Şimdi Ara

aselsana staj için asla gitmeyin ! (TAVSİYE) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
60
Cevap
1
Favori
55.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    sen gezmişsin bi de kızıyosun , amelelik mi yapmak mı istiyorsun? anlamadım, öyle staja can feda.
  • trustem.111 kullanıcısına yanıt
    Dostum anlatamıyorum galiba. BİMER dediğin şey "Başbakanlık İletişim Merkezi" biliyorsun değil mi? Hiç bir zaman böyle konuların üzerinde durmazlar. İster kamu kurumu olsun, isterse başka bir şey. BİMERle alakası yok bu konunun.

Hiç öğrenci oldun mu bilmiyorum, anlayamadım ama böyle durumlarda öğrenci ilk önce "sorumlu öğretmenine" gider. Sorumlu öğretmen işletmeye gider ve öğrencisinin durumunu, başka bir bölümde çalışmak istediğini anlatır. Bir süre beklenir ve değişim yoksa öğrenci oradan alınarak başka bir işletmeye yerleştirilir.

Bilmiyorsundur diye anlattım, BİMERle alakası yok yani.

Anlatabiliyor muyum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Dostum anlatamıyorum galiba. BİMER dediğin şey "Başbakanlık İletişim Merkezi" biliyorsun değil mi? Hiç bir zaman böyle konuların üzerinde durmazlar. İster kamu kurumu olsun, isterse başka bir şey. BİMERle alakası yok bu konunun.

Hiç öğrenci oldun mu bilmiyorum, anlayamadım ama böyle durumlarda öğrenci ilk önce "sorumlu öğretmenine" gider. Sorumlu öğretmen işletmeye gider ve öğrencisinin durumunu, başka bir bölümde çalışmak istediğini anlatır. Bir süre beklenir ve değişim yoksa öğrenci oradan alınarak başka bir işletmeye yerleştirilir.

Bilmiyorsundur diye anlattım, BİMERle alakası yok yani.

Anlatabiliyor muyum?

Ben a diyorum, hem z. Farklı hususlardan bahsediyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• durumu bimere detaylıca bildir,onlar geri dönuş yaparlar,fazladan aselsanın bağlı bulundugu bakanlığada bıldırebılırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: idea of evil

KONUYU NEREYE AÇACAĞIMI BİLMİYORUM MODLAR SİZ TAŞIRSINIZ TEŞEKKÜRLER..

Arkadaşlar benden size tavsiye sakın ama sakın gitmeyin ben gittim bu bölümü okuduğuma pişman oldum aselsan denen yere gittiğime pişman oldum.! lanet olsun ! elektrik elektroniğe de aselsana da adamlar oturdukları yerde para kazanıyorlar ... Aga size başımdan geçeni anlatıyım halada aynı yerdeyim acayip sinirlerim bozuk. Şimdi Rehis denen bi yere girdim , titreşim odası denen bi yere girdim iyi güzel söküm takım yapıyordum başlayı 1.5 gün felan olmuştu öğle arasından sonra adam geldi dedi senin stajın burda bitti adam öle diyince bende alışmıştım tabi ne güzel söküm takım felan sistem çalıştırıyordum bi ofis gibi bi yere geçtik adamla beraber dedim nereye gidecez dedim adam ambara diyince bi tuhafladım , adama giderken dedim abi dedim getir götür işleri yapacam demi dedim adam evet dedi neyse sesimi çıkartmadım gittik koskoca aselsan denen yerin malzeme deposu ben elektrik elektronik - endüstriyel bakım onarım okuyan kişi aselsanda depoda aselsan için malzeme paketleyip gönderiyoruz oraya girdiğimden beri moralim bozuk ordaki eğitim müdürlüğüne gidip adamla konuştum uyuzun teki :@ ağzımı açmıyım şimdi o gereksiz adam için topal karaktersiz. derdimi anlattım bakarız dedi öğleden sonra gittim yapacak bişey yok rotasyonu bekleyecen dedi çıktım dışarda oturdum biraz ağladım sevmediğim yere girdiğim için alışmadım alışmayacağımda ambar diyolarmış orayada lanet olsun aselsan denen yere . !

