Şimdi Ara

AMD : biz size 350 dolara 6950X veriyoruz dedi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
0
Favori
4.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: techniquest35

Ya hocam şu çekirdek karşılaştırmalarına merak salanlardan mısınız siz de? Neden anlam vermiyorsunuz. Amd Fx serisinde de 6 ve ya 8 çekirdek işlemci çıkardı ama adam 8320 veya 8350 yerine gidip yine i3 6100 alıyor(örnek veriyorum meselâ). Çekirdekfalan iş görmüyor yani. Ha çoklu çekirdek isteyen oyunlarda bir nebze artıl gösterir tabi çok çekirdekli işlemciler. Ama şu an halâ tek çekirdeğe bakıyor çoğu oyun. Onu da geçtim Ben sallamadım maalesef yine aynı olacakları göz önüne seriyorum. Bu tabi benim düşüncem. Umarım ben yanıalırım da i7 6700 seviyesinde diye bahsettiğiniz SR3 'ü ucuz fiyattan almak nasip olur ve de i7 6700 kullanmış oluruz. Ama sanmıyorum tabi.

Ben çekirdek meraklısı değilim sen benim dediğimi anlamadın.

Şu anki durum Fx serisinden daha farklı.Mesela şurdan örnek veriyim yanlış hatırlamıyorsam Fx8320 veya Fx8350 ile i7 2600k'nın Cinebench'teki yada renderdeki performansları birbirine yakın.

Ama olay şu ki Amd 8 çekirdek İntel 4c/4t.Benim bildiğim 4 thread %30 gibi bir performans sağlıyor yani ortalama farazi konuşuyorum İntel 5 çekirdekle Amd'nin 8 çekirdekle verdiği performansın aynısını veriyordu.Tabiki de oyunlarda İntel acayip performans sağladı tek çekirdek performansı iyi olduğundan.

Ama burda durum farklı şu an ortamlar eşit çekirdek ve iş parçacıkları aynı sayıda.İntel'in son çıkardığı 8c/16t işlemciye Amd'de 8c/16t işlemci ile Blender'da olsa aynı performanstalar nerdeyse.

Yani bu sefer Fx gibi bir rezillik yaşanmaması gerek.Yaşanması için Amd'nin 10c/20t yada 12c/24t işlemcisi anca İntel'in 8c/16t işlemcisi ile aynı performansı verseydi Fx gibi bir rezillik beklenirdi çok rahatlıkla.

Zaten adamlar bu gösteriyi blender testini o yüzden yaptılar İntel'i az çok yakaladıklarını göstermek için.Tek çekirdek performansı biraz düşük kalsa bile İ5 6500-6600 tarzı işlemcilerle aynı seviyede olmaz çünkü bazı oyunlarda özellikle online mesela i5 ile i7 arasında farklar oluyor akıcılık ve fps bakımından yani aynı segmentte değiller.

Ben %10-15 civarı oc yapılarak i7 6700 performansı verebilecek fiyatıda i7 6700'den 150-200 tl daha ucuz olacak bir işlemci bekliyorum açıkcası aşağısı hüsran olur zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Daha hiçbir şey ortaya çıkmış değil. Önceki Cinebench sonuçlarının sahte olduğu ortaya çıktı. 7350K işlemcisi bile çekirdek başına 200 cinebench puanınını aşamıyorken, AMD rakibinin karşısında bilinmezliğe yol alıyor değil; pekala hedef ortada.
  • qaanx kullanıcısına yanıt
    Biz de umuyoruz o performansları yakalasın da uygun fiyatlara güzel işlemciler alalım. Ne diyelim bu sefer hüsran olmaz inşallah. Ben rakipteyken bakalım ilk alanların kullanıcı deneyimlerine bakacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Yav he he...Bu cevabı AMD işlemcileri gelince sana açarım..Şimdi tartışmayı uzatmadan ikile..
  • togi1975 kullanıcısına yanıt
    Sizin 980Ti'lerin fiyatı ne oldu? 3000tl'ye alıcı bulabildiniz mi?
    Mert Efendi,

Ben hayatımda 980 ti kullanmadım, hayatımda bir işlemciye o kadar para verecek imkanım olmadı..
    Şimdi boşa olta atıp tartışma yaratmaya çalışma, ikileyemiyorsan 3 tak, vurdur..belki gidersin..
    Senin gibi bir troll ile uğraşacak vaktim yok, dediğim gibi , amd işlemcilerin çıkışını bekle az sabır..
    O zaman parası sizi niye ilgilendiriyor?
    Mert Efendi,

