Şimdi Ara

Bilgisayar açılırken BİOS'a atıyor..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim bilgisayarım asus bir anakarta sahip.Açılışta f1 'e basarak devam ediyor.. F1 Sayfasında floppy failed yazıyordu bende disketi kullanmadığım için çıkarayım dedim.PC Açıkken floppy'nin kablosunu üstünden değil anakarttan çıkardım ve bir an görüntü gitti.. Tekrar takıp reset attığımda f1 sayfası gelir gelmez hemen bios'a atıp şu mesajı veriyor ;"The system intruded,chassis opened or tempered before" .. acil yardım edin acaba bu neden olabilir ve nasıl düzeltirim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheSpecialBoy -- 27 Aralık 2008; 12:04:12 >

• Arkadaşlar bu sorunun çözümü hakkında fikri olan yokmu ?
  • 1) ASLA, ASLA ve ASLA PC açıkken kasa içine küçücük de olsa herhangi bir müdahalede bulunma! Bu bir...
    2) Floppy failed hatası bir başlangıç hatasıdır. ASUS BIOS'ları biraz farklı olmakla birlikte sonuçta BIOStur, girip first boot seçeneğini HDD yap. Buna rağmen aynı hatayı veriyorsa bios sıfırlama işe yarayabilir. O da olmazsa BIOS güncellersin. O da olmazsa açılış sistem dosyalarında bozukluk olabilir.
    3) Fazla kurcuklamışsın bilgisayarı. BIOS sıfırlama bu sorunu büyük ihtimalle çözecektir. BİLGİSAYAR KAPALIYKEN ve FİŞİ PRİZDEN ÇEKİLİYKEN!!! bios pilini çıkartıp 15 DAKİKA BEKLE!!! Üşenmece yok, biraz uğraşacaksın. Tembelliğin sonu arızadır... BIOS pili yaklaşık 1YTL büyüklüğünde, yassı bir pildir. Anakartın üzerinde bariz göreceksin zaten. Onu çıkart dikkatlice. 15-20 dakika kadar bekleyip geri tak ve bilgisayarı öyle aç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 27 Aralık 2008; 18:14:24 >
  • biostan flopy/disket sürücüsünü disable yap yada 1.44 yazan yeri none/disable yap bu hatayı vermez,The system intruded,chassis opened or tempered before o dediğin şuan kasa açık mesajı var kapattığında bu mesaj gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayati54 -- 27 Aralık 2008; 12:03:22 >
  • ama daha öncede kasa açıktı ve böyle bir hata vermiyordu floppy'nin fişini çıkarıp taktıktan sonra oldu bu..
  • quote:

Orjinalden alıntı: thunderwatcher

1) ASLA, ASLA ve ASLA PC açıkken kasa içine küçücük de olsa herhangi bir müdahalede bulunma! Bu bir...
    2) Floppy failed hatası bir başlangıç hatasıdır. ASUS BIOS'ları biraz farklı olmakla birlikte sonuçta BIOStur, girip first boot seçeneğini HDD yap. Buna rağmen aynı hatayı veriyorsa bios sıfırlama işe yarayabilir. O da olmazsa BIOS güncellersin. O da olmazsa açılış sistem dosyalarında bozukluk olabilir.
    3) Fazla kurcuklamışsın bilgisayarı. BIOS sıfırlama bu sorunu büyük ihtimalle çözecektir. BİLGİSAYAR KAPALIYKEN ve FİŞİ PRİZDEN ÇEKİLİYKEN!!! bios pilini çıkartıp 15 DAKİKA BEKLE!!! Üşenmece yok, biraz uğraşacaksın. Tembelliğin sonu arızadır... BIOS pili yaklaşık 1YTL büyüklüğünde, yassı bir pildir. Anakartın üzerinde bariz göreceksin zaten. Onu çıkart dikkatlice. 15-20 dakika kadar bekleyip geri tak ve bilgisayarı öyle aç.

İlgilendiğin için teşekkürler. devre yanması veya çok zor bir arıza söz konusu olabilirmi peki ?

• quote:

Orjinalden alıntı: TheSpecialBoy

quote:

Orjinalden alıntı: thunderwatcher

1) ASLA, ASLA ve ASLA PC açıkken kasa içine küçücük de olsa herhangi bir müdahalede bulunma! Bu bir...

İlgilendiğin için teşekkürler. devre yanması veya çok zor bir arıza söz konusu olabilirmi peki ?

siz uçmuşsunuz ya abicim gir biosa flopyy yi devre dışı bırak tamama :D bidahada mesaj yazarken acill yardım yok çok acilll yardım vs gibi yazma mesajlarda gezinirken gördüm normalde kimse b.kunu yiyim bakın dese bakmaz valla başlığı doğru atın

• Anladım teşekkürler. Ayrıyetten bu hata sonucunda bios'un tarihi 2000 yılına döndü :D floppy 'İ devre dışı bırakmak seçeneğini deneyeceğim..
  • Baktığım bazı sitelerde fandan dolayı bir sorun olduğu söyleniyor.Isınmadan dolayı böyle bir uyarı veriyormuş pc.. olabilirmi ?
  • Arkadaşlar kesin birşey söylenemezmi ?????
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.