Şimdi Ara

2018 Tayfa Çalışma Rehberi | YGS 110 BİNden >> 5Bine | Mezuna Kalmak |

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
21
Favori
3.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar öncelikle YGS rehberine hoşgeldiniz. Sonuçların görselini paylaşarak başlayalım ki iş ciddiyet kazansın.
    2013 YGS:https://i.hizliresim.com/G0N2mN.png (12. sınıf)
    2014 YGS:https://i.hizliresim.com/dGDZpX.png (Mezun Yılı)

Yazının video hali :https://youtu.be/yjl_u2-uAcY

Net artışı çizelgesi: Deneme adı vermiyorum. Zaten bilenler bilir ozamanlar baya ünlüydü. O zorla insanları abone yaptıkları deneme.
    https://i.hizliresim.com/Mv2pp7.png
    https://i.hizliresim.com/qWpMBV.png

Önemli Not!!!:
    Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bizden sonra dershaneler kapandı. Yayınlar değişti. Kapatılanlar oldu daha da güçlenenler oldu.Bunların farkındayım.Siz kendi zamanınızı ve çevrenizi benden daha iyi biliyorsunuz. Ve bu yazıyı siz içinden size yarayabilecekleri alınız diye yazıyorum. Eğer şuan o dediğin şeyler kalmadı dediğin kısımlar varsa, onları lütfen görmezden geliniz. Aradan geçen zamana veriniz.

LYS'de istediğim gibi bir sonuç elde edemediğim için onu paylaşmıyorum ve sizden LYS hakkında yardım istememenizi rica ediyorum. O konuda da bir başka arkadaştan yardım almanız ümidiyle YGS REHBERİMİZE başlayalım...

Bu rehberde 1 yıl içinde neler yapabilecekleriniz görebiliceksiniz. İster yeni mezuna kalmış olun ister 2018'de ilk kez giricek olun önünüzde kocaman 1 yıl var ve herkes aynı yerde başlangıç çizgisindesiniz.Biraz kendim hakkında bilgi verip neden ilk yıl kötü ikinci yıl iyi yaptığımı anlamanızı ve kendinize burdan pay çıkarmanızı istiyorum. 462 puan yaparak girdiğim bir Anadolu Öğretmen Lisesiden mezun oldum. 12. sınıfa kadar derslerle ilgim olmayarak devam ettim. Alt yapıp ilk okuldan olduğu için bir şekilde iyi kötü 72 ortalama ile liseyi bitirdim. Bu ortalama kiminize göre çok kiminize göre az olabilir. Ancak okul standartlarında konuşursam az bir ortalama denilebilir. Dershaneye ayda bir belki uğrar. Okulda devamsızlık sınırlarını zorlayarak derslerden kaçarak okulu bitirdim.Ne zaman çalışmak aklıma geldi? Tüm arkadaşlarım bir yerler kazanıp benden ayrılmaya başladığı zaman. Daha sonra aşağıda size zikredeceğim dönem başladı...

Soru 1: Yaz aylarında ders çalıştım mı?

Cevap: Hiç çalışmadım.Bunu duyunca şaşıranlar olabilir ancak kendi isteğimle değil mecburiyetten yaptığım bir şeydi bu. Ailenin maddi kaygıları dolayısıyla başka bir şehirde çalışmam gerekti ve elime 1 kez dahi kalem almadım, alamadım. Bu demek değil ki sizde böyle yapmalısınız. Elbette HAYIR. Eliniz altında bu kadar güzel ve boş bir zaman varken. Ve herkes uyurken siz yola çıkabilirsiniz.

Bu kısım ile ilgili size şu blog'u önerebilirim. Kendimde sınava hazırlanırken takip etttiğim bir arkadaştır. Yazın neler yapılması gerek kısmını çok güzel anlatıyor. Ondan mutlaka faydalanınız derim.
    Blog:http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2013/07/ygs-lys-dizin.html

Soru 2: Dershaneye gittim mi?

Cevap: Evet. Biliyorsunuz ozamanlar da dershaneye gitmemek nereyse suç olarak görülüyordu. Okulda verilen eğitimler çok düşük seviyede olduğu için herkes bir nevi gitmek zorunda hissediyordu kendisini. Şimdi ise sistem daha farklı. Okullar ne durumda bilgim yok. Kurslar açıldığı haberlerini alıyorum. Ancak karar sizin. Bu konu hakkında şu zamana uygun size tavsiye verebilecek bilgiye malesef sahip değillim.