Burası işlemci bölümü,980ti parası ile işlemcinin ne alakası var..
    Bloklanmaya yaklaştın bu boş muhabbetin ile..Ben Amd işlemcilerin tahmini fiyatını yazdım, sen bana olta atıp 980ti yazdın.
    Al kendini git arkadaşım, konular sizin gibi troller yüzünden boş tartışma meydanına dönüyor..
    Senin de karşıt bir argumanın var ise işlemci fiyatları ile ilgili yazarsın..Onun ötesi yok..
    Boş muhabbet yapma..
    Bilmem, senin imzan ile tercihlerin arasında ne alaka var peki?
    Mert Efendi,

GTX 1060 kullanıyorum, i5 6600k işlemcim var..
    Tecihlerim bu, eğer, zen ben 10 ay önce bilgisayar toplar iken 200 usd fiyat ile çıksa, direkt düşünmeden alırdım..Çünkü i5 6600k ya 310 usd para verdim
    Ama o zaman zen yoktu ve esamesi de okunmuyordu, ben tercihimi amd muadili olmadığından i5 6600k dan yana kullandım (bilgisayar toplamam gerekiyordu)
    Amd zeni alanlara hayırlı olsun..
    Bu arada Kendi sistemi mi satmaya çalışacağımı nereden çıkarttın?

Dediğim gibi ben sana adam gibi uzun uzadıya açıklama yazıyorum, trollüğü bırakmazsan bloklanacaksın..
    Soru sorma adabında bile trollük var, biraz insan olmaya çalış..
    İmzam ve tercihlerimde tutarlıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi togi1975 -- 21 Aralık 2016; 17:32:25 >
    Güle güle kullan da niye milletin kursağında bırakmaya çalışıyorsun sen treni kaçırdıysan? Bırak...
    Yav he he ...benim demem ile milletin kursağında kaldı, bak çocuk, ben trene bineli çok oldu, 10 aydırda, keyfini sürüyorum..Hiç de şikayetçi değilim..Çıkacak bir ekipman ile ilgili düşünceleri paylaşmak forumların asıl amacı, sen ben ile tartışmaya çalışmaktan başka ne yapıyorsun şu anda..Asıl sen bırak bu trollükleri çocuk..yaz fiyat beklentini çıktıktan sonra tartışalım, boş muhabbete gerek yok..
    Sen inanıyormusun 6950x ayarında işlemcinin 350 usd ye çıkacağına? yaz bakalım çocuk..
    Seninle kıran kırana tahmini fiyat pazarlığına girebilmeyi isterdim.
    Kardeşim 6950x lafı hiçbir zaman edilmedi. O başlığı açan arkadaşın yorumu olmuş. New Horizon etkinliğinde AMD 8/16 Ryzen işlemcisini bir takım testlerden geçirdi ve bu testlerin hepsinde Ryzen 6900k ile aynı ya da daha iyi performans gösterdi. Elbette bir işlemci üreticisi kendisine en uygun testleri seçecektir bu açıdan biraz daha farklı bir sonuçla karşılaşabiliriz ancak; 16 thread şeklinde çalışan 8 adet zen mimarili çekirdeği içerisinde barındıran bir mikro işlemci, yine 16 thread şeklinde çalışan ve 8 adet Broadwell-E(14 nm teknolojisi ile üretilen Haswell yani 4.nesil Core i) çekirdeğinden oluşan bir mikro işlemci ile karşılaştırılıp bir benchmarkta geçiyorsa bu iki işlemcinin genel performansı hakkında iki fikre sahip olabiliri;

1-AMD standart bir uygulama seçti, diğer benchmarklarda da bu tarz bir üstünlük yakalayacaktır ve Ryzen 6900K'dan genel itibariyle şu anki optimizasyon eksikleri yaşayan ve piyasaya çıkışta daha yukarı çıkması muhtemel olan 3,4 Ghz'lik frekansta bile %5-10 arası daha bir işlemci olacaktır. Haliyle piyasaya çıktığında bu fark optimizasyon, saat hızı artışları, boost gibi faktörlerle %15-20 civarına çıkacaktır.
    2-AMD kendisine en uygun olan benchmarkları seçtiğinden ve Ryzen'in bu seçilen benchmarklardan %15 hatta %20'ye kadar daha düşük performans sergilediği benchmarklar aslında mevcut olduğundan Ryzen son yapılan optimizasyonlar ve frekans hızlandırmaları ve boost teknolojisiyle 6900k'den yer yer daha iyi genelde de eşit seviyede performans gösteren aynı seviyede bir işlemci olacaktır(Bana mantıklı gelen bu, 6900k'yi geçmeleri too good to be true yani gerçek olmak için fazla iyi olarak gözüküyor benim gözüme).