Bi düşünsenize aselsanda uçak malzemelerinin yapımında görevliyim bide ambarda aselsana parça gönderiyorum demek var çok zoruma gidiyor işte bu ayaklarıma ağrılar girdi lanet olsun ben oraya adam gibi staj yapmaya gidiyorum adamlar beni ambara atıyolar böle sistemin Allah belasını versin yüzüm asık gezicem o ambar denen illet yerde adam gibi yere sokmazlar gider en b*ktan yere sokarlar burası böyle işte buraya asla staja gelmeyin kardeşim adamların uşağı gibi bişey oluyorsun sakın ha sakın...

Yapacağın en iyi şey koordinatör öğretmenine durumu anlatman.Sen kimseyle tartışmaya girme öğretmenin ilk olarak senden sorumlu kişilerle konuşur daha sonra çözüm yolu bulunamazsa staj yerini değiştiriler.

• trustem.111 kullanıcısına yanıt
    Hayır, aynı şeyden bahsediyoruz.

Sen "...konu BİMERle alakalıdır" diyorsun bende "...hayır BİMERle alakası yok işte bununla alakası var" diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Smoke34

sen gezmişsin bi de kızıyosun , amelelik mi yapmak mı istiyorsun? anlamadım, öyle staja can feda.

bak kardesim hangi takimi tuttugunu bilmiyorum ama ben gs taraftariyim sana soyle soyliyim staj benim icin hergin real'den 6 yedigimiz maci tekrar tekrar izlemek gibiydi hep ayni seyler izliyoduk ve sonunda hep mutsuz oluyoduk bilmem anlatabildimmi
  • DEVIDBEKIM D kullanıcısına yanıt
    onu izlemek mi amelelik mi? Peki diyelimki sana maaş bağlandı bu iş için, 8-10 kağıt o zaman yapar mısın?
  • Haline şükret bende teknik serviste staj yapıyorum sürekli bi yerlere gidiyorum parça getir parça götür hayatımda bu kadar yorulduğumu hatırlamıyorum. Geçen akşama doğru karşıdan karşıya geçiyordum araba geliyor bakıyorum ama karşıya koşacak halim yok ne olursa olsun dedim yavaş yavaş yürüdüm adam bişeyler diyodu sövmüştür kesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

ne yazık ki ülkemizde lise stajyerleri direk bedava köle olarak kullanılıyo.

Bu konuya yazmistim ama örnek teskil etmesi bakimindan tekrar yaziyorum.

Arkadaslar yurtdisinda egitimim sirasinda zorunlu stajimi VOLVO Almanya ve sonrasinda VOLVO Isvec merkez`de yaptim. Orada genel amacli stajyer alimi olmaz. Stajyerin ilgilenmesi gereken bir konu olur. Oraya gittim, sefimle toplanti yaptik, yol haritamizi belirledik ve istenilen hedefleri acik hale getirdik. Daha sonra sefim bana hic karismadi. Ayda 1 kez benden rapor istedi. Olay budur. Ne cay tasimak nede boya yapmak.

Olmasi gereken budur. Ama ülkemizde bu kafa yapisiyla zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Macunköydeki aselsanda isen tanıdıklarım var hallederiz

evet hocam macunköydeki aselsandayım ben ordaki eğitim müdürü ilede konuştum adam bişe yapamayız dedi direk kafa göz Allah ne verdiyse girişesim geldi bide eğitim müdürü olucak ne beklersin böyle adamlardan ...

bazı büyüklerimizde ergen felan demiş ayıp etmişler ben liseyi bitirmiştim çoktan ondan dolayı sınıf tekrarı yaptım

aselsanada girmekle bir nevide hata yaptım yani ailem tarafından teselli ediliyorum iyidir diye orda kalman bile güzel diyorlar bir ay tek bir ay çift maaş alırsın diyolar bakalım hayırlısı olsun

