Şimdi Ara

Arac ile ailece yakin avrupa turu, hedef Slovenya Bled

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Henuz cok fazla belirsizlik var. En azindan net kisimlari yazip fikirlerinizi almak istiyorum. Ozellikle rota, duraklar, konaklama hakkinda tecrubesi olan arkadaslar nokta atisi bilgi verebilirse super olur.

2021 agustos doneminde calistigim isyerinden bir arkadasimla is icin Slovenya'ya gittim. Donusten onceki gun erken saatlerde isimiz bitince ordaki irtibatli oldugumuz kisiye nereye gidebiliriz diye sorduk. Biraz kalabaliktir ama giderseniz begenirsiniz diyerek bize BLED GOLU'nu tavsiye etti. Arastirmadan gittik ve cok ama cok begendik. Golun etrafini yuruyerek turladik (yaklasik 6km). O gun icimden bir sekilde ailemle buraya gelmeliyim diye dusundum ve eve doner donmez durumu anlattim. Esim devlet memuru, 1-2 ay icinde yesil pasaport hakkimiz olacak. 6 yasinda oglum ve 7.5 yasinda kizim ile birlikte 4 kisi olarak aracimiz 7 koltuklu ford s max ile 2 haftalik bir tur icin yola cikmayi dusunuyoruz. Boyle bir yolculuk icin en uygun araclardan birine sahip oldugumuzu dusunuyorum. 5 kisilik oturma duzenindeyken muthis bir bagaj hacmimiz var.

Yolculuk baslangic tarihimiz 17 haziran pazartesi. Daha once birkac avrupa sehrine is icin gitmistim. Budapeste de cok begendigim bir sehir. Bled ile aralari 520km. Sanirim Budapesteyi de dahil ederiz gezimize. Ama bunlar haricinde hemen hersey belirsiz su an icin.

1. senaryo : genel hatlari ile... Bu rota 5000km civarinda surecektir. Adriyatik denizini dolasmak ve uzerine uzun bir feribot yolculugu ile deniz havasi almak, 8 saat dinlenmek arti nokta iken Italya icin otobanlarin, yemek ve konaklamanin pahali oldugunu duydum.

2. senaryo : Burada Budapeste'yi dahil ediyorum. Donusta Bulgaristan Gabrovo'ya ugrayabiliriz. Is arkadaslarim, konaklayabilecegimiz bir yerimiz var. Sonrasinda Burgaz'a gidip oradan donus yoluna cikabiliriz. Belgrad'i da gormek istemekle birlikte sinirda Sirp'larin ariza cikarma riski var diye duydum. Bu arada aracimizda hizbir zaman sigara, alkol, yuklu nakit vs gibi illegal bir durum olmayacak.

Bir yeri cok begenip ekstra bir gun kalmak istemeyecegimizi, her gun yola cikacagimizi varsayarsak yaklasik 5000km yol yapilacak. Bu da gunluk ortalama 357km eder ki yaklasik 5-6 saat gibi dusunuyorum.

Aracimda ceki demirim var. Cekme karavan kiralayip yola cikabiliriz.

Bu durumda artilar,

*konaklamadan tasarruf

*nerede kalacagiz belirsizligi yok

eksiler

*yakit tuketimi artacak (sanirim yaklasik %30 - aracim 2.0TDCI otomatik, bos hali 1760kg)

*sehiricinde surus, park problem olacak

*belki otoyollardaki ucretler de artabilir,

*arac icin yesil sigorta yapilacak, muhtemelen onun da maliyeti artacaktir.

*elbette karavan kiralamanin da maliyeti var

Duraklar?

Sart olmamakla birlikte rotamiz genelde denize yakin devam etse guzel olur. 2-3 duragimizda denize girebilirsek fena olmaz. Hareketli bir gece hayati kesinlikle aradigimiz birsey degil. Daha cok doga, genel anlamda sehir gezisi. Aksam belki uzun olmayan yuruyusler ile zaman geciririz diye dusunuyorum.

