Şimdi Ara

arabayı yarın satıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arabayı yarın satacam ama ben ne yapmam lazım hemen bilgi veiri misiniz

• Bu ne giriş böyle

Bugün bir tişört bile aynı gün satılamazken siz arabayı nasıl satıyorsunuz anlamadım doğrusu.

Yapmanız gereken önce arabanıza bir fiyat belirlemek...
  • temiz kagidi cikarman gerekiyor. bu kagit olmadan satis olmuyor. sonra aliciyla birlikte notere gidip ruhsati, kimliklerinizi ve temiz kagidini veriyorsunuz. noter masrafini alici oduyor. siz sadece imza atiyorsunuz ve satis belgesinin bir kopyasini alip sakliyorsunuz.

hayirlisi olsun.
  • Arkadaş güzelce anlatmış, hayırlı satışlar.
    quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

temiz kagidi cikarman gerekiyor. bu kagit olmadan satis olmuyor. sonra aliciyla birlikte notere gidip ruhsati, kimliklerinizi ve temiz kagidini veriyorsunuz. noter masrafini alici oduyor. siz sadece imza atiyorsunuz ve satis belgesinin bir kopyasini alip sakliyorsunuz.

hayirlisi olsun.
  • Yeri gelmişken ben de merak ettiğim birşeyi sorayım..
    Ödemeyi tam olarak ne zaman yapmak gerekir?
    Düşük miktarlarda bir sorun olmasa da rakamlar yükselince hem alıcı hem satıcı açısından güvenli ve sağlıklı olması yönünden soruyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: anx

Yeri gelmişken ben de merak ettiğim birşeyi sorayım..
    Düşük miktarlarda bir sorun olmasa da rakamlar yükselince hem alıcı hem satıcı açısından güvenli ve sağlıklı olması yönünden soruyorum.

Satışı üzerinize aldığınız zaman yapabilirseniz daha iyi olur... Ama genelde devamlı birlikte olduğunuz için sorun çıkacağını zannetmiyorum ama burası Türkiye dikkatli olmak lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: anx

Yeri gelmişken ben de merak ettiğim birşeyi sorayım..

Alıcı ve satıcı birbirini tanımıyorsa ödemenin noterde yapılmasında fayda var. Para taşımak istenmiyorsa bloke çek tercih edilebilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK

Alıcı ve satıcı birbirini tanımıyorsa ödemenin noterde yapılmasında fayda var. Para taşımak istenmiyorsa bloke çek tercih edilebilir.

Bloke Çek iyiymiş...
    Cevap için teşekkürler...
  • çek kullanmıyorsak ne yapacağız? ben memurum mesela...
  • arabanın parasını şimdi vereyim haftaya noterden satışı alırım filan diyebilirler. Noterde imzayı basmadan anahtarı teslim etme. sonra başın ağrıyabilir..
  • benim anlamadığım noter ücretinde alıcının ödeyeceği ücret ile satıcının ödeyeceği noter ücreti ayrı çıkarılıyor,
    ama ihale alana kalıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: out

arabanın parasını şimdi vereyim haftaya noterden satışı alırım filan diyebilirler. Noterde imzayı basmadan anahtarı teslim etme. sonra başın ağrıyabilir..

tanımadığın birine satıyorsan parayı almadan noterde imza atma derim. çünkü noterde attığın imza ben paramı aldım bu kişiye arabamı devrediyorum demek.
  • Önce paranı al, hatta beraberce bankaya gidip parayı kendi hesabına yatır,sahte para olayına takılmassın, sonrada noterde işi bitir. Ama önce para sonra satış.
  • ben noter kagidinda satici icin bir ibare/masraf gordugumu hatirlamiyorum hic?..

quote:

Orjinalden alıntı: yuci

benim anlamadığım noter ücretinde alıcının ödeyeceği ücret ile satıcının ödeyeceği noter ücreti ayrı çıkarılıyor,
    ama ihale alana kalıyor
  • diyebileceğim tek şey,aracın devrini anında sattığın kişiye ver.. yarın yaptırırım falan vs vs türden şeylere aldırma..
  • Araba nedir?Resmi var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi clio_TR -- 28 Mayıs 2008; 17:53:41 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: turkalogy

çek kullanmıyorsak ne yapacağız? ben memurum mesela...

Alıcı taraf için yazıyorum. Bankaya gidiyorsunuz, bankada örneğin hesabınızda 30 bin lira var ve bloke çek almak istiyorsunuz. Banka talebiniz üzerine size banka tarafından düzenlenmiş ve bloke edilmiş çeki veriyor. çek karnesi sahibi olmanıza gerek yok. Çek zaten bankanın çeki yani bir nevi karne sahibi bankanın kendisi. Banka bu hizmeti karşılığında binde 4 komisyon istiyor ama pazarlıkla bu rakam aşağılara çekiliyor. Banka çeki verince sizin hesabınıza bloke koyuyor. çeki verdiğiniz kişi bankaya gidip sizin hesabınızdan parayı çekiyor. alıcı ve satıcı birlikte bankaya gidip çekin sahte - renkli fotokopi olup olmadığını kontrol edebilir, buda satıcını güvenliği açısından faydalı olur.

• quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

ben noter kagidinda satici icin bir ibare/masraf gordugumu hatirlamiyorum hic?..

quote:

Orjinalden alıntı: yuci

benim anlamadığım noter ücretinde alıcının ödeyeceği ücret ile satıcının ödeyeceği noter ücreti ayrı çıkarılıyor,
    ama ihale alana kalıyor

az önce noter makbuzuna baktım

ücretler aslı için ve örnek için yazmışlar
    ben karıştırmışım yani sizin anlıcağınız,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuci -- 28 Mayıs 2008; 20:48:40 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.