Şimdi Ara

Bi oturup konuşalım. Neden i7 9700 ya da Ryzen 5 3XXX (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
4
Favori
6.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • bu artık bütçe meselesini de geçti paran varsa iyisini al değil artık ,akıllıysan yarı fiyatına aynı performans alınır alt tarafı oyun oynuyorsun

biraz sert bir espiri olsun

www.cpubenchmark.net
    Intel Core i7-9700K @ 3.60GHz vs AMD Ryzen 5 3600 vs Intel Core i9-9900K @ 3.60GHz [cpubenchmark.net] by PassMark Software
    https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-9700K-vs-AMD-Ryzen-5-3600-vs-Intel-i9-9900K/3335vs3481vs3334

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanhan68 -- 6 Şubat 2020; 13:50:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: S.T.A.L.K.E.R.

Test programları ve iş yapma yeteneği konusunda haklısınız. Ancak konumuz oyunlar. Intel bu konuda hep önde olacak. 7700k kendisinden kaç sene sonra çıkmış 3xxx serisinden bile oyunlarda hala çok iyi. Ki ps4 bildiğim kadarıyla 8 çekirdekli. Yani oyun konusunda her zaman ıntel önde olacak.

Açıkçası yeni sistem alma konusunda kararsizim alırsam intelden yana olacak yine. Tek amacım oyun çünkü
    Ps4 modelindeki işlemci 3700x modelinden aşağı yukarı 5 kat kötü bir işlemci. 8 çekirdek değil 46 çekirdekte olsa oyunlar bu aptal işlemci için yazılıyor. Bu işlemcinin işlem kapasitesine göre yazılıyor. İş böyle olunca da pc de oyunlar hala intelin zayıf işlemcileride iş yapıyor gibi gözükmesine yol açıyor. Siz render programlarını başka bir dünyadan geliyor zannetmeyin. Oyun motoruna entegre akışkan sıvı fiziği ve gerçek partikül efektleri eklerlerse cinebenchte gördüğün işlemci sırasıyla karşılaşırsın. Oyunların şu an içi boş. Bu yüzden tank gibi olan işlemciler iş yapamaz gibi gözüküyor. Ne 9900k ne ryzen 1700 olması gereken yerde değil. Şu anda durdukları yer bu eski püskü oyunları en hızlı şekilde ekrana yansıtma becerisi sırası. İki işlemcide uyuyor. Ikına sıkına iş yapanlar 7700k ve türevleri. İki tane makine olsa bf5 te ryzen 1600 ve 7700k yı multide görmek istiyorum. Hatta ben şu başlığa şunu da atayımda herkes görsün. 7700k bf5 ryzen 1600 kadar bile oyun oynatamıyor. Buyrun. Single player. Eğer bu oyuna 2 kat daha fazla komut girilse 8700k nın liderliği de düşer. 3700x modelinden fark yer. Önünüzdeki yıl ps4 işlemcisinden 4 kat güçlü işlemciyi yeni konsola entegre ediyorlar. Oyunlarda buna göre yazılacak. Kısaca işlem kapasitesi dolan inteller sürekli aşağı düşmeye devam edecektir. Ben çok gördüm 9600k alıpta bf5 chate şöyle yazan" işlemcim neden sürekli %100" Soruyoruz "kaç fps alıyorsun" diye 90 diyor. Bakıyorum bende o sıra 90-100 fps alıyorum ama işlemcim %60-70. yani ben bu adamlardan şimdiden daha akıcı oyun oynuyorum. Buyrun grafiğe bakın. 7700k ve 9600k nın min fsplere bakın bf5 te.

