Şimdi Ara

3500 TL Analiz Amaçl-CFD (oyun bilgisayarı değil) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşlemci : Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci

MSI Z97 GAMING 5 DDR3 VGA DVI HDMI DP GLAN(Killer) SATA3 USB3.0….

Seagate Barracuda 3.5" 1TB Sata3 7200Rpm 64MB [ST1000DM003]

GSKILL RipjawsX 16GB (2X8GB) DDR3 2133 Mhz CL10 1.60V (F3-2133C10D-16GXM)

COOLER MASTER HAF 912 ADVANCE GX750W 80+ BRONZE USB3.0 RC-912A-KWA750

SAPPHIRE R9 280X VAPOR-X GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı

Samsung 840 EVO 120 GB SSD Disk MZ-7TE120BW

sistemin son hali bu, bu şekilde 3600 belki biraz daha indirimli hale geliyor. Bu sistemde sanıyorum bir eksik yok. İşlemciyi 4790K ya çıkardım. Soğutucu şart mı (oc şimdilik yapmıycam)

Ek olarak, ANSYS 15 de gelen GPU computing laptopda bir hayli fark yarattı gibi, muhtemelen masaüstünde de faydası olacaktır. (psikolojik bir hissiyatmış :D ekran kartım GPU computing desteklemiyor :D )

birincil amacının CFD olduğu bir durum için sanıyorum bu sistem daha verimli olacak, yanında Ultra takıntısı olmadan 2K monitörde oyunlarıda akıcı oynarım diye düşünüyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thewebmaster -- 17 Temmuz 2014; 14:54:58 >

• thewebmaster T kullanıcısına yanıt
    Sistem güzel. Kasayi Corsair 400r 750w almak daha iyi olabilir 455tl inventusta ama vatanda 560tl. Umalim psu konusunda haf 912'de ses sorunu ya?amazsynyz.

islemciye sogutucu sart evet. 4.4ghz'de stok sogutucu tehlikeli sicakliklara çikar tam yük durumlarynda. Sogutucuyu ayri alip takabilirseniz iyi olur:
    http://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=100330

Vatandan toplayacaksaniz daha düsük performansa sahip 160tl'ye sunu alabilirsiniz:
    http://www.vatanbilgisayar.com/tpc-812-v2-lga-775_1156_1155_1366_2011-am3_fm1_fm2-islemci-sogutucusu.html

bu da iyidir ve yeterlidir.

Ekran karty konusunda bu günlerde r9 280x vapor-x konusunda sycaklyk ve sesten dolayy ?ikayetler var. MSI gtx770 veya Asus gtx770 dü?ünülebilir. 2k performanslary da r9 280x ile benzerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 14 Temmuz 2014; 13:04:46 >

• Aslında ne vatandan nede inventus dan toplayacağım, tanıdığım bir bilgisayarcıda toplayacağım sistemi. Ama soğutucu eklemek bütçeyi çok zorlayacak, en azından 3-5 ay bu şekilde kullanıp, ardından soğutucu alsam stok soğutucu ile bu sürede çok ciddi sorunlar yaşar mıyım? Sonuçta 4.4 Ghz a çıkacağını biliyor bu sistemin Intel ve buna göre sorun yaşatmayacak bir soğutucu koymuş olması gerekmez mi?
    Tamam güzel oradan alin ama corsair 400r 750w psu'lu alin.

islemci konusunda Evet ben de öyle düsünüyorum ve sorun olursa Intel bunu karsilar mecburen ama testlerde durum böyle... Stress testlerinde iyi sogutucularla bile yüksek degerlere çikiyor islemci 80-90 dereceler gibi. 3-5 ay uzun bir süreç stok sogutucuyla tam yük durumlarinda islemcinin isinmasindan dolayi isiniz yarim kalabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 14 Temmuz 2014; 13:11:14 >
  • Tamamdır, bu durumda bütçeyi birazdaha zorlayacağım yada bir süre daha bekleyeceğim :) tekrar teşekkürler :)
  • Tekrar merhaba,

Sistemin siparişini geçen hafta verdim, fakat sipariş verdiğim yerin çalıştığı toptancılarda seçtiğimiz anakartı bulamadık. iki seçeneğim var bu durumda. Ya anakartın gelmesini bekleyeceğim yada muadil bir anakart seçeceğim.

MSI Z97 GAMING 5 DDR3 VGA DVI HDMI DP GLAN(Killer) SATA3 USB3.0….

Seçtiğimiz anakart buydu. Bu anakartta ısrarcı olmalımıyım yoksa alternatif olarak önerebileceğiniz bir kart var mı?

