Şimdi Ara

adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
5
Favori
3.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Süper olmuş eline sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erendiz

kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz. yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.
    devam edecek...

Merhaba,

yaptığınızı görünce çok imrendim ve hafta sonu revell'in hazır set bir uçak maketini alıp yaptım.Bence fena da olmadı ama tabi eksikleri ve hataları var. Size sormama gereken şeyler de var ayrıca. Cevap verirseniz memnun olurum.

1- izlediğim videolar hem bu setlerden çıkan ince uçlu yapıştırıcıyı kullanıyorlar , hem de parçaların üst kısmına oje tarzı bir yapıştırıcı kullanıyorlar. Farkı nedir?

2- Vernik şart mıdır?

3- Boyaları fırça ile sürdüm , bazı yerlerde renk eksikliğim olduğundan kırtasiyeden aldığım Acrilic boyayı kullandım. (füze uçları , koltukta falan) Çok da güzel durdu. sonradan bu boya sıkıntı yaratır mı? Bir de revell boyası ile aynı verniği kullanabilir miyim?

4- Yapıştırıcı - boya ve vernik harici almam gereken başka bir solüsyon vs tarzı birşey var mı?

Foto atamıyorum ama instagram adresim : kfycuneyt oradan bakma şansınız olur.

adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :)
     adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :)

• kfycuneyt kullanıcısına yanıt
    revell in sizdeki yapıştırıcısı çok güçlü ve ince parçaları eritiyor. genelde büyük parçaların yapıştırma işlemlerinde kullanıyoruz onu. fark bu.

vernik şart. özellikle decallerden önce bir kat vernik atılır. aklirik boyanızın kalkmasınıda engeller, modelin bitiminde hem boyayı korur hemde ortaya çıkarır.

kırtasiyeden aldığınız o boyalar ufak yerlerde sıkıntı çıkarmıyor. bende kullandım. özellikle kırmızı rengi stop lambaları gibi şeylerde harika oluyor fakat yüzey boyanmıyor o boyalarla. Boyada paraya kıyın en azından ana renkleri vallejo aklirik alın. bu arada boyayı tek katta kalın kalın sürüp acele etmiyoruz, uçağınız panel çizgileri boya ile kapanmış. en azından resimlerden ben öyle gördüm.:) sizdeki revel boyalarını süt kıvamında olacak şekilde su ile inceltebilirsiniz. enamel boylar tiner ile inceltilir dikkat edin yalnız. füze ucunda düz gitmemiş mesela yaptığınız boyama. o kısımlarda maskeleme bandı kullanabilirsiniz. dikkatli kullandığınız sürece kırtasiyelerde ki maskeleme bantları bile olur. bu videoda örneği mevcut
    RCROME HOBBIESyoutube
    Scale Modelling Basics: Masking Tape
    https://www.youtube.com/watch?v=uEizqdMdLrc

maket bıçağınız çok kullanışlı değil. kalem tipi olanlardan almanızı öneririm.
    benim konuyu tekrar bir incelerseniz kullandığım malzemelerin hepsi mevcut, yardımcı olacaktır size.

iyi modeller dilerim...

• erendiz kullanıcısına yanıt
    Abicim çok teşekkür ederim :) sonunda net bir şekilde bilgi aldım. Tamam forumu bol bol okudum ama o kadar çok bilgi var ki hangisini kullanacağıı şaşırıyor insan.

Dediğiniz gibi panel çizgileri hepten kayboldu , bir kısmını falçata ve kurşun kalemle belirginleştirdim.

revell airbrush tüplü modeli aldım, yorumunuzu yeni gördüm :( Hiç memnun kalmadım. ayarını yapsam bile dalgalı veya dengesiz yoğunlukta püskürtme yapıyor. Fakat ben kitin içinden çıkan boyayı kullandım. Bir de dediğiniz boya ile deneyeceğim.

Yapıştırıcı ve vernik için model ismi verir misiniz?
    rica ederim...

panel çizgileri boyayı ince attığınız süre sıkıntı olmaz. revellin o kutudan çıkan boyaları çok dandik. fırçayla bile zor atılıyor airbrush için ise hiç uygun değil. yine vallejo air serisi kullanabilirsin.

airbrush ile boyamaya devam edeceksen ön maskelemeyide öğrenmen lazım. preshadeing deniyor buna.

