Şimdi Ara

2 Günlük Ankara Gezisi Tavsiyeler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: zotacing

quote:

Orijinalden alıntı: alikum

tavacı recep usta
    uludağ kebap
    hosta döner
    hacıbaba baklava

halen açıkmı bilmiyorum ama açıksa Atatürk orman çifliğinin oradaki kokoreçciler...

Ankara'nın en kötü mekanları yalnız bunlar, sen de o yüzden yazdın değil mi?

Kebap ve döner işinde Ankara'da 2 tane mekan var, Düveroğlu ve Peçenek
    Tatlı yani amaç baklava ise, Nusr'Et hepsini ezip geçer.

Valla ya bunları zamanında bana öneenler ankaralı değildi, ya da sen değilsin

Şaka biryana tavacıya ankarada hiç gitmedim ama istanbuldakine çok giderdim ve gayet iyi, hatta çok iyi

Uludağ kebap a bir kere gittim bence o da çok iyi

Hosta zaten ayaküstü atıştırmalık bi yer

Kokoreç aoç dekiler türkiyede yediğim(adana mersin tarafında hiç yemedim) en iyisiydş, ama bu işin kralını zamanda kıbrısta yemiştik, bütün ustalar adana mersin tarafından dı

Hacı babaya gelince... Ankaralı kime sorduysam herkes ama istisnasız herkes orayı öneriyor, bende 3-4 defa aldım, bence çok güzel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Standart Ankara Turu:

Doğrudan Ulus'a gidilir:

Etnoğrafya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri müzesi, Kale, Kale içinde kısa bir gezi, Kale içinde Çengel Han gezilmeli. Çengel Han'ın içinde Koç Müzesi bulunmaktadır. Gezilesi bir müzedir.

Roma hamamı kalıntıları gene bu bölgededir. Gezilebilir.

1'inci Meclis ve içindeki Kurtuluş Savaşı Müzesi de Ulustadır.

-------------

Hamamönünde eski Ankara evlerini restore edip şehre geri kazandırdılar. Eğlencelidir.

Anıtkabir'e son 6-7 senedir gitmedi isen 6-7 yıl önce yeni bölümleri açıldı. Tekrar gidilmelidir.

Bunun dışında Atatürk Orman Çiftliği gezilir. Çıkışta bir Kokoreç yenilebilir. Eskiden iyi kokoreççiler vardı. Şimdi oldukça bozdular. AOÇ'nin dışına doğru dükkanlardan biri (adını unuttum. Görsel hafıza ile yaşıyorum) hala iyi yapıyor.

Eğlencesine Gençlik Parkına gidilebilir. Bundan 40 yıl önce Türkiye'nin ne kadar umut vaadeden bir ülke olduğu hissedilebilir. 40 yıl önce Gençlik parkı bürokratların, üst düzey memurların da takıldığı, halkla da barışık, o dönem Türkiye şartlarına göre ihtişamlı bir parkmış. İçinde Lunapark da vardır. Ankara'nın özelliği tek ve büyük bir lunaparkı olmasıdır. İçinde Galaksi adında bir RollerCoaster vardır. Babam ona binip, gözlüğünü düşürüp kırdığında üniversite talebesidir. Kendisi şu anda 65 yaşındadır. Tarihi eser sınıfına girmek üzere olan, koruma altına alınması şart olan bir RollerCoaster'dır.

Atakule'yi Ankara'ya kazandıran AVM yıkıldı. Yenisini yapıyorlar. Atakule'nin kendisi duruyor; ancak AVM inşaatı bitmeden tekrar açılmayacak. Boşa gitme.

Siyasi tarih ile ilgileniyorsanız Ulucanlar Cezaevi Müzesi vardır.

Bana pek bir anlam ifade etmiyor; ama bazıları Keçiören teleferiği seviyorlar. İlginizi çekerse gitmeyi düşünebilirsiniz.
    --------------

Bunun ardından Turistik gezisi biter Ankara'nın. Kızılay yaya yolu bölgesi şöyle bir gezilir. Daha halk işi ve kalabalıktır. Severim ben arada sırada oralarda yürümeyi.

