Şimdi Ara

207 HDi Yakıt Tüketimi (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
19.760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: sarcodinia

Dizel araçta vites yolun durumuna göre değişir, yani ben düz yolda 2000 rpm, rampada 2500-3000 rpm de değiştiriyorum. Normal seyir deviri ise 1500 rpm. saygılar.

Araç yola otorduktan sonra 2000 devir altına inmemeye çalışın. Turbo arızası yaşayabilirsiniz ileride. Bir diğer husus dizel araçları düşük devirli kullanmakta yine motor arızasına sebebiyet verebiliyor. 3500 devir vites değişimi için ideal devir bana göre. Araç motoru biraz bağırmadan 2000 devirlerde vites değişimi yapmak turboyu öldürür.
  • tabiki 2000 de vites degiştirmek motorun devrini almadan vitesini yükseltmek olur ve çok zararlıdır 3000-3500 devir en ideali

motor daha tork üretemeden vites degiştiriyorsunuzki buda motordan %50 verim alabiliyorsunuz demektir

genelde 3000-3500 den sonra motor maksimum torka ulaşır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LordMayros -- 27 Aralık 2007; 9:19:34 >
  • peugeot 207 hdi trendy temmuz 3 de aldım 2007. kasım 15 de kaza yapıp pert oldu arabam. o sure icerisinde sehir ici ve disi toplam 12 bim km yaptim. aldigim yakit kayitlarina gore 0.230 ytl ortalamasi var. gerci arabayi cok savruk ve hizli kullandim. zaten kazadan belli oluyordur
    bi iki ay sonra yeni araba aalacgim. sanirim fiyat avantajina gore yine 207 alirim. bu sefer 1,6 90 hp ve premium.. aralik kampanya fiyati 34000 ytl...
    bu fiyata omerebileceginiz baska dizel araba var mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: fcage

peugeot 207 hdi trendy temmuz 3 de aldım 2007. kasım 15 de kaza yapıp pert oldu arabam. o sure icerisinde sehir ici ve disi toplam 12 bim km yaptim. aldigim yakit kayitlarina gore 0.230 ytl ortalamasi var. gerci arabayi cok savruk ve hizli kullandim. zaten kazadan belli oluyordur
    bi iki ay sonra yeni araba aalacgim. sanirim fiyat avantajina gore yine 207 alirim. bu sefer 1,6 90 hp ve premium.. aralik kampanya fiyati 34000 ytl...
    bu fiyata omerebileceginiz baska dizel araba var mi?

Geçmiş olsun,benden fazla yakan birisi de varmış demekki:S hem de 1.4 le. Bende ki 1.6 90 bg premium kardeş20 ykr yakıyor şehiriçinde,şiddetle tavsiye ederim ama sen bu araca 25 ykr falan yaktırırsın heralde:D

Bir de arkadaşlar çok tezat iletiler var burada,mesela bir arkadaş demişki 2000-2500 devirde değiştirmek lazım vitesi,biri de diyor ki 3000-3500de değiştirin.bunun bilimsel bir değeri var mıdır acaba ya da bu konu hakkında bildiğiniz güzel bit site?Teşekkür ederim.

• benim bildigim ve arabayı kullanış şeklim 3000-3500 dür diger türlü motoru yığarsın 2000 de vites degiştirip tekrar gaza bastıgınızda bi test edin araba kendini ne kadar sürede topluyor çünkü motor yıgılır bu yıgılma basınç yapar motor devrini almadan istediginiz hıza çıkamaz çıkmaya çalışsada pistonlarınızın canını yakar
  • simdi konuyu biraz dagittigimin farkindayim ama 1.4hdi motorun maksimum torku 160 nm / 2000 devirde degilmi? o zaman 3500 e kadar motoru zorlamak bagirtmak ve fazla yakıt tuketmek anlamina gelmez mi? Ben 2500-3000 devir arası vites degistiriyorum ve zaten kendiniz de hissetmissinizdir 3000 devire yakın vites attiginizda bir ust viteste cok rahat araci kaldiriyor.
  • Selam,
    Kayıtlar değişti. Yılbaşında yaklaşık 900 km uzun yol yaptım.
    Dikkat eden rkadaşlar farketmiştir. Uzun yol ile sarfiyatlar daha da düştü.
    Şu an ortalama 4,99 Litre/100 km. (10.000 km ortalaması)
    Saygılar..