Sistemin sipariş verilmiş hali ise:

İŞLEMCİ:INTEL Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci

ANAKART: MSI Z97 GAMING 5 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) DVI&DP Anakart

RAM:GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsX DDR3 2133MHz CL10 Dual Kit Ram

EKRAN KARTI: SAPHIRE R9 280X VAPOR-X GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.2

HDD: SEAGATE 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk ST1000DM003

SSD: SAMSUNG 120GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 410MB) SSD

İŞLEMCİ SOĞUTUCU: COOL MASTER TPC-812 V2 LGA 775/1156/1155/1366/2011 & AM3/FM1/FM2 İŞLEMCİ SOĞUTUCUSU

KASA: COOL MASTER HAF 912 ADVANCE GX 80PLUS 750W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

Merhaba, gelişen kullanıcı yorumlarına göre bir kaç değişiklik yapalım dilerseniz eğer hepsini sipariş vermediyseniz.

Anakartta ısrarcı olmanıza gerek yok. Gigabyte Z97 Gaming 5 veya G1 Sniper seçilebilir.

r9 280X vapor-x'te yüksek ses şikayeti oldu. Aynı şekilde İşlemci soğutucusu olarak seçtiğimiz tpc-812'de de...

Bunları sapphire Toxic ve cooler master 120v Plus olarak değiştirebilirseniz iyi olur. Aynı şekilde kasanın psu'da da ses problemi yaşayabilirsiniz.
  • geri kalan sipariş verildi ne yazık ki :/ fakat ciddi bir ses sorunu olmadığı sürece sese çok takılan birisi değilim. ki kaliteli ürünler olduğunu düşünerek bir dizel motor gibi çalışmayacağını varsayıyorum :)

Eğer ses sorunu dışında şikayetler varsa değiştirme işini zorlaya bilirim ama sadece ses sorunu ise siparişi iptal etmeyeyim.

Birde söylediğiniz anakartın stok durumunu sorayım.
    Ürünler kaliteli ancak aynı şeyi fanları için söylemek pek mümkün değil. Ses yapan fanlar ve onlar da yüksek devirli. O nedenle donanımın ısınmaması için devrini yükselttiklerinde seste doğal olarak artıyor. Yük durumuna göre çok ses çıkar. Bir de i7 4790k'nın voltajını BIOS'tan 1.2v'ye çekmeniz yararınıza olacaktır. Stok halde biraz yüksek voltajla piyasaya sürülmüşler ve sıcaklıkları yüksek olmuş, bu hem ısı hem de ses olarak size yansır.
  • Teşekkürler :)

eğer sipariş girilmediyse dediğiniz ürünleri değiştireceğim. Bunun yanında yardımınız için teşekkürler. Voltaj konusunda bilgisayar elime ulaştığında duruma göre müdahale yapabilirim. Ama bu kasa ve soğutucularla insanlar OC yapıyor ve ısılar daha üst seviyelere çıkıyor. Stok durumda sıcaklık bana sorun yaratmaması gerekir diye düşünüyorum. Haksız mıyım? :)
    Tahmin ettiğiniz gibi değil ama 1.2v ve altında kullanabilirsiniz işlemcinizi. Stress testlerinde h100i gibi çok iyi bir soğutucuyla dahi 90'a doğru yükseliyor sıcaklıklar stok voltajla.
  • Bu işlemci forumlarda falan gerçekten çok tartışılan bir işlemci oldu ve sanırım hak ediyor bu kadar tartışmayı :)
    En hızlı 4 çekirdekli 8 izlekli işlemci işte. Yüksek frekansı nedeniyle biraz voltajı yüksek verilmiş hepsi stabil olsun diye ama tam yük durumlarında ısılar yükseliyor, bu da beraberinde gürültüyü getiriyor. Sıcaklık ve ses düzeyini düzeltmeniz için söyledim bu voltaj düşürme işini. Stabilite için de test etmeniz lazım bazı stabilite programlarıyla falan. Stok halde yoksa sorunlu bir işlemci değil, ben daha iyi bir kullanım için önerdim.
  • Parçalar sipariş edildiği için değiştiremiyorum ama anakartım GIGABYTE G1 sniper ile değişti. Dediğiniz değişikliklerle daha iyi bir hale getirmek mümkün olacaktı belki ama sonuç olarak sorun yaşamayacağım bir sistem kurduğumu umuyorum. birçok forumda tavsiye edilen donanımlardan oluşuyor sonuçta.

