Şimdi Ara

Bu Genç Kardeşinize Yardım Lütfen :D

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle bayramınız kutlu olsun. Bu forumda yardım bulabileceğimi düşündüm ama yanlış yere de açmış olabilirim konuyu. Direk konuya geçeyim. Ben bir lise 1 öğrencisiyim. İleride Bilgisayar Mühendisliği okuyup Apple,Google,Amazon,Youtube vs. gibi şirketlerde çalışmak istiyorum. Ama önceliğim google. Fakat bilgisayar ve yazılım konusunda bilgim 0. Yani ne html biliyorum ne C+ (adını tam bilmiyorum). Ve bu yaşlardan başlamanın ileride bana bir artı olarak geri döneceğini düşünüyorum. Bana ne ile başlamamı ve ne programla kod yazacağım, öncelikle neyi öğreneceğim konusunda bilgi verir misiniz ?

• Bu yaşta programcılağa başlamak iyi güzelde öyle büyük şirketlerde çalışmak çok zor. Gercekten öyle bir yerde çalışmak istiyorsan sana tavsiyem iyi bir üniversite okuman. O yüzden programcılıkla uğraşmak yerine iyi bir üniversite için çalış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Al bundan başla https://www.youtube.com/watch?v=STRPsW6IY8k
    Şaka bir yana bunlara bak hangisi hoşuna gidiyorsa bak.Şunuda söylemek isterim sakın bir programlama dilinin fanatiği olma.Sen yazılımcısın programlama dilleride birer araç yapacağın projenin ihtiyaçlarına göre dili seçmelisin. Eğer fanatik olursan sonradan üzülürsün

http://akiza.com/kursegitimnotlar/Hangi-Programlama-Dili-Java-Php-C-Python-Net-Egitimi-Kursu.doc.pdf
    http://metinyilmaz.me/hangi-programlama-dilini-ogrenmeliyim/

• quote:

Orijinalden alıntı: RandomT

Bu yaşta programcılağa başlamak iyi güzelde öyle büyük şirketlerde çalışmak çok zor. Gercekten öyle bir yerde çalışmak istiyorsan sana tavsiyem iyi bir üniversite okuman. O yüzden programcılıkla uğraşmak yerine iyi bir üniversite için çalış.

Onun için zaten canla başla çalışıyorum Aklımda Boğaziçi veya ODTÜ gibi üniversiteler var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SelamBenKral -- 17 Temmuz 2015; 13:02:37 >
  • Simdiden boyle bir hevesin olmasi cok guzel ama buyuk sirketler kismina guldum biraz cunku daha neyin ne oldugunu hangi firmanin ne yaptigini ne kosullarda calistirdigini bilmiyorsun o yuzden zamanin varken yapabiliceklerini dene mutlu oldugun seyi gor sonra daha guzel isabetli hedefler koyarsin Bende hep electronic artsta calismak istiyorum derdim ..
    Ogrenme kismina gelirsek biraz sikici olucak ama baslangic icin ingilizcen yoksa mutlaka onu hallet varsa veya hallettikten sonrada baslangic icin sikici olmiycak ve cok sey ogrenebilicegin udemy.com u tavsiye ederim kurslar ucretli ama haftada bir inidirim oluyor nerdeyse 15 dolar civarini satiliyor tumu.O ucrette zorluyor dersen malum yollarlada indirmen bulman mumkun :). Dipnot olarak udemy silikon vadisinin tek turk kuruculu sirketidir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fishermanx -- 17 Temmuz 2015; 18:30:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SelamBenKral

Merhaba Abilerim Ablalarım,

Öncelikle bayramınız kutlu olsun. Bu forumda yardım bulabileceğimi düşündüm ama yanlış yere de açmış olabilirim konuyu. Direk konuya geçeyim. Ben bir lise 1 öğrencisiyim. İleride Bilgisayar Mühendisliği okuyup Apple,Google,Amazon,Youtube vs. gibi şirketlerde çalışmak istiyorum. Ama önceliğim google. Fakat bilgisayar ve yazılım konusunda bilgim 0. Yani ne html biliyorum ne C+ (adını tam bilmiyorum). Ve bu yaşlardan başlamanın ileride bana bir artı olarak geri döneceğini düşünüyorum. Bana ne ile başlamamı ve ne programla kod yazacağım, öncelikle neyi öğreneceğim konusunda bilgi verir misiniz ?

