Şimdi Ara

AMD işlemcileri stok fanla kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konuyu açma sebebim çoğu kişinin stok fanı ya kutusunu bile açmadan ya da açıp da o uçak motoru gibi sesi duyup yeni bir fan arayışına girmesindendir.
    Stok fanla stok hızda kullanamayacaksak bunun ne anlamı var diyerek işe koyuldum.

iki sene önce lga 775 işlemcilerin muadillerine göre çok pahalı olması sebebiyle ve ddr 2 lerin ddr3 lerin neredeyse 2 katı fiyatı satılmasından ötürü amd sisteme geçiş yaptım.ve stok fan gerçeği ile karşılaştım yükte tam 6667 rpm ile dönüyordu. ilk iş yan kapağa fan taktım. bir hayli rahatlatsa da ara sıra 4800 rpm lere vuruyordu fan devri. sonra oyun esnasında sıcaklığa bakarken voltaj dikkatimi çekti. 1.38v idi. işlemcinin stok voltajı kaç ki diye baktım 1.35 v imiş. bu arada işlemciyi unutmuşum 955be :). sonra bunu 1.35 e geri çekeyim hiç değilse sıcaklık azalır derken, aklıma daha da aşağı düşürme fikri geldi. internette 955 be undervolting yazınca direk toms hardaware in yazısı geldi. orda da 955 be ile voltaj düşürme işlemini denemişler. tam 1.15 v a inmişler. bu çok iyi bir değer. bu kadar farkı görünce hemen biosa girdim ancak orada seçebileceğimiz en düşük voltaj 1.33v , ki o da kırmızı bir şekilde yazıyor, çok tehlikeli yani anakart msi 760 g p33. sonra intelde iken keşke bizde de olsa diye imrenerek baktığım amd overdrive programı geldi,kurdum, orda envai çeşit ayar var biosta yapabildiğimiz neredeyse her şeyi bu program ile win üzerinden de yapabiliyoruz. clock/voltage ı seçince bize lazım olan ekran geliyor. CPU Vcore değeri oynayacak olduğumuz değer. cpu vıd ,vddc vs bunların ne olduğunu ben de bilmiyorum bilen biri açıklarsa iyi olur:)
    Velhasıl o vcore değerini kademe kademe düşürerek stabil olduğu voltajı bulacağız.aslında aynı overclocktaki mantık orda çıkartığımız mhz e en uygun voltajı bulurken burda da stok hıza en uygun voltajı buluyoruz. 1.23 v ile stabiliteyi sağladım. stabilite testi için de öyle 8 saat prime kasmaya gerek yok, cinebench ile 1 er defa test ettim.yalnız bu test esnasında gözünüz voltajda olursa iyi olur çünkü iniş çıkışlara dikkaet etmek gerekiyor.ben 1.20 v ile denediğim de bazen 1.22 ye oynuyordu voltaj, o yüzden direk 1.23 yaptım.
    Voltaj düşürme işlemi performansı etkilemiyor, zaten test yapınca görürsünüz. çünkü mhz i düşürmedik. e madem öyle amd mühendisleri bunu akıl edemedi mi de buna 1.35 v stok voltaj koydu diyebilirsiniz. amd mühendisleri adam olsaydı 4 heatpipelı on numara heatsinke 7 cm lik düdük kadar fanı koymazdı Şu soğutucuya 7 değil de 12 lik bir fan konulsaydı aslında kimse harici soğutucu ile de uğraşmazdı,bu da işin ayrı bir yanı.
    Konuya dönecek olursak, stok voltajın bol konulmasıaslında iki temel sebebi var. Biri her işlemcinin aynı voltajda aynı mhz e çıkamıyor oluşu.Tıpkı overclocktaki durum.kimisi 1.4 v ile 4 ghz görüyor kimisi de 1.5 v ile bile stabil olamıyor.Toms taki adamlar mesela 3200 de 1.15v ile çalışmış, ben ancak 1.23 e inebildim. İkincisi ise stok voltajla bir miktar oc payı bırakılmak istenmesi.

