Şimdi Ara

adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
5
Favori
3.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar merhaba. ilgisi olanlar için adım adım 1/35 ölçek maket yapımını burada açıklamalı paylaşıyorum. umarım yararlı ve keyifli olur.

öncelikle kitimiz tamiya m113. tsk dada kullanıldığı için bu modeli tercih ettim

parça kalitesi vs bu konulara çok değinmiyorum ama şunu bilinki her markanın her kiti güzel olacak diye bir kaide yok.

transparan bir kit yapmayı tercih ediyorum ve motoru toplayarak işe başladım. bu motorun kitten çıkan standart hali.

çok sade geldi bana ve internetten yaptığım araştırma doğrultusunda biraz kablo ekleyerek detaylandırmaya çalıştım motoru

BURASI ÇOK ÖNEMLİ ARKADAŞLAR
    motoru detaylandırırken maketimiz in çerçevesinden Sprue stretching tekniği ile kablolar oluşturdum. Bunu özellikle ww2 uçaklarında çok kullanıyorlar.

şu videoyu izleyebilirsiniz tekniği anlamak için
    Flying Dutchmanyoutube
    How-To: "Sprue stretching"
    https://www.youtube.com/watch?v=A80xv0N9Bss

motoru boyamamız bitti arkadaşlar. Kuruduktan sonra yıkama denilen işlemi uygulamalı yapacağız :)

iç kısım boya montaj işleri yarılandı...

iç kısmın bu kadar yoracağını tahmin etmemiştim. özellikle beyaz boya tam bir dert.resimlerden gördüğünüz üzere hala sıkıntı var boyamada. adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :)
    aklınızda olsun arkadaşlar beyaz boyadan uzak durun fırça kullanıyorsanız. veya güzel bir aklirik sprey alıp astar atın, veya direk beyaz sprey kullanın :(

28/07/2016 güncelleme

evet arkadaşlar iç kısmı kapatmak üzereyiz son detaylandırmaları yapacağız
    kuru fırçalama ile sürücü kısmındaki kontrol panelini boyadım ve decal işlemlerini tamamladım. Bunlarla ilgili rehber videolarıda koyuyorum.

bu tekniğe dry brush denmekte
    florymodelsyoutube
    Promodellers dry brushing
    https://www.youtube.com/watch?v=lcIYkCz-Dco

buda decalleri yapıştırıken kullanmamız gereken solüsyonlar. İlla kullanmanıza gerek yok ama daha gerçekçi bir görüntü verirler. özellikle revell kitlerdeki çarşaf gibi kalın decaller için birebirdir.
    Squidgy Bidgeyoutube
    Mircoset and Microsol - For Decals - Modelling Tools
    https://www.youtube.com/watch?v=ne0s2gsW8t0

burada micro set ve sol ile birlikte kullandığım boyaları görüyorsunuz. fırça ve aklirik boya kullanıyorsanız şiddetle bu marka boyaları öneririm. biraz pahalıdır ama sizi üzmezler.

evet decal sonrası nasıl gözüküyor modelimiz ona bakalım

şimdi arkadaşlar modeli model yapan yaşanmışlıktır yani ecnebilerin tabiri ile weathering :)
    sonuçta bu araç savaşta vs kullanılıyormuş ve fabrikadan çıkmış gibi durmasını beklemek anlamsız. bizde bu eskitmenin nasıl yapıldığını işleyeceğiz.

ilk olarak size yıkama hakkında bili vereceğim
    PLASMO - plastic modelsyoutube
    How to Use Washes Oil, Tamiya panel line accent color, Citadel - Great Guide Plastic Models
    https://www.youtube.com/watch?v=FXerpuOthXk

videoda tamiyanın yüksek fiyata satılan hazır setleri var fakat her hobi marketten alacağınız terebentin ve yağlı boya ile bu işi çözebiliriz.

ben raw umber kullandım iç mekanlar için daha uygun olacağını düşündüm. dış mekanlarda siyah kullanacağım. gördüğünüz gibi az miktar yağlıboyayı terebentin ile karıştırıp modele uyguluyoruz.

ve sonuç:

önemli not: decal ve yıkama işlemleri öncesi ve sonrasında vernik atmamız şart. ben şahsen metylan hobby mat sprey vernik kullanıyorum. bazen boyada çatlama yapabiliyor dikkat !