7700k min fps 77
    ryzen 1600 min fps 91

Bi oturup konuşalım. Neden i7 9700 ya da Ryzen 5 3XXX

Benim sana tavsiyem yeni konsollar ortalığı yakıp kavurduğunda ileriye dönük bir anakartın olsun(konsollar çıktığında am4 devri kapanıyor ama 16/32 işlemci bile mevcut). İntel alırsan önümüzdeki yıl 9900k almak zorunda kalabilirsin. Çünkü başka seçenek yok. Fiyatını hepimiz biliyoruz. Gerek yok. Ben olsam şu an pusuya yatıp beklerdim. iyi kötü oyunlarımdan da verim alabilmek adına iyi kötü bir AM4 anakart alıp 600TL ye bedavaya satılan ryzen 1600 alır dikkatlice beklerdim. Birçok arkadaşım şu an bu şekilde bekliyor. Bugün yapılacak en mantıklı alışveriş budur. Fakat siz sürekli csgo oynayan biriyseniz de ryzen 1600 modelinden çok birşey beklemeyin. Bu işlemci üzerine iş yüklendikçe sırtlayan bir işlemci. TEkil çekirdeğe yönelik oyun motorlarında verimli olmaz. Alışverişinizi oynadığınız oyunlara göre yapın. LOL oynayan birisinin ryzen 1600 alması saçma bf5 oynayan birisininde 7700k ya yatırım yapması saçma gibi birşey şu an piyasa. NE oynadığınız önemli? O da önümüzdeki yıla kadar. Sonrası zaten full 10+ izlekli oyunlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 6 Şubat 2020; 16:15:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Ps4 modelindeki işlemci 3700x modelinden aşağı yukarı 5 kat kötü bir işlemci. 8 çekirdek değil 46 çekirdekte olsa oyunlar bu aptal işlemci için yazılıyor. Bu işlemcinin işlem kapasitesine göre yazılıyor. İş böyle olunca da pc de oyunlar hala intelin zayıf işlemcileride iş yapıyor gibi gözükmesine yol açıyor. Siz render programlarını başka bir dünyadan geliyor zannetmeyin. Oyun motoruna entegre akışkan sıvı fiziği ve gerçek partikül efektleri eklerlerse cinebenchte gördüğün işlemci sırasıyla karşılaşırsın. Oyunların şu an içi boş. Bu yüzden tank gibi olan işlemciler iş yapamaz gibi gözüküyor. Ne 9900k ne ryzen 1700 olması gereken yerde değil. Şu anda durdukları yer bu eski püskü oyunları en hızlı şekilde ekrana yansıtma becerisi sırası. İki işlemcide uyuyor. Ikına sıkına iş yapanlar 7700k ve türevleri. İki tane makine olsa bf5 te ryzen 1600 ve 7700k yı multide görmek istiyorum. Hatta ben şu başlığa şunu da atayımda herkes görsün. 7700k bf5 ryzen 1600 kadar bile oyun oynatamıyor. Buyrun. Single player. Eğer bu oyuna 2 kat daha fazla komut girilse 8700k nın liderliği de düşer. 3700x modelinden fark yer. Önünüzdeki yıl ps4 işlemcisinden 4 kat güçlü işlemciyi yeni konsola entegre ediyorlar. Oyunlarda buna göre yazılacak. Kısaca işlem kapasitesi dolan inteller sürekli aşağı düşmeye devam edecektir. Ben çok gördüm 9600k alıpta bf5 chate şöyle yazan" işlemcim neden sürekli %100" Soruyoruz "kaç fps alıyorsun" diye 90 diyor. Bakıyorum bende o sıra 90-100 fps alıyorum ama işlemcim %60-70. yani ben bu adamlardan şimdiden daha akıcı oyun oynuyorum. Buyrun grafiğe bakın. 7700k ve 9600k nın min fsplere bakın bf5 te.

7700k min fps 77
    ryzen 1600 min fps 91

Benim sana tavsiyem yeni konsollar ortalığı yakıp kavurduğunda ileriye dönük bir anakartın olsun(konsollar çıktığında am4 devri kapanıyor ama 16/32 işlemci bile mevcut). İntel alırsan önümüzdeki yıl 9900k almak zorunda kalabilirsin. Çünkü başka seçenek yok. Fiyatını hepimiz biliyoruz. Gerek yok. Ben olsam şu an pusuya yatıp beklerdim. iyi kötü oyunlarımdan da verim alabilmek adına iyi kötü bir AM4 anakart alıp 600TL ye bedavaya satılan ryzen 1600 alır dikkatlice beklerdim. Birçok arkadaşım şu an bu şekilde bekliyor. Bugün yapılacak en mantıklı alışveriş budur. Fakat siz sürekli csgo oynayan biriyseniz de ryzen 1600 modelinden çok birşey beklemeyin. Bu işlemci üzerine iş yüklendikçe sırtlayan bir işlemci. TEkil çekirdeğe yönelik oyun motorlarında verimli olmaz. Alışverişinizi oynadığınız oyunlara göre yapın. LOL oynayan birisinin ryzen 1600 alması saçma bf5 oynayan birisininde 7700k ya yatırım yapması saçma gibi birşey şu an piyasa. NE oynadığınız önemli? O da önümüzdeki yıla kadar. Sonrası zaten full 10+ izlekli oyunlar

