Şimdi Ara

adc de 5us de bir ornekleme yapmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    yanlsi hatirlamiyrosam senin entegre 8 dip. 8 dipli tek adc var oda 32us de cevrimini tamamlayabiliyor.
  • Saygıdeğer okantex arkadaşım sana bir önerim var:

Bu linkte eleman istediği hızda 64 adet kapasiteyi analog anahtarlar yardımıyla farklı zamanlarda jarj etmiş daha sonra da bu kapasiteleri yavaş yavaş okumuş. Sana tavsiyem bu linki hatim et.

http://thunting.com/geotech/forums/showthread.php?t=12523&page=2
  • Kullandığım picin ismini yukarda yazmıştım. Yazdıklarımı en baştan dikkatli okusaydın şimdi dedektörünü belkide bitirmiştin. Ayrıca adım ahmet değil elbombacı
  • quote:

Orjinalden alıntı: okantex

liu kang hocam adc 820 yeterli imis demis.

baska sevdigim bi arkadasimda
    soyle demis
    yes you are right. ADC0820 is an old product and is really similar to internal pic16f877 adc...but just 8-bit and one channel: most important--> it's too slow to be used here.
    I post to you some links where you could realize how to implement adc using external (newer) components:

bu durmda benim kafa biras karisti. sen bu adc 820 ye ne diyorsun. bu hizda ornekleme yapabilirmi.
    yada senin dedigin gibi programda periyod kaymasi ile olusturacagim bir clockla adc820 yi kontrol edebilirmiyim.bu durmuda istedigim noktalardan voltaj olcumu mumkun mu.
    external adc dedigin bu mudur

Kardeşim ben bu kadar kısıtlı zamanlama şartlarıyla uğraşmadığım için ADC uygulamalarında malesef sana yardımcı olabilecek kadar pratiğim yok. Keşke bu konuda en başında uyarsaydım. Adc0280'nin senin arkadaşının anlattıkları yüzünden tekrar göz atmam sonucu örneği saklayacak kondansatör devresi olmadığını öğrendim, bahsedilen birkaç mikrosaniye bunun dışındaymış. Bahsettiğim o "successive conversation" olayı varya bu entegrede 4'er bit olarak uygulanıyor, her bir 4 bit ise 16 kademe gerilim bölücü ile ölçülüyor. Yani yüksek hızlı uygulamalarda 2^n olarak giden bit değerleri yüzünden (sinyalin ortalaması alınmayıp anlık değere göre işlem yapıldığı için) bu çok hatalı sonuçlara yol açabilir. Datasheet'teki kirli pazarlama stratejisi işte. Hemen sazan gibi atladık yani Ama bu anlattıklarıma göre farkına var ki ilk 4 biti eğer ölçülecek maksimum gerilimi referansın yarısında tutarsan ilk 4 biti son derece hızlı bir şekilde kullanabilirsin (belirtilen o birkaç mikrosaniyeyi bu durumda ardarda istediğin kadar kullanabilirsin) Kolay gelsin.

• hocam aklima bisey geldi.
    bu 820 10000us aralıklarla tek nokta atisi seklinde voltaj okumalari yapabilir mi ne dersin.
    sonucta 8 bit cevrimi max 2.5 us de tmamliyor.tek olcum icin hizi cok guzel.

alinan sinyalin her her periyot tekrarinda bir ornekleme yapsam bunu 820 ile becerebilir miyim ki.
  • Hayır mesele hızlı değişen sinyallerde 8 bit için bu birkaç mikrosaniye sürenin hiçbir kıymeti olmaması, sample-hold devresi yokmuş bunun. Ama 4 bit için bişeyler yapılabilir. Bunu bir önceki mesajımda açıklamaya çalıştım.
  • Dediğin adc0820 nin farklı bir vesiyonunu buldum. 500 ns de çevrimi tamamlıyormuş. ADC08161 yine aynı firmanın (National Semiconductor). Ama entegreyi bulabilirmisin bilmiyorum. Datasheetinin linki: http://www.ortodoxism.ro/datasheets/nationalsemiconductor/DS011149.PDF
  • Tartışma çok güzel ama kimse bu hacimde bir bilginin pic ile işlenip işlenemeyeceği konusuna değinmemiş..ADC kesmesinde dallanıp alt rutinde kayıtçı değerlerini bir değişkene atayıp kesme bayrağı temizlenip alt rutinden geri dönülecek ve ana program içerisinde 5us aralıklarla gelen bu datalar çarpılacak toplanacak v.s.. Pic ile bu hızda ancak her gelen datayı alır ve değişkene atarsınız.Bence sorun düşünülenden çok daha büyük.
  • ilk mesajımda bahsettiğiniz konuya değindim hocam...
  • Hocam sizden kaçmazdı zaten..
  • aabiler hepinize degerli fikir ve yardimlari icin teseekkur ederim
    ben yontem degisikligine karar verdim.
    bildiginiz gibi adc lerde capasitor elre yuklenen yuk okunarak işlem yapiliyor.
    ve genelde her adc de bir cap. oluyor.
    vatandas 60 kadar C yi digital kontrollu swithc le 74hc.... ile sira ile yuklemis.
    sonrada teker teker aheste aheste musait bir zamanda okumus. boylece asisiri hiz yapmaktan kurtulmus.
    eee bos yere dememisler akil akildan ustundur diye
    herkese tesekkurler
  • amerikalı amcamlar buna sample hold derler...
  • ya komutan
    simdi bi sorum olacak.
    ben b program yazdişm diyelim.
    bu programin islemcide ne kadar hizli caliscagini nasil anlarim.
    yani kurdugum dongunun ne kadar zaman da tammalandigini nasil hesaplarim.