Gece gece modeli kapatmadan rahat edemedim. Şeklide biraz meydana çıktı :)

genelini topladım ufak tefek detaylar ve eskitme çalışmaları kaldı. kısmetse kitten çıkan figürleride yapıp bir diaroma ile süsleyeceğim.

Öncelikle daha önce bahsettiğim dış kısmın yıkama işlemini içten farklı olarak daha az şekilde siyah yağlıboya ile tamamladım

Daha sonra kırtasiye perde satılan toz veya soft pasteli maket bıçağı ile toz hale getirerek weathering uygulamasına geçtim
    Burada biraz abarttim galiba

daha önce bahsettiğim dry brush tekniği ile tüm eskitme işlemlerini tamamladım...

zeminede yavaştan başladım. zemin için çiçekçilerin arajman yaparken kullandıkları kalıp halinde ki süngerimsi malzemeyi kullanıyorum. şekil vermesi kolay ve sprey boya ile kolay boyanıyor...

Zemini inşaatta aldığım kum,kirtasiyelerde bulunan maket çimi ve yosun ile, çiçek Türkali kullanarak tamamladım fakat daha boyanacak

figürleri boyadım. onlarıda yıkama işlemine tabi tutacağım bu sayede daha gerçekçi duracaklar.

BURASI ÖNEMLİ ARKADAŞLAR

1/35 ölçek figürlerde göz vs yapmaya çalışmayın. şöyleki ölçek 1/35 olduğu için gerçekte hayatta 35m den bir insanın gözlerini göremezsiniz. yıkama işlemi ile göz çukurları gölge şeklinde dolacağı için daha iyi sonuç alırsınız.

figürlerle beraber daha önce yaptığım kitlerden elimde kalan malzemelerle biraz afvmizin üzerini doldurdum.

Evet arkadaşlar modelimizi sonunda bitirdim.
    Son olarak iki yan kısımdaki brandaları ıslak mendili boyayyıp evde bulduğum iple bağlayarak tamamladım.

Figürleri sabitlemedim çünkü ilk başta figürlerle daha iyi durucağını düşünmeme rağmen figürsüz daha hoş durduğunu düşünüyorum artık.

kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz. yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.
    devam edecek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erendiz -- 4 Ağustos 2016; 16:02:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erendiz

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Hocam merhaba, yaptınız güzel çalışma benim gibi acemi arkadaşlar için elbette yararlı olacaktır fakat size naçizane tavsiyem, ilk mesajınızı editleyerek adımları paylaşmanız. Aksi halde araya mesajlar girerse karışılık olacak gibi :)
  • Nemmbyhmhy kullanıcısına yanıt
    teşekkürler tavsiye için :) . Uygulamaya geçeceğim sağolun...
  • quote:

teşekkürler tavsiye için :) . Uygulamaya geçeceğim sağolun...
    Özellikle yeni başlayacak arkadaşlar için bolca rehbere ihtiyaç var üstat,güzel çalışma olmuş devamını bekliyoruz..
  • glikoz surubu kullanıcısına yanıt
    teşekkürler daha detaylı olarak anlatmaya çalışacağım
  • Paylaşımınız için teşekkürler hocam özellikle şu yıkama işi gerçekten çok hoşmuş en kısa sürede denemek istiyorum hehe yalnız anladığım kadarıyla gönderdiğiniz videoda yıkama işlemini detayları belli etmek için kullandı, siz yağlı boyayı yaşanmışlık katmak için kullandınız biraz daha bu konuyu detaylandırabilir iseniz sevinirim :) Şimdiden teşekkür ederim
  • Nemmbyhmhy kullanıcısına yanıt
    hocam genelde uçaklarda özellikle jetlerde çok pis olmadıkları için panel aralarında detaylandırma şeklinde oluyor. sonuçta bizim yaptığımız araç tabiri caizse ordunun eşşeği :D özellikle motor kısmında o yüzden bolca kullandım. raw umber rengi seçmemde bu yüzden. ben biraz abartırım gerçekten ama bu modelde kararında gidiyorum sanki

dış kısmın detaykandırma ve eskitme işlemlerinde toz pastellerde kullanıcam. umarım yararlı olur.
  • quote:

hocam genelde uçaklarda özellikle jetlerde çok pis olmadıkları için panel aralarında detaylandırma şeklinde oluyor. sonuçta bizim yaptığımız araç tabiri caizse ordunun eşşeği :D özellikle motor kısmında o yüzden bolca kullandım. raw umber rengi seçmemde bu yüzden. ben biraz abartırım gerçekten ama bu modelde kararında gidiyorum sanki