*hirvatistan - plitvice golleri .Nette gezerken denk geldi, hos bir yere benziyor ama hem 4 kisi icin pek ucuz degil, hem de cocuklar tum gun buradaki tura katilabilirler mi? Muhtemelen kisa surede yorulacaklar, zorlanacaklar. Emin degilim.

*hirvatistan - split - Adini cok duyudugumuz bir yer, guzel olabilir.

Aklimda bunlardan baskasi yok acikcasi, her turlu oneriye acigim.

tarih henuz cok yakin degil, airbnb veya booking arastirmasi yaptim sayilmaz, hizlica goz attim.

5000km'yi 7/100km ortalama ile gitsem (muhtemelen biraz daha az olacaktir ama fazlasini hesaplayayim) 7*50=350lt tuketimim olacaktir.

Ortalama 1.5€ olsa 350*1,5=525€ yapar.

Karavansiz oldugumuz durumda konaklama icin sehir merkezine ihtiyacimiz yok, luks veya ekstra konfora da ihtiyacimiz yok. 60€ gunluk ortalamayi yakalayabilir miyiz bilmiyorum ama oldu diyelim, duz hesap 1000€ konaklama yapar. Yemek ve diger masraflari da dahil edince sanirim 1000€ bir maliyeti yazsak toplamda 2500€ gibi bir maliyet cikiyor.

Onerileriniz nelerdir?

Yolculuga cikarken yanina bunlari bunlari almayi unutma.

Su sehre muhakkak git

Bu noktada konaklamani tavsiye ederim

Surada su yenir tavsiye ederim.

• 2 hafta güzel bir süre, bence hiç İtalya'yı karıştırmadan gezmek lazım...Ayrıca Haziran ayı yüksek sezon olmadığı için yollar daha rahat ve de oteller daha makul fiyatlı olurlar.

Ben olsam şöyle bir rota yaparım:

1 - İstanbul'dan Sofya yaklaşık 6 buçuk saat sürüyor, Sofya'yı gezip gece konaklamayı da sofya'da yaparım (Eğer Bulgar gümrüğünde bekleme süresi çok uzun olmaz ve de çocuklar yorulmazsa Sırbistan'ın Niş şehrine kadar devam ederim)

2 - Sofya'dan Novi Pazar, Uvac kanyonuna giderim, bu yol da yaklaşık 400km ve 6 buçuk saat sürer... 2-3 saatlik bir süre Kanyonu hem tepeden hem de tekneyle gezmek için yeterli olacaktır. Ve sonrasında Belgrad'a doğru yola çıkarım, bu yol çok dağlık ve virajlı fakat çok güzel doğanın olduğu yoldur, gece karanlığa kalma durumu olursa hiç zorlamadan Belgrad yolunda Cacak şehri civarında kalınabilir. Uvak - Cacak arası 120km ama 2 buçuk saat sürer...

3 - Cacak - Belgrad, 150km ve yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bir yoldur. Belgrad'da tramvaya yakın, otoparkı olan bir otel almak lazım, merkezde araç park etmek sıkıntılı. Öğlene doğru Belgrad'a gelip tüm gün Belgrad gezilir. Opsiyonel olarak ertesi gün Belgrad'ın kalan yerleri, Zemun ve 1 saat mesafedeki Novi Sad gezilip 1 gece de orada ya da Belgrad'da kalınabilir. Bu tamamen keyfe ve vakite bağlı

4 - Belgrad - Zagreb... 400km ve yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası Zagreb'e ulaşılır, Yukarı şehir, Kule, müzeler, eski sokaklar, adını hatırlayamadığım bir şehir parkı, Botanik bahçe ve daha bir sürü yer gezilebilir. Meşhur Plivitcka gölleri Zagreb'e yaklaşık 2 saat mesafede, Yaz sezonu fiyatları da yetişkin için 40 euro, 7 yaşına kadar olan çocuklar için ücretsiz ve 7-18 arası da 15 euro... gidip gitmemek bütçeye bağlı... Resmi Web sitesi:

nacionalni park "plitvička jezera"
    Price list - Nacionalni park "Plitvička jezera"
    https://np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/istrazite-jezera/price-list/

5 - Zagreb - Lübliyana... 150km ve 2 saatlik bir yol... Nehir kenarında çok güzel vakit geçirilir, Kaleye araçla da çıkılıyor.