Yardımlarınız için de çok teşekkü ediyorum. Sistem elime geçtiğinde görüşlerimi de yazarım :=) tekrar teşekkürler...
  • Bilgisayarım sonunda elime ulaştı :) 8 saniye açılma süresi bile laptopdan sonra çok iyi geldi :)

Windows 7 Pro 64 bit kuruldu fakat SSD de 47 Gb yer kaplıyor, Windows + driverlar. Çok büyük bir boyut gibi geldi. Sanıyorum yeniden format atmam gerekecek çünkü sSD ınn içindeki tüm dosyaları seçip boyutuna baktığımda 19Gb gözüküyor ama sistem SSD de 47 Gb kullılan alan gösteriyor.
    aslında win7 19gb kaplıyor ancak bu kullanılan 47gb'ın bir kısmı sanal bellek olarak kullanılıyor bir kısmı da belki de sistem geri yükleme falan için. Bunları ayarlayabilirsin aslında biraz araştırarak.
  • Hocam toplayacağınız pc'de grafik birimine ağırlık vermenizi önermeyebilirim. Gpgpu kullanımı Ansys'de yalnızca bazı kartlarda destekleniyor (Quadro ve Firepro). Eğer esas amacınız Ansys 15/16'da yüksek performans almaksa cpu ve memory'e yüklenmek durumundasınız.

i7 3930k/4930k
    Min.32 gb ram (2400 mhz mümkünse)
    Raid 0 Ssd
    Bunlar öncelikleriniz olmalıdır.

Not: mühendislik öğrencisiyim, bizim okulda makina müh. bölümündeki bilgisayarlar buna benzer konfigürasyonlarda (tabii hp dell gibi firmalardan hazır olarak alındığı için xeon e5 işlemciler yüksek kapasiteli bellekler kullanıyorlar, fakat grafik birimi olarak çok zayıflar.)

Edit:diğer mesajları okumamıştım, bilgisayarınızı çoktan toplamışsınız bile. Hayırlı olsun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psydia -- 16 Ağustos 2014; 18:13:41 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • win 7 ssd settings diye google'a yazarsanız 10-12 adımdan oluşan bir ayar kılavuzu görürsünüz. Bunu da uygulayın.
  • Teşekkürler önerileriniz için.

SSD için dediğimiz ayarlara ve geri yükleme noktalarına bakacağım. Ben sadece genel karşılaşılan bir durumsa belki pratik bir çözümü vardır diye sordum.

Evet bilgisayar cfd ve birazda eğlence yani oyun amaçlı. O yüzden grafik kartından da çok taviz vermek istemedim. Haklısınız bu kartı ansys için kullanamam. Ama oyun için işimi görür sanıyorum. Ram konusunda yetersiz kaldığını hissedersem yakın zamanda 16gb daha ekleyebilirim diye düşünüyorum.

Pc yi yeni teslim aldım ama ilk izlenimim iyi yönde oldu. Beklentilerimi karşılayacağını tahmin ediyorum.
  • Bilgisayarı kullanmaya başladım yaklaşık bir haftadır. Görüşlerimi yazayım ki geri bildirim olsun.

1- günlük kullanımda son derece hızlı
    2- Fluentte laptop performansını yaklaşık 2-2,5'e katladı diyebilirim
    3- fanlar tam hız döndüğünde ses oluyor ama dediğim gibi fan sesinden rahatsız olan birisi değilim
    4- CPU soğutucu genel olarak monte edilenin aksine biraz farklı monte edilmiş (yönü) aşağıda resmi koydum. kırmızı kutu cpu soğutucu, mavi fan, yeşil fanın çalışma yönü. Bu durumda FLuentte %100 CPU performansında maks 78-79 dereceye kadar ısınıyor. Oyunlarda zaten bu ısılara çıkmıyor. 45-55 derece civarı. (CPU soğutucu montesinde sorun var mı? yönü değişirse performansı artar mı? yönü değiştirmek için sanırım yeniden termal macun sürüp monte etmek gerekecek?)

https://store.donanimhaber.com/1e/3c/3b/1e3c3b887666be8ea7d6671e6b1ce72b.png

5- Açılış ve kapanış süreleri son derece yeterli, SSD güzel bir şeymiş :D
    6- Oyun denemedim çok fazla, Watch Dogs ultrada biraz problem çıkardı (2k Monitörle) ama High ayarlarda son derece akıcı ve stabil oynayabiliyorum.
    7- anakartın optik çıkışı direk sesi iletmiyor, hatta 5+1 bile iletmiyor. sadece sağ ve sol ses olarak iletiyor. bu beklemediğim bir şeydi. ses sistemim DTS ve Dolby decoderli fakat şu an kullanamıyorum. SPDIF out dan bağlı ama sadece stereo ses veriyor. çözüm bulamazsam mecburen analog bağlantıya dönüp DTS ve dolby den feragat etcem.
    8- Anakartın kulaklık çıkışı bir harika, kulaklığımı şu ana kadar kullanmıyormuşum. gerçekten çok kaliteli bir kulaklık ses çıkışı var.

Bunlar dışında bir gözlemim olmadı, 1 haftadır kullanıyorum dediğim gibi.

Tekrar yardımlar için teşekkürler :)
     3500 TL Analiz Amaçl-CFD (oyun bilgisayarı değil)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thewebmaster -- 25 Ağustos 2014; 15:17:56 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.