Soru 3: Hangi kaynakları, hangi düzen içerisinde kullandın?

Cevap: Bu kısımda elbette şu zamanın kitaplarını bilmeden söyleyeceğim. Siz kendi faydanıza olan kısmı alın. Artık o kitap çöp dediklerini atıp daha iyi bilgiğiniz kitapları alın mutlaka.

YGS Matematik: Fem Simetri (3 Kitap)
    Fem Beyaz Kitap Soru bankası.
    Karekök Soru bankası (Adım adım olan değil. Can sıkan o meşhur kitap)
    Deneme olarak: Fem Kapsül, ve diğer tam denemeler.
    YGS Türkçe: Bu kısım için özel bir not düşmem gerekiyor. Ekstra bir çaba sarfetmedim diğerleri gibi. İlkokul hocam sağlam olduğu için iyi bir dil bigisi ve paragraf altyapısı ile geldim liseye.
    Fem Simetri Türkçe Konu Analatım.
    Günde 20 Adet Paragraf sorusu.(İstikrar)
    Sıradışı Analiz- Paragraf Kitabı

YGS Fizik: Fem Simetri
    Tamamı çözümli bir soru bankası vardı. Adını hatırlayamadım. Siyah kapaklı bir kitaptı. Belki bulursunuz.
    YGS Kimya: Fem Simetri

YGS Biyoloji: Fem Simetri
    Palme Biyoloji

YGS Sosyal: Donamım haberde ozamanlar bir arkadaş sosyal için püf noktalar paylaşmıştı. Şimdi nerde bilmiyorum yaklaşık 150 sayfa civarındaydı. Orda tüm derslerin püf noktalarını hangi antlaşmada ne sorulabilir onlar yazıyordu. Her gün onu yolda molada tenefüste cart curt boş vakitte okurdum. Soru çözmedim. Zaten 28 Doğru 12 Yanlış geldi. Çok yardımcı olamayacağım.

Soru 4: Nasıl çalıştın? Programın nasıldı?

YGS Matematik: Konu kısmını günlük simetri ile hallettim arkadaşlar. Çalışma tarzım şuydu diyelim kitap 1000. Ben hep şöyle çalışırdım. 1000 sayfa bölü 2 ay yani 60 gün işte gün başına 30 sayfa düşüyor. Her gün o 30 sayfa bitecek. Öyle yada böyle ister sabah bitir bidaha çalışma ister gün boyu yavaş yavaş bitir. O şekilde konuyu hallettim.
    Soru bankalarını ise şu tarzda çözerdim. 2 kitabı yine dediğim gibi bölüp diyelim günde kitap başı 2 test düşüyor. Her gün onlar mutlaka çözülecek. Az olacak ama istikrar olacak. Ve 1 kitaba baştan başlayıp diğer kitaba sondan başlanacak. Böylece kısa süre sonra konu tekrarı sağlanmış olacak.
    Bu sırada dershanede hocam 11. sınıflara matematik analtıyordu. Sen de gel yardımcı ol dedi. Bende dershane çıkışı benim içinde faydalı olur diyerek gidip çocukların sorularını çözer konu anlatırdım. Elinizde böyle konu anlatıcam arkadaş vs varsa mutlaka anlatın. Akılda daha kalıcı oluyor.
    Son 1 ay ise her gün YGS kapsül deneme çözdüm. Ve en önemlisi bu netleri bir A4 kağıdıa not alıp gelişimi görün.

YGS Türkçe: Temelim olduğu için günlük paragraf çözer kitap okurdum 15 dk vs. Dil bilgisi 2 hafta çalıştım sadece hatırlamak için onu dışında sürekli soru çözmeye çalıştım. Az olsun ömz olsun günde 20 soru mutlaka çözün. Böyle işte şu kelime nasıl yazılır burda nasıl bir tarz soru çıkar öğrenirsiniz.