6 - Lübliyana - Bled gölü... 50km ve 40-45 dakikalık güzel bir yol, kış sezonu tekneler 10 euroya adaya götürürken yazın bu fiyat 15 euro oluyor, tabi bu benim gittiğim zamandaki fiyat, şimdi belki artmıştır. Kalenin de manzarası güzel ve şanslıysan kalede bazen gösteriler oluyor, onu da seyredebilirsin... Bled'e kadar gelmişken yarım saat mesafede Bohinj gölü de var, orasını da ziyaret edebilirsin.

7 - Lübliyana - Pula... 200km, 2 buçuk saate yakın bir mesafe. Buraya kadar hep şehir, yeşillik üzerineydi rota, buradan sonrası Adriyatik kıyıları, deniz, dinlenme üzerine olur. Pula İtalyan kasabalarını andıran bir yer...

8 - Pula - Dubrovnik... Yaklaşık 700km'lik bir mesafe, bu iki şehir arasında, Rijeka, Zadar, Split gibi büyük şehirlerin yanında bir sürü küçük şehir ve ada da mevcut, bu yol üzerinde denizini beğendiğin yerlerde mola verebilir ve farklı birkaç şehir veya kasabada kalabilirsin. Hemen direk Dubrovnik'e gitmeye hiç gerek yok. Ayrıca Dubrovnik'e varışı erken saatlere getirmek önemli, çünkü Dubrovnik bu rotadaki en pahalı yer, gerçi yüksek sezon olmasa da 100 euronun altında yer bulamazsın, o da en kötü yerler o fiyattan başlar... Otopark fiyatları da yüksektir o yüzden gitmeden old town'a en yakın parkları araştırıp ona göre nokta atışı park etmen lazım, merkezde saatliği 10 eurodan başlayan park yerleri var... Yine old town'da yemek fiyatları maşallah dedirtir, Saraybosna'da porsiyonu 3,5-4 euro olan Cevabi dubrovnikte 18-20 euroya satılıyordu, Amerikalılar bile dilim pizza alıp karınlarını doyuruyorlar o nedenle Dubrovnik için bir gece öncede atıştırmalık çantası yapmak iyi olur, çerez, meyve, sandviç, Neum'dan geçerken börek de alınabilir. Old townun girişinde çeşme var, oradan suyu bedavaya doldurabilirsin. Akşama doğru da makul saatte çıkıp konaklamayı Karadağ'da yapabilirsin

9 - Dubrovnik - Karadağ... 100km ve 2 saatlik bir yol, sahilden giden yol da var yukarıdan giden yol da, ben sahili seçerdim, manzarası güzel. Kotor Körfezinin girişinde kamp sandalyelerini açıp körfezi seyretmek çok keyifli... Konaklama Kotor'un Dobrota bölgesinde kalabilirsin. Denizin dibinde güzel taş evler vardır. birkaç gün Kotor'da kalıp Kotor old town, Perast, Tivat, Budva gezilir.