Biraz hikaye tarzında karışık bir anlatım oldu , resimde koymadım ancak koymaya da pek gerek yok, overdrive inidirip clock voltage kısmından vcore u yani sağ bölmede en soldaki sütün diyeyim, orayı kademe kademe düşürüyoruz. hatta bir defa tıklayıp klavye ile aşağı yukarı birer tık oyanaybilirsiniz.
    Bu işlemler sonucunda voltaj azalıyor buna bağlı olarak güç tüketimi azalıyor. Bu da haliyle sıcaklığın ve fan devrinin düşmesini sağlıyor.Ben yaklaşık 10C lik bir düşüş elde ettim, ve fan devri 1000 rpm kadar da düştü, 3300-3800 arası geziyordu oyunlarda. Tabi biostan smart fan target ı olabilen en yüksek-benim biosta 60C- ve min fan devrini de en düşük-ben de %50 idi- olarak ayarlamak da fanın boşta iken biraz daha sakin durmasını sağlıyor.Yazının başın da da belirttiğim gibi, yeriniz varsa sol tarafa bir 12 lik fan taze hava için çok iyi oluyor.Yeriniz yoksa ama kasa eskiyse oto sanayide kestirebilirisniz de,bu da bir alternatif :) .
    Anlattığım kısımda hep 3200 mhz olan stok hızda idik.Ancak eğer işlemci kullanımınız tavan yapmıyorsa kısaca size fazlaca yetiyorsa hızı da düşürerek daha da sessizleştirebilirsiniz.Bu işlem elektrik tüketimine de hatırı sayılır bir katkı yapacaktır.Psu calculator hesabina göre 3200 de 1.35 ten 1.23 e inmek tüketimi 125 ten 104 e düşürüyor. Mhz i de düşürerek voltajı daha da düşürürsek bu değer çok daha aşağılara iniyor.Ben 700 mhzlik bir düşüş ile 2500 mhz de 1.128 yani yaklaşıl 1.13 v ile kullanıyorum.Bu değerde tüketim yine psu calculator hesabına göre 68W a düşüyor :) Ki nerdeyse intelin G serisi ile yarışır bir tüketim oluyor:)
    Şunu da belirtmek lazım overdrive da seçtiğiniz voltajın bir miktar aşağısını veriyor anakart.Mesela 1.2375 seçtiğinizde 1.22 falan oluyor.1.1375 seçtimde 1.128 oluyor. Tam voltajı görmek için hwmonitor yerine cpu z kullanailirisinz.Hw monitor 2 hane gösteriyor.

Ayrıca ekran kartınızı verimli bir modele geçirmek de kasa içi sıcaklığı ciddi katkı sağlıyor.Bende 4870 vardı 150 W lık bir kart, sattım şu anda onboard kullanıyorum ve hdd sıcaklığı oyunda 10C düştü. cpu fanı da boşta 2200 rpm, yükte 3000 civarı ancak sıcaklık 55 i geçmiyor, 60 a kadar çıkmasına izin verse 2500 lere iner fan devri.

Özetle Stok fanı değişmeden önce voltaj düşürmeyi denerseniz bi 50-100 tl niz cebinizde kalabilir,ki zaten amd lerin genel olarak tercih sebebi uygun fiyatı.

Başarılı voltaj düşürme denemeleri:
    @qaanx
    Amd Athlon x4 640 3.0 ghz (Stok hız) Stok Voltaj: 1.375 V En düşük stabil değer : 1.225V Şu an kullandığım: 1.3V Takribi TDP 95W->75W (1.225v için)

@PROOF
    Fx 8320 3500 mhz stok hız Turbo core kapalı. stok voltaj 1.3v-->stabil değer 1.18v Takribi TDP 125W->103W

@marcjackson
    Fx 6300 3500 mhz stok hız Turbo core kapalı. stok voltaj 1.3v-->stabil değer 1.151v Takribi TDP 95W->74W

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih-8 -- 13 Ağustos 2014; 13:34:09 >

• fx 8320 undervolt ile 1.18 v değerinde kullanmak mümkün ki o zaman ısınma olmuyor , sizin dediğiniz gibi ekstra soğutucuya para vermeye gerek yok :)
  • Kuzenimde fx6200 var standart voltaj 1.45 ile geliyor gerçekten çok yüksek ancak sıcaklıklar hiçte fazla değil, stok soğutucu olmasına rağmen. Oyunlardan sonra 50 dereceyi almıyor. 912plus kasada şuan kedi gibi çalışıyor. 2 ay önce temizlemeden önce gerçekten sesi çok fazlaydı ancak tozunu temizlediğimizden beri sessiz. İnsanlar çok abartıyor ve temizliğini yapmıyorlar. Sonra fan sesli oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3000 devir de sessiz değilki. Fanlar 1500 devirden sonra ses yapmaya başlıyor. Bunun fanın kalitesiyle de ilgisi yok çünkü sesi yapan fanın kendisi değil oluşturduğu hava akımı. Bilinen markaların sessizlik etiketiyle sunduğu fanlar genelde hep 1500 rpm'nin altındadır. Tabi 6 bin devirden sonra 3 bine düşmek de baya fark yaratmıştır.
  • sonuçta amaç kullanılabilir hale getirmek,ki gece vakti kullanmıyorsanız pek de ses gelmiyor 3000rpm de de. bir de 60W lık bir güç tasarrufundan bahsediyoruz ki 60 W ile ortalama büyüklükteki bir salonu aydınlatabilirsiniz :)