Tek dir dil yetmez. Başlayacaksan istediğin programlama diline başla ama birden fazla platform kullanmak zorunda kalacaksın gelecekte. Kendi yapmak istediğin program listesi çıkar kendine ve özelliklerini nasıl çalışacağını belirle. Sonra internetten yavaş kaynak bularak öğrenmeye devam et. Bazı noktalarda çok takılabilirsin ama insan öğrenmeye açık bir varlıktır , emek verdikten sonrası gelir. Kaynak olarak türkçe kaynak fazla internette yok ama sana + olarak ingilizce bilgisi olarak geri gelecektir.

Kötü örnek vermek gibi olmasın ama kendi kopya çekme programını yazabilirsin

site - internet - sunucu bunların bir eline olması lazım . diğer eline ise istediğin platformdan, dilden seçebilirsin. Çünkü yaptığın programlar büyüdükçe daha çok insana hitap etmesi, atlyapı, cracklenmesini engellemek, multi-player vb için öğrenmen lazım olacaktır.

Kendi grafiklerin için de bilgisayarına bir grafik - resim düzenleme programı yükle. Lazım olacaktır. Düz kodlama ile programını yapmak programını kullanıcılara açtığında beğenilme oranını düşürür. o yüzden biraz da tasarım gerekli. ama ekip olarak iş bolümü yapıp çalışmak daha verimli olacaktır. Yanına grafik-tasarım la uğraşacak birisini bulabilirsin.

Süreç zor gelmesin sana. İlk başlarda biraz zorlayaiblir ama biraz yazan yazılara alışınca , bir iki internetten öğretici video izleyince gerisi çorap söküğü gibi gelir. Önemli olan emek göstermek ve öğrenmeye açık olmak.

İyi şanslar sana. Önünde uzunca bir süre var. Üniversiteye başladığında belki daha erken bu gösterdiğni emeğin meyvelerini alacaksın

• O şirketlere girmek istiyorsan bilkent veya odtü' yü derece ile bitirmen gerekiyor, en çok onlar amerikaya öğrenci gönderiyorlar, olmazsa çok extrem bir şey yapman gerekir, sanal gerçeklik vs.
  • Hevesini kirmak istemem ama 2014 ten beri ABD ye calisma vizesi alman icin kura cekiyorlar. O yuzden facebook misal artik yurtdisindan adam almiyor alicaksa abd de calisma izni olani aliyor. Hadi bu firmalardan birine girdin diyelim mezun olduktan sonra bir sene daha 1 nisana kadar vize basvurusu icin beklemen gerekiyor ve vizenin cikip cikmayacagi garanti bile degil.

Bunlarin disinda bu ABD li firmalar cogu avrupa ulkesinde oyle ahim sahim yaptiklari birsey yok. Genelde projeleri ABD deki ofistekilerin calismak istemedigi veya 7/24 calisma gereken projeler. Yani bu tarz buyuk firmalarda calismadan once ne is yapacagin cok onemli.

Ha yinede hevesliysen ne yapabilirim dersen git Java ogren. Neden diyorsan cunku mulakatlar icin de facto bir dil. Daha sonra bu dili biraz ogrendikten sonra c falan ogrenip online MIT nin intro to cs ve intro to algorithms derslerini al. Bunlardan sonra cracking the coding interview adli kitabi alip interviewbit.com da ninja ol. Bunlarin disinda universitede okurken mutlaka internet sitesinde staj yap ki sistem dizayni, ilerideki fad seyler (simdiki micro services gibi) seylerin nasil calistigi ve nerde kullanildigini ogrenmis olursun. Ornegin ben mesajlasma sistemlerinin (amqp, kafka, rabbitmq vs) tam olarak ne ise yaradigini internetten ne kadar okusamda ogrenciyken anlamamistim cunku internet sitesi deneyimim 0 di (bunu web ile karistirma genelde web development deyince front end geliyor cogunun aklina; burdaki olaysa back end)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 19 Temmuz 2015; 7:58:51 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.