Şimdi Ara

baymak duo tec için oda termostatı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
14.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: yalnizkurt1

ot öncesi kullanımla sonrası kullanım kıyaslamasında tüketiminizde bir düşme oldumu acaba, yani faturaya yansıması nasıl oldu. bir de normalde bu kombiler ot takılı değilken normalde hedef sıcaklığa gelince düşük alevde devamlı çalışıyor, şartlar uygun olup hedef değerin 4-5 derece yukarısına kadar ısıtabilirse ancak o zaman alev sönüyor (benim anladığım ve gözlemlediğim) pompa ise hiç durmuyor, devamlı devir daim yapıyor. modülasyonlu ot takınca bu çalışma şeklinde bir değişiklik oldumu acaba( alev söndürerek ve pompanın durarak dinlenmeye geçmesini kastediyorum). bazı kaynakları okuyunca kafam karıştı açıkçası, bazı yorumlar on/off ot daha iyi derken bazıları modülasyonlu ot iyidir diyor. anladığım kadarıyla bu tür devamlı çalışan kombilerde on/off ot ile kombinin devamlı yanmasının ve pompanın devamlı çalışmasının önüne geçildiği, bir anlamda eski kombiler gibi heder kombi değeri mesela 40 ise bu ot ile kombinin sıcaklığı 45 e çıkarıp dinlenmeye geçtiği, 35e düştüğünde ise tekrar çalışmaya başladığı şeklinde anladım ve bu tür çalışmanın faturaya ekonomi olarak yansıdığı, modülasyonlu ot de ise bu şekilde çalışmadığı ve ekonomiden önce konforun ön planda olduğu şeklinde yorumlar var. belki mevcut evin şartlarına/kombi ve modülas. ot nin markasına vs... göre bu değişebilir tabiki, bilemiyorum. bu konuda sizin fikrinizi almak isterim.

yeni eve taşımdım kombiyi direkt OT ile kullandığım için OTsiz mukayesesini yapamıyorum . ama eski evimde on/of OT. 5 yıl kullanmışımdır. . size çok akademik bilgi veremeyeceğim . ama burada fatura ya ve konfora yönelik ısınma dimamikleri içerisinde çok fazla değişen parametreler var. bunlardan en önemlisi evinizin cephesi, arakat ve mantolama durumları. bazı şahıslar evime geldiğinde ben hiç ısınamıyorum sizin eviniz ne kadar güzel sıcacık bendemi OT alsam faydası olur mu diye soruyorlar . kesinlikle olmaz evini kazan sıcaklığını ortalama 60 derecede konforlu sıcaklığa erişemeyen bir evin OT den önce izolasyonunu yaptırması lazım. zaten böyle bir evde OT de taksanız hedef sıcaklığa ulaşamayan bir evde kombi sürekli sizin belirlediğiniz kazan tepe sıcaklığında çalışacak OT bir fonksiyonu kalmayacaktır..

on/of ve modülasyonlu cihaz karşılaştırdığımda :

bir kere şunu söylemek isterim ki sizin söylediğiniz senaryoda kombi 45 de stop eder 35 tekrar devreye girer gibi bir durum olmaz . en azında benim kullandığım cihazlarda olmalı . 5 derecelik bir aralık çok geniştir. bu aralıkda stop/start çalışmasında ekonomik olur mu bilmem ama konfor olmayacağı sizi hasta edeceğini garanti ederim

benim kullandığım iki cihazımda 0,5 derece hassasiyette olup 24 e set ettiyseniz 23,5 görünce kombiye start verdi. hatta piyasada daha yüksek hassasiyette 0,2 derecelik hava değişkenliklerine bile kombiyi hareket ettiren cihazlar var . bu durum konfor sağlasa da (çok stabil bir sıcaklık sağlayacağı kesin) ekonomi sağlar mı bilemiyorum. çünkü bu kadar düşük hassasiyet sürekli kombiyi dur kalk yapacak ayrıca kombinizin teorik olarak da bir miktar ömrünü kısaltabilir. bunlar benim tecrübelerim değil ama ön görüm olarak kabul edin . buradaki optimum hassasiyet ayarı ne olmalıdır bunu bende merak ediyorum ? bu hassasiyet ayarı sizin OT cihaz üzerinden değiştirebileceğiz bir şey olmayıp cihazda default olarak sunulmuştur. hatta forum okumuştum 0,5 derece hassasiyetten mutsuz olup daha hassas cihazlara geçen kişiler var.. kapının altında esen yele bile ürperen soğuğu sevmeyen kişiler 0,5 değişimi net olarak hissederler ..

neyse çok uzatmayım  

kaba bir tabirler on/of araba gibi düşünün gaz / fren çalışır. hatta frene de basmaz direkt kontak kapatır . düz mantık çalışırlar .

şu anda modülasyonu kullandığım dönemde kazan sıcaklığını kurduğunuz set ettiğiniz hedef sıcaklı ile açılış yapar OT hedef oda sıcaklığına geldiği zaman . kombi durmuyor . vites düşürüyor alev boyunu düşürüp kazan sıcaklığını 40 kadar çekiyor . pompa çalışmaya devam ediyorum .bunu bizzat tecrübe ettim petekler ilk çalışma anındaki gibi sıcak olmuyor. kaldı ki cihaz üzerinin mevcut kazan sıcaklığını takip edebiliyorsunuz. daha konforlu olduğunu net olarak söylerim daha ekonomik mi bunu tecrübe etmedim . ama daha ekomik olduğunu öngörüyorum on/off da durum böyle değil . siz kazan sıcaklığını kaca ayarladıysanız o ayarda stop/ start eder analog bir yapıdır.

neticede ikiside işinizi görür. modülasyonluda çok fazla seçeneğiniz yok . kombinizin uyumlu kendi markasıyla uygun modelleri tercih etmeniz lazım ki o taraf da fiyatlar baya uçuk

diğer taraf dan on/off cihazda secenek çok fazla 150 tl bile alacağınız on/off  OT belkide işinizi fazlasıyla görür.

Tercih sizin kolay gelsin 

• birumit B kullanıcısına yanıt

eyvallah, teşekkür ederim...

• @birumit üstad anladığım kadarıyla logi veya logi pro gibi termostatlarda kombi ayarlanan oda sıcaklığına gelse de kapanmıyor, minimum alevde yanmaya devam ediyor fakat piyasan farklı bir marka örneğin cosa gibi bir termostat aldığımız zaman hedeflenen oda sıcaklığında kombi ateşleme ve devirdaimi kapanmıyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: gkhnckr70

@birumit üstad anladığım kadarıyla logi veya logi pro gibi termostatlarda kombi ayarlanan oda sıcaklığına gelse de kapanmıyor, minimum alevde yanmaya devam ediyor fakat piyasan farklı bir marka örneğin cosa gibi bir termostat aldığımız zaman hedeflenen oda sıcaklığında kombi ateşleme ve devirdaimi kapanmıyor mu ?

kombi ile modülasyon bir OT almanız için mutlaka servis tarafından cihazlar arasında uyumu sorgulayın derim . farklı markalar aralarında nasıl çalışır yada istenilen verim alınır mı aslında bunu bilmek zor birazda tecrübe ile sabitlenir belkide .

cosa kullanmadım sanırım on/off dilinde kombinizi yönetiyor. bunu aslında cosa kullananlara sorun ?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.