Şimdi Ara

Angel led koruma devresi <YARDIM> (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
3.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: mutluca

tam olarak yapmak istediğim; 4 adet 12 volt, 416ma değerinde olan ledleri (seri veya paralel önemli değil) bir regüle devresi ile beslemek. Bu regüle devresi ledlere tam olarak ihtiyaçları olan gerilim ve akımı sağlamalı ne fazla ne de az. araç tesisatından gelen dalgalanmalardan etkilenmeyecek aynı zamanda da ısı artarak daha fazla akım (her led max 416 ma çekebilir) çekmek isteyen led olursa da müsaade etmeyecek yapıda olmalı.

yukarıda bahsedilen regüle max 3 amper verirse ledler bu değeri ısınıp çekmeye çalışır ve yine bozulurlar.

porsche 911turbonun verdiği devreyi yapın işinizi görür,
  • nowanda kullanıcısına yanıt
    12v--20v devreside iyiymiş,,, arkadaşımızın paylaştığı, powerled sürücü devresini anlamadım vede girişi 20v. devre iyi ama konu dışı gibi.
    Konu açan arkadaşımızın yapacağı 2 yol var;
    1. Sizin vermiş olduğunuz 12v---20v çıkış12v sağbitleyici devresini kullanacak.
    2. Leptop şarj etmek için çakmaklık modüllü ile 19v a çıkacak,,, oradanda birer adet 7812 ile ledlere girecek.
  • Emin-Fırtına evet bu 2 yol daha doğru olacaktır.

mc34063 lü devre swiç mode mantığı ile çalışır,verimli olma avantajı vardır.fakat bu entegre çok üst düzey olmadığı için verim %75 i geçmez, ki bu olayda verim 1. öncelik değil. olsa bile, 12,6V u, 12V a çevirebilen lineer bir devrenin (örneğin benim verdiğim devre) verimi %95 tir.

verdiğim devreyi uygularsanız, transistörün kollectörüne 10 ohm konulmalı zeneri korumak için, ben atlamışım.

uğraşmam derseniz modül ile de halledebilirsiniz.

bu iki modül seri olarak bağlanabilir

http://www.robotmalzemeleri.com/index.php?route=product/product&product_id=116
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-teknik-elektronik-devre-montaj-lm2596-adj-3a-1.25v-35v-dc-dc-step-down-module-172196087/detay

yada aynı iş tek modül üzerinde yapan şöyle bir modül kullanılabilir

http://www.dx.com/p/dc-dc-converter-auto-step-up-step-down-solar-power-supply-module-red-151576#.VFNgmPmsU3U

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nowanda -- 31 Ekim 2014; 12:34:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nowanda

Çok düşük drop u olan 12V gerilim regülatörü. dropout = 0.06V . yani,

12V çıkış almak için girişine 12.06 volt vermen yeterli.

15V----->12V
    12V----->12V
    10V----->10V

şeklinde kulanılabilir.
    tags:

very low dropout regulator

Angel led koruma devresi <YARDIM>

aslında gerilimi önce yükseltip sonra da istediğim değere düşürme fikri daha çok yattı kafama ancak şu devreyi denemekte fayda var. IRF9540 yerine IRF9530 veya IRF9640 kullanabilirmiyim?

• Power led sürücü devresinin girişinin 24 volt olduğuna aldanmayın 12 volt ve 14 voltta görevini yapıyor, maksadı akımı sınırlamak zaten angle power led grubu ise işe yarar normal ledde de işe yarayacağını düşünüyorum. entegre 1.5 amper akıma kadar destekliyor. Yine karar sizin.
    Entegre ve bobini eski tip nokia araç içi telefon şarj aletinden temin edebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi porsche911turbo -- 31 Ekim 2014; 13:40:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

Power led sürücü devresinin girişinin 24 volt olduğuna aldanmayın 12 volt ve 14 voltta görevini yapıyor, maksadı akımı sınırlamak zaten angle power led grubu ise işe yarar normal ledde de işe yarayacağını düşünüyorum. entegre 1.5 amper akıma kadar destekliyor. Yine karar sizin.
    Entegre ve bobini eski tip nokia araç içi telefon şarj aletinden temin edebilirsiniz

Hocam 34063 ü güzel basit bir entegre. severim onunla çalışmayı. 12V-->5V 7 amperlik bir DC-DC dönüştürücü yapmıştım zamanında.( bir 4 yıl olmuştur,o zamannlar pek populer değildi).

fakat, şimdi bu led modül 12V istiyor mu? ever istiyor. akımı boşver, 12 voltu verince o zaten gereken akımı çekecek.

mc34063 girişine 12V verdin, çıkışa nasıl 12V versin? içinde iki adet npn seri pass transistör var. en az 1,5 volt kayıp. daha bobin kaybı var, logic katındaki kayıp var, max %90 duty cycle kadar çalıştırsan (%100 olmaz artık lineer'e girer) orada da %10 kayıp var.

bu devrenin 12V vermesi için en az 15-16 volt girişi olması lazım.

