Şimdi Ara

amd işlemci alacağım elektriğe zam kapıda vazgeçmek üzereyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi akşamlar az önce show haberde izledim elektriğe yılbaşından beri toplam %46 zam yapıldığını yeni zammınsa kapıda olduğunu söylüyordu bende perşembe günü kendime yeni işlemci almayı düşünüyordum şu anda kullandığım işlemci amd athlon 1120 45W den anakartım desteklediği için phenom 9950 (140w) ye terfi etmeyi düşünüyordum acaba bu terfiden vazgeçip komple sistemi değiştirsem anakartımıda satıp E8500 (65w) gibi bir işlemci alsam gireceğim zarara değer mi E8500 ile phenom 9950 nin performansını alabilir miyim ? lütfen overclock yapmayacağımıda göz önünde alıp o şekilde cevap verirseniz sevinirim şu anda kullandığım anakart 780G chipsetli oyun oynamıyorum en çok kullandığım virtual pc veya vmware de aynı anda 2 veya 4 arası sanal makine kullanmam gerektiği için 4 çekirdekli phenomun bana daha fazla artısı olacağını düşünüyorum yoksa tamamen yanlış bir fikir mi aynı şekilde intel E8500 ilede benzer performans alabilir miyim ? şu anda elimde phenom 9950 parası var artı intele geçsem bile harici ekran kartına veremeyeceğim için şu andaki anakartımı satıp yerine onboard vgası bulunan bir G31 li sistem kurabilirim , çok acayip kararsız durumdayım arkadaşlar yorumlarınızı ve tavsiyelerini bekliyorum, benim aklımda amd nin şu anki en üst işlemcisi olduğu için phenom 9950 vardı ama bu elektrik zamlarıda durumu iyice zora soktu , şimdi yine tekrardan ısrarla söylüyorum benim için önemli olan default hızlarda güçlü olarak çalışan ve az harcayan bir işlemci düşünüyorum lütfen intel E7XXX serisi bi işlemci alıp overclock yapsan daha iyi olur demeyin yukardada bahsettiğim gibi , birde intele geçtiğimde default hızlarda E8500 + G31 sistem diğer yanda amd780G phenom 9950 hangisinde genel performans iyi olur bilemiyorum ayrıca phenom 9950 alırsam şu anda elektriğe ayda 60 ytl veriyorsam bu değer 80 ytl ye çıkacaksa gerçekten hiç almam daha iyi napsam bi türlü, çok kararsızım delirme noktasına geldim yetti artık ELEKTRİĞE ZAM YAPANA AMD YE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Gorgoroth_ -- 16 Eylül 2008; 0:06:49 >

• az önce G31 anakartları inceledimde üzerlerinde ie 1394 girişlerinin olmadığını gördüm bu şu anda kullandığım 780G anakartıma göre büyük bir dezavantaj çünkü sony kameramla video capture yaptığımı unuttum o zaman intelde benim yapabileceğim üzerinde ie 1394 girişi bulunan uygun fiyatlı bi anakart + harici ekran kartı ilave masraf çıkartacak

YOK YOK EN İYİSİ BEN BU INTELE UPGRADE İŞİNDEN VAZGEÇİP PHENOM 9950 Yİ ALIP YERİME OTURSAM DAHA İYİ OLUCAK YOKSA BAYAA Bİ ZARARLI ÇIKACAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Gorgoroth_ -- 15 Eylül 2008; 20:23:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Gorgoroth_

az önce G31 anakartları inceledimde üzerlerinde ie 1394 girişlerinin olmadığını gördüm bu şu anda kullandığım 780G anakartıma göre büyük bir dezavantaj çünkü sony kameramla video capture yaptığımı unuttum o zaman intelde benim yapabileceğim üzerinde ie 1394 girişi bulunan uygun fiyatlı bi anakart + harici ekran kartı ilave masraf çıkartacak

YOK YOK EN İYİSİ BEN BU INTELE UPGRADE İŞİNDEN VAZGEÇİP PHENOM 9950 Yİ ALIP YERİME OTURSAM DAHA İYİ OLUCAK YOKSA BAYAA Bİ ZARARLI ÇIKACAM
    intelin o işlemcisi az yakıyor olabilir ama mb+cpu güç tüketiminde amd daha başarılı ve tabiki aynı anda 3 4 vm kullnaıyorsan al bi 9950 keyfine bak..

• quote:

Orijinalden alıntı: madmaxzek

intelin o işlemcisi az yakıyor olabilir ama mb+cpu güç tüketiminde amd daha başarılı ve tabiki aynı anda 3 4 vm kullnaıyorsan al bi 9950 keyfine bak..