• Bu yazıları okuyunca, zamanında aselsandaki staj tecrübelerimi paylaştığım blogumun linkini vermek istedim.

http://mehmettahameral.com/aselsan-a-staj-basvurulari-ve-surecleri-2013/

Herkese faydası olması dileğiyle.. (Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz - öncesinde yorumlar kısmındaki soruları incelemenizi tavsiye ederim..)
  • Dostum öncelikle insanların kafalarını böyle karıştırmamalısın.ASELSAN'da staj yapma gibi bir hak elde etmek pek kolay olmayabiliyor.Tut ki staj yaptın başlangıçta bende oradayken umuyordum ki daha iyi kendimi geliştirebileyim.Ancak stajımın 4.günü mühendislerimle tanıştıktan sonra kendilerinin bana kurduğu ilk cümle size burada meslek içeriği öğretmekten ziyade mühendis nedir,nasıl çalışır,çalışma koşulları nasıldır,işçi mühendis arasındaki diyalog,müşteri ve firma arası diyaloglar bu gibi eylemlere göz atın demeleri senin zaten oldukça kısa olan staj dönemini verimli geçirmen konusunda ön ayak olmuştur.Gelelim ki onlarda demekce 20 gün bende elektrik elektronik mühendisi stajyeri olmama rağmen ne sana c,c++ ne matlab ne de sap gibi programlar öğretebilsinler.Ben de stajımı Aselsan SST de yaptım bölüm için çok verimli miydi hayır derim ancak ülkemizde haberlerde bile göremediğimiz,içinde çalışan personelin bile tanık olmadığı çok sayıda güzel şeyler görüp tanık oldum.Gerektiğinde bende yardım ettim .Yazılım konusunda zaten seni fazla yaklaştırmazlar ama donanım kısmına gelince seni oldukça yakın tutup parçaları tanımanı isteyen bir yer.Mesele ben staj döneminde uzaktan komutalı silah sistemleriyle haşır neşir oldum ve daha nicesiyle gerektiğinde içice olup tanıma fırsatı yakaladım.Hepsi bu mu hayır bulunduğum bölümde 15 i aşkın mühendis ve müdürler tarafından sunum yapmam istendi ve staj dönemim boyunca fabrikayı gezip sunum konum hakkımda bilgi topladım ve mühendisimle beraber münazara yaparak belirli günlerde,son gün ise sunumu hepsine ilettim bu bile benim için büyük ölçüde özgüven oldu.Staj yaparken bende sen gibiydim fakat stajımdan sonra orada bulunan çalışanlar artık beni arayınca bile iyi ki orada bulunmuşum diyorum.Dünyada bu denli önemli konumda bulunan bir Türk firmasının kısa dönemde olsa bir parçası olduğum için çok mutlu oldum sende böyle düşün bence geçmişinde ne güzel bir hatıra bıraktın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sarp_ejder

