Şimdi Ara

Bisiklet Dinamosu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
10.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar size birkac sorum var. Cevaplarsanız sevinirim:

1) Bisiklet dinamosu ortalama bi hızda ne kadar elektrik uretir?
    2) Farklı hızda iki dinamoyu seri baglasam voltajı artar mı?
    3) Dinamo elektrik cıkısına regulatör baglasam voltajı sabitler mi ayrıca akım da sabit kalır mı?

Tesekkurler......

• Birkaç volt üretir. Max gücü 3 Watt tır sıradanların.
    İki dinamaoyu seri bağlarsan artmaz çünkü üreteçlerin aynı fazda veya tam tersi fazda eşzamanlı çalışması gerekiyor. Çıkışları şasiden yalıtıp köprü diyor koyduktan sonra seri bağlayabilirsin ki .Bu da zahmetli olur. 12 V üreten dinamolar da var. Regüle konusu ise voltajın regüle edilebilecek seviyein altına düşmemesi gerekiyor. O da biraz uzun hikaye.
  • Peki hocam bir kaç volt dediginiz ne kadar 5 veya 6 volt mu? Peki bazı yerlerde teyp motoru diye yazıyorlar. Acaba teyp motoru 6 ile 12 volt arasında rahat elektrik verir mi? Benim istedigim 6 ile 12 volt arasında bir deger....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali0000 -- 23 Temmuz 2009; 23:05:39 >
  • baya bi döndürmen gerek ama
  • Hakkaten baya baya döndürmen lazım aldığın güç harcadığın enerjiye değermi bilmem
  • Büyük boy model helikopterde kullanmak istiyorum. 7.4 volt 3 amper güç üretmem gerekiyor. Helikopter benzinli olduğu için tork problemi yok. Helikopter dinamoyu ekstra bir dişli mekanizmasıyla 1800 - 12000 arası devirle çevirebilir. Böyle bir durumda ne tür bir sistem kullanırdınız? Tavsiyelerinizi alabilir miyim?
  • sen ne yapmak istiyorsun dinamodan söyle ona göre yardımcı olalım
  • Helikopterin ana dişlisi fırçasız motoru çevirecek. Fırçasız motordan çıkan 3 kablo, 3 fazlı rectifier köprüden geçerek regülatöre gidecek. Regülatör de malum elektroniğe güç gönderecek.

Motor tamam. Regülatör de tamam ama aradaki 3 fazlı rectifier'ı nasıl yapacağımı bilmiyorum. 7v civarında güç üretmem gerekiyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.