SR5 ve SR3 muhabbetine geri dönecek olursak 8 Zen çekirdeği taşıyan işlemci tek çekirdek performansı olarak 8 Broadwell-E çekirdeği taşıyan 6900k'yi yakaladıysa SR3 ve SR5 gibi çözümlerin de Broadwell-Skylake-Kaby Lake arası(ki üçü neredeyse aynı) 4 çekirdek performansına sahip olacağını tahmin etmek pek güç değil. SR3 7700K, SR5 6800K(muhtemelen 6850k ile 6800k arasında 6800k'ye biraz daha yakın olur), SR7 6900K muadili olacaktır. Bu ayan beyan ortada... Ryzen'in ne olduğu henüz belli değil. Benim tahminim SR7 Extreme olarak isimlendirilen işlemcinin adı Ryzen ve son yapılan optimizasyonlarla birlikte 6900k'dan her alanda %10 civarı daha üstün bir işlemci olacak.

Fiyatlar oldukça mantıklı duruyor. Şöyle ki;

Ryzen 500 USD 20 USD(Silicon Lottery kazananı çipler özel olarak seçilerek Ryzen yapılacaktır)
    SR7 350 USD 20 USD
    SR5 250 USD 16 USD
    SR3 150 USD 12 USD

Paketleme materyaliydi, garanti belgesiydi, stok soğutucusuydu derken maliyetlere en fazla 6-7 USD daha eklenir

Görünüşe göre AMD her alanda Intel/2 fiyat uygulama niyetinde. Çip üreten şirketlerin hammadde maliyetinin komik ücretler olduğunu unutmadan yorum yapmak lazım. Yukarıda tahmini maliyetleri yazdım bunlar benim değil, anandtech vs. gibi forumlarda yazan çip sektörü çalışanları vs.nin 14nm'de zar alanı temelli verdiği kabataslak fiyatlardır. Maliyetler böyleyken AMD SR7'yi 200 USD'ye bile satsa yüksek bir kar marjıyla para kazanır. Şu anda çaresiz bir durumda olduğu için yarı fiyat politikası izleyeceğini söylüyorlar ve bu gayet doğal. Siz intelin fiyatlarını çipin hakettiği fiyat olarak düşünmeyin. Doğru düzgün oyun oynamak isteyen bir kişinin şu anda Intel dışında bir tercihi yok, bu sebeple de Intel kafasına göre fiyatları şişiriyor. Yoksa bir işlemci 1000 Dolara satılamaz. Hadi sattın diyelim... Bu işlemci tartışmasız en iyisi olmak durumunda. E 6950x çıktı? Onu daha da pahalı yaptılar... Niye? Çünkü rakip yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 21 Aralık 2016; 18:44:21 >

• OFFFF BIKTIM BU INTEL NVIDIA FANLARINDAN..RYZENİN ZATEN PERFORMANSI AZ ÇOK BELLİ DAHA NEYİN DERDİNDESİNİZ İŞLEMCİ MÜKEMMEL İŞTE :) RX480 DEN SONRA GTX 970 LERİ ELLERİNDE KALAN ZAVALLILAR GURUBU GİBİ KALACAK 1000 DOLARI İNTELE BAYILANLAR
  • aradaki 200tl farka sebep kimse amd almaz...
  • crazy585858 kullanıcısına yanıt
    ''Nvidia pahali, Intel kazikci'' bu tur dusunceleri asin artik Amd'nin de fiyat olarak Nvidia'dan da Intel'den de geri kaldigi yok hem pahali hemde hizmet kalitesi kotu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Kardeşim 6950x lafı hiçbir zaman edilmedi. O başlığı açan arkadaşın yorumu olmuş. New Horizon etkinliğinde AMD 8/16 Ryzen işlemcisini bir takım testlerden geçirdi ve bu testlerin hepsinde Ryzen 6900k ile aynı ya da daha iyi performans gösterdi. Elbette bir işlemci üreticisi kendisine en uygun testleri seçecektir bu açıdan biraz daha farklı bir sonuçla karşılaşabiliriz ancak; 16 thread şeklinde çalışan 8 adet zen mimarili çekirdeği içerisinde barındıran bir mikro işlemci, yine 16 thread şeklinde çalışan ve 8 adet Broadwell-E(14 nm teknolojisi ile üretilen Haswell yani 4.nesil Core i) çekirdeğinden oluşan bir mikro işlemci ile karşılaştırılıp bir benchmarkta geçiyorsa bu iki işlemcinin genel performansı hakkında iki fikre sahip olabiliri;

1-AMD standart bir uygulama seçti, diğer benchmarklarda da bu tarz bir üstünlük yakalayacaktır ve Ryzen 6900K'dan genel itibariyle şu anki optimizasyon eksikleri yaşayan ve piyasaya çıkışta daha yukarı çıkması muhtemel olan 3,4 Ghz'lik frekansta bile %5-10 arası daha bir işlemci olacaktır. Haliyle piyasaya çıktığında bu fark optimizasyon, saat hızı artışları, boost gibi faktörlerle %15-20 civarına çıkacaktır.
    2-AMD kendisine en uygun olan benchmarkları seçtiğinden ve Ryzen'in bu seçilen benchmarklardan %15 hatta %20'ye kadar daha düşük performans sergilediği benchmarklar aslında mevcut olduğundan Ryzen son yapılan optimizasyonlar ve frekans hızlandırmaları ve boost teknolojisiyle 6900k'den yer yer daha iyi genelde de eşit seviyede performans gösteren aynı seviyede bir işlemci olacaktır(Bana mantıklı gelen bu, 6900k'yi geçmeleri too good to be true yani gerçek olmak için fazla iyi olarak gözüküyor benim gözüme).