Tunalı bölgesi gezilebilir. Minicik bir bağdat caddesinin orta sınıf versiyonu gibi düşün. Başında Kuğulu Park vardır. Bir numarası yoktur. Küçük bir park, içinde bir gölet ve kuğlar, kazlar vardır. Tunalı'ya girerken bu parkın içinden geçip bütün olayını görebilirsin. Toplumsal bir olayda Ankara burjuvasının buluşma noktasıdır. Halk Kızılay ve Sıhhiye'de, burjuva burada toplanır. Tunalının altında Atatürk bulvarına çıkan Kennedy caddesi Şimdiki meclisin dibidir. O yüzden Kızılay ve Kuğulu'da toplanan kalabalıktan yönetim korkar. Burada toplumsal olayların biraz sert olmasının sebebi yönetimde ve dolayısı ile polisteki bu korkudur. (kahretsin çok kibar anlattım)

Tunalının paralel sokakları olan Bestekar ve Tunus caddesi akşamları hareketli olur. Severim ben.

Tunalı'dan ters yöne yukarı doğru çıkıldığında Shareton'un olduğu cadde Arjantin caddesidir. Yokuşu çıktıkça burjuva imaj artar. Arjantin caddesi sola kıvrılarak devam eder. Oralar Filistin caddesi. Yıllardır burjuvanın yeni trendi oralardır.

Bahçeli 7'inci cadde ve etrafı da aynen Tunalı gibi yürüyerek volta atmalık bir yerdir. Popülasyonu daha öğrenci ve orta sınıf ağırlıklıdır. Caka satmaya gelen "Gardiiiiş!?" Apaçe gençliğine gene sık rastlanmamakla birlikte, daha bir guppa-guppa mekandır bahçeli...

Bir de Konutkent tarafları vardır. Şehirden bir hayli uzak... Orada da Park Caddesi vardır. Ancak duyduğum kadarı ile çocuklar takılır olmuş. Yıllardır gitmedim, bilmiyorum. Oraya yakın olan Leman Kültür güzeldir ama...

----------------------

Ankara'ya 1.5 saat mesafede Beypazarı vardır. Gezilesi bir ilçedir. Ancak o kadar mesafeye gideceğinizi sanmıyorum.

Bunun dışında Angara'nın gölleri vardır. Mogan gölü, Gölbaşı ilçemizin gördüğü göldür. Mogan gölünün iki yakası, Haymana yakasında Büyükşehir Belediyesinin güzel, büyük bir rekreasyon alanı vardır. İçinde cafeler, restoranlar bulunan dev bir park gibi... Yolun öbür tarafı, yani Gölbaşı ve devamında, yılların restoranları vardır. Bu restoranların bazıları 50-60 yaşındadır. Belçikalının yeri bir örnek mesela. Vilayetler evi de bu taraftadır. Dışarıdan müşteri alır.

Ankara'dan gölbaşına giderken veya Köşkün oradan Oran'a İnceğe giderken veya kırkkonaklar, mühye, Eymir giderken gördüğün ormanların tamanını ODTU'lü öğrenciler yıllar içinde dikmiştir. ODTU her yıl fidan dikim şenlikleri gerçekleştirir. Öğrenci başına bir fidan alır öğrencilerine diktirir. Parası olan öğrenciler ikinci-üçüncüyü paraları ile alıp dikebilir. Ankara'da gördüğün ormanların %50'si ODTU, %30'u A.O.Ç tarafından yaratılmış olup, sadece %20'si civarı doğaldır.

Eymir gölü bilinenin aksine halka açıktır. İçeri araba ile almıyorlar artık. Dışarıda park ediyorsun, içeride otobüs ring atıyor. Çok güzel bir doğası olan yerdir. İmara kapalıdır. Ormandır. Odtu arazisidir. İçinde bazı tesisler bulunmaktadır. Favorim Taş Ev'dir. Eymir'de çoğu tesiste alkol servisi vardı eskiden. Şimdi nasıl durum bilmiyorum.

Son olarak İncek'te Ahlatlıbel'de de bir rekreasyon alanı vardır. Burada da güzel vakit geçirilebilir. Geçen yıl alkol servisi yapan bir cafe vardı içeride. Şimdi bilmiyorum.

