Şimdi Ara

Bahçe led süslemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu devre solar panelden 1.2 volt pili şarj edip. 100 led yakıyor. Son zamanlarda yarıdan itibaren ledler ya sönük yada hiç yanmamaya başladı. Devredeki entegrenin üzeri kazınmış ne olduğunu bulamadım. Devrenin diğer elemanları 1 direnç, 1 mercimek kondansatör, 1 bobin, 2 adet buton (mode ve on-off). Bu devrenin sorunun nasıl çözerim. Ledlerin tümünün yamması lazım. Ledlere giden voltaj 1.1 volt
    Bahçe led süslemesi
    Bahçe led süslemesi

• Pili başka bir yerde şarj etme olanağınız var mı? Bir adaptör artı direnç falan bulabilme imkanı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Pili başka bir yerde şarj etme olanağınız var mı? Bir adaptör artı direnç falan bulabilme imkanı?
    Pilin şarjında problem yok şarjı tam(Dışarda da şarj ettim) . Devre üzerinde değiştirmediğim bir bobin ve entegre kaldı. Entegrenin üstü kazınmış ne olduğunu bilmiyorum. Bobini değiştirip tekrar deneyeceğim.
  • gkhndinc G kullanıcısına yanıt
    GP pilleri biraz sıkıntılı oluyor. Birkaç kullanımdan sonra içdirençleri büyüyor ve dış devreye akım desteği azalıyor. Şayet sorun pilden değilse bobin değil de entegredendir bence. 100 LED az değil o kadar yükü kaldırması kolay olmayacağı için, e çıkışta transistör de yok herhalde?....

Şimdi bir hesap yapsak,

Her led atıyorum 3V - 20mA olsa,

100 x 0,02A = 2 Amper demektir...

???

Tek pille?

Düşük parlaklıkta yanıyo olsa 1A desek, tamam bir yere kadar idare eder. Bu yükü de taşıyamamışsa entegre cortlamış da olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.