YGS Fizik: Simetri ile konu çalıştım. Ve Dediğim siyah kitap ile günlük soru çözümüne ayırdım. Ben şu kitleden oldum hep. Bilirsiniz kimisi günde 2 ders sağlam çalışır. Kimisi hergün her dersi azar azar çalışır. Tarz meselesi ikiside olabilir. Ben her gün az ve istikrarlı olanlar idim. Ve gün 1 saat mutlaka fizik bakmak yönünde bir yol izledim.
    YGS Biyoloji: Simetri çok önemli bir kaynak bu konuda. Bİlgileri yeterlidir. Diyelim bir konuda 5 sayfa mı analtım var A4 kağıtlarına özet çıkartır renkli insanın okuyası gelen notlar olması önemli 5 sayfa not 1 sayfa olurdu. Daha sonra onları elimden gelen her yerde göz atmaya çalışırdım. Bir şekilde akılda kalıyor.
    Ve internette mutlaka biyoloji dersi analtan hocalar vardır. Onun videolarındaki sesleri indirin telefonunuza sabah okula giderken yolda metroda yürürken her neyse gece yatmakla uyumak arası geçen sürede odaklanmadan dinleyin. Emin olun aklınızda 3 5 bişey kalsa bile çok faydası oluyor.

YGS Kimya: Simetri ile konu çalıştım. Genelde zaten sayısalcılar bilir kimya beleş net olarak görülür. Çok fazla bir şey yazmak istemiyorum. Biraz okuyun biraz deneme bakın hep aynı tarz sorular halledersiniz.

Soru 5: Genel Tavsiyeler - Deneme nasıl çözülmeli- Ne zaman deneme başlanmalı?

Cevap: Bilen belki vardı ama bilmeyenler şunu mutlaka kafalarına yatmasa da kabul etsinler YGS farklı bir sınavdır ve DENEME sınavıdır. Çok fazla konu çalışıp harika bilgis olan biri YGS'de paylayabilir. Klişedir ama doğrudur YGS deneme LYS bilgi sınavıdır diye.

O yüzden mutlaka kapsül denemeler alın her ders için. Ve Son 3 ay onlardan başlayın. 40 soru bir şey değil. Yarım saate biter ve matematik gibi bir alanda hız çok önemlidir. Son 1.5 ay kala ise genel denemelere başlayın. Son 2 hafta ise günde 2 bazı günler 3 deneme çözmeye çalışmanız faydanıza olucaktır. Her denemeyi çözün. Ayırt etmeden.

Soru 6: YGS'yi hangi soırayla çözdün faydası ne?

Cevap: Bu tarz meselesidir. Bende önceden sıradan başlar giderdim sonradan değiştirmiştim. Kendi tarzınızı bulun. Ben şöyle çözerdim. İsteyen deneyebilir. Çok faydasını gördüm.

Türkçe ilk 20 soru.(Yorgunluğa engel olur. Tam kafa dağılmaya başladığı an).
    Matematik ilk 20 soru. (Kolaydır hızlı gider zaman kazandırır.)
    Türkçe kalan 20 soru.
    Matematik kalan 11- 12 soru. (Problemlere hiç bakmadan geç)

Fen 20 Sosyal 20 Fen 20 Sosyal 20. Diye bitirdim. Hızlı olmanız çok önemli. YGS'de problem kısmı kaldığında 30 35 dakika gibi bir vaktim kalmıştı. Şimdi onalara başladık. Muhtemelen %60'ı biraz vakit alarak çıkar cevabı. Bilirsiz ÖSYM problemler kısmında HEADSHooT atmayı sever. Son 10 15 dakika kaldı. 3 4 problem sorusu. Çözülmüyor. Farkeder mi ? Dene bro şıkları. Kimisi şıktan çıkmaz şekilde hazırlanır ama çoğu çıkar. Ve sınav bitmiştir. Cevap doğru ise gerisi yalan. Kimse size deneyerek mi yoksa kendin mi çözdün diye sormayacaktır.

Aklınıza takılan yerler olursa DM'den yazabilirsiniz. İsteyenlere Whatsapp üzerinden de yardımcı olabilirim. Gerekli durumda ordan numaramı verebilirim. Okuduğunuz için teşekkürler hepinizi iyi günler. Sağlıcakla kalın!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Noel Babanın Babası -- 5 Ağustos 2017; 17:56:30 >

• Eski konu noldu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Andres Iniesta Lujan

Eski konu noldu?