-----------------------

Dini mekanlara ilgin var ise, pek bir mimari özelliği olmamakla birlikte güzel bir cami olan Hacı Bayram Veli Camii gezilebilir.

Kocatepe güzel bir cami olmakla birlikte tarihi falan değildir. Melih Başgan'ın ilk icraatı olarak yapılmış bir camiidir. Erken Melih dönemi eseri görmek için birebirdir. Ancak dışardan gördüğün ne ise o. Güzel cami. Fazlasını bekleme. Altında Beğendik olması da dadından yenmez bir din tacirliği operasyonudur. Bu güzel cami, çok daha güzel yapılabilirdi. Bir zındıktan bunu duymak dokunur Melih Başganıma. Susuyorum o yüzden...

Ankara'da dışardan geleni cezbedecek başka bir mok yoktur. Ek olarak Güzel zaman geçirebilecek, güzel yiyip içilecek mekanlar önerebiliriz.

------------------------

Ankara'da alkol servisi olan cafeler ve restoranlar gayet aile mekanıdır. Aile mekanı değil diyebileceğim yerler pavyonlar ve barlardır. Barlar da eşle gitmeye gayet uygundur da, çocukları almıyorlar işte problem o... Nerde bizim çocukluğumuzdaki anlayış arakadaş! Halikarnas'a ilk girdiğimde 5 yaşındaydım lan ben!

Yukarıda yazdığım bölgelerde aileye uygun değil, rahatsız edilirsiniz, gibi sorunlar yaşayabileceğiniz tek mekanlar pavyonlardır. Onların da pavyon olduğu aydınlatmalarından, girişte yazan "touristic night club" yazılarından ve suratlarında faça, boyunlarında künye, kıl fışkıran kapı fedailerinden anlarsınız. Garip mekanlar ve yakınlarında bol bol kuaför görüyorsanız, bilin oraların akşam pisi çıkıyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 23 Temmuz 2015; 13:31:56 >

• zotacing kullanıcısına yanıt
    yemek konusunda kafamız uyuşuyor gibi, ankaraya gelince bulucam seni
  • quote:

quote:

quote:

quote:

tavacı recep usta
    uludağ kebap
    hosta döner
    hacıbaba baklava

halen açıkmı bilmiyorum ama açıksa Atatürk orman çifliğinin oradaki kokoreçciler...

Ankara'nın en kötü mekanları yalnız bunlar, sen de o yüzden yazdın değil mi?

Kebap ve döner işinde Ankara'da 2 tane mekan var, Düveroğlu ve Peçenek
    Tatlı yani amaç baklava ise, Nusr'Et hepsini ezip geçer.

Valla ya bunları zamanında bana öneenler ankaralı değildi, ya da sen değilsin

Şaka biryana tavacıya ankarada hiç gitmedim ama istanbuldakine çok giderdim ve gayet iyi, hatta çok iyi

Uludağ kebap a bir kere gittim bence o da çok iyi

Hosta zaten ayaküstü atıştırmalık bi yer

Kokoreç aoç dekiler türkiyede yediğim(adana mersin tarafında hiç yemedim) en iyisiydş, ama bu işin kralını zamanda kıbrısta yemiştik, bütün ustalar adana mersin tarafından dı

Hacı babaya gelince... Ankaralı kime sorduysam herkes ama istisnasız herkes orayı öneriyor, bende 3-4 defa aldım, bence çok güzel

Ankara halkı markadan başka bir şey bilmez. Bilenler de dediğiniz yerlere uğramaz. Hacıbaba elbette kötü değil ama daha iyileri var dediğim gibi.

Geldiğiniz de denersiniz aklınız da olsun, Düveroğlu gayet başarılıdır.

Ayrıca AOÇ balon bir yer yemek konusunda, kumpiri 14TL'ye satıyorlardı en son.

Ankara'da kokoreçi iyi yapan çok yer var ama onlardan birisi AOÇ değil kesinlikle. Orası marka olmuş ayak üstü gelip gidenlere geçirme yeri, 15TL'den aşağı yemek yok. Eskiden orası ucuz diye tercih edilirdi, şimdi ne kadar rantçı, dini sömürerek parayı bulan varsa orada.