10 - Kotor - Saranda... 450km ve 7 saatlik bir yol. Tüm günü yolda harcamamak ve de çok yorulmamak adına orta nokta olarak Durres şehrinde 1 gece kalınabilir, Bu sayede yol üstündeki İşkodra'yı da birkaç saat gezebilirsin. Durres'in sahilinde akşam yürüyüp kafelerde güzel vakit geçirilebilir, sahilde büyük bir otel vardı, oranın cafe barında bazı akşamlar canlı müzik oluyor ve grup çok başarılı... Sonraki gün Saranda'ye geçip orada güzel bir ev tutulur. Burada şahsen en az 3 gece kalmak lazım ve her gün 10 dakika uzaklıktaki Ksamil'e deniz için gidilir, Balkanların Maldivleri olarak geçiyor ve yüksek sezon olmadığı için de gayet uygun fiyata otel bulunur. 3 gün çocuklarla çok keyifli deniz tatili yapılır. Google'da Ksamil diye aratırsan nasıl bir denizi olduğunu görürsün. Akşamları da Saranda merkezde, sahil boyunda güzel bir caddesi var ve herkes orada yürüyüş yapar, deniz kenarındaki restoranların da fiyatları çok abartı değil (en azından benim gittiğimde öyleydi)...

11 - Saranda - Selanik... 350-400km ve yaklaşık 5 saatlik bir yol, ister bir gece burada kalıp Selanik gezilir ya da 2 saat daha devam edilip Kavala'ya kadar gidilir, Kavala'da sahilde Nemesis Restoran var, harika yemekler ve uygun fiyat ile çok başarılı bir mekan, ben her gidişimde 3-4 öğünü mutlaka orada yaparım. Deniz ürünleri, mezeler ile çok güzel yemek olur. Kaleye çıkan yol üzerinde, imaret otele gelmeden solda bir Kurabiyeci var, hem fiyatları güzel hem de kurabiyesi çok başarılı ayrıca güzel hediyelik eşyaları da oluyor.

12 - Kavala - İstanbul... 450km ve 5 buçuk saatlik bir yolculuk ama direkt İstanbul'a geçmeye gerek yok, Dedeağaçta yemek ve gezi molası verilir, Jumbo markete mutlaka uğranmalı... Sonra istikamet artık İstanbul.

Genel olarak böyle bir rota oluştururdum, tabi burada yazdığım süreler ideal süreler ama sınır kapılarında bekleme süresi tamamen şans işi, bunları hesaba katmak lazım... Yola çıkmadan önce genel hat üzerindeki otelleri Booking üzerinden araştırıp favoriye alırım ve sadece ilk gece konaklamasını satın alırım, sonrakiler yol durumuna göre o şehre vardığımda alırım ya da direk otele gider ve kapıdan daha uygun fiyat da alınabilir. Araçta soğutucu olursa ya da köpüklü buz çantaları da olur içecekleri içine koyup soğuk içecek ihtiyacı karşılanabilir. Giderken mutlaka bolca çerez, bisküvi, gofret ve en önemlisi birkaç koli su almak lazım. Su oralarda biraz pahalı ve çok su içen kişiler için tuzlu oluyor. Yol üstünde marketlerden, yol kenarındaki tezgahlardan falan taze taze meyveler alınabilir. Süre eğer daha uzayabilirse bazı yerlerde bir gece kalmak yerine bir gün daha eklenebilir.

• Kiralık Karavan ile yurt dışına çıkamazsınız. Karavan aracın ruhsatına işlenmelidir.

• cleanton kullanıcısına yanıt

Ustteki link ve ozellikle bu bilgi icin cok tesekkur ederim hocam. En azindan bu konu netlesmis oldu.

• Rotanızı şöyle değiştirmenizi öneririm:

Sırbistan üstünden Slovenya (Macaristan'a girmeyin)

Dönüş: İtalya - Yunanistan

Hırvatistan sahilleri çocuklarla zor olur. Ayrıca otopark sorunu var, otopark ücretleri aşırı yüksek.

• İtalyan otobanları yüksek ücretli evet, ama toplamda ne kadar fark eder? Slovenya'da Bari'ye viamichelin.com da inceleyin. Taş çatlasa 65 Euro'yu geçmez.