SR5 ve SR3 muhabbetine geri dönecek olursak 8 Zen çekirdeği taşıyan işlemci tek çekirdek performansı olarak 8 Broadwell-E çekirdeği taşıyan 6900k'yi yakaladıysa SR3 ve SR5 gibi çözümlerin de Broadwell-Skylake-Kaby Lake arası(ki üçü neredeyse aynı) 4 çekirdek performansına sahip olacağını tahmin etmek pek güç değil. SR3 7700K, SR5 6800K(muhtemelen 6850k ile 6800k arasında 6800k'ye biraz daha yakın olur), SR7 6900K muadili olacaktır. Bu ayan beyan ortada... Ryzen'in ne olduğu henüz belli değil. Benim tahminim SR7 Extreme olarak isimlendirilen işlemcinin adı Ryzen ve son yapılan optimizasyonlarla birlikte 6900k'dan her alanda %10 civarı daha üstün bir işlemci olacak.

Fiyatlar oldukça mantıklı duruyor. Şöyle ki;

Ryzen 500 USD 20 USD(Silicon Lottery kazananı çipler özel olarak seçilerek Ryzen yapılacaktır)
    SR7 350 USD 20 USD
    SR5 250 USD 16 USD
    SR3 150 USD 12 USD

Paketleme materyaliydi, garanti belgesiydi, stok soğutucusuydu derken maliyetlere en fazla 6-7 USD daha eklenir

Görünüşe göre AMD her alanda Intel/2 fiyat uygulama niyetinde. Çip üreten şirketlerin hammadde maliyetinin komik ücretler olduğunu unutmadan yorum yapmak lazım. Yukarıda tahmini maliyetleri yazdım bunlar benim değil, anandtech vs. gibi forumlarda yazan çip sektörü çalışanları vs.nin 14nm'de zar alanı temelli verdiği kabataslak fiyatlardır. Maliyetler böyleyken AMD SR7'yi 200 USD'ye bile satsa yüksek bir kar marjıyla para kazanır. Şu anda çaresiz bir durumda olduğu için yarı fiyat politikası izleyeceğini söylüyorlar ve bu gayet doğal. Siz intelin fiyatlarını çipin hakettiği fiyat olarak düşünmeyin. Doğru düzgün oyun oynamak isteyen bir kişinin şu anda Intel dışında bir tercihi yok, bu sebeple de Intel kafasına göre fiyatları şişiriyor. Yoksa bir işlemci 1000 Dolara satılamaz. Hadi sattın diyelim... Bu işlemci tartışmasız en iyisi olmak durumunda. E 6950x çıktı? Onu daha da pahalı yaptılar... Niye? Çünkü rakip yok.

6700k yı tokatlayacak işlemciler 150 dolar mı olacak ?

• Hocam işlemci çıkmadan bunu bilemeyiz. Ancak AMD yaptığı sunumlarda vs. büyük bir katakulli yapmadıysa, görünen sonuçlara göre oyun performansı olarak 150 USD'lik işlemcinin her halükarda 6600k'den gözle görülür derecede daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Benim çıkarımım 4 çekirdekli Zen'in 6700k seviyesinde olacağı yönünde ancak diyelim ki yanıldım; fark hiçbir şart altında %10'dan fazla olmayacaktır. Bu işin performans kısmı. Fiyat konusunda da bir sürpriz olabilir. Biz ürün çıkana kadar RX 470'in fiyatını 150 USD olarak biliyorduk, ürünün satışına başlandığı gün fiyatın 180 USD olduğunu gördük. İşlemcide de benzer bir durum yaşayabiliriz. AMD de en nihayetinde hayır kurumu değil, arz edebildikleri üretim hacminin tamamını sattığı bir durumda işlemcilerini olabilecek en yüksek fiyattan satmak ister.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 21 Aralık 2016; 19:49:19 >
  • Beyler Ryzen'larin 8 cekirdekli 16 izlekli modeli Extreme serisi olmamasina ragmen i7 6700 K'la ayni performansi veriyor hatta az farkla geciyor iste AMD'nin her zaman ki gibi FP basarisi ayni Athlon 64'teki gibi.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.