Şimdi Ara

ADİL OLMAK NEDİR??? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
9.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Mesela normalde hayvan öldürmeyiz değil mi?

Ama tavuk yeriz sucuk salam sosis vb..

Bunlar hayvanların ölmesi ile gerçekleşen şeyler.Ama normalde ben tavuk yiyorum ama bahçede gördüm mü kesinlikle vurmam ona!Çünkü canı yanar çünkü banda biri vursa benimde canım yanar..Mantık bu!

Vicdan denilen olayda şu kendini onun yerine koyma sanırım..Eğer aynı şey senin başına gelse diye düşündüğünde canın acıyorsa vicdana giriyor :)

Böle ilginç şeyler işte abla göreceli konular...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mr.Lonely

Örneğin;

Bunlar hayvanların ölmesi ile gerçekleşen şeyler.Ama normalde ben tavuk yiyorum ama bahçede gördüm mü kesinlikle vurmam ona!Çünkü canı yanar çünkü banda biri vursa benimde canım yanar..Mantık bu!

Vicdan denilen olayda şu kendini onun yerine koyma sanırım..Eğer aynı şey senin başına gelse diye düşündüğünde canın acıyorsa vicdana giriyor :)

abi bu vicdan oldu..

• Adalet, görevli olduğu bir mevkide eş, dost, arkadaş farkı gözetmeksizin normal insanlara davrandığı gibi davranabilmektir.
  • alinin hakkını aliye velinin hakkını veliye veren adildir
    quote:

Orjinalden alıntı: eylul_mu

ADİL OLMAK NEDİR?

TOPLUM İÇİNDE DOĞRU SAYILAN OLGULAR MI?
    YOKSA TOPLUMA AYKIRI AMA KİŞİYE DOĞRU GELEN SEYİ YAPMAK MI ADİLDİR?
  • quote:

Orjinalden alıntı: wineleven

quote:

Orjinalden alıntı: Mr.Lonely

Örneğin;

abi bu vicdan oldu..

Hocam ne bilim işte adil olmakta vicdanlı olmaktan geçer biraz :)

Karma karışık şeyler işte böle konular açmayın kardeşim bidaha

• quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

etliye sütlüye karışmayan kişi adildir.

bence en buyuk zalimdir o.
  • haklıya hakkını teslim etmektir.

adil köken olarak allahın 99 isminde (esmaül hüsna) dan biridir. (EL-ADL) yanlış hatırlamıyorsam.hak derken kast edilen de islam şeriatı içindedir. gerçekleşen bir olay sonucu kişinin veya toplumun o olay sonrası durumunu ifade eder. mesela evinin bahçesinde petrol çıktı. o amerikada ki adamın hakkı değildir. senini hakkındır. o sadece parasını ödeyerek senin hakkını parasıyla satın alır.

gibi.
  • adalet sadece haklıya hakkını vermek değil, suçluya da cezası neyse yerine getirmektir. adil olmak biz 3. dünya ülkelerinin harcı değil.. hele ki sosyolog geçinen, türk tarihini yeniden yazma zahmetinde bulunmuş, mehmet barlas gibi hayatın her alanına eşit yaklaşma dürüstlüğünde olan biriyle program yapma gafletinde bulunanların, benim sakalım benim özgürlüğüm deyip üniversiden ayrılan, başkasının başörtüsünü sınayan! bu ideolojik bir yaklaşımdır deyen, başkalarında olması gereken hakkı içine işlemiş insan ve inanç düşmanlığıyla yoğuranların harcı değil.
    dediğim gibi insanın adil olup olmadığını bu istikamette belirleyebilirsiniz;
    kendine istediğin şeyi başkasına istemek, yapılmamasını istediğin şeyi yapmamaktır. işte bunun adı "adalet"".
  • haklıya hakkını vermek zaten bu manaya da geliyor suçlunun hakkı cezadır . hak sadece ele geçen kazanç demek değildir.
  • kendine istediğin şeyi başkasına istemek, yapılmamasını istediğin şeyi yapmamaktır. işte bunun adı "adalet"".

Bunu kaç kişi uyguluyor acaba,sadece sözlerde kalıyor adalet.Hırsların prim yaptığı bu zamanda hakkın anlamını unutuyoruz galiba.
  • quote:

Orjinalden alıntı: eylul_mu

ADİL OLMAK NEDİR?