• Diger konuyu tamamen okudum, cok faydali bilgiler var. Durumlarim netlestikce burayi da guncellerim.
  • şimdiden iyi eğlenceler. Karavanla seyahat teoride cazip olsa da işin aslı hiç öyle değil. Hele ki Avrupa'da şehir merkezlerini gezmek istiyorsanız karavandan uzak durun.

Eğer maddi durumunuz elveriyorsa ve zaman sorununuz yoksa 1. senaryoya benzer bir rota tavsiye ederim. Sadece İtalya kısmında değişiklikler yapmalısınız. Arnavutluk ve Karadağ'ı görmedim. Sahilleri ve doğası çok övülüyor. Memnun kalırsınız diye tahmin ediyorum. Hırvatistan'ın sahil kesimindeki her şehir, köy, kasaba mükemmel zaten. Slovenya doğasıya beni en çok şaşırtan ülke oldu. Yeşilin bu kadar çok tonunu Avrupa'nın hiçbir ülkesinde görmedim. Ama ailenize Bled'i fazla överek beklentileri yükseltmeyin. Elbette harika bir yer ancak maksimum 1 gün geçirilir. Kaleye çıkılır, göl etrafında yürüyüş yapılır hepsi bu. Slovenya'nın meşhur mağaralarını mutlaka gezmenizi öneririm. Ekoturizem Hudicevec otelinde bir gece kalıp Avrupa'nın en büyük mağarası olan Postojna'yı ve Skocjan Mağarasını gezmelisiniz.

Doğu İtalya'da Venedik harici görülecek pek bir yer yok. İtalya'ya kadar gitmişken maddiyat ve zaman elveriyorsa rotayı en azından Siena, Floransa, Roma, Napoli, Sorrento, Bari'yi kapsayacak şekilde değiştirebilirsiniz. Doğu sahilleri üzerinden geçer giderseniz çok yazık etmiş olursunuz.

Evet İtalya pahalı bir ülke. Geçen ay İtalya içerisinde 4250 km yol yaptım. Net hesaplamadım ancak otobanlara toplamda 350-400 Euro civarı ödedim. İtalya'yı görmek için fazlasıyla değecek bir ücret.

İtalya'da otoban ücretlerini Km'nin yaklaşık %10'u olarak düşünebilirsiniz. 100 km'lik otobanda 10 euro ödüyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 21 Nisan 2024; 0:19:11 >

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt

detayli bilgi icin tesekkur ederim. hepsini dikkate alip planlamada degerlendirecegim.

• 2 hafta güzel bir süre, bence hiç İtalya'yı karıştırmadan gezmek lazım...Ayrıca Haziran ayı yüksek sezon olmadığı için yollar daha rahat ve de oteller daha makul fiyatlı olurlar.

Ben olsam şöyle bir rota yaparım:

1 - İstanbul'dan Sofya yaklaşık 6 buçuk saat sürüyor, Sofya'yı gezip gece konaklamayı da sofya'da yaparım (Eğer Bulgar gümrüğünde bekleme süresi çok uzun olmaz ve de çocuklar yorulmazsa Sırbistan'ın Niş şehrine kadar devam ederim)

2 - Sofya'dan Novi Pazar, Uvac kanyonuna giderim, bu yol da yaklaşık 400km ve 6 buçuk saat sürer... 2-3 saatlik bir süre Kanyonu hem tepeden hem de tekneyle gezmek için yeterli olacaktır. Ve sonrasında Belgrad'a doğru yola çıkarım, bu yol çok dağlık ve virajlı fakat çok güzel doğanın olduğu yoldur, gece karanlığa kalma durumu olursa hiç zorlamadan Belgrad yolunda Cacak şehri civarında kalınabilir. Uvak - Cacak arası 120km ama 2 buçuk saat sürer...