Alıntıları Göster
    Elektriğe gelen zamdan ben de dahil pek çok kişi muzdarip. Her neyse. AMD işlemciler düşündüğün kadar fazla enerji harcamıyor. AMD X4 modellerinin en üst işlemcisine bakıp çok harcıyor demek de biraz garip yani. Çünkü Phenom X4 9550 / 9650 / 9750 yaklaşık olarak 95W enerji tüketiyor. Yine Phenom X4 9150e / 9350 işlemcileri 65W enerji tüketimine sahipler (şu anda en tasarruflu dört çekirdek). Bu değerler Intel dört çekirdeklilerinde 95W civarındadır.

Aynı anda dört VP nasıl açıyorsun ve ne yapıyorsun bilmiyorum ama çift çekirdek tercih etmen pek yararına olmaz. Dört çekirdek tercih etmen daha doğru olur.

780G çipseti üzerindeki ekran kartı genelde oyun oynamayan, daha çok ofis uygulamaları ile uğraşan ya da ekran kartına kısa vadede harcama yapmak istemeyenler için idealdir. Diğer tümleşiklere göre nispeten daha iyidir. Ama bir oyundan çok iyi sonuçlar almasını beklemek çok şey istemektir.

AMD sistemler genelde çok fazla enerji tüketen sistemler değillerdir. Ama tabii alacağın sisteme göre de değişir. Dört çekirdek dersen (ki diyeceksin muhtemelen) biraz dikenine katlanacaksın.

Ayrıca hem Intel hem de AMD işlemcilerini tam yük altında değilken tasarruflu olmaları (ve daha rahat soğumaları) için dizayn ediyorlar. Yani Intel SpeedStep ve AMD Cool&Quite teknolojileri atıl durumdaki işlemcilerin çarpanlarını düşürerek (Intel 6x ve AMD 5x) işlemcinin enerji tasarrufu yapmalarını sağlar.

Son olarak tercih edeceğin Intel sistem harici bir ekran kartıyla güzel bir oyun sistemi olacaktır. E8xxx serisi 65W TDP ile gelen ve şu sıralar gayet popüler olan bir seridir. Ancak genel sistem güç tüketimi nasıl olur onu bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AndryTR -- 15 Eylül 2008; 20:44:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: AndryTR

Elektriğe gelen zamdan ben de dahil pek çok kişi muzdarip. Her neyse. AMD işlemciler düşündüğün kadar fazla enerji harcamıyor. AMD X4 modellerinin en üst işlemcisine bakıp çok harcıyor demek de biraz garip yani. Çünkü Phenom X4 9550 / 9650 / 9750 yaklaşık olarak 95W enerji tüketiyor. Yine Phenom X4 9150e / 9350 işlemcileri 65W enerji tüketimine sahipler (şu anda en tasarruflu dört çekirdek). Bu değerler Intel dört çekirdeklilerinde 95W civarındadır.

Aynı anda dört VP nasıl açıyorsun ve ne yapıyorsun bilmiyorum ama çift çekirdek tercih etmen pek yararına olmaz. Dört çekirdek tercih etmen daha doğru olur.

780G çipseti üzerindeki ekran kartı genelde oyun oynamayan, daha çok ofis uygulamaları ile uğraşan ya da ekran kartına kısa vadede harcama yapmak istemeyenler için idealdir. Diğer tümleşiklere göre nispeten daha iyidir. Ama bir oyundan çok iyi sonuçlar almasını beklemek çok şey istemektir.

AMD sistemler genelde çok fazla enerji tüketen sistemler değillerdir. Ama tabii alacağın sisteme göre de değişir. Dört çekirdek dersen (ki diyeceksin muhtemelen) biraz dikenine katlanacaksın.

Ayrıca hem Intel hem de AMD işlemcilerini tam yük altında değilken tasarruflu olmaları (ve daha rahat soğumaları) için dizayn ediyorlar. Yani Intel SpeedStep ve AMD Cool&Quite teknolojileri atıl durumdaki işlemcilerin çarpanlarını düşürerek (Intel 6x ve AMD 5x) işlemcinin enerji tasarrufu yapmalarını sağlar.

Son olarak tercih edeceğin Intel sistem harici bir ekran kartıyla güzel bir oyun sistemi olacaktır. E8xxx serisi 65W TDP ile gelen ve şu sıralar gayet popüler olan bir seridir. Ancak genel sistem güç tüketimi nasıl olur onu bilemem.