kasa nın hava akımı çok iyi ise zaten stok fanın fanına pek iş düşmüyor.bu daha çok benim gibi kapalı kutu kasa kullananlarda işe yarıyor.
    sonuç olarak fazladan voltaj vermenin anlamı yok, ne stabiliteden bir şey kaybediyor ne de performanstan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih-8

sonuçta amaç kullanılabilir hale getirmek,ki gece vakti kullanmıyorsanız pek de ses gelmiyor 3000rpm de de. bir de 60W lık bir güç tasarrufundan bahsediyoruz ki 60 W ile ortalama büyüklükteki bir salonu aydınlatabilirsiniz :)

kasa nın hava akımı çok iyi ise zaten stok fanın fanına pek iş düşmüyor.bu daha çok benim gibi kapalı kutu kasa kullananlarda işe yarıyor.
    sonuç olarak fazladan voltaj vermenin anlamı yok, ne stabiliteden bir şey kaybediyor ne de performanstan.

Gerilim düşürmeyi neden manual yaptınız ? biosunda ayarlama yapan özellik yok mu ?
  • fatih-8 F kullanıcısına yanıt
    X4 640 işlemcim 1.225V kadar iniyor stabil stok voltaj 1.375V. Aradaki sıcaklık farkı ortalama 7-8 derece en az 1.3V ile kullanıyorum işlemciyi işlemci soğutcusuyla 40 dereceyi geçmiyor undervolting baya iş yapıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fx-6300 kullanıyorum.c1e-c6-coolnquiet-apm ve core boost devre dışı olduğu zaman 1,212V (sabit) ile çalışıyor işlemci.Bahsettiğim özelliklerden apm ve core boost devrede iken 1,362V ile çalışıyor.

sizin işlemcilerin çalışma gerilimi yüksekmiş.manual ayar ile 1,151V ile çalıştırmıştım.çok fark ediyor.
  • 6000 devir ne ya yuhh

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üretimde kullanılan ve esasen yalıtkan olan silikon (silisyum bileşiği, meme-pencere silikonu değil ) yarı iletken olması için kirletilmiştir. Yani saf değildir.

Ancak bu kirletme esnasında eklenen atomlar silikon kristaline tam düzgün dağılmaz, bu da üretimin esnasında kullanılan wafer plakasının farklı yerlerinin farklı kalitede olmasına neden olur.

Aynı aile (mesela FX-8 serisi) aynı wafer üzerinde ortak üretilir, kesilip çipe paketlenir. Dolayısı ile kesilen her parça da farklı kalitede olabilir, farklı hızlara çıkabilir. Her işlemciye de farklı isim veremeyeceğimize göre (mesela Fx-8320-8323-8337-8350-8369 gibi ) birkaç isim altında gruplandırmak gerekir.

Bu gruplandırma sonunda, grupta yer alan en kalitesiz ürünün bile grup temel frekansına çıkmasını garantileyecek bir taban voltaj belirlenir. Yine her işlemciye ayrı volt ayarı mümkün değildir doğal olarak.

Bu hal OC olayının tersine yol açar. Her işlemci farklı miktarda OC olabilir ve bunu farklı voltajla yapabilir. Tamamen şans işidir.
    Voltaj düşürme de böyle şans işidir. Size waferin iyi bir bölümünden kesilen CPU denk gelmiştir, garanti voltajın daha altına da inebilir. Veya daha fazla OC olabilir.

Ayrıca voltaj düşürme güçte doğrusal azalmaya yol açar. Yani voltajı %20 azaltırsanız güç tüketimi de %20 azalır. Oysa frekans oynamasında bu durum üsteldir. %20 frekans değişimi teorik olarak %40 güç tüketimi değişimi yapar. Ancak pratikte bu kadar olmaz, zira çekirdekleri hızını değişince işlemcinin tüm bölümleri aynı oranda değişmez. (Bus yönetimi, L3 vb) Yine de sapma çok olmaz.