3 - Cacak - Belgrad, 150km ve yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bir yoldur. Belgrad'da tramvaya yakın, otoparkı olan bir otel almak lazım, merkezde araç park etmek sıkıntılı. Öğlene doğru Belgrad'a gelip tüm gün Belgrad gezilir. Opsiyonel olarak ertesi gün Belgrad'ın kalan yerleri, Zemun ve 1 saat mesafedeki Novi Sad gezilip 1 gece de orada ya da Belgrad'da kalınabilir. Bu tamamen keyfe ve vakite bağlı

4 - Belgrad - Zagreb... 400km ve yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası Zagreb'e ulaşılır, Yukarı şehir, Kule, müzeler, eski sokaklar, adını hatırlayamadığım bir şehir parkı, Botanik bahçe ve daha bir sürü yer gezilebilir. Meşhur Plivitcka gölleri Zagreb'e yaklaşık 2 saat mesafede, Yaz sezonu fiyatları da yetişkin için 40 euro, 7 yaşına kadar olan çocuklar için ücretsiz ve 7-18 arası da 15 euro... gidip gitmemek bütçeye bağlı... Resmi Web sitesi:

nacionalni park "plitvička jezera"
    Price list - Nacionalni park "Plitvička jezera"
    https://np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/istrazite-jezera/price-list/

5 - Zagreb - Lübliyana... 150km ve 2 saatlik bir yol... Nehir kenarında çok güzel vakit geçirilir, Kaleye araçla da çıkılıyor.

6 - Lübliyana - Bled gölü... 50km ve 40-45 dakikalık güzel bir yol, kış sezonu tekneler 10 euroya adaya götürürken yazın bu fiyat 15 euro oluyor, tabi bu benim gittiğim zamandaki fiyat, şimdi belki artmıştır. Kalenin de manzarası güzel ve şanslıysan kalede bazen gösteriler oluyor, onu da seyredebilirsin... Bled'e kadar gelmişken yarım saat mesafede Bohinj gölü de var, orasını da ziyaret edebilirsin.

7 - Lübliyana - Pula... 200km, 2 buçuk saate yakın bir mesafe. Buraya kadar hep şehir, yeşillik üzerineydi rota, buradan sonrası Adriyatik kıyıları, deniz, dinlenme üzerine olur. Pula İtalyan kasabalarını andıran bir yer...

8 - Pula - Dubrovnik... Yaklaşık 700km'lik bir mesafe, bu iki şehir arasında, Rijeka, Zadar, Split gibi büyük şehirlerin yanında bir sürü küçük şehir ve ada da mevcut, bu yol üzerinde denizini beğendiğin yerlerde mola verebilir ve farklı birkaç şehir veya kasabada kalabilirsin. Hemen direk Dubrovnik'e gitmeye hiç gerek yok. Ayrıca Dubrovnik'e varışı erken saatlere getirmek önemli, çünkü Dubrovnik bu rotadaki en pahalı yer, gerçi yüksek sezon olmasa da 100 euronun altında yer bulamazsın, o da en kötü yerler o fiyattan başlar... Otopark fiyatları da yüksektir o yüzden gitmeden old town'a en yakın parkları araştırıp ona göre nokta atışı park etmen lazım, merkezde saatliği 10 eurodan başlayan park yerleri var... Yine old town'da yemek fiyatları maşallah dedirtir, Saraybosna'da porsiyonu 3,5-4 euro olan Cevabi dubrovnikte 18-20 euroya satılıyordu, Amerikalılar bile dilim pizza alıp karınlarını doyuruyorlar o nedenle Dubrovnik için bir gece öncede atıştırmalık çantası yapmak iyi olur, çerez, meyve, sandviç, Neum'dan geçerken börek de alınabilir. Old townun girişinde çeşme var, oradan suyu bedavaya doldurabilirsin. Akşama doğru da makul saatte çıkıp konaklamayı Karadağ'da yapabilirsin

9 - Dubrovnik - Karadağ... 100km ve 2 saatlik bir yol, sahilden giden yol da var yukarıdan giden yol da, ben sahili seçerdim, manzarası güzel. Kotor Körfezinin girişinde kamp sandalyelerini açıp körfezi seyretmek çok keyifli... Konaklama Kotor'un Dobrota bölgesinde kalabilirsin. Denizin dibinde güzel taş evler vardır. birkaç gün Kotor'da kalıp Kotor old town, Perast, Tivat, Budva gezilir.