Dostum öncelikle insanların kafalarını böyle karıştırmamalısın.ASELSAN'da staj yapma gibi bir hak elde etmek pek kolay olmayabiliyor.Tut ki staj yaptın başlangıçta bende oradayken umuyordum ki daha iyi kendimi geliştirebileyim.Ancak stajımın 4.günü mühendislerimle tanıştıktan sonra kendilerinin bana kurduğu ilk cümle size burada meslek içeriği öğretmekten ziyade mühendis nedir,nasıl çalışır,çalışma koşulları nasıldır,işçi mühendis arasındaki diyalog,müşteri ve firma arası diyaloglar bu gibi eylemlere göz atın demeleri senin zaten oldukça kısa olan staj dönemini verimli geçirmen konusunda ön ayak olmuştur.Gelelim ki onlarda demekce 20 gün bende elektrik elektronik mühendisi stajyeri olmama rağmen ne sana c,c++ ne matlab ne de sap gibi programlar öğretebilsinler.Ben de stajımı Aselsan SST de yaptım bölüm için çok verimli miydi hayır derim ancak ülkemizde haberlerde bile göremediğimiz,içinde çalışan personelin bile tanık olmadığı çok sayıda güzel şeyler görüp tanık oldum.Gerektiğinde bende yardım ettim .Yazılım konusunda zaten seni fazla yaklaştırmazlar ama donanım kısmına gelince seni oldukça yakın tutup parçaları tanımanı isteyen bir yer.Mesele ben staj döneminde uzaktan komutalı silah sistemleriyle haşır neşir oldum ve daha nicesiyle gerektiğinde içice olup tanıma fırsatı yakaladım.Hepsi bu mu hayır bulunduğum bölümde 15 i aşkın mühendis ve müdürler tarafından sunum yapmam istendi ve staj dönemim boyunca fabrikayı gezip sunum konum hakkımda bilgi topladım ve mühendisimle beraber münazara yaparak belirli günlerde,son gün ise sunumu hepsine ilettim bu bile benim için büyük ölçüde özgüven oldu.Staj yaparken bende sen gibiydim fakat stajımdan sonra orada bulunan çalışanlar artık beni arayınca bile iyi ki orada bulunmuşum diyorum.Dünyada bu denli önemli konumda bulunan bir Türk firmasının kısa dönemde olsa bir parçası olduğum için çok mutlu oldum sende böyle düşün bence geçmişinde ne güzel bir hatıra bıraktın.

Aselsan'da staj yapmaya hak kazanmak diye bir şey yok hocam. Sen Üniversitesin galiba senin ki ayrı olabilir seçiliyor olabilirsiniz Lise için Aselsan'a girmek gayet basit okul seni sokuyor ekstra yapman gereken bir şey yok.

Ticaret Meslek Lisesi okudum bizim okul Aselsan, Havelsan gibi yerlere gönderiyor hatta bende verdikleri kıyafet bile var kışın sıcak tutuyor Herhangibir mülakat tarzı bir şey ile seçilmiyorsun.

Lise stajı için söylüyorum öyle aşırı beklentiye girmeyin staj konusunda hele büyük firmalarda yok şunu yaptırmıyorlar bunu yaptırmıyorlar diye üzülmeyin önemli olan Sarp arkadaşında yazdığı gibi çalışma ortamını görüp tecrübe edinmek Üniversite Stajı daha kapsamlı olabilir ama lise stajında genel olarak basit işler yaparsınız.

• hazir firsat varken hepsini fetocu diye sikayet et
  • Dostum bende Siemens Kartal Fabrikasında yaz stajımı yapmıştım. Bende genelde getir-götür işlerini yaptım çok az bi PLC bilgisi edindim. Çoğu büyük firmaların zaten lise stajyerlerine tutumu bu şekildedir. Dişini sık dayan, şuan üzülme CV'nde Aselsan oldukça fayda sağlar diye düşünüyorum.

• Lise stajyerine ne yaptırmalarını bekliyordun? Eski konu zaten tırt

• sen amerikada yasadigini saniyon galiba, bu ulkede parti, cemmat ten olmayinca seni copcu bile yapmazlar

tarik akanin fimi vardi cuval sayma muduru oldum diyordu
  • ülkemizden zaten stajyerler her yerde öyle muamele görüyor. Ağladım filan ne

• konu biraz eski fakat şöyle bir yorumda bulunacağım.
    lise dönemi stajyerisin muhtemelen meslek liselisin ve bu demektir ki olaya zaten 10-0 geriden başlamışsın.
    aslında hatalı olan kurumlar değil eğitim sistemi neden derseniz, bu tür kurumlar yıllık belli bir miktar stajyeri bünyesinde bulundurmak zorunda haliyle stajyerden sorumlu birde kadrolu adam oluyor.Bu adamın her yıl sorumlu olduğu bir miktar stajyeri oluyor. sonuç olarak bu kişi lise stajyerine ne verebilir ? bunu düşünmek lazım.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.