şu videoyu bir izle bence
    Genessis Modelsyoutube
    Pre-Shading Panel Lines With An Airbrush : Tutorial
    https://www.youtube.com/watch?v=q3vZZEwkjXQ

• erendiz kullanıcısına yanıt
    İkinci yaptığım aşağıda. Sormam gereken birkaç konu var. Bilgi verebilirsen beni çok mutlu edersin.

(model çok küçüktü boyamada sıkıntı yaşadım, ama amaç biraz da diorama çalışması yapmaktı)

1- Revell starter set ile boyama yapmak için hangi model boya kullanmam lazım? Bir de ayarını bir türlü yapamadım, çok kuvvetli püskürtme yapıyor. Genel özelliği midir? ayarda mı sorun yaşıyorum.

2- Sprey vernik aldım ama maketin üstünde damla damla kalıyor. Sanırım yanlış model vernik aldım. Hangi marka modeli tercih etmeliyim.

3- Revell Contaqta aldım iki tane. Sanırım dediğiniz yapıştırıcı buydu ama ikisininde dibinde birkaç ml var. Aldığım ürünler mi sıkıntılı , yoksa sulandırıp falan mı çoğaltıyoruz bunları :)

4- Maskeleme soracaktım ama önce bir videolarını izleyeyim.

5- Eskitme için kuru pastel,deterjan ve su karışımı kullanımı gördüm. Başka yöntemler var mıdır?

Teşekkür ederim :)

adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :)

Mat vernik bunu kullanabilirsin. Fakat bu aklirik boyalar için kullanılabilir ve her aklirik boya ile uyumlu olacak diye bir kaide yok. Ben vallejo boyalar ile kullanıyorum sıkıntı yaratmıyor. Başka markalarda çatlama ve kabarma yapabilir.

Revell alma demiştim :) ayar yok malesef. Tüpteki basınç neyse oda o şekilde basıyor. Tabancasıda single action. Tabancadanda ayarlama yapamazsın. Double action bir tabanca ve hava kompresörü alman lazım. Revellle olacak iş değil.

Bahsettiğim yapıştırıcılar şu videodakiler. Farklarınıda anlatıyor arkadaş
    Plastic kit freakyoutube
    The differents between Normal Cement and extra thin cement
    https://www.youtube.com/watch?v=5TwFxTEUf2s

Aracına ve amacına göre bir çok eskitme tekniği var. Sen ne istediğini bana sor hocam elimden geldiği kadar yönlendiririm seni. Bu arada slikon kullanmışsın denizde :) Benden söylemsi bir zaman sonra silikon kararma yapıyor. ( Deneyim ile sabittir )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erendiz -- 1 Şubat 2017; 12:29:37 >

• Son çalışmam bu . Bu küçük çalışmaları biraz malzemeleri tanıma amaçlı yapıyorum. Ama orjinalleri fotoğraflardan daha iyi , bu yaptığımın kasasını da siyaha boyayıp vernik atacağım. En büyük sıkıntım maketi boyamayla ilgili. sanırım yine kalın boyamışım :D

Size danışmak istediğim revell'in maket askerleri dışında satın alabileceğim insan figürü vb eşya figürlerini nereden temin edebilirim. Hobmarketi.com'da fiyatlar el yakıyor.

Bir de bazı objeleri ben yapıp boyamak istiyorum. ne çeşit malzemeyi şekillendirebilirim?

adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) @erendiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kfycuneyt -- 3 Şubat 2017; 14:5:27 >

Elinize sağlık yavaş yavaş daha iyi olacaksınız.

Bakın boya asla bir günde bitmez. Önce astar ince kat atıcak 1 gün bekleyecek, sonra diğer katı atacak, yine kapanmazsa 1 gün bekleyip diğer katı atacaksınız. daha sonra vernik için yine 1 gün bekleyeceksiniz. Çok aceleci olmayın.

Hobi malzemelerinin ucuzu malesef olmuyor. Çeşit olarak hobbytime ı önerebilirim.

obje ne yapmak istiyorsunuz ? malzemeler değişir amaca göre
  •  adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :) adım adım maket yapıyoruz rehber niteliğinde :)

• Merhaba Revell Corvette C5R için Revell 54 akrilik boya alacaktım ama vallejonun fırçayla boyamada daha iyi olduğunu duydum. Bu boyayla ilgili tek sıkıntı mat olması. Sorum şu: Mat boyayla parlak vernik kullabilir miyim? Araba üzerindeki görüntüsü nasıl olur?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.