NOT: Bu arada benim aracım daha servise girmedi. Bu yağı ne yapacaz? Simsiyah oldu. 10.000 kmdeyim, Servis 15.000 de gelin diyor.
    Arkadaşlar, daha önce gidip değiştireyim mi?
  • bence git değiştir çünki ilk yağ rodajdan dolayı çok daha fazla yıpranır metal tozlarıyla zenginleşir buda senin ileriki kilometrelerde yağ tüketimini doğrudan belirler.Benim test ettiğim test aracının arka tarafından sesler geliyordu sendede böyle sesler varmı(araç 6000km)deydi
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarcodinia

Selam,
    Kayıtlar değişti. Yılbaşında yaklaşık 900 km uzun yol yaptım.
    Dikkat eden rkadaşlar farketmiştir. Uzun yol ile sarfiyatlar daha da düştü.
    Şu an ortalama 4,99 Litre/100 km. (10.000 km ortalaması)
    Saygılar..

NOT: Bu arada benim aracım daha servise girmedi. Bu yağı ne yapacaz? Simsiyah oldu. 10.000 kmdeyim, Servis 15.000 de gelin diyor.
    Arkadaşlar, daha önce gidip değiştireyim mi?

Bendede 1,6 hdi var uzun yolda ortalama hızınız nedir? benim uzun yolda 150 - 180 arası hızla ortalama yakıt tuketimi 7,0 - 7,5 civarı oluyor.

ortalama yakıt tuketimimde 6,8 - 7,2 civarlarında geziniyor, sakinde kullansam değişmiyor en sakin halimle 5,8 - 6,2 ortalama yakalayabildim. buradan takip ettiğim kadarı ile 1,6 motorların cogunda cok yakma sorunu var.

• arkadaşım ben de 207 almak istiyorum. Artıları ve eksileri nelerdir yazabilir misin?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hukukcu

arkadaşım ben de 207 almak istiyorum. Artıları ve eksileri nelerdir yazabilir misin?

Merhaba;

bende 1,6 hdi var su anda 22,500 km deyim 9 aydır kullanıyorum artılarını eksilerini yazayım,

Artıları:
    * En önemli artısı motoru çok seri gaza dokunur dokunmaz hemen tepki veriyo,
    * Gorunuş olarak cok guzel,
    * Yol tutuşu cok iyi
    * işçilik kalitesi iyi gözle görülür bi kusura rastlamadım,
    * herşey elektronik silecekler, farlar, klima vs.

Eksileri:
    * Her aracta degil ama benim aracta (kullanıma bağlıda olabilir) fabrika verilerinden daha fazla yakıyor belkide ben hızlı kullandığım için olabilir.
    * iyi yol tutuşunu sağlamak için Amortisörlerini cok sert yapmışlar yani kaymak gibi yol istiyo cukurlu tumsekli yollarda rahatsızlık verebiliyo.

aslında artıları saymakla bitmez eğer sorunsuz bir araç alayım bakımdan bakıma kaputunu acayım diyosan ideal bi araç,

öyleki 15,000 bakımından sonra yani 3 aydır sadece bir sefer kaputu actım oda silecek suyuna bakmak içindi ne biçim bi haznesi varsa bitmiyo bi turlu :)

Anlıyacagın bakımdan bakıma servise gidecegin bir araç.