4 mhz deyince 4milyon bit islem hizinda deniyor ya .bu bitten kasit ne.
    kullanilan hangi komut kac bite denk geliyor.yazdim harf basina bir bit mi diyecem.
    ????????
  • anladığım kadarıyla IPS den bahsediyorsun. instructions per second (IPS) saniyede gerçekleştirilen komut anlamında. mesela 1MIPS denirse bu saniyede 1 milyon komut gerçekleştirilir anlamına gelir. hangi komutun kaç instruction cycle olduğunu görmek için datasında ki instruction set tablosuna bakabilirsin...
  • iki soru
    bizim mips seklinde veri vermeyen PIC lerde bu olay nasil hesaplancek.
    atmega larda mips veriyorda 16f877 gibi lerde hic mips deyimi goremedim.

birde datasheet olarak islemcinin kataloguu kastediyorsun dimi.
    peki kullandigim programlama dilinin islem hizina hic i etkisi yok.
    kimileri su dil yavastir bu dil hizlidir diyyr.
    ben pıcbasicpro az bisey biliyom bununla atmega programlayamam dimi.
  • bazı üreticiler 1 saniye de işlenen komut sayısını, bazılarıda 1 komutun ne kadar zamanda gerçekleştirildiğini verirler.

biliyorsun pic xtal frekansını 4e böler. mesela üzerinde 4MHz xtal bulunan pic 1MHz hızında çalışır. buda IPS olarak 1MIPS dir. yani 1µs de bir komut icra edilir fakat her komutun icra süresi aynı olmayabilir. bu süreler için katalog bilgilerine bakabilirsin.

derleyicilerin hızlı veya yavaş olması çözüme giden yolun tek olamamasından kaynaklanıyor. mesela aynı amaca hizmet eden bir kodu C derleyici 10 satırda basic derleyici 20 satırda yazabiliyorsa C basic e göre daha hızlıdır denir...
  • abi
    atmega16 ile ki bu alet 16 mıps oluyormus.
    100ns aralıklarla mux vasitasiyle sinyal yonlenndirmek mumkun mu.
    bi arkadas bu sekilde sira ile 48 tane capasitoru yukledigini soyluyor da. bir nevi sinyali integre etmek gibibir sey yapiyor.
    16 mips lik bir islemci bu kadar hizli bir donguyu yapabilir mi.
    sonucta icide kullancagi bircok komut olacak o komutlari isledikten sonra giris cıkıs pinlerni kullanarak ki 3 pin 8 li mux iciin bir pin mux secimi icin 4 pin i sececek .
    her pin in secimi 1/16 us den asagi olur mu.
    ki her capasitor icin bu 4 pini sececek bunari yapmadan once donguyu tammalayacak 100ns ye icinde bunu tamamlayack ki bir sonraki cap icin secimleri yapabilsin.
    ne dersiniz dedigini yapiyor olma ihtimali var mi.
  • 40 pinli µC ile 48 kapasite mi doldurmuş. ne güzel...
  • abi bu ne demek
    uC ile mux u kontrol ediyor ve gelen sinyali sira ile caps lara veriyor.
    16misp lik islemci 100ns ara ile mux cıkısı secebilir mi
    veya maksimum ne yapabilir.
  • mux ne kadar hızlı olabilir sorusunun cevabını atmega16 nın datasında "Changing Channel or Reference Selection" kısmında bulabilirsin. yanlız bu analog input mux. output mux değil. yani 8 girişten sadece birini A/D modülüne besliyor. mux un çip dışına çıkabilen herhangi bir bağlantısı yok...
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.