Alıntıları Göster
    Şu revizyon 1600 ü alıp zaten evladiyelik diye kenara koyup müzeyr kaldırasım var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 9700'ün tercih edilmemesi için herhangi bir cpu ile kıyaslamaya gerek yok ki, birkaç ay içinde 10. nesil z490 çıkıcak ve z390 9. nesil ölecek. 6/12 i5 cpu 220 dolara alınabilecek. Bu saatten sonra 9. nesil ve z390 almak parayı sokağa atmakla eş değer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

7700k min fps 77
    ryzen 1600 min fps 91

Alıntıları Göster
    Kusura bakma da saçmalamışsın.

10 izlek ve üzeri için devasa büyüklükte haritaya ve etrafta çok sayıda hareketli objeye sahip bir oyun olması gerekiyor (evet biliyorum Odyssey'i örnek vereceksin hemen ama zahmet etme o oyun denuvo yüzünden o kadar cpu tüketiyor) yada BF gibi 64 kişilik online bir map ki o bile benim 6/12 işlemcimi %60 anca kullanıyordu.

Bir çok oyun koridor tabanlı yani ufak, küçük bölümlerden oluşuyor o bölümünü bitirip bir sonrakine geçiyorsun bknz: GOD, Tomb raider, Last of us, Resident evil vs. uzar yüzlerce oyun olur.

Gerçekten her yeni dönem başlangıcında senin gibi insanlar çıkıyor ortalığı bulandırıyor. FX serisi çıkarken böyleydi ooo çok çekirdekli oyunlar geliyor şimdi asıl oyunları göreceksiniz zart zurt eee göremedik? Ryzen çıkarken yine aynı vay efendim oyunlarda çoklu izlek devri başlıyor? hani? başlamadı 3 yıldır.. çünkü sallıyorsunuz. Şimdi yeni konsollar çıkıyor tekrar türediniz ''BEKLEYİN SENEYE ÇOKLU İZLEK DEVRİ BAŞLIYOR OYUNLAR HEP 345652+ İZLEK KULLANACAK'' kullanmayacak tek tük numunelik 2-3 oyun çıkacak onunla avunacaksınız.

• Hocam fx zamanı ben de gülüyordum bu muhabbetlere ama bugün durum farklı tüm konsolların 8/16 ryzen işlemci ile gelmesi demek yeni nesil konsol oyunlarının en az 6/12 için dizayn edileceğine kanıttır zaten. Bunlar oyun makineleri. Zaten oyunların çoğu konsol portlu geliyor malum. Ayrıca artan işlem gücünün yapılacak iş kapasitesini arttırmanın yanı sıra optimizasyonda esnekliği getireceği de bir gerçek. Intel'in mainstreami 4 ve 8 threade'e mahküm bırakması sebebiyle şu an piyasa 4/6/8 threade optimize oyunlarla dolu.

Bu günlerde mainstreamde 4 thread kayboldu, 6/8/12 yükselişte. Oyun yapımı yıllar alan bir süreç. 3 yıl önce ryzenler çıksa da oyun yapımcılarını ikna edecek kadar satmadığı sürece görmezden geleceklerdir. Çünkü herkese satmak istiyorlar ve en kötü donanım senaryolarına hazır olmaları gerek.

Haklı olduğunuz kadar haksız olduğunuz da noktalar var. 10 yıl öncesine gidin. Crysis 1 mesela en büyük olaylardandı ama 2 thread kullanıyor oyun, o gün core2 quadlar yok muydu? vardı. Bunlar yavaş ve uzun sürecek gelişmeler, her ne kadar bf5 ve odyssey erken davransa da ben 2021 den önce 6/12 nin mainstream olmasını beklemiyorum. Bunda intelin çıkardığı 8. ve 9. nesil'deki thread saçmalıklarının büyük payı da olacaktır malesef.