Alıntıları Göster
    asagidaki asus haric 780g anakartlari 140w islemcileri desteklemez markasi modeli nedir?

http://www.exa.com.tr/asus/anakartlar/asus_m3a78em-328-5757.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

asagidaki asus haric 780g anakartlari 140w islemcileri desteklemez markasi modeli nedir?

http://www.exa.com.tr/asus/anakartlar/asus_m3a78em-328-5757.html

Alıntıları Göster
    evet aynı anakart bendekide, ne hevesle gidip almıştım onu exadan :) anakartımdan memnun olduğum için sistemi değişmek zoruma gidiyor nedense

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Gorgoroth_ -- 15 Eylül 2008; 20:53:31 >

• quote:

evet aynı anakart bendekide, ne hevesle gidip almıştım onu exadan :) anakartımdan memnun olduğum için sistemi değişmek zoruma gidiyor nedense

Alıntıları Göster
    9950 140watt diye geçiyo ama bu işlemcinin her zaman harcadığı güç (açığa çıkardığı ısı miktarı demek daha doğru aslında) değil.

yani çok ağır uygulamalar kullanıp işlemciye işkence yapmadığın sürece 100watt seviyesini geçmesi zor kaldı ki oc yapmayı da düşünmüğyosun ve bekleme konumunda işlemci hızını düşürüp ısıdan ve elektrikten tasarrufa geçecektir. dolayısı ile öle çekinmene gerek yok.

paran hazırsa, anakartında destekliyosa 9950 ye geçmemen için bi neden yok bence.

• quote:

Alıntıları Göster
    phenom 9850 black al ne farki var ki 9950'la?biri 2.5ghz digeri 2.6ghz benim bildigim fark olarak ama 9850 125w.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar TDP'ye bakıp yanlış yorumlar yapıyorsunuz TDP işlemcinin harcadığı Wattı göstermez. Ayrıca AMD platform bazındada Intelden daha verimli değil.

İşlemciler için kullanılan test sistemleride bu linkte
    http://techreport.com/articles.x/14606/2

Sistemin çektiği gücü hafızasında belli bir süre boyunca log tutabilen bir cihazla ölçmüşler. Verileri grafiğe dönüştürünce idle ve loadda sistemin harcadığı değerler ortaya çıkıyor. E8500'lü sisteme bakın 200W'ı geçmiyor toplam platformun çektiği güç. E7200 175W'ı geçmiyor.. Öte yandan X2 5600 250W, X2 6000+ 300W, X2 6400+ ise 325W civarı enerji tüketiyor. Dahada ilginci intelin dualcore işlemcilerinin olduğu sistemlerin idle ile load arasındaki Watt farkı 50W bile değil ama AMD dualcore işlemcilerinin olduğu sistemlerin idle-load arasındaki farkı 75W-125W arasında değişiyor. Sürekli konuşulan AMD platform olarak daha az enerji harcar tezini nereden çıkarıyorsunuz merak ediyorum. Üstelik platforma bakın 8800GTX ekran kartı, WD 320GB disk, 4'er adet bellek, Intel platformu P45 bile değil ki energy efficiency çözümlerle geldi P45 anakartlar, AMD 790FX ve SB600 platformunda.. 8800GTX zaten idleda sağlam güç çekiyor onuda düşersen sistemde intel neredeyse platform olarak iki basamaklı Watt değerlerine düşecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biboergosum -- 15 Eylül 2008; 21:40:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: biboergosum

Arkadaşlar TDP'ye bakıp yanlış yorumlar yapıyorsunuz TDP işlemcinin harcadığı Wattı göstermez. Ayrıca AMD platform bazındada Intelden daha verimli değil.

Sistemin çektiği gücü hafızasında belli bir süre boyunca log tutabilen bir cihazla ölçmüşler. Verileri grafiğe dönüştürünce idle ve loadda sistemin harcadığı değerler ortaya çıkıyor. E8500'lü sisteme bakın 200W'ı geçmiyor toplam platformun çektiği güç. E7200 175W'ı geçmiyor.. Öte yandan X2 5600 250W, X2 6000+ 300W, X2 6400+ ise 325W civarı enerji tüketiyor. Dahada ilginci intelin dualcore işlemcilerinin olduğu sistemlerin idle ile load arasındaki Watt farkı 50W bile değil ama AMD dualcore işlemcilerinin olduğu sistemlerin idle-load arasındaki farkı 75W-125W arasında değişiyor. Sürekli konuşulan AMD platform olarak daha az enerji harcar tezini nereden çıkarıyorsunuz merak ediyorum. Üstelik platforma bakın 8800GTX ekran kartı, WD 320GB disk, 4'er adet bellek, Intel platformu P45 bile değil ki energy efficiency çözümlerle geldi P45 anakartlar, AMD 790FX ve SB600 platformunda.. 8800GTX zaten idleda sağlam güç çekiyor onuda düşersen sistemde intel neredeyse platform olarak iki basamaklı Watt değerlerine düşecek.