Sessizlik için en iyi yol, özellikle işlemci güçlüyse frekansı performansı-yaptığınız işi pek etkilemeyecek kadar az bir miktar düşürmek, müteakiben voltajı biraz fazla düşürmektir. Bu sayede güç tüketimi ikisini ayrı ayrı yapmaya göre daha fazla düşer.

Yine de ben stok fanla stok hızda FX-8320 kullanıyorum halen. Üstelik kasanın sol kapağı da açık ama bana göre rahatsızlık verecek derecede ses çıkarmıyor. (Veya benim kulaklar bitik ) Sadece 2x7950 ile bir yandan mining yapıp bir yandan WMvare ile uğraşırken sesini hissediyordum. Zira kartlar bayağı ısı yayıyordu. (Gerçi onların sesi de pek fena değildi) Sadece miningde işe işlemciye fazla iş düşmüyor zaten. (Bu arada 1.5 yıldır elimde 3 heat pipe 120 mm fan Xigmatek Balder var. İnşelleh takacağım yine üşenmezsem. Veya 1.5 yıldır takmadığıma göre hayrına birine mi versem. )

FX soğutucuları işene gelince klasik AMD mallığı. Çok çekirdek kullanan program yokken X2 işlemci çıkarmak, tam o zaman işe yarayacak iki çekirdeği tek gibi kullanacak modül mantığını milletin çekirdeğe doyduğu ve program bolluğunda çıkarmak gibi. Şaşırtıcı değil yani.

Sen kalk 4 heat pipe, koç gibi soğutucu bloğunu maliyetine katlanarak üret. Üstelik bunu kule tipi yapmak daha kolayken ve daha iyi sonuç verecekken yatay yapmakta diret. (belki küçük kasalara da sığsın diye bu durum kabul edilebilir)

Ama sen şöyle 120 mm iyi bir fan takacağına, türbin gibi ses çıkaran zük kadar dandik fan tak. Maliyette 2-3 TL farkeder yahu. Ama etkisi ölçülemez.

Gidip bomba mı koysam ne bu bölüme.

• Soğutma konusunda işini iyi yapıyor fx serisi stok fanlar. Ama ses konusunda aynı şeyi söylemeyeceğim. 1 hafta dayanabildim sadece ama işlemciyi tam anlamıyla kullanmadığınız oyunlarda ses olmuyor katılıyorum. (örnek fifa 14 nba 2k14) ama işlemci kullanımının yüksek olduğu oyunlarda ( crysis 3 - farcry 3 ) bunlarda fan deli gibi ses yapıyordu. Zaten bilgisayar toplama işiyle ilgilenmeyip hazır pc alanlar için değişen bir şey yok. İntel ve Amd biliyor ki bu sağlam işlemcileri alanlar overclock yapacak ve fanı genel olarak kullanmayacak. Onlarda oradan bile kar peşindeler işte
  • amd ve intel stok fanlarının da aftermarket soğutucu üreticilerinden çıktığını bilince durum daha da komikleşiyor
  • ataturk havalimani radyo simulasyonu gibi ses cikariyordur o simdi.

bende de i5 3570k var.
    sicakligi 96 derece ama fan hizi artmiyor.
    halbuki fani ell durdurup birakinca 5 10 saniye 3500 rpm de calisiyor ama onun disinda yanacak ama 1500 un ustune cikmiyot.

• Teşekkürler olayın teknik kısmına da açıklık getirmişsiniz.
    Fan kısmına da tamamen katılıyorum ve amd nin bunu hangi mantıkla böyle yaptığını ve böyle yapmakta direttiğini anlamıyorum.Maliyetten desem heatsinkten kısar fan koyarsın çok daha ucuza getirirsin ki intel in heatsinkler bir alüminyum parçasından ibaret.Bunu akıl edemedin düşünemedin bir hatadır oldu desem kaç nesildir aynı şekilde çıkıyor, o yüzden kasten yapıldığını düşünmeye başladım şuna 12 lik fan konulsa çok büyük bir kısım ekstra fan almaz, fan satışalrı düşer.

@PROOF @qaanx @marcjackson
    işlemcilerin hızlarını da yazarsanız stok hız mı değil mi ekliyim ilk mesaja hız ve voltajı.

@marcjackson
    cool n quiet açık o boşta iken 800mhz ye ve 0.98v a düşürüyor.ben manuel olarak max hız ve voltajı girdim.

