Şimdi Ara

Boğaziçi Uluslararası Ticaret vs Doğuda Diş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1
Cevap
0
Favori
320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • mf3 puanımla erzurum van'da dişlere girebiliyordum ama onun yerine boğaziçini yazdım.

bunu yapmamın sebeplerine gelirsek bi kere boğaziçi etiketi var. bölümde çok iyi, yabancı dilini 4 dile kadar çıkarabilirsin. bölüm derslerine baktığımızda işletme,ekonomi, ticaret hukuku, kambiyo, sigortacılık, uluslararası ilişkiler vs. gibi dersleri alıyoruz. yani anlayacağınız ea bölümlerin hemen hemen hepsinden derslerimiz var.

bölüm hisar kampüsünde ama ilk 2 yıl dersler genelde işletmeyle ortak güneyde işleniyor.

bölümü tercih etmeden önce bölüm mezunlarıyla konuştum ona bir arkadaşını aracılığıyla birkaç soru sormuştum işte cevapları:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kısaca cevaplara geçersek şöyle; sırayla gidiyorum:
    1- Hazırlık sınıfı diğer bölümlerle karma şekilde Kilyos ya da Güney kampüste
    2- UT Mezunları bölüm %80 işletme olduğu için işletme mezunları gibi her işi yapar (finans, dış ticaret, pazarlama, insan kaynakları, bankacılık vs)
    3- bir önceki cevapla paralel olarak telekomünikasyondan tekstile, hızlı tüketim mallarından, ilaç sektörüne, bankalardan, çok uluslu şirketlere ve dış ticaret müsteşarlığına her sektör ve alanda çalışan arkadaşım var. Pozisyon senin deneyimine& olanaklara bağlı. Müdür arkadaşım da var benim gibi henüz uzman olan da.
    4- bu sorunun tam bir cevabını vermek zor. Tavsiye isteyen arkadaş öncelikle işletme gibi bir bölümde ve işte mutlu olurum diyorsa bizim mezunların yaptığı işlerde de mutlu olur.
    5- yeni mezunlar için maaş ortalaması aylık 2500-2600 tl diyebilirim. Genel olarak işletme mezunları ile paralel. Tabi ki bu maaşın üst limiti yok. Bilmesi gereken şey ilk başta hiçkimse binlerce lira kazanmaz. Hızlı yükselip bir kaç yılda bu maaşı katlamak biraz çalışkanlık biraz da şans meselesi.
    7- yabancı dil öğrenip yurtdışında master yapan her insan için yurtdışı imkanları mevcuttur. Burada önemli olan kendini uluslararası sertifika ve standardlara göre yetiştirmek. Bölümden bağımsız bir durum.
    8- boğaziçi yabancı dil olayında bir devlet üniversitesine göre çok iyi durumdadır diyebilirim. Sen de diyebilirsin tabi. Üçüncü dil olayını bölümdekilere sormama gerek yok çünkü yurtdışında bir yıllık dil kursu ile öğrendiklerini biliyorum. Bunlardan biri benim. Fransa'ya giden arkadaşlarım da olmuştu. Erasmus da bunun için iyi bir fırsat.

Umarım bu cevaplar yardımcı olur. Eksik bişey varsa gene yardımcı olurum.

Bu arada ek bilgi vereyim; soruları cevaplayan arkadaşım mezuniyetinin ertesi yılında Almanya'da Avrupa Birliği fonlarının desteklediği bir programa gönüllü olarak katıldı ve 1 yıl süresince orada eğitmenlik yaptı ve bir yandan da Almancasını akıcı hale getirdi. Şu anda HSBC genel merkezinde milyon TL'lik kredilendirmeler yapan bir birimde çalışıyor. Risk yönetimi yapıyor anlayacağın.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ayrıca başka konuştuğum bölüm mezunlarından biri şu an bi bankada müdürlük yapıyor yaklaşık 10bin maaş alıyor. yani bir sınırınız yok önemli olan kendini geliştirmek.

ben ist oturduğum için van'a gitmedim.

müh. beni tatmin etmedi. o kadar yıl yoğun tempoda ders çalış sonrada teknikerle aynı işi yap. verilen emeğe yazık.

bölüme daha kefil olamam ama benim aklıma yattı umarım pişman olmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kralhakan9 -- 30 Temmuz 2013; 17:23:13 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.