Şimdi Ara

BOĞAZİÇİ KİMYA MÜH VS TIP

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
0
Favori
3.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kimya mühendisliği diye başladım bu yola şu anki sıralamama göre de tutuyor ama tıp yazıp tusta biyokimya seçmek daha mı mantıklıdır garanti meslek sonuçta?

• Kimya mühendisliğinin çalışma alanını iyi araştır. Eğer tıpta biyokimya düşünüyorsan tusta en yuksek puanlardan birisi bayağı çabalaman gerekecek
  • tıptan biyokimya okumanız daha mantıklı ama biyokimya kazanmak tıp kazanmaktan daha zor
  • ihtimal düşükse hiç girmeyeyim hiç hastanede çalışan bir doktor olmak istemiyorum araştırmacı olmak istiyorum
  • TıpİsteyenBiri T kullanıcısına yanıt
    araştırdım aslında baya kafamda mezun olduktan sonea ya işsiz kalırsam ya da asgariyle başlarsam dışında soru yok kimya mühendisliği için
  • Boğaziçi'ne girebilecek birisinin "garanti meslek" derdinde olmasını anlamıyorum. Bölüm ve okul önünüze bir sürü yol açacak, işsiz kalacağınızı hiç sanmam.

Tıp yazıp TUS'ta biyokimya seçmek de 6 sene önceden karar verilebilecek bir şey değil. 6 senelik eğitim ve üstüne TUS'ta derece yapma zorunluluğu bir insanın daha bölüme başlamadan alacağı bir sorumluluk olmamalı. Biyokimya dışındaki tıp branşları, doktorluk mesleği ilginizi çekiyorsa arada kalmanızı anlarım ama böyle bir ülkede, doktora verilen değerin bu kadar az olduğu bir zamanda Boğaziçi'nde mühendislikten vazgeçip sırf "garanti meslek" diye tıp yazılmamalı.
  • überraschung kullanıcısına yanıt
    basta hic boyle bi derdim yoktu ama cevremde o kadar puanini ziyan ediyosun yok kimya ogretmeni olursun ancak vs diyen oldu ki kafam cok karisti. baska hicbir tip bolumu ilgimi cekmiyor hastanede calismak da istemiyorum o yuzden riske atmak istemiyorum acikcasi.bilmiyorum kafam cok karisik
  • Hocam tustan biyokimya kazanmak epey zor ama çevrenizdeki baskınında farkındayım yani yerinizde olsam ailenize bogazicinden cikan mezunlari gosterirdim linkedinle filan
  • Boğaziçi Kimya mezunlarına baktın mı ne yapıyorlar şu an onlarla konuşabilirsin
  • Boğaziçinde mühendislik okuyup işsiz kalmak için muhtemelen mezun olmamış olman gerekiyor.
    Boğaziçi müh. mezunu çok rahat iş bulacaktır kaldı ki kimya gibi önemli ve geniş alanı olan bir branş.
    Boğaziçi mezunlarına bakabilirsiniz linkedin den veya üniversitenin kendi sitesinden.
  • Hocam kimya okursan kimya öğretmeni olma olasılığın yüksek ama sen temel bilim kimya demiyorsun yakınların da bence bunu fark etmiyor. Benim sene başında kimyaya bayağı ilgim vardı kimya mühendisliği istiyordum, okula bir ODTÜ kimya mühendisi geldi anlattı mesleği hiç hayalimdeki gibi değildi. Kimyadan çok matematik fizik var öncelikle kimya sadece isimde. Endüstri mühe benziyor aslında biraz, sistem optimize ediyorsun çoğunlukta çünkü.
  • Tıp okuyup kimya ile ilgili bir alanda doktora yapılabilir sanırsam TUS a girmeden bunu bi araştırın bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: barbessa