Anıttepe'de Pikolet iyi kokoreççidir.

Bir de ODTU'nün arka kapısına yakın, üçgen çarşının oralarda akşam PUG servisle açan bir kokoreççi var. O herif muhteşem kokoreç yapıyor. Aklında olsun.

• ANKANİN EN İYİ KOKARECİNİ BESEVLERDE PİKOLET YAPİYOR. ah ulan orda olsamda yesem. biktim bu yaban topraklarda fast food tan

• quote:

Orijinalden alıntı: guvenxoca

valla bu lanet şehirde anca gastronomik gezi yapılabilir... bir şey yok arkadaşım ankarada gidilip görülecek...

ama yinede birkaç tavsiye istersen,

*mutlaka anıtkabire git
    *etnografya ve anadolu medeniyetleri müzesine git,oradayken yakıncacık kaleye çık,at pazarının orada koç un çengel hanı var orayı gez

aha bitti işte bu kadar gezilecek yerler...haaa bolca her 5 km de bir avm var gönlünce alışveriş yapabilirsin...

onun dışında,su göreyim diyorsan gölbaşı veya eymire gidebilirsin o kadar bu şehirde başka hiçbirşey yok...

Hocam ne umuyordunuz, disneyland mı?
  • Ankarada son dönemde misafirlerimi gezdirdiğim mekanlar :

1- Ulucanlar cezaevi Müzesi : cezaevinden müzeye çevrilmiş, içinde balmumu heykeller ve gerçekçi seslendirmeleri ile size farklı duygular yaşatan bir müzedir. ( bu cezaevinde Ecevit, d.gezmiş, n.f.kısakürek ve daha bir çok fikir suçlusu yatmıştır ) onların kaldığı koğuşlar aynen muhafaza edilmiştir. Hemen yanında sanat sokağı vardır, çok güzel sanat atölyeleri vardır.

2- Hamamönü : son restorasyonlardan sonra gayet güzel oldu. İçerisinde tacettin dergahi, m.Akif ersoy sanat evi ve ismini bilmediğim tarihi camiler var. Bölgenin tarihi dokusu korunmuş, dükkan fiyatları makul ölçüde ve bol fotoğraf çekebileceğiniz yerler olan bir mekan.

zaten bu ikisini gezip bir yerde yemek yiyince baya bir zamanınız gider. sizin 2 günün tamamı da gezme ile geçmez muhtemelen. umarım faydası dokunur.

• Bu facebook sayfasında Ankaranın güzel yerleri paylaşılıyor. Oradan bakabilirsiniz:
    https://www.facebook.com/AnkaraninBuglari?fref=ts
  • quote:

Orijinalden alıntı: freemangroovy

quote:

valla bu lanet şehirde anca gastronomik gezi yapılabilir... bir şey yok arkadaşım ankarada gidilip görülecek...

*mutlaka anıtkabire git
    *etnografya ve anadolu medeniyetleri müzesine git,oradayken yakıncacık kaleye çık,at pazarının orada koç un çengel hanı var orayı gez

aha bitti işte bu kadar gezilecek yerler...haaa bolca her 5 km de bir avm var gönlünce alışveriş yapabilirsin...

onun dışında,su göreyim diyorsan gölbaşı veya eymire gidebilirsin o kadar bu şehirde başka hiçbirşey yok...

sincanda disneylanda benzer biryer var,hemen otoyoldan sincana inen yol üzerinde

• quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

quote:

Orijinalden alıntı: freemangroovy

quote:

*mutlaka anıtkabire git

sincanda disneylanda benzer biryer var,hemen otoyoldan sincana inen yol üzerinde

Yok artık lebron James..

• quote:

Orijinalden alıntı: GTS1907

ANKANİN EN İYİ KOKARECİNİ BESEVLERDE PİKOLET YAPİYOR. ah ulan orda olsamda yesem. biktim bu yaban topraklarda fast food tan

Bak, iyi maldan anlayan, zevk sahibi biri daha çıktı...

Şimdi tarihi bir adiliğe imza atarak içinizdeki gastronomik Ankara'lıyı deşeceğim biraz...

