Şimdi Ara

bir soruda benden: hadi bakalım uzmanlar bilen var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar binlerce volt potansiyeli olmasına rağmen yıldırım enerjisini neden depolayarak kullanamıyoruz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SA30_303 -- 24 Nisan 2005, 23:31:30 >

• Teorik olarak mumkun. Pratikte gerceklestirememizin nedeni bu voltaja dayanabilecek dielektrik malzemelerin henuz uretilememis olmasi.
  • Belki burası soruna cevap verebilir : Bilim ve Teknik soru-cevap
  • acıklama güzel ve ekonomik olarak tatmin edici gibi görünüyor .acaba başka sebepleri de var mı yoksa sadece ekonomik kullanılabilirlik mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SA30_303 -- 25 Nisan 2005, 0:22:14 >
  • Sorun bence yıldırımın düşmesinin garantisinin olmayacağı yani risktir.Çoğu yatırımcı ve devlet riskli bir işe yüklü miktarda para harcamayı göze almak istemez.Sonuç olarak paraya dayanıyor galiba.
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

Orjinalden alıntı: Zihni_siniR

Enerji buyuk oranlarda depolanabilseydi yıldırım beklememize gerek kalmazdı, zamanında ve yerinde üretilemediği için heba olup giden birçok kaynak var zaten yeryüzünde ama bunları depolamak ve nakletmek çok daha büyük maliyetler getiriyor.

Saygılar

(mustaa abi sana uzun bi PM attım ulaştımı merak ediyorum)

mesela ne?
  • [Deleted by Admins]
  • zamanında bir ülkenin bilim adamları 1,000,000 volt ölçebilen volt metre yapmış, yıldırımıda çekmişler, ve cihaz patlamış. öncelikle nerede ve ne zaman yıldırım düşeceği belli değil, diyelim düşürdük. bulduk. depolamak için yer?? tüm bunların hepsi ekonomik olarak mkülfiyetli olmaz mı? üniversitedeyken rüzgar türbini yaptık çıkış gerilimi olarak 380 volt aldık. alternatif enerji kaynaklarından yararlanılamaz mı?
  • aslında bu iş için dev kondansatörler kullanarak depolama yapabiliriz sanırım
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustaa@

Sorun bence yıldırımın düşmesinin garantisinin olmayacağı yani risktir.Çoğu yatırımcı ve devlet riskli bir işe yüklü miktarda para harcamayı göze almak istemez.Sonuç olarak paraya dayanıyor galiba.

Mustaa aman sus, bizim politikacilar duymasin. TV de yayinlanip duran toprak altina yatirilmis milyonlarca dolarlik bitmemis projenin ustune bir de bu cikmasin. Bizim politikacilar risk misk dinlemez yaparlar haa.
  • slm ben biyerde duymuştum JAPON lar çok güçlü ve bi okadarda dayanıklı bi dielektrik levha hazırlamışlar ve bunu bi gemiye monte ederek okyanusta bir çekim kuvvetiyle yıldırımı bu levhaya düşürerek depolamayı planlıyolarmış...ne kadar dogru bilmiyorum
  • japonlarda para ?ok tabii yaparlar ama işe yararmı bilmem çünkü depolayacak kapasitör o gemiye sığarmı bilemiyorum...
  • daha önce discovery tv.de böyle bir konu izlemiştim. Bildiğim kadarıyla iki temel neden var 1. nereye düşeceği bilinmiyor. 2. bu enerjiyi depolayacak kondanstör imalatı mümkün değil. Çünkü bunlardan sağlanan elektrik bir barajdan alınana yakın yani bir kaç yüz megavolt sanırım.
  • Çok büyük elektrik akımı olduğu için kontrol edilemez ve çok hızlı olarak toprağa geçer bu senin dediğin mümkün değil
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.