dış kısmın detaykandırma ve eskitme işlemlerinde toz pastellerde kullanıcam. umarım yararlı olur.
    Hocam sizin yaptığınız çalışma gerçekten göze çok güzel gözüküyor hehe :) Yolladığınız yıkama videosunda da en sonda yağlı boya kullanıyor sanırım. Bu işte biraz daha profesyonel olduktan sonra mı yağlı boyaya geçiliyor pek anlayamadım. Eleman önce tamiyanın malzemelerini kullanarak başladım felan diyordu ki eğer öyleyse bende onlardan alıp deneye deneye öğrenmeyi amaçlıyorum. Diğer bir sorumda önemli not yanında yazdığınız vernikleme işlemi. Videoda öyle bir işlem yapmıyor sanırım her model için mi geçerli bu vernikleme işlemi? :)

• Tamiyanin yaptığı aynı şeyi siseleyip satmak bence. Weathering setleri ile yapılan herşeyi ben toz pastelledw yapıyorum tercih sizin. Vernik şart hocam. Sırası şöyle boya-vernik-dekal-vernik-weathering- vernik.
  • quote:

Tamiyanin yaptığı aynı şeyi siseleyip satmak bence. Weathering setleri ile yapılan herşeyi ben toz pastelledw yapıyorum tercih sizin. Vernik şart hocam. Sırası şöyle boya-vernik-dekal-vernik-weathering- vernik.
    Şu pastel boya ile eskitme iyi olmuş.Bende denemeyi düşünüyorum.
    Emeğne sağlık, çok iyi bir çalışma olmuş.+1
  • Paketlerde ki kahve rengi uygulama benimde memnun etti fakat ust kısımlardaki paneller için kullandığım beyaz ve sarı biraz siritti sanki. Teşekkürler
  • quote:

Paketlerde ki kahve rengi uygulama benimde memnun etti fakat ust kısımlardaki paneller için kullandığım beyaz ve sarı biraz siritti sanki. Teşekkürler
    01.08.2016 güncel...
  • quote:

Tamiyanin yaptığı aynı şeyi siseleyip satmak bence. Weathering setleri ile yapılan herşeyi ben toz pastelledw yapıyorum tercih sizin. Vernik şart hocam. Sırası şöyle boya-vernik-dekal-vernik-weathering- vernik.

Vernik olarak siz ne kullanıyorsunuz peki hocam :) Ben zamanında tamiyanın ps-55 flat clear diye bi mat verniğini almışım bunu kullanmam uygun olur mu? Çalışmanızda çok güzel gidiyor ellerinize sağlık hehe
  • Açıkçası ben ucuz olduğu için meylan hobby vernik kullanıyorum. Tamiya sonuçta bu iş için vernik üretiyor. Dikkat etmeniz gereken aklirikler ve enamel boyalar için ayrı vernikler vardır. Kullandığınız boyaya göre vernik seçmeli siniz
  • quote:

Açıkçası ben ucuz olduğu için meylan hobby vernik kullanıyorum. Tamiya sonuçta bu iş için vernik üretiyor. Dikkat etmeniz gereken aklirikler ve enamel boyalar için ayrı vernikler vardır. Kullandığınız boyaya göre vernik seçmeli siniz
    Teşekkür ederim hocam deneyip sonucu paylaşırım ^^
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nemmbyhmhy

Teşekkür ederim hocam deneyip sonucu paylaşırım ^^

Alıntıları Göster
    kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz. yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.
    devam edecek...
  • Diorama teknikleri bekliyorum Boeing B-17 yi öyle yapacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoraMD

Diorama teknikleri bekliyorum Boeing B-17 yi öyle yapacağım
    tebrik ederim. benim ufaklıklar büyüsün bende çok istiyorum maketle uğraşmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 112600

tebrik ederim. benim ufaklıklar büyüsün bende çok istiyorum maketle uğraşmak.

Alıntıları Göster
    Merhaba ben de maketçiliği hobi edinmek istiyorum.Daha önceden hiç tecrübem yok.Bana başlangıç için bir kit ve bu işi kolaylaştıracak almam gereken alet edevat tavsiye edebilir misiniz?
  • eline sağlık kardeş. bende bugün u47 denizaltı aldım onunla başlıcam. hadi hayırlısı :D
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.