TOPLUM İÇİNDE DOĞRU SAYILAN OLGULAR MI?
    YOKSA TOPLUMA AYKIRI AMA KİŞİYE DOĞRU GELEN SEYİ YAPMAK MI ADİLDİR?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde 'adalet' kelimesinin dört anlamı var.Bunlardan biri şu:Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması.
    Burda önemli olan, hakların belli bir kesim tarafından değil de herkes tarafından kullanılmasının sağlanmasıdır.Bu sağlanabilirse adil olunur.
    Mesela gündemde olan bir konu Çevre Kanunu.TBMM tarafından kabul edilen yeni çevre kanununda şöyle bir madde var; Atık tesisi olmadığı için çevreyi kirleten belediyeler, organize sanayi bölgeleri ve şirketlerle ilgili olarak Türk Ceza Kanununda öngörülen hürriyeti bağlayıcı cezalar, 2 ile 10 yıl arasında ertelenmiştir.
    Yani en az 2 yıl daha bu atıklar çevreye bırakılabilecek.Böylece herkesin yararına değil sadece belli bir kesimin (atık tesisi olmayan fabrikalar,belediyeler vs.) yararına olan bir çevre yasası hazırlanmış oldu.İşte buna adil olmamak diyebiliriz.
    Adaletin tüm dünyaya hakim olması dileğiyle...
    Onur

• Adalet ve adillik tartisiliyor deseler hioc sasrimam cunku herkez bunu tartisiyor fakat kimse bunu tamamen ne anlama geldigini bilmiyor maaalesef,adalet bence insanin kendisine verilen en buyuk nimetelerden biridir fakat insan bunu gunden gune kendi menfaatleri icin kullaniyor.Adaleti ilk once insan kendisinde kullanmayi basarirsa daha sonralari bunu topluma da aktarmayi basarir fakat bugunun insanlari bunu ilk once baskalarinda gormeyi arzularlar bence bu adaletli olmak degil adaletsizligin ta kendisidir
  • Adil olmak için ilk önce bir hükme varmak gerekir adil olunacak şey ile ilgili olarak.Bir hükme varmak içinse olayın tüm boyutları ile bilinmesi gerekir ki adil bir karar verile bilinsin.Ama çok buyuk olasıkla tam olarak olayı kavramış bir şekilde bilebilmek ,her yönü ile olaya hakim olabilmek ''İnsan'' için neredeyse imkansız.Özellikle sosyal ilişkilerimde bu yüzden hüküm vermemeye çalışıyorum.Yanılma (yada eksik bilgi demeliyim)oranım kesinlikle çok yüksek olacaktır.Ama banaGÖRE yada sanaGÖRE,OnaGÖRE bir hüküm veriliyordur tabiki yaşam içerisinde.Mutlak bir adalet ve adillikten bahsedeceksek her şeyi bilen birinin hükmünü ve bu hüküm ile varılan sonuca adil diye biliriz.Beşeri olarak verilen tüm hükümler ve adil olma iddalara bana GÖRE GÖRECELİDİR.
  • KARDEŞ DOĞRU SADECE 1 TANEDİR.AKLIN MANTIĞI OLSAYDI ADİLSİZLİK YAPMAZ İNSANOĞLU...KONUYA GÖRE DE DOĞRULAR TARTIŞILIR.DOĞRUDA SANANE BANANE OLMAZ TAKILDIĞIN BİRŞEY VARSA AÇIKLAYABİLİRİM PM İLE
  • BURADA ANLASILMAYAN BIRSEY YOK AMA SENIN ANLAMADIGIN COK SEY VAR KLARDESIM,BENIM ANLATMAK ISTEDIGIM INSANLARIN ADLETSIZ DAVARNDIGI DEGIL DE ADALETLI OLMAK ISTERKEN ADALETSIZLIGI SECMEKTI,BASKALARINA BAKARAK ONLARIN ADALETSIZ OLDUNU TARTISILMAZ...
  • adil olmak artık anlamını yitirdi gibi geliyor bana,göreceli bir hal aldı artık bu günün insanlarında..bana göre adil olan başkasına adil gelmiyor... c4 arkadaşimiz bir topic te başından geçen bir olay anlatmıştı sahte 50ytl ile ilgili c4 o parayı fark etmeden de olsa o balıkçıya vermiş olsaydı...büyük bir ihtimal soğukta suyun içinde çalışan o balıkçı o parayı bilerek birine vermeye çalışacaktı...çünki çaresiz çünki yapmak zorunda ..yaptığı kişi ise ardından ona adil olmadığını anlatan bir sürü kelime sayacaktı... yani çaresizlik insanlara adil olmayanı.doğru bir sekilde adil kılıyor....
  • Bence adil olmak kişinin kendi vicdanında yaptığı muhasebenin sonucudur.Aslında doğru her insanın yaradılışında vardır her insan neyin doğru olduğunu bilir ama uygular yada uygulamaz
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.