Adminler sıkıntı çıkarıyor hocam malesef bazı konularda. Amacım 2018 tayfa için bir rehber oluşturmak burda uzun süreli kalabilecek ve çok kişiye fayda sağlayabilecek. O yüzden kanal paylaşımı vs çıkardım. Sadece yazının video halini bıraktım.
  • Faydalı konu. Up
  • Sosyal notlarını bulan veya bilen var mı arkadaşlar?
  • Fem matematik soru bankası dediğin kasb mı?
    Bende şuan fem simetri ile basladimda yariladim ilk kitabi.3 kitap bittikten sonra direk denemeler gecicektimde soru bankası şart mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ditrado -- 3 Ağustos 2017; 22:11:13 >
  • Hocam o senelerde matematikte bilinen klasik sorular geliyordu özgün soru çok azdı artık çok değişik sorular gelmeye başladı yorum ağırlıklı bunlar için ne yapmak gerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: zibarman

Faydalı konu. Up

Teşekkürler. Keyifli okumalar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alper_27

Hocam o senelerde matematikte bilinen klasik sorular geliyordu özgün soru çok azdı artık çok değişik sorular gelmeye başladı yorum ağırlıklı bunlar için ne yapmak gerek

Dediğin gibi ÖSYM daha çok eleyici soru tarzları sormaya başladı artık. Bazen öğrencilerim arasından gelen sorularda çok kaliteli sorularla karşılaşıyorum.

Ancak bol soru çözüldüğünde matematik için bu durum aşılabiliyor. Ve denemelerde bolca hızlanarak o tarz sorulara sınav içinde akıllaca mantıklar kurulabiliyor. Kısacası bol soru ve hız ile sınav sırasında o özel sorulara vakit ayırmak en mantıklısı olacaktır. O vakit içinde de gerekirse şıklar bile denenebilir. Sonuçta kimse nasıl çözdün demiyor değil mi :)

Ama ÖSYM hala 40 soruda 305 soruyu üzerine oynayabileceğimz tarzdan soruyor. O kalan 5 soruya yıl içinde takılmamak en temizi. 35 soruyu hedefe almak ve kalan 5 ten de maxı çıkarabilmek olmalı hedef.

• quote:

Orijinalden alıntı: ditrado

Fem matematik soru bankası dediğin kasb mı?
    Bende şuan fem simetri ile basladimda yariladim ilk kitabi.3 kitap bittikten sonra direk denemeler gecicektimde soru bankası şart mı

Sor bankası mutlaka çöz hocam. Yine istersen kapsül denemeler ile de devam edebilirsin ama. Soru bankaları içinde 1000 lerce soru barındırdığı için daha çok soru görmeni sağlıyorlar. Tavsiyem mat için 2 SB ancak 1 şart diyorum. Kendi fikrim elbette. Direk deneme çözmek de çok şey kazandırabilir.İyi çalışmalar. :)
  • Noel Babanın Babası kullanıcısına yanıt
    Hocam peki deneme olarak ne önerirsiniz femin yayınlarını sadece 2. Elcilerde var ordada bir çoğu çözülmüş
  • sadece kapsülmü çözdün başka bir deneme çözmedinmi ? çözdüysen neler çözdün ? özellikle tr ve sosyal de
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcoyun

sadece kapsülmü çözdün başka bir deneme çözmedinmi ? çözdüysen neler çözdün ? özellikle tr ve sosyal de

Türkçe için paragraf soru bankası bitirdim ve dil bilgisi 2 hafta kadar konu baktım hocam. Onun dışında olabildiği kadar kapsül baktım.

Sosyal için ise o dediğim notları elimden geldiği kadar okurdum. Kapsül çözerdim. Zaten konu bilmediğin için o da bir gün 25 net gelirdi bir gün 35.

Tam denemeler ise sonra 2 ay gibi bir sürede başaldım. Son 2 3 haftada ise günde 2 bazen 3 deneme çözmeye gayret ettim. Evde kampa almıştım kendimi konular bittiği için günde bazen 3 deneme zor olsada çıkıyordu. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alper_27

Hocam peki deneme olarak ne önerirsiniz femin yayınlarını sadece 2. Elcilerde var ordada bir çoğu çözülmüş

Vallahi o FEM muhabbetini bir türlü anlamadım. İnternete yazdığım da hala bazı kaynakları satılıyor. Değişik bir şey oldu. Acaba özel kişilere mi satıldı devlete mi devredildi çözemedim bilgim yok o konuda.

Ancak Palme, Karekök bu iki yayın benim için hem kaliteli olmuştu. Şuan bazı öğrencilerimin elinde görüp bakıyorum içindeki sorulara. Hala kaliteli işler yapıyorlar.

Matematikte karekökte vazgeçmem. Fen alanı için ise palme. Türkçe için ise Sırdaşı analiz iyi iş yapardı. :)
  • Faydalı konu. Teşekkürler. Up.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Haluk Bilginer

Faydalı konu. Teşekkürler. Up.

Teşekkürler. Başarılar.
  • Up
  • Up
  • Up
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.