10 - Kotor - Saranda... 450km ve 7 saatlik bir yol. Tüm günü yolda harcamamak ve de çok yorulmamak adına orta nokta olarak Durres şehrinde 1 gece kalınabilir, Bu sayede yol üstündeki İşkodra'yı da birkaç saat gezebilirsin. Durres'in sahilinde akşam yürüyüp kafelerde güzel vakit geçirilebilir, sahilde büyük bir otel vardı, oranın cafe barında bazı akşamlar canlı müzik oluyor ve grup çok başarılı... Sonraki gün Saranda'ye geçip orada güzel bir ev tutulur. Burada şahsen en az 3 gece kalmak lazım ve her gün 10 dakika uzaklıktaki Ksamil'e deniz için gidilir, Balkanların Maldivleri olarak geçiyor ve yüksek sezon olmadığı için de gayet uygun fiyata otel bulunur. 3 gün çocuklarla çok keyifli deniz tatili yapılır. Google'da Ksamil diye aratırsan nasıl bir denizi olduğunu görürsün. Akşamları da Saranda merkezde, sahil boyunda güzel bir caddesi var ve herkes orada yürüyüş yapar, deniz kenarındaki restoranların da fiyatları çok abartı değil (en azından benim gittiğimde öyleydi)...

11 - Saranda - Selanik... 350-400km ve yaklaşık 5 saatlik bir yol, ister bir gece burada kalıp Selanik gezilir ya da 2 saat daha devam edilip Kavala'ya kadar gidilir, Kavala'da sahilde Nemesis Restoran var, harika yemekler ve uygun fiyat ile çok başarılı bir mekan, ben her gidişimde 3-4 öğünü mutlaka orada yaparım. Deniz ürünleri, mezeler ile çok güzel yemek olur. Kaleye çıkan yol üzerinde, imaret otele gelmeden solda bir Kurabiyeci var, hem fiyatları güzel hem de kurabiyesi çok başarılı ayrıca güzel hediyelik eşyaları da oluyor.

12 - Kavala - İstanbul... 450km ve 5 buçuk saatlik bir yolculuk ama direkt İstanbul'a geçmeye gerek yok, Dedeağaçta yemek ve gezi molası verilir, Jumbo markete mutlaka uğranmalı... Sonra istikamet artık İstanbul.

Genel olarak böyle bir rota oluştururdum, tabi burada yazdığım süreler ideal süreler ama sınır kapılarında bekleme süresi tamamen şans işi, bunları hesaba katmak lazım... Yola çıkmadan önce genel hat üzerindeki otelleri Booking üzerinden araştırıp favoriye alırım ve sadece ilk gece konaklamasını satın alırım, sonrakiler yol durumuna göre o şehre vardığımda alırım ya da direk otele gider ve kapıdan daha uygun fiyat da alınabilir. Araçta soğutucu olursa ya da köpüklü buz çantaları da olur içecekleri içine koyup soğuk içecek ihtiyacı karşılanabilir. Giderken mutlaka bolca çerez, bisküvi, gofret ve en önemlisi birkaç koli su almak lazım. Su oralarda biraz pahalı ve çok su içen kişiler için tuzlu oluyor. Yol üstünde marketlerden, yol kenarındaki tezgahlardan falan taze taze meyveler alınabilir. Süre eğer daha uzayabilirse bazı yerlerde bir gece kalmak yerine bir gün daha eklenebilir.

• elturco78 E kullanıcısına yanıt

Hocam ne guzel yazmissin, ellerine saglik. Harika bir rehber olmus. Hem benim, hem de sonra okuyacaklarin cok isine yarayacak. Tekrar tesekkur ediyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.