• Ben şahsen 2012 yılında aldığım 3770k işlemcili sistemimi Ryzen 4000 serisi ve x670 anakartlar çıkana kadar yükseltmeme kararı aldım. Bu kararıma etki eden sebepler ise; işlemcimin oyun performansı hala çok iyi, video düzenleme yada yayıncılık yapmıyor olmam, DDR 5 belleklerin yıl sonunda çıkacak olması, Intel’in karşı hamlelerini görmek istemem olarak sıralanabilir. Şimdilik sadece monitör ve ekran kartımı yeniledim. İşlemcim ise 4.4 Ghz’de çalışmakta. Belki biraz heyecan olsun diye delid yaparak 4.7-4.8 Ghz bandına çıkabilirim :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Denorath

Ben şahsen 2012 yılında aldığım 3770k işlemcili sistemimi Ryzen 4000 serisi ve x670 anakartlar çıkana kadar yükseltmeme kararı aldım. Bu kararıma etki eden sebepler ise; işlemcimin oyun performansı hala çok iyi, video düzenleme yada yayıncılık yapmıyor olmam, DDR 5 belleklerin yıl sonunda çıkacak olması, Intel’in karşı hamlelerini görmek istemem olarak sıralanabilir. Şimdilik sadece monitör ve ekran kartımı yeniledim. İşlemcim ise 4.4 Ghz’de çalışmakta. Belki biraz heyecan olsun diye delid yaparak 4.7-4.8 Ghz bandına çıkabilirim :)
    Hocam en güzel zamanlarınıza az kalmiş desenize hep elimde eski ve overclock edilebilecek anakart&işlemci olsun istemişimdir şöyle işlemci bozmak nasıl oluyormuş extreme oc yaparak tatmak istiyorum

• ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    Aynen aslında işlemcimin 4.8 de bozulacağını pek sanmıyorum. En azından internette araştırdığım kadarıyla bu hızlarda sıvı soğutma ve delid ile 70 derece civarında stabil çalıştığını gördüm. Belki 5 ve üstü hızlarda bozabilirim çünkü voltajı bayağı bir arttırmak gerekebilir. Şu yeni seriler bir gelsinde o zaman limitler neymiş öğreneceğim 😁

• quote:

Orijinalden alıntı: Denorath

Aynen aslında işlemcimin 4.8 de bozulacağını pek sanmıyorum. En azından internette araştırdığım kadarıyla bu hızlarda sıvı soğutma ve delid ile 70 derece civarında stabil çalıştığını gördüm. Belki 5 ve üstü hızlarda bozabilirim çünkü voltajı bayağı bir arttırmak gerekebilir. Şu yeni seriler bir gelsinde o zaman limitler neymiş öğreneceğim 😁
    Canlı yayın açın hocam izleyelim forumca extreme overclock etkinliği
  • ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    Neden olmasın

• quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Kusura bakma da saçmalamışsın.

10 izlek ve üzeri için devasa büyüklükte haritaya ve etrafta çok sayıda hareketli objeye sahip bir oyun olması gerekiyor (evet biliyorum Odyssey'i örnek vereceksin hemen ama zahmet etme o oyun denuvo yüzünden o kadar cpu tüketiyor) yada BF gibi 64 kişilik online bir map ki o bile benim 6/12 işlemcimi %60 anca kullanıyordu.

Bir çok oyun koridor tabanlı yani ufak, küçük bölümlerden oluşuyor o bölümünü bitirip bir sonrakine geçiyorsun bknz: GOD, Tomb raider, Last of us, Resident evil vs. uzar yüzlerce oyun olur.

Gerçekten her yeni dönem başlangıcında senin gibi insanlar çıkıyor ortalığı bulandırıyor. FX serisi çıkarken böyleydi ooo çok çekirdekli oyunlar geliyor şimdi asıl oyunları göreceksiniz zart zurt eee göremedik? Ryzen çıkarken yine aynı vay efendim oyunlarda çoklu izlek devri başlıyor? hani? başlamadı 3 yıldır.. çünkü sallıyorsunuz. Şimdi yeni konsollar çıkıyor tekrar türediniz ''BEKLEYİN SENEYE ÇOKLU İZLEK DEVRİ BAŞLIYOR OYUNLAR HEP 345652+ İZLEK KULLANACAK'' kullanmayacak tek tük numunelik 2-3 oyun çıkacak onunla avunacaksınız.

Alıntıları Göster
    Senin yeni konsolların işlemcisinden haberin yok sanırım :) biraz bilgilerini tazele sonra konuşuruz bu konuları

• Seviyoruz böyle konuları bıkmadılar amd vs intel

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.