basta hic boyle bi derdim yoktu ama cevremde o kadar puanini ziyan ediyosun yok kimya ogretmeni olursun ancak vs diyen oldu ki kafam cok karisti. baska hicbir tip bolumu ilgimi cekmiyor hastanede calismak da istemiyorum o yuzden riske atmak istemiyorum acikcasi.bilmiyorum kafam cok karisik
    Biyokimya tıpta da öyle ilgi çekici bir bölüm değil. Ölçüm yapan makinelerin hastaneye alımları için yapılan ihalelere katılmak, makinelerin kalibrasyonunu yapmak gibi bir sürü tıp/bilim dışı ve teknisyenin yapabileceği işleri yapmak zorunda kalıyorlar. Bunu önce belirtmiş olayım.

Tıptaki diğer bölümler ilginizi çekmiyorsa, hastanede çalışmak istemiyorsanız tıp yazmak büyük hata olur. Yukarda bir arkadaş Boğaziçi mezunlarının yaptıklarını örnek gösterin demiş, bence bunu araştırın. Boğaziçi kimya müh. bölümünden yurtdışına doktoraya gidenleri, büyük şirketlerde çalışanları bulup ailenize gösterin. Belki bölüm size "iş garantisi" vadetmiyor, ama puanın ziyan olur, kimya öğretmeni olursun gibi sözler tercih konusunda bilgili birinin sözleri gibi durmuyor. Kafanız karışıksa yapmanız gereken şey bölümde okuyanlara, bölümden mezun olanlara ya da bölümde tanıdıkları olanlara ulaşıp soru işaretlerinizi birinci ağızdan gidermektir. Yeterince bilgili olmayan insanlar seçimlerinizi etkilememeli.

Tıptan bu kadar uzak birinin tıp yazması, bir potansiyelin boşa harcanması gibi geliyor bana.

• Gollume kullanıcısına yanıt
    ailem degil baski uygulayan ya onlar tip yazma diyor hatta arkadaslarim kuzenlerim vs tip yaz bosa gitmesin diyor
  • ata122 kullanıcısına yanıt
    ahahaha ilk cumle gulumsetti. linkedinden bakamadim denedim ama. uni tanitiminda gidip soracagim artik mezunlara
  • Lord Henry L kullanıcısına yanıt
    dersleri vs cok arastirdim matematik ve fizikle de aram iyi iyi gecinecegimizi dusunutorum her konuda
  • Hep LYS Kasan Adam kullanıcısına yanıt
    hic bilmiyordum bakacagim
    biyokimyaci gozumde hic oyle degildi ya sasirdim su an. aile baskisi hic yok zaten annem tip yazicam dedim diye kavga etti bu sabah benimle 😂 daha cok arkadas akrabalarin baskisi var aslinda. galiba yolumdan sasmayacagim tip yazip riske atmak zor geliyor
  • barbessa B kullanıcısına yanıt
    Biyokimya kötü bir bölüm değil zaten, TUS'ta en yüksek puanla girilen bölümlerden biri. Hatta akademisyen olursanız çok da güzel bir bölüm. Ama rutinde bence sıkıcı, tatmin edicilikten uzak bir alan. Mesela bir doktorun yazdığı yazı:
    DrTus.com
    DrTUS : Biyokimya Uzmanının Rutin Bir Günü Nasıl Geçer?
    https://www.drtus.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=84193&hilit=biyokimya

Riske atmıyorsunuz hiçbir şeyi mühendislik yazarak. Ülkenin en iyi üniversitesi orası. Kültürüyle, size vereceği eğitimle sizi iş hayatına gayet iyi hazırlayacaktır. Tıp ise özellikle sevmeyen biri için bunaltıcı biçimde zor ve özellikle sizin gibi hastaneyi sevmeyen biri için meslek hayatı açısından da iyi şeyler vadetmiyor.

cok tesekkur ederim gercekten galiba biyokimya bana gore degil. bounda hocalarla konusup iyice kafamda netlestirebilirim umarim kimya muhendisligini
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.