Alıntıları Göster
    ne yapayım ben şimdi offf yaa offff :((((((((((((((((( kararsızlık deli eder adamı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Gorgoroth_ -- 15 Eylül 2008; 21:50:56 >

• quote:

Alıntıları Göster
    nereden buldun o tabloyu yav 5600 257 watt mi cekiyormus yok artik.ben oc'li 5600'u occt ve oc'li 4870'i furmark altinda tutarken 350w cekiyordu 2hdd, 5 fan, ses, tv kartli KASA ups'den.30w lcd.nasil oluyor simdi bu is?neymis bu cinebench masallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 15 Eylül 2008; 21:58:27 >

• quote:

nereden buldun o tabloyu yav 5600 257 watt mi cekiyormus yok artik.ben oc'li 5600'u occt ve oc'li 4870'i furmark altinda tutarken 350w cekiyordu 2hdd, 5 fan, ses, tv kartli KASA ups'den.30w lcd.nasil oluyor simdi bu is?neymis bu cinebench masallah.

Alıntıları Göster
    yukardaki tablo deli etti beni açıkçası moralim bozuldu , gerçekten doğru mu bu yaww ?

• quote:

yukardaki tablo deli etti beni açıkçası moralim bozuldu , gerçekten doğru mu bu yaww ?

Alıntıları Göster
    degerler dogrudur da komple kasadir arkadas yanlis anlamistir sadece islemci sanmistir.o kasada nedir kim bilir.islemci tuketimi uzerinde yazar.5600 89watt'tir oc yapilmadiktan sonra minebench kullansaniz max 89watt ceker.
  • quote:

degerler dogrudur da komple kasadir arkadas yanlis anlamistir sadece islemci sanmistir.o kasada nedir kim bilir.islemci tuketimi uzerinde yazar.5600 89watt'tir oc yapilmadiktan sonra minebench kullansaniz max 89watt ceker.

Alıntıları Göster
    140w olan bi işlemci 45w lık işlemciden 24saatt hiç durmadan çalışırsa 20ytl aylık fazla elektrık faturası demek demek ortalama 10saat çalışırsa 8ytl eder iyi rakam ya sadece bi işlemci evin elektrık faturasını 20ytl ye kadar etkileyebiliyo
    bu kadar pahalı elektrığı bize kullandıranlara

• quote:

Orijinalden alıntı: naczet24

140w olan bi işlemci 45w lık işlemciden 24saatt hiç durmadan çalışırsa 20ytl aylık fazla elektrık faturası demek demek ortalama 10saat çalışırsa 8ytl eder iyi rakam ya sadece bi işlemci evin elektrık faturasını 20ytl ye kadar etkileyebiliyo
    bu kadar pahalı elektrığı bize kullandıranlara

Alıntıları Göster
    phenom 9950 gibi güçlü olmasada 780G lansmanı yapılırken adı geçen işlemci x2 4850e di...

düşük enerji tüketimli serilere bakabilirsiniz ama illa phenom olacaksa 9750@95watt ve diğer düşük enerji tüekten phenom serileri olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

phenom 9950 gibi güçlü olmasada 780G lansmanı yapılırken adı geçen işlemci x2 4850e di...

düşük enerji tüketimli serilere bakabilirsiniz ama illa phenom olacaksa 9750@95watt ve diğer düşük enerji tüekten phenom serileri olabilir

Alıntıları Göster
    .45 ACP

Sistemi harcadığı gücü nasıl hesapladın acaba. Programı flnmı var? Varsa nedir bende bakayım bi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

Alıntıları Göster
    Açıkçası bana da biraz saçma geldi. İmzadaki sistemi 19" Samsung LCD ile kullanıyorum ve elektrik faturasında belirtilen tüketim miktarı o kadar artmadı. Eskiye nazaran kullanım sıklığımı da değiştirmedim...

