Şimdi Ara

Biz boşuna uğraşıyoruz... (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
3
Favori
6.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: recursion

Başlığı açan arkadaş geç de olsa farketmiş yahu burası 3.dünya ülkesi olmasının yanı sıra tipik bir ortadoğu ülkesi. Çocuğun varsa hemen şimdiden okuldan al, kesinlikle okutma. Kapalıçarşı vs. gibi yerlerde rica minnet bir esnafın yanında çırak olarak yerleştir. Çocuk piyasayı, hayatı öğrensin, ufku açılsın. Yazın da 1 aylığına Alanya'da bir otele garson, komi olarak çalışmaya yolla. İngilizce, almancası iyice pekişsin. Onca yıl gereksiz ve boş bir eğitime harcanacak parayı İstanbul'da gelişme akslarına yakın bir araziye yatır. Ama bu esnada mevcut iktidar kimdeyse o zümre ile yakın ilişkiler kur, neresi değerlenecek, iş yapacak ipuçları gelmeye başlar. Bakmışsın milletvekili bile olmuşsun. Ne diyorduk çocuk 18 li yaşlara gelmiş, tam bir piyasa kurdu olmuş aç ve saldırmaya hazır. Ama sermaye nerde? Sermayesi de hazır işte, zaten arazi çoktaan parsellenip rezidans avm, über kanal projeleri ile iç içe hale gelmiş ve çocuk en az 40-50 daire sahibi. Yaşıtları da yok ÜDS yok KPSS bilmemne gibi ucubik sınavlarla cebelleşsin dursun. Ayda 2000-3000 lira kazanacak da ev alacak araba alacak öyle mi?

aslında farkındaydım ancak insanların bu fiyatlara araba alacak kadar zengin olduğunu daha doğrusu banka ve otomotivcileri zengin etmeyi sevdiğini bilmiyordum hayretimden açtım konuyu :)

hakiten öyle iki çocuğum var birisi üniversitede harcadığım dershane okul özel ders ücreti ile merkezden arsa alsaydım şu an tokat ın zenginleri arasındaydım ha ne oldu çok şükür büyük kendisini kurtardı maddi imkanı güzel bir bölümde okuyor yoksa normal memuriyetle ben 25 yıllık memurum daha 5 senedir birşeylere sahibim

• quote:

Orijinalden alıntı: mudanyali137

quote:

Orijinalden alıntı: Call Me Maybe

Turkiye dunyanin en zengin ulkelerinden biri kimse kusura bakmasin.

millette para var abi. yok diyen yalan soyler.

hatta isi biraz daha ilerletiyorum ve diyorum ki "turkiye nufusunun %50-60 i sifir 3.20 alacak paraya sahiptir" diyorum.

asgari ucretle calisan adam.yok mu ? var. ama ortalamaya doktugumuzde zenginlik orani cok fazla.

kardeş sen iyi bir şehrin elit mekanlarında takılıyorsun herhalde.Ağrı da öğretmenim.Sen buraya bir gelde -30 derecede öğrencilerin kaç tanesinde mont var gel bir say bakalım.Kaçının ayakkabıları sağlam gel bir say.Okullara işkur personeli alınacak aylık 900 tl ye 9 ay çalışacak bu personel.İnsanların bu iş için neler yaptığını bir gör.Ama bence en önemlisi Türkiye'yi bir dolaş da azınlığın refahını değil,çoğunluğun sefilliğini gör.Kafanı kumdan çıkar artık.

hocam öncelikle Allah yardımcınız olsun zordur doğuda çalışmak arkadaş genç galiba zorluk görmemiş belli hangi zenginlikten bahsediyor çözemedim gelsin buraya göstersin zengini tokat ta bile kiralar 500- 600 ün altında değil bizim dairede memur arkadaşlar 2 bin lira ücret alıyor kirada oturuyor çocuk okutuyor bu adam arabası yok daireye yürüyerek gelir gider bu adama söylesin çok zenginiz diye dayak yer orada

• Benim şahsi düşüncem bu ülkede fakirlik yok. Bu ülkede tembellik var
    Armut piş, gel mideme in var. Yapacağı bir civatayı dahii en dandik malzemelerle yapmak var. Kullanabileceği onlarca yüzlerce imkan varken en kısa yoldan zengin olmak isteyip fakirlikten ağzı kokan insanlar var.

İnsanlarımızda hep birşeyler yapmadan birşeyler kazanma isteği ve arzusu var. Öyle bir mantık var mı, tabii ki yok.

İnsanlarımız eğitimsiz ve bilinçsiz. Bakın mesela iş gereği civata ve somunu bile Almanyadan alan bir firmada çalışıyorum. Aynı civatayı Türkiyede yaptırmaya kalktık bir keresinde. Kalkmaz olaydık. Diş açamıyorlar,klavuz çekemiyorlar, çapak bırakıyorlar. Halbuki bunları yapamayacak bir millet miyiz ? Asla değiliz. Ama işletme sahibi en kısa zamanda işi bitirip parasına bakmak istediği için ne yaptığı işten verim alabiliyor ne de düzgün bir piyasa oluşturabiliyor.

Velhasıl kelam bu ülkeye herşeyden önce EĞİTİM lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Combalac

quote:

Orijinalden alıntı: yakcan64

quote:

Orijinalden alıntı: FreudeAmFahren

Teknoloji'nin gelişmesini kalkınma sananlar var.. 90'larda tüplü televizyon alan adam şimdi led tv alıyor.. neymiş refah yükselmiş.

Eskiden daha iyi TV vardı da biz mi almadık..? Eskiden Reno'nun Fluence yerine Broadway vardı millet onu alıyordu.. Şimdi Fluence var onu alıyor..

Refahın yükselmesi demek daha önceki yıllarda Tofaş'a gücü yetenlerin ileriki yıllarda Audi'ye gücü yetmesidir.

aynen +1905 :)

Aynen değil hocam. Eskiden vardi da biz mi almadık diyorsunuz. Evet eskiden vardi da biz alamıyorduk. Sürekli avrupaya gidenler veya orda akrabasi olanlar bilir, onceden Türkiye'den oraya gidilince gecekondudan saraya gitmiş etkisi yapardi veya almancıların getirdiği fotoğraf makinelerine, elektronik aletlere, arabalara ağzımız açık bakardik. Şimdi ise onlarin aldiği şeylerin daha iyisini biz alıyoruz.

Hayır yoktu efendim Gümrük birliğindne sonra ithal mallara ulaşmak daha koaly oldu sadece olay bu 1995 ten sonra

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.