yanlış olduğunu fakredip kaldırdım.
    Herkes hatasını görebilmeli umarım sende mesajının kişisel olumsuz yargı içerdiğini görür ve düzeltirsin böyle bir beklentim olmamasına rağmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreatestOfAllTime -- 2 Şubat 2011; 17:55:39 >

• Arkadaşlar lcd nin modeli 1602K28-00 P01
    Bunun bi 16 girişi birde 12 girişi var.
    Vss =toprak
    Vcc=besleme
    Vee=100 ohm + 1K dirençle toprağa bağladım ve çalıştı.Ancak diğer lcd de 100 ohmla aldığım görüntü parlaklığını bunda 1100 ohm da aldım.Bilgileriniz için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi margow -- 2 Şubat 2011; 18:17:15 >
  • haklısın
    dediğini hayatımın geri kalanında yapacağım uyarın için teşekkürlerengin bilgilerin için de ayrıca
    problemin çözüldüğüne sevindim araya pot koyarsanız farklı LCD leri sürerken problem olmaz
    iyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoptrik -- 2 Şubat 2011; 19:04:35 >
  • Lcd 'nin besleme gerilimleri war + - onları vermemiş olabilirsin sonra pot takman lazım pottan ayarlıyorsun ekranın rengini.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.