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

En sondaki yazımı okumadın sanırım sistem dedim zaten, en son linktede zaten konfigurasyon sayfasına ve testleri yapan siteye link verdim. Sen zaten %15 oc cekmissin işlemciye. Adamlar 8800GTX ekran kartı kullanmışlar. Yani 5600+ kullanılan sistemdede, E7200 kullanılan sistemdede, E8500 kullanılan sistemdede, bütün işlemciler için aynı ekran kartını kullanmışlar. Yani 175W çeken sistemdede aynı ekran kartı var, 300W çeken sistemdede. Farkı anakartlar ve işlemciler oluşturuyor.

Ayrıca 5600 89W TDP'dir.. TDP ile işlemcinin çektiği güç farklı kavramlardır. 89W TDP'li bir işlemci full yük altında 50W'ta çekebilir 150W'ta çekebilir. TDP o işlemci için tasarlanan soğutucunun max kaç W ısı dağıtım gücü olması gerektiğini belirten bir standarttır. Firma işlemcinin kullanım alanına göre ve maleysef pazarlama stratejilerine göre TDP değeri verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biboergosum -- 16 Eylül 2008; 0:29:23 >

• quote:

quote:

En sondaki yazımı okumadın sanırım sistem dedim zaten, en son linktede zaten konfigurasyon sayfasına ve testleri yapan siteye link verdim. Sen zaten %15 oc cekmissin işlemciye. Adamlar 8800GTX ekran kartı kullanmışlar. Yani 5600+ kullanılan sistemdede, E7200 kullanılan sistemdede, E8500 kullanılan sistemdede, bütün işlemciler için aynı ekran kartını kullanmışlar. Yani 175W çeken sistemdede aynı ekran kartı var, 300W çeken sistemdede. Farkı anakartlar ve işlemciler oluşturuyor.

Ayrıca 5600 89W TDP'dir.. TDP ile işlemcinin çektiği güç farklı kavramlardır. 89W TDP'li bir işlemci full yük altında 50W'ta çekebilir 150W'ta çekebilir. TDP o işlemci için tasarlanan soğutucunun max kaç W ısı dağıtım gücü olması gerektiğini belirten bir standarttır. Firma işlemcinin kullanım alanına göre ve maleysef pazarlama stratejilerine göre TDP değeri verir.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: biboergosum
    Ayrıca 5600 89W TDP'dir..

Topu topu 3 adet AMD X2 var ve en düşüğü 89W TDP'ye sahip. Güncel AMD işlemcilerin neredeyse tamamına yakını 65W TDP. Aynı E8xxx ve E7xxx gibi. Bu X2 işlemciler olmadan nasıl AMD daha fazla tüketiyor diyebilmişler peki?

Ben bu testi çok dikkate almam açıkçası. AMD 45W işlemcileri de var 65W işlemcileri de. Ancak hiç biri testte değil. Olanlar da en az 89W. Sizce savunulacak bir şey mi?

quote:

Sürekli konuşulan AMD platform olarak daha az enerji harcar tezini nereden çıkarıyorsunuz merak ediyorum.

Ben de bunu nereden çıkardığınızı merak ediyorum...

quote:

Dahada ilginci intelin dualcore işlemcilerinin olduğu sistemlerin idle ile load arasındaki Watt farkı 50W bile değil ama AMD dualcore işlemcilerinin olduğu sistemlerin idle-load arasındaki farkı 75W-125W arasında değişiyor

Bu 50W olması kötü bir şey biliyorsunuz değil mi? Yani bir işlemcinin tasarruf modunda tükettiği güç ile yükleme durumunda tükettiği güç arasındaki farkın az olması o işlemcinin ne kadar az tasarruf ettiğini gösterir.

Sonuç olarak: AMD 45W işlemciler olmadan, hatta onu da geçtim 65W işlemciler olmadan bu test sadece eski mimari AMD ile Core2 mimarisinin kıyasından öteye gidemez. Yani nasıl bir test olduğu ortada...

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

89W TDP'li bir işlemci full yük altında 50W'ta çekebilir 150W'ta çekebilir.

1.45v verilirse 3.2 ghz'de 127watt olur diyor su linkte ama cpuid diye watt gosteren bir program var dogru mu gosteriyor bilmiyorum onunla denemedim ama sitenin 127w dedigi dogrudur, 89w yaziyor diye oc yapildiginda da 89w kalacak diye bir sey yok.ben oc yapilmazsa max 89w olur dedim ki o testte de oc yapmamislardir.islemcinin degeri 140w diye surekli 140w ceker diye bir sey yok kullanim durumuna gore degisir.

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 16 Eylül 2008; 1:22:18 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.