Bende almadan önce yeni corolla ile bunun arasında gidip geldim, acıkcası guvenememiştim peugeot'a ama forumdaki arkadaşların yazılarını okuduktan sonra gidip peugeot aldım ve pişmanda olmadım iyiki almışım..

sizinde pişman olmayacagınızı düşünüyorum

• Tekrar merhaba,
    Öncelikle ortalama seyir devrini 2000 rpm olarak düzeltelim.
    Vites geçişleri ise 3000-3500 rpm olmalı.
    1,4 HDi ile çok fazla hız yapamayız. Zira ben bir keresinde Adapazarı-Düzce arasında otobanda 185 km/h yaptım (rampa aşağı), ancak fazlası mümkün olmuyor. Genellikle düz yolda 170 km/h üzerine çıkamıyor. Tabi bu hızlarda da araç ekonomiyi unutuyor. Ara sıra hız yapmak güzel, en azından bi ton para verdiğin aracın otobanda geri kalması çok da hoş olmuyor. Neyse..
    207 HDi nin yakıt tüketimleri çok tatminkar, ben 1,3 astra cdti modelini merak ediyorum.
    1,3 litre motorda yüksek tork ile 90 hp, bizim 207 HDi de 1,4 litre 160 Nm tork ile 70 hp. Yakıt tüketimi nasılki astranın?
    Tüm hatchback (hb) araçların arkasından ses gelir, arka rafın kulaklarından geliyor o ses (plastiklerin birbirine vurması)
    Bu arada ben de yağı değiştirmeyi düşünüyorum da bu servisler bilmiyor mu bu işi? ya da kafa yormak istemiyorlar sanırım...
    Benim için araba bir tutku, vakit de ayırıyorum, para da...
    hoşçakalın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarcodinia -- 3 Ocak 2008; 23:06:25 >

• Değerli arkadaşlar,

31.000 km bir peugeot 207im var 1.4 HDI
    ne yaptıysam şehir içinde 1 depo ile 700'ü aşamıyorum (yaklaşık 120 TL'lik mazot ile) acaba arabada bir sorun mu var yoksa ben mi arabayı yanlış kullanıyorum. Hayatımda ilk kez dizel araba kullanıyorum.

Sizlerden rica etsem bana nasıl kullanmam gerektiğini ve nasıl daha az yakacağımı anlatabilir misiniz? Sizlerin mesajlarından anladığım kadarı ile bu araba baya az yakıyor ama ben bu işi beceremedim.

Desteklerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,
  • arkadaşım 207 hdi çok az yakıt tüketen bir model.www.207tr.com da ayrıntılı incelendi.
  • bende 1.4 trendy hdi var, 38.000 km'de ve ortalama tuketimim 5.7 lt/100 km
  • pegout 207 çok güzel kullanışlı 10 numara araba yakıtta 10 numara herşeyde 10 numara 206dan çok çok güzel arba ,avrupada çok satmış türkiyede çok satıyor...
    pegout ancak kullananlar bilir kullanmayan bilmez.....sağol herkese 207 çok müthiş.....................
  • Merhaba Arkadaşlar,
    23.900TL'e şu aracı almak üzereyim yarın ekspertize götüreceğim. Anadolu yakasında ekspertiz nerede yaptırabilirim? Birde fiyat araba açısından yorumlarınızı merak ediyorum. Araçta sorun bulunmamakta tabi ekspert raporunu bekliyorum en kısa zamanda cevaplarsanız sevinirim.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-boya-hata-yokk-51129916/detay/
  • İmzadaki aracı Antalyadan haftabaşında 65bin km de aldım.
    yaklaşık 1200 km yolu (Antalya - Ankara - İstanbul) 110-130 km hızla geldim. Yol bilgisayarına göre şehirlerarası ortalama tüketim 5.8/100 lt . Henüz şehiriçi tüketimi ölçemedim.
    Şehirlerarası yakıt ortalaması ortalamanın baya üzerinde oldu. Forumdaki diğer arkadaşalr 4 lt'den bahsediyor. Acaba benim kullanımımda ya da arabada bir problem mi var?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.