@mutluca, mosfet kritik değil. p kanal, uygun voltaj değerlerinde bir mos olur. bc639 yerine bc337 vs de olu o da kritik değil. devre giriş ve çıkışına birer kondansatör koyarsan mosfet rahatlar.470 yada 1000 uF olabilir. 10 ohm da unutma.

bir de, burada mosfet lineer bir eleman olarak bir çeşit "voltaj kontrollü direnç" gibi çalışacağı için ,bir miktar ısı üretecek. küçük bir soğutucu gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nowanda -- 31 Ekim 2014; 15:04:16 >

• nowanda kullanıcısına yanıt
    14.4voltta 12volt olacaktır diye düşünüyorum yanlışım varsa affola

• çıkış boşta mı? yük altında set edilen akımı verdiği koşulda gerilim daha düşük olacaktır büyük ihtimal.
  • Tek power ledde 5v iki led 7.5, 3ledde 11 civarı voltaj okuyorum, yükün empedansına göre akım sınırı voltajı düşürerek yapılıyor diye biliyorum velhasıl arkadaşın akım sınırlama ihtiyacı varsa işini görür diye ekledim kolay gelsin herkese

• dropout değeri düşük olan LM2940CT-12 entegresi var. aşağıdaki linkte onunla ilgili teknik bilgi de var. sizce nasıl çalışır bu entegre?
    http://www.reuk.co.uk/LM2940-12V-1A-Low-Dropout-Regulator.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutluca

dropout değeri düşük olan LM2940CT-12 entegresi var. aşağıdaki linkte onunla ilgili teknik bilgi de var. sizce nasıl çalışır bu entegre?
    http://www.reuk.co.uk/LM2940-12V-1A-Low-Dropout-Regulator.htm

bu parça olur. ama temin etmesi zor olabilir.
  • Led aydınlatma devrelerinde voltajdan daha önemlisi akımdır. Akım sınırlama olmadan bağlayacağınız led devreler gayet parlak ışık verir ama çok çabuk arızalanır.
    Basit bir akım sınırlamasını LM317 ile yapabilirsiniz. Devre örneği aşağıdaki siteden alınabilir, veya LM317 akım sınırlama yazın birçok örneğini bulursunuz. Devrenin güzelliği az malzeme ile sağlıklı çalışması, denedim gayet iyi çalışıyor. Misal 20mA çalışacak şekilde tasarlarsanız tek led bağlasanız da 20mA veriyor, seri şekilde 3-4 led bağlasanız da.
    Araçlara bağlayacağınız devreleri iyi izole etmelisiniz, zira nem ve ısı söz konusu ve LM317 ısınacak kadar akım çekiliyorsa (500 ma üstü) soğutucu gerektirir. Soğutucu ile maksimum 1 amperlik akım sağlanır.

http://320volt.com/lm317-lm338-lm350-akim-regulatoru-hesaplamasi/

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Aracın şarjda akü gerilimi 14v un üzerine çıkabilir,, genelde ledlerin ya rengi değişir yada birer birer grup halinde söner.
    Eğer led angle lediniz, 1 amperden az çekiyorsa,, 400mA falan. + girişine lm7802 regülatör entegresi bağlayın,, 10-11v ile çalışır.. akü voltajı 14v olsada lm sayesinde ledlere 12v sağbit gider.
    Ahh Ahhh,, bizim arabada aciko ekolayzer anfi vardı,, babam kontağı bir çevirmiş,, alternatörden artık ne geldiyse,, hem girişteki ters polarma diyotunu patlatmış,, hemde graphic ses kontrol entegrelerini yakmış..
    Önce aracı çalıştırın,, ondan sonra elektrik sistemlerini.. teyp-far-park-şarjcihazları-avr videolar- >>.

14 degil aku saglamlik durumuna gore 17 volta kadar cikiyor. kendim olctum. bu yuzden oto amfiler 18 volt maks beslemeli oluyormus:-) :-) :-) :-)
    ki eski teyplerde ka2206 olurdu, hatirlarsin belki zirt pirt bozulurlardi:-) :-) :-) :-)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Farlara giden voltajda da değişimler oluyor mu yoksa sabit 12v mu?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.