• fatih-8 F kullanıcısına yanıt
    Amd Athlon x4 640 3.0 ghz (Stok hız) Stok Voltaj: 1.375 V En düşük stabil değer : 1.225V Şu an kullandığım: 1.3V
  • quote:

Orijinalden alıntı: FaLCoN^

Kuzenimde fx6200 var standart voltaj 1.45 ile geliyor gerçekten çok yüksek ancak sıcaklıklar hiçte fazla değil, stok soğutucu olmasına rağmen. Oyunlardan sonra 50 dereceyi almıyor. 912plus kasada şuan kedi gibi çalışıyor. 2 ay önce temizlemeden önce gerçekten sesi çok fazlaydı ancak tozunu temizlediğimizden beri sessiz. İnsanlar çok abartıyor ve temizliğini yapmıyorlar. Sonra fan sesli oluyor.

hocam 8350 yi ilk aldığımda skyrimde fan 5000 rpmde çalışmıştı.yani yeni işlemci de mi tozluydu? forumda tonlarca konu açılıyor fx serisi işlemciyi yeni alan 2.gün soğutucu tavsiye edin diyor.yani bu yeni işlemcilerin hepsi mi tozlu. fx lerin fanı intelin stok fanından çok daha gürültülü yani oyunlarda 6000-7000 rpmleri görüyor.ama intelin stok fanlarına göre çok daha iyi soğutuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi testerenecmi -- 12 Ağustos 2014; 20:10:07 >

• testerenecmi kullanıcısına yanıt
    Kulağımla duyduğumu iletiyorum ben. Sessiz kedi gibi ama ustu toz bağladığında 6000rpmlerde uçak motoru gibi. Temizlediğimizde hiç bir ses kalmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatih-8

Teşekkürler olayın teknik kısmına da açıklık getirmişsiniz.
    Fan kısmına da tamamen katılıyorum ve amd nin bunu hangi mantıkla böyle yaptığını ve böyle yapmakta direttiğini anlamıyorum.Maliyetten desem heatsinkten kısar fan koyarsın çok daha ucuza getirirsin ki intel in heatsinkler bir alüminyum parçasından ibaret.Bunu akıl edemedin düşünemedin bir hatadır oldu desem kaç nesildir aynı şekilde çıkıyor, o yüzden kasten yapıldığını düşünmeye başladım şuna 12 lik fan konulsa çok büyük bir kısım ekstra fan almaz, fan satışalrı düşer.

@PROOF @qaanx @marcjackson
    işlemcilerin hızlarını da yazarsanız stok hız mı değil mi ekliyim ilk mesaja hız ve voltajı.

@marcjackson
    cool n quiet açık o boşta iken 800mhz ye ve 0.98v a düşürüyor.ben manuel olarak max hız ve voltajı girdim.

stok hız 3500mhz ve manual 3800mhz de 1,61 ile çalışıyor.sıcaklık 6 derece fark etti.

• quote:

Orijinalden alıntı: testerenecmi

quote:

Orijinalden alıntı: FaLCoN^

Kuzenimde fx6200 var standart voltaj 1.45 ile geliyor gerçekten çok yüksek ancak sıcaklıklar hiçte fazla değil, stok soğutucu olmasına rağmen. Oyunlardan sonra 50 dereceyi almıyor. 912plus kasada şuan kedi gibi çalışıyor. 2 ay önce temizlemeden önce gerçekten sesi çok fazlaydı ancak tozunu temizlediğimizden beri sessiz. İnsanlar çok abartıyor ve temizliğini yapmıyorlar. Sonra fan sesli oluyor.

hocam 8350 yi ilk aldığımda skyrimde fan 5000 rpmde çalışmıştı.yani yeni işlemci de mi tozluydu? forumda tonlarca konu açılıyor fx serisi işlemciyi yeni alan 2.gün soğutucu tavsiye edin diyor.yani bu yeni işlemcilerin hepsi mi tozlu. fx lerin fanı intelin stok fanından çok daha gürültülü yani oyunlarda 6000-7000 rpmleri görüyor.ama intelin stok fanlarına göre çok daha iyi soğutuyor.

fx serisinin hepsi 6000rmp de çalışmıyor.

ben fx-4100 kullandım 3500rpm max.
    fx-6300 şuan kullanıyorum 5800 max.

3500 ile 5800 arasında çok fark var seste.

• FX-4100 işlemciyi biostan V-Core olan bölümü 1.40 yapınca windows açılmadı :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.