Şimdi Ara

220/1.5 volt tam dalga DC adaptör

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben evdeki amplifikatörüme MP3 çalarımı bağlayıp ordan müzik dinlemek istiyorum (24 saat açık kalacak şarzlı pil olmaz...) ama aleti çalıştıracak bir adaptör bulamadım biyasadaki satılan sözüm ona 1,5volt çıkışlılar 3.8 volt gibi çıklışlar veriyor oda yarım dalga; ben arkadaşların yardımı ile bir iki (zener, direç, diyot...) deneme yaptım ama başarılı olamadım 2 volt civarına çekebildik MP3 çaların ekranı sürekli titreme yapıyor yanar diye korkuyorum ben bu 3.8 veya 15 volt'a kadar seçilebilen çıkış ile tam dalga 1.5 volt elde edemezmiyim yani pil kadar doğru olan bir kaynağa çeviremezmiyim... bu arada MP3 çaların orjinal pil girişi yok fotoğraftaki gibi bir çözüm buldum yani sahte bil yaptım onada 1.5-12 volt seçicisi olan bir adaptör bağladım.
    Son olarak ben elektrikçiyim elektronikçi değil basit ve kolay bir devre tercihimdir :)
    Herkese teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazanfer -- 12 Haziran 2007; 21:06:28 >

• LM317 işini görür mü???
  • şimdi baktım girişi 28 volt görünüyor, bendeki 500 mA/12 volt'luk adaptör onu beslermi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hazanfer

şimdi baktım girişi 28 volt görünüyor, bendeki 500 mA/12 volt'luk adaptör onu beslermi?

kardeş lm317 ayarlı regülatördür minimum 1,5 volta kadar voltajı düşürür.28 volt max girilecek değer olmalı diye düşünüyorum
  • Hocam bahsettiğin şekilde bir sistemi ben kendi evimde sürekli kullanıyorum LM317 ile bir kibrit kutusunun yarısı kadar bir devre yaptım (soğutucu dahil)1,7 V ayarlı ve 24 saat çalışıyor sorun yok.4-5 wattlık bir şarj adaptörünün çıkışına devreyi ekleyip kullanabilirsin.LM317 nin datasheetinde çıkış voltajı hesabı ve temel uygulama devresi mevcut.Kolay gelsin..
  • Bu devreyi yap. Girişine 28 Volt vermen şart değil. Girişine 3Volt en naz olmak kaydıyla verebilirsin böylece daha az ısınır.
  • Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim yarın vakit bulabilirsem deneyeceğim umarım çalışır... çok sağolun.
  • sağolun dostlar mp3 çalar sorunsuz çalışıyor; gerçi ilk denemede şase yapıp (giriş voltajı olan 12 volt direkt çıkışa ulaştı da) mevcut mp3 çalarımı patlattım ama ne yapalım her AR-GE çalışmasının bir maliyeti vardır dimi :)
  • Eğitim zayiatı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.