- Şimdi böyle öğlen siteler Çağ kebapçısına gideceksin, 4 şiş, 5 şiş... Ortada yuvarlak yuvarlak soğanlar, sımsıcak pide böyle... ÜF!

- Akşam da gideceksin Ciğer 52'ye, çekeceksin 1.5 çöp şişi... Onun nar ekşili soğanından sıcak pideye yayacaksın, közde sebzelerden bir-ikisini de pideye yayacaksın. Sonra alacaksın pideyi, şişi sıkıp çekerek etleri içine biriktireceksin... Mis mis!

- Gece gezeceksin Ankara kazan sen kepçe... Saat oldu iki. Gene acıktın. Çekeceksin pikolete... Artık sebzeli mi seversin sade mi bilmiyorum. Ekmeği bir de banıyorlar ya böyle... Temiz... Masa duran biber turşularından bir tane, kokoreçten bir ısırık... Mis mis...

- Ertesi gün Hacı Bayram'da gerçek kömürde Ankara döneri çekeceksin...

- Köroğlu İşkembecisinde bir Tuzlama mesela...

- Aspava sevgisi varsa, gerçek Aspavaya gideceksin. Esat'ta yanyana dizili olanlara değil, Başçavuş'takine gideceksin. Sos-soğan-tereyağlı yiyeceksin (tercihe göre lavaşı yumurtalı ve içinde kaşar da istenebiliyor). O kolestrolün çığlıklarını tabaktan duyabileceksin böyle... Mis mis...

- Balık sevgisi olana başka eşek şakaları da yapabilirim. Neticede enteresandır, Türkiye'nin en iyi balıklarını Ankara'da yersiniz. Zira Ankara balık hali baş haldir. En iyi ürün buraya gelir. Kalanı Anadolu'ya yayılır... O yüzden doğru mekanı seçerseniz, Ankara'da balık restoranı adamı üzmez. Tek kolu öksüz doyuran Ahtapot'lar hala mevcuttur. Çoğu Ankara'dadır...

Çok pis günaha girdim galiba. Neyse artık...

• Çiğ kokoreç yemek için yarım saat beklerim diyorsanız AOC eye gidin..
    Favorim Gençlik Caddesin de Pikolettir.
  • Sakaryaya sapmadan otobana devam edersen angaraya çıkarsın zaten. Giderkende beypazarı taraklı geyve üzerinden dönüp tarihi evleri ve yeşilliği görürsün. Kızılcahamam ve çamlıdere de mesire yerleri var. Ankara içini arkadaşlar yazmış zaten

• Hocam ankara içindeki gezılcek yerlerı guzel anlatmıssınız sızın tavsıyelerınıze gore bırkac yer cıkarıp oraları gezecegım kalıcagım yer altındağ'da .Ulustan başlayıp Ankara Kalesi zaten harıtadan baktıgım kadarıyla epey yakın ordan anadolu medenıyetlerı muzesı ve bır kac muze gezebılırım daha sonra genclık parkı da yakın duruyor oraya ugrarım cogunlukla tavsıyelerınıze gore hareket edecegım . Yemek ısıne Ankara'da ozellıkle pek bır vakıt ayırabılecegımı sanmıyorum ama yıne de yazdıgınız yemek yıyebılecegım yerlere yakın olursam ugrayabılırım dıye dusunuyorum. Cok tesekkur ederim onerılerınız ıcın :)
    @Huseyin-ZST

Donus yolunda nerelere ugrayabılecegımı kımse soylememıstı sız yazmıssınız sagolun :) Donuste tarıhı yerlerı gezmek ıstemıstım ya da orman yesıllık v.s yerleri . Mesire yerinde pek fazla kalıcagımı sanmıyorum ama yolumun uzerınde oldugu surece hafıf bır turlarım dıye dusunuyorum. Tekrar tesekkur ederim.
    @bjkkarakartal1903

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smugglers -- 24 Temmuz 2015; 15:32:42 >

• Ben 33 senedir ANKARA'dayım gezecek bir yer olduğunu düşünmüyorum. Yazın herkes Ankara'yı terk eder, ekmek parası için çekiyoruz çilesini.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.